Millise tegevuse juures tabab südameinfarkt kõige sagedamini?

2 minutit lugemist

Harwardi Ülikooli teadlased küsitlesid 1700 patsienti. Selgus, et kõige sagedamini tabab südameinfarkt…

…hommikul ülestõusmisel (10%)
…raske füüsilise pingutuse ajal. Näiteks lumerookimise, puulõhkumise, tervisejooksu või suusamaratoni ajal (või mõni aeg pärast selle lõpetamist) või pikal järsul mäkketõusul (4%). NB! Näiteks Colorado jõe kanjonisse laskumisel on kõikjal tahvlid, mis hoiatavad kanjoni põhjast ülestuleku eest, soovitatakse võimalikult aeglast tempot ja sagedasi puhkepause. Nendel tõusudel Colorado kanjonist on nii mõnigi noor inimene surnult kokku kukkunud.
…seksimisel (1%) – eriti uue partneriga
…vihastamisel (1%).
Teadlased leidsid, et eriti ohustatud on alalise stressi või hüpertoonia all kannatavad inimesed, kes pealegi veel suitsetavad.
NB! 75 protsenti infarkti läbiteinutest moodustavad kiilaspäised mehed! Muide, mitte ükski USA president pole olnud kiilaspäine.
Rootsi teadlased analüüsisid 300 000 südameinfarkti juhtumit. Nad märkasid, et jõulude ajal on südameinfarktirisk 15 protsenti kõrgem kui muul ajal.
Eriti ohtlik aeg on jõuluõhtul kella 22 ajal: leiti, et siis on risk saada infarkti isegi 37 protsenti kõrgem kui muul ajal. See on enamasti õhtu emotsionaalne kõrghetk.
Eriti suur risk on üle 75-aastastel, südamehaigetel ja diabeetikutel.
Südameinfarktide arvu kasvu on märgatud ka aastavahetuse, jaanide ja lihavõtete ajal.
Kui vana-aastaõhtu ei eristu infarktide poolest muu ajaga, siis uue aasta esimesel päeval on taas tõus. Uurijad arvavad, et see võib olla seotud alkoholiga.
On leitud ka seos südameinfarktide ja suurte spordisündmuste, orkaanide ja börsikrahhide vahel.

Raevuhoog suurendab infarktiohtu…
USA-s tehtud uuring näitab, et raevuhoogudel võivad südamele ja veresoonkonnale olla katastroofilised tagajärjed. Eriti ohustatud on koleerikud, kes ei suuda ennast valitseda ja võivad seetõttu „kergesti“ infarkti saada. USA teadlased on välja selgitanud, et raevuhood suurendavad oluliselt südameinfarkti või insuldi võimalikkust. Esimese kahe tunni jooksul pärast raevuhoogu või vihastamist, suureneb infarktirisk neli korda, insuldioht aga kolm korda. Ka tuleb märksa sagedamini ette südame rütmihäireid ja verevalumeid ajus. Vihastamisel tõuseb pulss ja vererõhk järsult – infarktioht on väga suur. Raevuhoog mõjub ka närvisüsteemile. Südame löögisagedus ja vererõhk suurenevad, samuti surve veresoontele. Infarkti või insuldi oht on seda suurem, kui südames või veresoonkonnas on juba eelnevalt mingeid kahjustusi, millest inimene ise ei pruugi teadlik olla. Kuna aga raevuhoog kestab tavaliselt üsna lühikest aega, on tõenäosus selle tagajärjel surra üsna väikese tõenäosusega. Küll on aga ohustatud koleerikud, kes peaksid vihastama umbes viis korda päevas. Uurijad on välja rehkendanud, et iga 15. koleerik, kes vihastab aastas umbes 1825 korda, võib sattuda eluohtlikku situatsiooni. Nii et rahu, ainult rahu, ja veel kord rahu!

…kuid samas võib emotsioonide väljaelamine eluiga pikendada
Saksa teadlased, uurinud aastaid 6000 vabatahtlikku, tulid järeldusele, et hüpertoonia ja südameveresoonkonna haiguste üks mõjuvamaid põhjuseid on emotsioonitulva vaoshoidmine, pidev allasurumine. Itaallased ja hispaanlased elavad keskmisest eurooplasest kaks aastat kauem tänu sellele, et väljendavad pidurdamatult nii rõõmu kui raevu.

MAAJA

NB! Loe ka:
Miks inimene võib hirmust surra?

AITA ENNAST INFARKTI KORRAL ISE!

0

Your Cart