Alkohol kui südameravim

2 minutit lugemist

Range alkoholi tarvitamise keeld pärast südameoperatsiooni võib paranemisprotsessi koguni pidurdada, mõõdukas joomine aga kiirendab tervistumist…

Pärast südame pärgarterite operatsiooni on alkoholi tarvitamine isegi soovitatav. Sellisele tulemusele jõudis 2017. aastal Ruprecht-Karlsi ülikooli uurimisrühm, mida juhatas Christiane Tiefenbacher. Uurijad küsitlesid 225 meest, kellele oli tehtud südamepärgarteri operatsioon.
Selgus, et neid opereerituid, kes jõid päevas klaasikese veini või õlut või võtsid pitsi kangemat napsi, tabas südame veresoonte ahenemine tunduvalt harvemini, kui neid, kes üldse ei joonud või jõid liiga palju. Mõõdukalt alkoholi tarvitanud inimestel oli vähem probleeme südamega ja samuti oli neil veres vähem kolesteriini. Loomulikult ei tähenda uurimustulemus seda, et iga südamehaige peaks hakkama iga päev napsitama. Teadlased on seda meelt, et need, kes on harjunud alkoholi tarvitama, ei tohiks pärast südameoperatsiooni alkoholist päevapealt täielikult loobuda. Väike pits ei tee paha, kuid tuleks osata ranget piiri pidada. Vale oleks arvata, et terve pudeli kurku kummutamine on veelgi parem!

Südamehaigusi põhjustavad pahandused, stress ja mure
Durhamis (Põhja-Carolina) asuva Duke’i ülikooli teadlased lahendasid mõistatuse, miks terved inimesed ainuüksi pahanduste, depressiooni ja viha tõttu võivad südamehaigeks jääda. Selgus, et psühholoogiliste tegurite mõjul suureneb inimese organismis teatud valgu, nn. C-reaktiivse proteiini (CRP) eraldumine. Nimetatud proteiin mängib südamehaiguste tekkimisel suurt rolli. „Iga teine südameatakk tabab inimest ilma tüüpiliste ohumärkideta,“ selgitas uurimisgrupi juht Edward Suarez. „Seepärast on tähtis tunda teisi südamele mõjuvaid tegureid.“
Teada-tuntud ohumärkideks on kõrge vererõhk, kõrge kolesteriinipeegel ja diabeet. Duke’i teadlased jagasid 121 uurimisalusele laiali küsitluselehed. Inimesed pidid ennast iseloomustama kas tasakaaluka, rahuliku, ärrituva või kergesti solvuvana. Vereproovid näitasid, et sageli ärrituvate või kurvameelsete meeste ja naiste veres on CRP-tase kaks kuni kolm korda suurem, kui tasakaalukate ja optimistlike inimeste veres.
Suarez on juba oma varasemates uurimustes tõestanud, et stress suurendab kergesti erutuvate inimeste organismis nn. stressihormooni noradrenaliini taset. See hormoon mõjub immuunsüsteemile, aktiviseerides kergeid kuid kroonilisi põletikke vallandavaid geene. Põletik omakorda põhjustab aga südamele ohtliku C-reaktiivse proteiini eraldumist. CRP-tase on liiga kõrge nii suitsetajate kui ka diabeetikute veres. Samuti neil, kelle veres on liiga palju kolesteriini. Muide, CRP-d toodab maks ka reaktsioonina veresoonte seinte põletikule.

NB! Parim ja tõhusaim pohmelliravim on nn merevaigu hape (Янтарная кислота), mida müüakse tablettidena (ühes pakendis 10 tabletti) Tervisepoodides. Juba alkoholi tarvitamise ajal või peo lõppedes on soovitav võtta 4–6 tabletti ja vähemalt klaas vett peale juua. Juba tunni aja pärast on sul pea selge ja ei mingit peavalu hommikul!

MAAJA

NB! Loe ka:
Millise tegevuse juures tabab südameinfarkt kõige sagedamini?
Inimene ja tema süda kardavad üksindust
Head sõpra omava mehe süda on harvem haige
Kas su vererõhk on korras? (Lisatud ka test)