Kas astroloogia ennustab tulevikku?

5 minutit lugemist

Astroloogilist horoskoopi võiks võrrelda ilmaennustusega – tähed ei määra kellegi saatust lõplikult, kuid elumerel seilates jõuab soovitud eesmärgile lihtsamalt inimene, kes teab, kustpoolt tuuled puhuvad.

Tõsiteadlased astroloogiat ei tunnista, sest ta ei anna küsimustele üheseid ja täpseid vastuseid. Nagu ei tee seda ka psühholoogia, ilmaennustamine või kasvõi arstiteadus. Astroloogid ise võrdlevad end rohkem psühhoanalüütikutega, sest tähtedeseis sünnihetkel annab inimesele eluks ainult teatud eelsoodumused. Mida inimene nende soodumustega peale hakkab, sõltub sotsiaalsetest, geneetilistest ja paljudest muudest teguritest.
„Eks soolapuhujaid leidub igal alal,“ selgitab astroloog Heinz Mehring. „Astroloogiliste mõjude tõlgendamine sõltub palju tõlgendaja isikust. Õige astroloog ei ütle kunagi, et tähed näitavad nii ja nüüd sul nii lähebki. Vastupidi – kui astroloogilised mõjud näitavad õnnetuseohtu, siis tuleb inimesele sellest teada anda selleks, et ta oskaks end õnnetuse vastu kaitsta.“
Saksa psühhoterapeut Fritz Riemann, kes astroloogiat oma töös palju kasutanud, on üllitanud raamatu pealkirjaga „Astroloogia on eluabi õpetus.“ Mehring soovitab tõsisematel ja fanaatilisematel astroloogiahuvilistel see raamat läbi lugeda ja kinnitab, et just nimelt eluabi õpetusega tegemist ongi.

Lehehoroskoop ei ole horoskoop
„Inimesed arvavad enamasti, et see, mida ajalehes avaldatakse, ongi horoskoop, aga see pole nii,“ selgitab tähetark astroloogia telgitaguseid. „Sõna horoskoop tähendab tõlkes (sünni)tunni vaatlust (horos+scopes). Ajalehehoroskoop ei saa juba seepärast väga täpne olla, et selles võetakse arvesse ainult päikesemärgi mõjud. Päikesemärk on küll väga tähtis, kuid neid on vaid 12. Seega on kõik inimesed jagatud 12-sse gruppi. See on sama, kui jagad inimesed sakslasteks, prantslasteks, inglasteks – midagi on ühist, kuid midagi ka erinevat. Seega, ajalehehoroskoop annab ainult üldised mõjud ja nii tulekski seda võtta.“
Heinz Mehring seletab, et lisaks 12 päikesemärgile on tähtsamad veel inimese sünnihetkel valitsenud tõusumärk ja kuumärk. Kui võtta päikesemärgile näiteks veel tõusumärk lisaks, saab 144 astroloogilist põhitüüpi, mis on juba palju parem tulemus. Kui arvestada kõigi kolme märgi sünteesi, saaks inimesed jagada 1728-sse gruppi, mis oleks juba suurepärane tulemus.

Astroloogiline robot teeb igaühe astroloogiks
Tavainimese arvates vaatab astroloog igal hommikul kõigepealt, mida tähed talle sel päeval pakuvad. „Ei vaata,“ ütleb astroloog ja selgitab: „See oleks liiga mahukas töö. Vahel palub mõni sõber, et kuule vaata kähku, mis seis mul ühe või teise asja suhtes on. Aga kähku ei saa vaadata. See on mitme tunni või lausa mitme päeva töö.
Internetis on mitmeid astroloogiaroboteid, mille abil inimene võib ise enda sünnihoroskoobi koostada. Paraku need masinad panevad teksti kuivalt lõikudest kokku ja need lõigud räägivad tihti üksteisele vastu. Tänapäeval kasutavad astroloogid arvuteid, sest sünnikaardi väljaarvutamine ja joonestamine jäägu ikka masina tööks. Aga tõlgendamine peab ikka inimmõistuse jaoks jääma“.
Arvutiprogramm võib anda umbes 50 lehekülge sünteesimata ja vastukäivat materjali. Astroloogi ülesandeks olgu sel juhul selle teksti tervikuks sidumine, sünteesi teostamine, vastuolude kõrvaldamine. Kõige õigem „astroloogiline abi“ on siiski see, kui saab kohtuda inimesega silmast silma ning küsimuste ja vastuste vormis tema sünnikaarti analüüsida. Heinz Mehring näitab, kuidas arvuti inimese sünniaja ja -koha järgi – soovitavalt vähemalt 15 minutilise täpsusega – joonistab sünnikaardi, mida läbivad võhikule arusaamatud jooned ja vektorid. „Nüüd alles algab õige töö,“ selgitab ta. „Planeetide mõjud ongi tihti vastukäivad, et tulemus õige oleks, peab teadma selle inimese elurutiini, tema ümbrust ja keskkonda. Eesti uusrikas ja Austraalia aborigeen võivad omada sarnast sünnikaarti, kuid nende horoskoopidele tuleb läheneda hoopis erinevalt.
„Astroloog ei saa reaalsusest mööda vaadata, nagu arvutiprogrammid seda teevad,“ nendib Mehring. „Voodihaigele inimesele ei sobi ju öelda, et täna on soodne päev pidutsemiseks, või soovitada inetul tütarlapsel modellitööd proovida, lihtsalt sellepärast, et tema iseloom paistab selleks sobivat.“

Toimib, aga kuidas?
Kuidas inimesed selle peale tulid, et tähed ja planeedid inimesi mõjutavad, seda varjab ajaloo hämarus. Mis mehhanismide kaudu see mõjutamine toimub, seda ei oska astroloogid seletada. Keskajal seletati neid mõjusid jumalate ja deemonitega, kaasajal maailma energiate ja seaduspärasustena. Siiski on inimesed sajandite jooksul neid mõjusid tähele pannud ja neid oma elus arvesse võtnud.
Fritz Riemanni järgi on astroloogia põhikontseptsioon selles, et meie päikesesüsteemi taevakehad, nende liikumised, asendid, tiirlemisrütmid ja vastastikused aspektid moodustavad pidevalt muutuva jõudude ahela, mis mõjutab nii Maad kui ka kõiki selle elanikke.
Kas asi on planeetides endis või milleski muus, kuid planeetide liikumine markeerib hästi neid perioodilisi jõude, mida astroloogia mõtestada püüab. „Planeedid on sümbolid, nagu osutid, „selgitab Heinz Mehring. „Astroloogia rajanebki põhiliselt sümbolitele ja analoogiatele. Juba iidsed idamaa targad ütlesid: „Nii nagu on üleval, nii on ka all“. Universumis on kõik kõigega seotud. Tänapäeval võidakse kloonida ühest rakust terve elusorganism, samamoodi saab „kloonida“ inimese sünnihetkest terve tema elukäigu.“
„Paljud astroloogid teevad ka mitmesugust statistikat ning erinevad daatumid on väga tähtsad, sest nende järgi võib tulevikus mingeid uusi seaduspärasusi avastada.“
Tänu interneti kättesaadavusele on just viimasel ajal tekkinud võimalus tutvuda sellega, mida mujal maailmas selles vallas tehakse. „Venemaal on astroloogia tase väga kõrge,“ soovitab ta huvilistel netist just Vene materjale otsida. „Läänest vähemalt tasuta nii head infot ei saa. Läänes on astroloogia väga kommertslikuks muutunud. Venemaal on kõigis vaimsetes asjades veel tõeline fiiling sees.“

MAAJA

NB! Loe ka:
Mustlased teavad ja oskavad
Hajuta halvad ended
Pilt sinu kodu seinal võib mõjutada sinu saatust
Spiritism – narrus või süütu meelahutus?
Õnnelikud ja õnnetud nädalapäevad
Vaarao Tutanhamoni needus
Esemete needus
Kummitavate allikate needus
Test: Kui ebausklik sa oled?
Tulevikuennustused järgmiseks sajaks aastaks – ja ikka mööda!