Alkoholi salakarid

1 minutit lugemist

* Väike laps võib surra 60–70 g korraga joodud viinast
* Täiskasvanud tugeva mehe „päevanorm“ – 100–150 g viina, on surmav 6–8-aastasele lapsele.
* Alkohoolsete jookide tarvitamine varases nooruses kutsub esile haiguslikke muutusi veres ning rikub normaalset ainevahetust. Selle tulemusena tekib kehvveresus, pidurdub kasv ja üldine areng.
* Alkohol mõjub kahjulikult valgetele verelibledele. Need kaotavad võime võidelda haiguse tekitajatega.
* Lapsed, kes tarvitavad alkohoolseid jooke, põevad oma eakaaslastega võrreldes hoopis sagedamini nakkushaigusi ning taluvad neid harvemini.
* Alkoholi toimel tekivad noorukitel siseelundite rasked haigused. Murdeeas on eriti kergesti kahjustatavad seedeelundid, magu ja soolestik.
* Alkoholijoove nõrgendab tähelepanu, mõttetegevust, ja liigutuste koordinatsiooni. Aistingud nõrgenevad. Joobe ajal esineb kõrgenenud ärrituvus, pärast depressioon.
* Pikaajaline rohke kasutamine põhjustab funktsionaalseid kahjustusi või orgaanilisi muutusi (jäsemete närvide kahjustused, nõdrameelsus).
* Põhjustab maokatarri, kõhunäärmepõletikku, mille tagajärjeks on seedehäired ja suhkruhaigus. Risk haigestuda söögitoru-, jämesoole- ja pärasoolevähki on kordades suurem.
* Alkoholi tarbimine muudab maksa ainevahetust, pikaajalisel alkoholi tarbimisel maks rasvub ja muutub põletikuliseks (hepatiit). Umbes neljandikul alkohoolikutest on maksatsirroos – suur osa maksakoest on asendunud sidekoega.
* Kõige hullemaks kohaks nooruki organismis, mida alkohol kõige julmemalt kohtleb, on kesknärvisüsteem – eeskätt peaaju. Peaaju õrn veerikas kude imab endasse kergesti alkoholi, mis hävitab närvirakke. Seepärast alkohoolsete jookide joomine lapse- ja noorukieas toob endaga kaasa sügavaid haiguslikke muutusi kesknärvisüsteemis. Hävitab ajurakke, mistõttu on kahjustatud mälupiirkond. Tekivad mäluhäired, depressioon, makskahjustus, keskendumisvõime on häiritud.
* Joomine põhjustab psüühilisi häireid alates unetusest ja ärevusest ning lõpetades tõsiste psühhoosidega.
* Raseduseaegne alkoholi tarvitamine põhjustab kesknärvisüsteemi kahjustusi ja vaimse arengu pidurdumist, loote väärarengut.
* Lootele võib mõjuda kahjulikult ka isa alkoholilembus.
* Loodet kahjustab juba ühekordne alkoholiannus.
* Vanemate alkoholism on sagedasemaks vastsündinu alaarengu põhjuseks.
* Eriti rangelt on keelatud alkoholi tarbimine kolmel esimesel raseduskuul. Sest sel ajal moodustub loote närvisüsteem.

MAAJA

0

Your Cart