Alkohol kui kalorilõks

2 minutit lugemist

Enamikule meist seda kuulda ei meeldi: alkohol kuulub suurimate kaalutõstjate hulka.

Vedelad kalorid katavad sageli suure osa päevasest energiavajadusest. Lisaks hoolitsevad õlu, vein ja liköör selle eest, et meie keharasvu aeglasemalt lagundataks, sest alguses põletatakse mürgine alkohol, selle jaoks talletatakse toidust energiat, mis läheb otse rasvarakkudesse. Sellest tekib veel üks probleem: alkohol ei asenda ühtegi toidukorda, tavaliselt juuakse seda hoopis toidule lisaks. Õllekõht ei teki seega mitte õllest, vaid kaloritest, mida me kokkuvõttes tarbime. Näiteks Saksamaal katab keskmine mees umbes 10 protsenti oma päevasest kalorivajadusest õlle joomisega.

JOOMINE TEKITAB SÖÖGIISU Alkohoolsed joogid, eriti need, mis on magusad, võivad keha küllastumismehhanismid kergesti ära petta. Paljudele alkoholikaloritele vaatamata ei saa aju aru, millal küllalt saab. Mõned, kes on päeval toiduga kokkuhoidlikud olnud, võivad õhtul veinises seisundis kindlameelsemadki otsused unustada ning süüa eriti suure šnitsli. Kuid väikesed nipid aitavad alkoholikalorite hulka piirata.
ALKOHOLIVABAD PÄEVAD Loobu nädala sees alkoholist, et nädalavahetusel endale paar lonksu lubada, või kui sa seoses tööga sageli klaasi või paar vahuveini rüüpad, siis võiksid laupäeval sellest hoiduda.
MUUDA HARJUMUSI Kui jood meelsasti punast veini ning kipud kogustega liiale minema, võid selle asendada kerge veini-sprifzer’iga. Tähtis on ennekõike isiklikke harjumusi muuta. Sageli kahaneb kogus siis, kui me teatud kohtades või teatud olukordades, näiteks teleri ees, enam ei joo.
HARJUTA KARSKUST Iga inimene reageerib alkoholile natuke erinevalt. Paljud, eriti mehed, kaotavad kaalus tugevalt juba siis, kui nad lihtsalt alkoholis: loobuvad, jätkates samas harjumuspärase toitumist. Proovi nelja nädala vältel, kas alkoholi mittetarvitamine ka kaalul tulemus annab.

ALKOHOOLSETE JOOKIDE EDETABEL

Alkohol tekitab sageli ülekaalu. Mida regulaarsemalt alkoholi jood, seda suurem on oht.

0,5 l NISUÕLUT 215 kalorit, 147 alkoholikalorit
0,3 l PILSNERIÕLUT 126 kalorit, 84 alkoholikalorit
0,2 l RUMMI KOOLAGA 190 kalorit, 94 alkoholikalorit
0,2 l PUNAST VÕI VALGET VEINI 160 kalorit, 140 alkoholikalorit
0,1 l VAHUVEINI 80 kalorit, 63 alkoholikalorit
5 cl ŠERRIT 58 kalorit, 56 alkoholikalorit
0,2 l CAIPIRINHA’T 230 kalorit, 116 alkoholikalorit
5 cl KREEMILIKÖÖRI, 121 kalorit 63 alkoholikalorit
0,3 l PINA COLADA’t 304 kalorit, 168 alkoholikalorit

NB! Parim pohmelliravim on nn merevaigu hape (Янтарная кислота), mida müüakse tablettidena (ühes pakendis 10 tabletti) Tervisepoodides. Juba alkoholi tarvitamise ajal või peo lõppedes on soovitav võtta 4–6 tabletti ja vähemalt klaas vett peale juua. Juba tunni aja pärast on sul pea selge ja ei mingit peavalu hommikul!

MAAJA