Alkoholi salakarid

2 minutit lugemist

* Raseduseaegne alkoholi tarvitamine põhjustab kesknärvisüsteemi kahjustusi ja vaimse arengu pidurdumist, loote väärarengut.
* Lootele võib mõjuda kahjulikult ka isa alkoholilembus.
* Loodet kahjustab juba ühekordne alkoholiannus.
* Eriti rangelt on keelatud alkoholi tarbimine kolmel esimesel raseduskuul. Sest sel ajal moodustub loote närvisüsteem.
* Vanemate alkoholism on sagedasemaks vastsündinu alaarengu põhjuseks.
* Väikelaps võib surra 60–70 grammist korraga joodud viinast.
* Lapsed, kes tarvitavad alkohoolseid jooke, põevad oma eakaaslastega võrreldes sagedamini nakkushaigusi ning taluvad neid halvemini.
* Kõige hullemaks kohaks nooruki organismis, mida alkohol kõige julmemalt kohtleb, on kesknärvisüsteem – eeskätt peaaju. Peaaju õrn veerikas kude imab endasse kergesti alkoholi, mis hävitab närvirakke. Seepärast alkohoolsete jookide joomine lapse- ja noorukieas toob endaga kaasa sügavaid haiguslikke muutusi kesknärvisüsteemis. Hävitab ajurakke, mistõttu on kahjustatud mälupiirkond. Tekivad mäluhäired, depressioon, maksakahjustus, keskendumisvõime on häiritud.
* Alkohoolsete jookide tarvitamine varases nooruses kutsub esile haiguslikke muutusi veres ning rikub normaalset ainevahetust. Selle tulemusena tekib kehvveresus, pidurdub kasv ja üldine areng.
* Alkoholi toimel tekivad noorukitel siseelundite rasked haigused. Murdeeas on eriti kergesti kahjustatavad seedeelundid, magu ja soolestik.
* Täiskasvanud tugeva mehe „päevanorm“ – 100–150 g viina, on surmav 6–8-aastasele lapsele.
* Alkohol mõjub kahjulikult valgetele verelibledele. Need kaotavad võime võidelda haigusetekitajatega.
* Alkoholijoove nõrgendab tähelepanu, mõttetegevust, ja liigutuste koordinatsiooni. Aistingud nõrgenevad. Joobe ajal esineb kõrgenenud ärrituvus, pärast depressioon.
* Pikaajaline rohke kasutamine põhjustab tõsiseid funktsionaalseid kahjustusi või orgaanilisi muutusi (jäsemete närvide kahjustused, nõdrameelsus).
* Põhjustab maokatarri, kõhunäärmepõletikku, mille tagajärjeks on seedehäired ja diabeet. Risk haigestuda söögitoru-, jämesoole- ja pärasoolevähki on kordades suurem.
* Alkoholi tarbimine muudab maksa ainevahetust, pikaajalisel alkoholi tarbimisel maks rasvub ja muutub põletikuliseks (hepatiit). Umbes neljandikul alkohoolikutest on maksatsirroos – suur osa maksakoest on asendunud sidekoega.
* Joomine põhjustab psüühilisi häireid alates pidevast unetusest ja ärevusest ning lõpetades tõsiste psühhoosidega.

NB! Parim ja tõhusaim pohmelliravim on nn merevaigu hape (Янтарная кислота), mida müüakse tablettidena (ühes pakendis 10 tabletti) Tervisepoodides. Juba alkoholi tarvitamise ajal või peo lõppedes on soovitav võtta 4–6 tabletti ja vähemalt klaas vett peale juua. Juba tunni aja pärast on sul pea selge ja ei mingit peavalu hommikul!

MAAJA

NB! Loe ka:
Kumb on kahjulikum – kanep või alkohol?
Alkohol kui kalorilõks
Seda on kasulik teada alkoholi ja pohmelli kohta
Huvitavaid fakte ja kasulikke teadmisi alkoholi kohta
Alkoholismi ravib tõhusalt… LSD!
Alkohol murrab pikkamööda
Alkohol kui südameravim