Teaduspõhine meditsiin – ravi kui õudusfilmis

1 minutit lugemist

Lobotoomiaks nimetatakse neurokirurgilist operatsiooni, mille käigus aju osi eemaldatakse või teistest ajuosadest eraldatakse. Et ajule ligi pääseda, tehakse tavaliselt kolju sisse auk. (Seda nimetatakse trepanatsiooniks.) Lobotoomiat kasutati skisofreenia, bipolaarse meeleoluhäire ja depressiooni ravimiseks. 
Portugali neurokirurg António Caetano de Abreu Freire Egas Moniz (1874–1955) hakkas 1930-ndail ajuhaiguste puhul tegema „teaduspõhist“ ajuoperatsiooni. Moniz oli veendunud (aja jooksul muutus see tal lausa kinnisideeks), et psüühilised haigused tulenevad ebanormaalsetest närviühendustest otsmikusagarates (lauba taga). Seda sai tema arvates lahendada, lõigates läbi otsmikusagaraid ülejäänud ajuga ühendavad juhteteed. Moniz oli nimelt täheldanud, et sõjas laubavigastusi saanud sõdurite iseloom muutus…

Ja mida arvas asjast eesti neurokirurg Ludvig Puusepp?
Aastal 1912 avaldasid kaks Peterburis töötavat arsti, Venemaa juhtiv neuroloog Vladimir Behterev ja tema eestlasest kolleeg, neurokirurg Ludvig Puusepp, uurimuse, milles käsitleti mitmesuguseid vaimuhaigetele tehtud operatsioone. Ehkki autorid asusid seisukohale, et laias laastus on psühhiaatriline kirurgia kasulik, suhtusid nad ülikriitiliselt šveitsi psühhiaatri Gottlieb Burckhardti 1888. aasta kirurgilistesse eksperimentidesse. Nad kirjutasid:
„Esitasime need andmed, näitamaks mitte ainult kui põhjendamatud, vaid ka kui ohtlikud need operatsioonid olid. Me ei suuda mõista, kuidas nende läbiviija, teaduskraadiga arst, üldse midagi sellist teha suutis.”
Autorid jätsid mainimata, et 1910. aastal oli Puusepp ise teinud kolm ajuoperatsiooni vaimuhaigetele, lõigates otsmiku- ja kiirusagara vahel suurajukoore läbi. Kuna kirurgilise sekkumise tulemused olid ebarahuldavad, siis edaspidi ta seda enam ei teinud.
1970. aastaiks oli lobotoomia enamikus riikides keelatud. Selleks ajaks oli USAs ligi 40 000 inimest saanud sadistlikul lõikusel tõsise ajukahjustuse.

Edasi loe juuli „Maajast”. Ilusaid värvilisi unenägusid!

0

Your Cart