Viinaninad kuningatroonil

1 minutit lugemist

[- – -] Stalin tegi oma otseste alluvatega pelgalt seda, mida sovettidele meeldis teha igaühega. 23. augustil 1939 sõlmitud Molotov-Ribbentropi pakti tähistati õhtusöögiga, millel öeldi 22 toosti, enne kui toit lauale toodi. Kuid Stalini eraõhtusöökidel oli veel luupainajalikum varjund. Stalin võis naerda kuni pisarateni, kui Lavrenti Beria matkis Zinovjevi surmaeelseid karjeid, kelle Stalin oli käskinud hukata. Diktaator tavatses oma piibu Hruštšovi paljale pealaele tühjaks koputada, enne kui käskis tal kasakatantsu tantsida. Kaitse rahvakomissar Kliment Vorošilov lükati õhtu edenedes alati tiiki.
Stalin ise kuigi palju ei joonud. Vähemalt jõi ta palju vähem kui tema külalised, ja käis ringi kuulujutt, et viin, mida ta kurku kallas, oli tegelikult vesi. See oli trikk, mida ka Beria katsetas, kuid jäi vahele. Lõpuks muutus tema suhtumine filosoofiliseks ja ta ütles: „Meil on tarvis purju jääda, mida varem, seda parem. Mida kiiremini me joome, seda kiiremini saab pidu läbi. Olgu mis tahes, kainena ta meil ära minna ei lase.”
Kogu asja mõte seisnes Poliitbüroo alandamises, meeste üksteise vastu üles ässitamises ning nende keelepaelte vallapäästmises. Stalini vastu oli nagunii väga raske vandenõud sepitseda, ja veel kordades keerulisem, kui sul tuli end tema ees igal õhtul ümberkukkumiseni täis juua. [- – -]

Edasi loe juuli „Maajas”!

Tunnuspildil: Stalinile meeldis teisi täis joota, kuid ise piirdus rohkem toostide ütlemisega.

0

Your Cart