Millised sundteod esinevad kõige sagedamini?

3 minutit lugemist

Sundtegusid tuleb ette mõlemast soost inimeste juures ja kõikvõimalikes sotsiaalsetes klassides. Sundteod on probleemiks umbes kahele kuni neljale protsendile elanikest. Meestel esinevad sundtegude esimesed märgid juba teismeliseeas, naistel aga 20. ja 29. eluaasta vahel.

Sundteod kaovad tavaliselt iseenesest. Mõned sundteod kaovad nagu juba öeldud iseenesest, mõned aga tugevnevad ja muudavad selle all kannatava inimese elu lausa põrguks. Kuna üleminekud süütult kapriisilt haiglasele sundteole on üsna ebamäärane, on üksikute juhtumite täpne määratlemine keeruline. Tõsi, spetsialistid leiavad, et käte sage pesemine on levinuim sundtegu. Hirmust haigusi tekitavate bakterite ees, pesevad asjaosalised võimalikult sageli käsi, väldivad ukselinkide puudutamist ja võimaluse korral väldivad bussi või metrood. Sama sage on ka kontrollitung („Kas ma keerasin ikka lülitasin gaasipliidi välja? USA miljonär Howard Hughes kannatas korra- ja sümmeetriatungi all. Juba väike kortsuke riietuses võis teda endast välja viia. Kuigi kolm viimast sundtegu on väga levinud, siis on sundtegude arva märksa mitmekesisem. Inglise poeet Samuel Johnson pidi mitu korda trepist üles-alla minema ja sealjuures iga kord trepiastmed üle lugema.
Millest võib ära tunda, et süütust kiiksust on arenenud ravivajav sundtegu. Selle kohta on ekspertidel rusikareegel: niikaua kui „kiiks“ sotsiaalset elu ei sega, pole ka ravi vajalik. Kes aga juba teist korda korterisse tagasi läheb, et vaadata, kas veekraan sai ikka kinni keeratud, ei pea veel muretsema. Kui aga keegi kardab kodunt väljuda, et on midagi vajalikku tegemata või kontrollimata jätnud, vajab psühholoogi asjatundlikku ravi. Sundtegude „harrastajate“ hulgas on selliseid umbes 10 protsenti.

Kuulsad inimesed ja nende kiiksud

Michelangelo magas alati saabastes. Ta ei vahetanud kuude jooksul rõivaid.
Nikola Tesla tegli alati kõiki asju kolm korda või nii mitu korda, et tegusid sai kolmega jagada. Ka hotellitoa number pidi olema kolmega jagatav. Söömisel kasutas ta 18 salvrätikut.
Winston Churchill vältis merereise, sest tundis tugevat tungi vette hüpata.
Arthur Schopehauer ja Kurt Gödel kannatasid mürgistamisluulu all, sest kartsid kogu aeg, et nende toit on mürgitatud.
Filmijumalanna Elizabeth Taylor sõi, jõi ja prassis ennast läbi elu. Üheksa abielu ei teinud teda õnnelikuks ega toonud talle hingerahu. Aastate vältel sõi ta tohututes kogustes tablette ja purjutas. Oli isegi viinaravil. Tayloril oli üsna süütu nõrkus. Peatudes kuitahes luksuslikus hotellis kasutas ta alati kaasavõetud prill-lauda.
Justin Timberlake kannatab korratungi all. Kõik asjad, olgu külmikus või kirjutuslaual peavad perfektselt ühel joonel või paremas nurgas olema.
David Beckham ümbritseb ennast ainult paariarvudega. Kui diivanilaual on kolm raamatut, siis tuleb kas üks lisada või üks raamat ära võtta.
Liz Hurleyl on kentsakas veidrus – igal võimalikul juhul nätsutab ta lutti. Pole teada, kas Liz püüab sel viisil suitsetamisest loobuda või elab nii välja lahutust Hugh Grantist.
Filminäitleja Keanu Reeves on võimeline lembestseene mängima ainult siis, kui ta on eelnevalt inimtühjas kohas omaette tund aega vandunud.
Woody Allen kardab kõige rohkem haigusi, see on ka põhjus, miks ta iga paari tunni järel oma kehatemperatuuri mõõdab.
John Travolta on oma soovidega produtsentidele tõeliseks peavaluks. Ekstsentriline näitleja on saientoloogide ususekti liige ja religioossetel põhjustel ei kasuta pesemis- ega puhastusvahendeid. Kord nõudis ta filmivõtete ajal iga päev kaheksat uut Armani T-särki (u. 350 dollarit särk).
USA filminäitleja Billy Bob Thorton jäi aga jõusaali garderoobis vahele. Selgus, et muidu mehine mees kandis riiete all naiste aluspesu.
Eddie Murphy usub, et keegi teda alatasa jälitab, ja nii peavad ihukaitsjad teda ka kõige kõrvalisemates paikades saatma. Pealegi laseb koomik iga ruumi, kuhu ta astub, läbi otsida, et seal ei oleks pealtkuulamismikrofone.

MAAJA

NB! Loe ka:
Mis tunne on olla vaimuhaige?
Foobiad ehk painavad sundmõtted