Kui paljud inimesed elavad kaksikelu?

7 minutit lugemist

Raske uskuda, kuid vähemalt iga kümnes inimene elab salajast kaksikelu. See tähendab seda, et igaühel meist on perekonnas või tutvusringkonnas vähemalt üks inimene, kes elab anonüümset kaksikelu…

Sellele järeldusele on jõudnud psühholoogid, kes on oma praktikas kokku puutunud toitumishäirete all kannatanutega, transvestiitide või homoseksuaalidega.
Paljud anonüümsed küsitlused ainult kinnitavad seda oletust. Näiteks: viie kuni kümne protsendi elanike hulgas on palju homosid, kes elavad heteroseksuaalses partnerluses, tundmata vähimatki süümepiina, et nad oma heteroseksuaalse elukaaslase eest oma tegelikku eelistust varjavad.
Tübingeni ülikooli uurimus näitas, et umbes 50% 600 naisest ja umbes 800 mehest olid vähemalt kord kõrvalehüppe teinud või koguni aastaid armukest pidanud. Teised uurimused jällegi kinnitavad, kuni 20% lastest on „käopojad“ – kõrvalehüppe tagajärg.

Alain Deloni võludele ei suutnud vastu panne ei naised ega mehed.

Sümpaatsel naabril võib olla huvi ebatavalise seksuaalse praktika vastu, igati ontlikul pereisal võib olla armuke. Kõigil neil pole kaksikelu vastu midagi. Harvardi ülikooli sotsiaalpsühholoog Dan Wegner leiab, et selliste inimeste jaoks on kaksikelu alguses väga põnev. Kuid sellest ei saa niisama lihtsalt üle ega ümber. Kaksikelu harrastaja kaotab oma elu üle kontrolli. Häbist, süütundest tingituna ei taheta teistele oma teist mina näidata, nii tekib teine, varjatud identiteet, mis pole seotud ainult seksiga, vaid sageli ka alkoholi liigtarvitamisega, -söömisega, poliitiliselt ebakorrektsete vaadete, kalduvusega vägivallale või kerge kriminaalsusega (näiteks poevargused).
Kuidas on võimalik kaksikelu isegi oma abikaasa eest varjata? Käitumisanalüüsiga tegelev FJB agent Joe Navarro arvates on inimesed millegipärast kindlad, et keegi isegi ei aima nende kaksikelu. Kuid nad unustavad ära vanasõna: lindu tuntakse laulust, ja vähegi taiplik inimene saab aru, et see või teine pole tegelikult see, kellena ta esineb. Seda kinnitavad ka ameerika uurija Paul Ekmani testid 15 000 katsealusega. Asi on veel ka selles, et me ei oska kahtlustada inimest milleski „tumedas“, keda me usaldame. Pealegi näevad kaksikelu elavad inimesed kõvasti vaeva ja ilmutavad lausa loomingulist näitlemise oskust, et mitte vahel jääda, et miski ei reedaks tema salajast huvi. Ja kui keegi saabki pihta, et see või teine polegi tegelikult ontlik abielumees, vadi paadunud pede, siis enamasti teda ei usuta.
Piirdume ekstreemse näitega. Kui sarimõrvar on tabatud, siis tema abikaasale on see nagu välk selgest taevast. Tema mees oli ju nii sõbralik, ajas kõiki naerma ja oli alati nii abivalmis! Kuna süüdistus kihumõrvades ei sobi kuidagi kokku pildiga „armastavast abikaasast“, siis leiab mõrvari abikaasa, et tegemist on mingi kohutava eksitusega. Mõned naised ei suuda fakte uskuda isegi ka siis mitte, kui tema mõrvarist abikaasa on kohtus süüdi mõistetud.

* * *

 

Helmut Berger.

Austriast pärit filmitäht Helmut Berger (1944–2023) rääkis kunagi Saksa ajakirja „Bunte” reporterile pikemalt oma biseksuaalsetest kogemustest. Bergen on mänginud filmides „Finzi Contini aed” (1970), „Ludwig II” (1972), „Tuhkapäev” (1974), „Kitty salong” (1976), teleseriaalis „Dünastia” (1984) jne. 29. mail 1944 sündinud Berger oli blond, 1,79 m pikk, kaalus 72 kilo ning oli treenitud kehaga. Legendaarne playboy, keda tunti maailma kõigis suuremates linnades Salzburgist Hollywoodini. Bergeri enda jutu järgi olevat ta seksinud ooperidiiva Maria Callase, filmitähe Elizabeth Taylori (1932–2011), Romy Schneideri (1938–1982) ja Jayne Mansfieldiga (1933–1967), Mick Jaggeri eksnaise Biancaga, Rod Stewarti eksarmsama Britt Eklandiga ja paljude teiste kuulsustega. Bergeri meespartnerite loetelu pole vähem esinduslik: filmitähed Warren Beatty ja Rock Hudson (1925–1985), tankerikuningad Aristotélis Onassis (1906–1975) ja Niarchos, režissöör Luchino Visconti (1906–1976). „Ma olen seksinud sadade meeste ja naistega – pidudel, luksusjahtidel, lennukites, autodes, mererannal, laua all ja laua peal,” räägib Berger. „Naistega seksida on mõnus, meestega seksida veel mõnusam, kuid kõige mõnusam on seksida korraga nii mehe kui ka naisega – see on nagu austrid kaaviariga. Biseksuaalsus on normaalne, ainult lollid ei ole biseksuaalsed! Kuid mulle meeldib seksida meestega, kes ei ole homod!” Naissoost partneriga magas ta esmakordselt 12-aastaselt ühes frantsiskaanlaste poolt juhitud Austria internaatkoolis, ka tüdruk oli 12-aastane. 0ma esimese meessoost vallutuse tegi Berger 17-aastaselt Badgasteini hotellinduskoolis – seal magas ta kondiitriga. 13 aastat elas Berger Rooma-lähedases villas kuulsa režissööri Luchino Viscontiga, kes andis talle ka tema esimese tähtsama filmirolli oma linateoses „Jumalate hukk” (1969). Vahepeal armus Visconti Alain Deloni (s 1935), kes kurameeris tollal ka filmitäht Romy Schneideriga. Berger meesteorgiaid ei sallinud ja esitas oma režissöörist austajale ultimaatumi: „Deloni sa koju ei tassi! Tee temaga, mis tahad, aga mitte meie ühise teki all!” Lõpuks leiti kõigile neljale asjaosalisele sobiv lahendus – Visconti seksis hotellis Deloniga, Berger samal ajal kodus Romy Schneideriga. Muide, ka Romy magas pärast seda, kui Delon ta hülgas, meeste ja naistega vaheldumisi.
Sõbra ja metseeni Luchino Visconti surm 17. märtsil 1976. aastal viis vahepeal kogu maailmas tuntuks saanud Bergeri täielikult rööpast välja. Ta ei mänginud mõnda aega, kannatas depressioonihoogude all, jõi ja sooritas isegi ebaõnnestunud enesetapukatse.
Aastal 2000 elas Berger Roomas ja meenutas noorust, sadu sõpru ja sõbratare. Paljud neist olid juba siit ilmast lahkunud – Rock Hudson, Luchino Visconti, Romy Schneider. Ta on soovinud, et teda maetaks teksades ja matustel mängitaks Elton Johni lugu „Requiem for a friend”. Berger elaa korraga kahte elu – ühe mehena, teise naisena.

* * *

Iga inimene on biseksuaalne – see on tal juba geenides, kuid ainult vähesed julgevad seda endale tunnistada. Mida vihasemalt keegi biseksuaalsuse teema juures reageerib, seda kindlam on, et ta ise ongi bi – hüperreaktsioon on ainult instinktiivne kaitserefleks. Juhul, kui te tahate midagi lähemalt oma tõelisest loomusest teada, mõelge oma erootilistele fantaasiatele ja teile saab selgeks, kes te olete, soovitab ta. Psühholoogid ei tea kindlalt öelda, miks inimkond on kogu ajaloo vältel oma tõelist loomust varjanud – põhjused võivad olla nii sotsiaalset, kultuurilist kui ka religioosset laadi. Võib-olla on meid lihtsalt valesti kasvatatud, sest tegelikult oleme me loodud kõik sugudest hoolimata läbisegi seksima. Biseksuaalselt käituvad inimesed ei kujuta endast mingit seksuaalset vähemust, neid on tunduvalt rohkem, kui me oleme siiani osanud arvata. Naised annavad sagedamini oma sünnipärasele biseksuaalsele kalduvustele järele kui mehed. Ka seltskonnas ja vastassoo hulgas on naiste biseksuaalsus palju enam aktsepteeritud kui meeste oma. Paljudele meestele on täiesti vastuvõetav kujutlus naisest, kes pärast lesbilist suhet andunult nende tugevate käte embusse naaseb. Seevastu meestele nende biseksuaalsust nii lihtsalt ei andestata. Naiste silmis on meestevaheline armastus ebanormaalne. Neid ehmatab kujutlus, et mees, kellega nad magavad, on selleks võimeline. Paljud mehed omakorda peavad mõne oma sookaaslase biseksuaalset ülestunnistust lihtsalt ebaõnnestunud katseks oma „halvakspandavat” homolikkust pooleldi välja vabandada. Seejuures ei võeta arvesse, et sünnipärased homod ja lesbid seksivad ainult oma sookaaslastega – tehes vahel harva ka siiski meeldivaid erandeid.
Ainult üksikud inimesed – eelkõige filminäitlejad ja teised kunstiinimesed – on senini söandanud oma biseksuaalseid kalduvusi avalikult tunnistada. Kuulus Sylvia Kristel (1952–2012) harrastas biseksi nii oma „Emmanuelle’i” sarja filmides kui ka eraelus. Mingi perioodi oma elust on biseksuaalselt elanud ka paljud rockitähed, sealhulgas David Bowie (1947–2016), Mick Jagger jt. Sylvester Stallone’i taanlannast naisele Brigitte Nielsenile lõppes biseks kurvalt – Rambo tabas ta oma naissekretäriga voodist ja otsustas lahutada. Kuid enamasti biseksuaalidel probleeme ei teki. „Mu mehel ei ole midagi selle vastu, et ma naistega magan, ma ei tohi teda ainult teise mehega petta,” tunnistas näitlejatar ja endine modell Susanne Widl. „Oma abikaasa jaoks olen ma sajaprotsendiline naine, naiste jaoks aga eelkõige mees.” Mehega magas ta esmakordselt 15-aastaselt, naisega 27-aastaselt. 2000. aastatel elas ta õnnelikult ja truult ühe kunstiprofessoriga, ainult mõnikord riietus õhtuti smokingisse ja läks mõne sõbratariga seiklema. Ka tema mees tunnistas, et ta ei tunne oma naise voodisõbrataride vastu mingit armukadedust.

MAAJA

NB! Loe ka:
Biseksuaalsuse bioloogilised faktorid
Mis juhtub, kui selgub, et naise kavaler on biseksuaal?
Biseksuaalsus – topeltmõnu!
Minu mees armastab teist meest!
Miks naised mõrvareid armastavad?