Kui paljud inimesed elavad kaksikelu?

2 minutit lugemist

Raske uskuda, kuid vähemalt iga kümnes inimene elab salajast kaksikelu. See tähendab seda, et igaühel meist on perekonnas või tutvusringkonnas vähemalt üks inimene, kes elab anonüümset kaksikelu…

Sellele järeldusele on jõudnud psühholoogid, kes on oma praktikas kokku puutunud toitumishäirete all kannatanutega, transvestiitide või homoseksuaalidega.
Paljud anonüümsed küsitlused ainult kinnitavad seda oletust. Näiteks: viie kuni kümne protsendi elanike hulgas on palju homosid, kes elavad heteroseksuaalses partnerluses, tundmata vähimatki süümepiina, et nad oma heteroseksuaalse elukaaslase eest oma tegelikku eelistust varjavad.
Tübingeni ülikooli uurimus näitas, et umbes 50 protsenti 600 naisest ja umbes 800 mehest olid vähemalt kord kõrvalehüppe teinud või koguni aastaid armukest pidanud. Teised uurimused jällegi kinnitavad, t kuni 20 protsenti lastest on „käopojad“ – kõrvalehüppe tagajärg.

Naine, oled sa ikka kindel, et mees tegeleb sinu äraolekul ainult õlle libistamisega ja teleri vaatamisega.

Sümpaatsel naabril võib olla huvi ebatavalise seksuaalse praktika vastu, igati ontlikul pereisal võib olla armuke. Kõigil neil pole kaksikelu vastu midagi. Harvardi ülikooli sotsiaalpsühholoog Dan Wegner leiab, et selliste inimeste jaoks on kaksikelu alguses väga põnev. Kuid sellest ei saa niisama lihtsalt üle ega ümber. Kaksikelu harrastaja kaotab oma elu üle kontrolli. Häbist, süütundest tingituna ei taheta teistele oma teist mina näidata, nii tekib teine, varjatud identiteet, mis pole seotud ainult seksiga, vaid sageli ka alkoholi liigtarvitamisega, -söömisega, poliitiliselt ebakorrektsete vaadete, kalduvusega vägivallale või kerge kriminaalsusega (näiteks poevargused).
Kuidas on võimalik kaksikelu isegi oma abikaasa eest varjata? Käitumisanalüüsiga tegelev FJB agent Joe Navarro arvates on inimesed millegipärast kindlad, et keegi isegi ei aima nende kaksikelu. Kuid nad unustavad ära vanasõna: lindu tuntakse laulust, ja vähegi taiplik inimene saab aru, et see või teine pole tegelikult see, kellena ta esineb. Seda kinnitavad ka ameerika uurija Paul Ekmani testid 15 000 katsealusega. Asi on veel ka selles, et me ei oska kahtlustada inimest milleski „tumedas“, keda me usaldame. Pealegi näevad kaksikelu elavad inimesed kõvasti vaeva ja ilmutavad lausa loomingulist näitlemise oskust, et mitte vahel jääda, et miski ei reedaks tema salajast huvi. Ja kui keegi saabki pihta, et see või teine polegi tegelikult ontlik abielumees, vadi paadunud pede, siis enamasti teda ei usuta.
Piirdume ekstreemse näitega. Kui sarimõrvar on tabatud, siis tema abikaasale on see nagu välk selgest taevast. Tema mees oli ju nii sõbralik, ajas kõiki naerma ja oli alati nii abivalmis! Kuna süüdistus kihumõrvades ei sobi kuidagi kokku pildiga „armastavast abikaasast“, siis leiab mõrvari abikaasa, et tegemist on mingi kohutava eksitusega. Mõned naised ei suuda fakte uskuda isegi ka siis mitte, kui tema mõrvarist abikaasa on kohtus süüdi mõistetud.

MAAJA

NB! Loe ka:
Biseksuaalsuse bioloogilised faktorid
Mis juhtub, kui selgub, et naise kavaler on biseksuaal?
Biseksuaalsus – topeltmõnu!
Minu mees armastab teist meest!
Miks naised mõrvareid armastavad?