Sophia Loren – Itaalia filmitööstuse säravaim täht

7 minutit lugemist

Veel 1999. aastal peeti Sophia Lorenit internetis korraldatud küsitluse põhjal seksikaimaks staariks. Kuidas ta on suutnud seda saavutada? Loren ilust ja kosmeetilistest operatsioonidest.

On üks kultus – Sophia Loreni ilukultus. Staar põhjustas furoori, kui ta 1999. aastal ilmus Oscari auhindade üleandmistseremooniale Armani elegantses pikas mustas kleidis. Oli raske uskuda, et Sophia oli juba 64-aastane ja oli suutnud jääda aegumatult ilusaks, nagu läheksid aastad temast mööda, ei kortse, ei väsimust.

Kuigi Sophiale meeldis mängida tagasihoidlikku ja malbet naist, siis just väline ilu oli see, mis määras Sofia Scicolone karjääri.

Tõepoolest, emake loodus pole Sophia Loreni puhul koonerdanud. Pozzuolist Napoli lähedalt pärit käsitöölise tütar oli veel tollal sama ilus ja erootiline kui nooruses. Ilu, mis kunagi ei möödu? Austria „News” korraldas 1999. aastal interneti vahendusel sajandi kõige erootilisema naise valimise. Esimese kahe nädala jooksul osales üle poole miljoni lugeja. 157 053 andis oma hääle Sophia Lorenile. Sensatsioon!
Teisele kohale tuli 37 000 häälega „Rannavalve” staar Carmen Electra. Järgnesid Grace Jones ja Cindy Crawford.
Klassikalise iluideaali triumf kiiresti muutuvas maailmas? Kuidas Sophia seda saavutada suutis? Ta selgitas tollal oma ilu saladust järgmiselt: „Ma tulen endaga toime. Iga jälg minu näos on üks vahejaam minu elus. Ma armastan inimesi, armastust, loodust ja seda vahvat tunnet olla naine.”
Sophia tunnistas, et ta pöörab suurt tähelepanu lõdvestumisele, positiivsele mõtlemisele ja trennile.
Tavaliselt tõuseb Sophia üles kell viis hommikul ja läheb juba kell kaheksa õhtul magama. Kindlasti jalutab ta iga päev tunnikese. Ta ei pea dieeti pidama, sest ta ei söö hommikuti. Ta sööb õigupoolest vaid kord päevas: pastat, kana, salatit, puuvilju. Sageli loobub ta ka õhtusöögist.
Sophia oma välimusest: „On inimesi, kes on uhked oma loomulikele kortsudele. Ka mina kuulun nende hulka. Kuid võib juhtuda, et ühel päeval ütlen ma endale: ma ei talu seda enam. Siis võtan telefoni ja helistan maailma parimale ilukirurgile.”
Elu täis harmooniat ja sisemist tasakaalu. „Iga naine võib ennast ilusana tunda,” ütleb Loren. „Asi pole mitte rõivastes või make-upis. Inimese ilu on tema silmades ja selles salapärases auras, mida ta endast kiirgab.”
Sophia Loren (neiupõlvenimega Scicolone) on kinokunsti elav legend, kellel on vedanud nii karjääris kui ka isiklikus elus, sündis 20. septembril 1934 Roomas. Käsitöölisest isa Ricardo ei abiellunud kunagi Sofia klaveriõpetajast ema Romildaga, kuid lapsendas tütre.

Whoopi Goldberg: „Minu jaoks on ta väljapaistvaim olend Jumala loodud ilusal maal.”

Kuigi Sophiale meeldis mängida tagasihoidlikku ja malbet naist, siis just väline ilu oli see, mis määras Sofia Scicolone karjääri. Käsitöölise abieluväline tütar võttis juba 15-aastasena osa ilukonkursist ja missivalimistest. Kui ta oli vaevalt 17-aastane, määras tema tulevase elukäigu miss Latiumiks valimine ühes Rooma ööklubis. See juhtus 1950. aasta veebruaris.
Filmiprodutsent Carlo Ponti (1912–2007), kes oli saanud maailmakuulsaks filmiga „Rooma, avatud linn”, istus lava ääres ja saatis Sophiale oma visiitkaardi. Ponti polnud mingi iludus – tavaline ilmetu välimusega vanamehenäss, Sophiast 20 cm lühem (Sophia pikkus on 174 cm), pea 22 aastat vanem ja juba tollal algava kiilaspäisusega. Ta palus neiul tulla oma büroosse. Ponti oli avastanud loodusliku ande, sündinud filminäitleja, kellele ta andis filminimeks Sophia Loren. „Tol ööl,” meenutab Sophia, „keetsin ma talle oma lemmiktoitu peperoni al formo.” See oli Sophia meelest suurim armuavaldus. Peagi sai Sophia oma esimese rolli filmis „Quo vadis?” (1950). Sophia Loren on mänginud rohkem kui sajas filmis. USA-s vändatud filmides olid tema partneriteks sellised tähed nagu Anthony Quinn, Clark Gable, John Wayne, Richard Burton, Cary Grant, Frank Sinatra, Anthony Perkins, Charlton Heston, Paul Newman ja Gregory Peck.
Romantikat asendas mõistus. „Carlo ei ole mind kunagi kingituste ja tähelepanuga üle külvanud. Mul pole kunagi olnud sõrmuseid, mida ma oleksin saanud sõbrannadele näidata. Tema armuavaldust ootan ma tänini. Me läksime kokku ilma suuresõnaliste armuavaldusteta. Me pole kunagi teineteisele igavest armastust vandunud. Me lihtsalt võtsime kätest kinni ja juhtus nii, et jäädavalt. Ta on minu elu mees,” meenutas Sophia hiljem. Ikka ja jälle levitati kuuldusi mõlema abikaasa kõrvalehüpetest. Kuid ebavõrdne paar jäi kokku , nii abielupaarina kui legendina.
Sophia Loren tegi fenomenaalset karjääri: puusi hööritavast itaalia sekspommist karakternäitlejaks. Tõsi, tema karjääri algusaastatel pakkus talle kõva konkurentsi ilus, kuid mitte nii temperamentne ja kirglik Gina Lollobrigida. Mõlemad naised tegid teineteise aadressil üsnagi sapiseid märkusi. Lollo vahutas: „Oma suure suuga võiks ta veenvalt ainult haikala mängida.” Või samas vaimus: „Parem hakata koristajaks, kui selle Sophia Loreniga filmi teha.” Kuid õelutsemine ei aidanud midagi. Sophia Lorenist sai aja jooksul maailmakuulsusega staar, Gina Lollobrigida vajus aga tasapisi unustusehõlma.

Carlo Ponti (vasakul), filmilegend, kes finantseeris selliseid meistriteoseid nagu „La Strada” (nõukogude ekraanidel näidati filmi pealkirja all „Nad rändasid ringi”) ja monumentaaleepost „Dr. Schiwago”.

Kuna nende tutvus algul oli Ponti veel abielus ega saanud Itaalias lahutada, olid nad sunnitud kodumaalt lahkuma. Paar võttis Prantsuse kodakondsuse, laskis ennast Mehhikos lahutada ning abiellus uuesti Pariisis. Sophiale kui ehtsale itaallannale oli kõige tähtsam perekond. „Perekond oli suurimaks toetuseks minu elus ja karjääris,” tunnistab staar. Kuid just temal, naiselikkuse sümbolil oli lapsesaamisega suuri probleeme. Vittorio de Sica filmi „…ja sellegipoolest nad elavad” (1960) võtete ajal pidi ta minema läbi jääkülma mägioja. Pärast seda kaotas ta oma esimese lapse, hiljem veel kaks.
1968. aastal oli Sophia taas rase ning usaldas ennast Genfis elava maailmakuulsa naistearsti Hubert de Watteville hoolde. Sophia üüris Genfi hotellis Intercontinental neljatoalise luksusnumbri, mille juurde kuulus separaatne lift, oma köök ja kaks salajast telefoniliini. Sophia pidas raudselt vastu ning tõi 1968. aastal kevadel keisrilõikega ilmale oma esimese lapse. Poisile panid isa järgi nimeks Carlo. Hiljem sündis Genfis veel teinegi poeg, Edoardo. Carlost sai dirigent, Eduardost aga isa eeskujul filmiprodutsent.
Ikka ja jälle andis abielupaar klatšipressile kõneainet. Maailma avalikkust erutas ka nende dramaatiline maksuafäär 1980. aastal. Sophia Loren mõisteti tulude varjamise eest süüdi ja saadeti 17 päevaks Napoli lähedal asuvasse Caserta vanglasse. Pärast seda muutus ta oma kaasmaalaste hulgas ebatavaliselt populaarseks. Naine, kes mängib maksuametile ninanipsu – see juba läheb itaallastele peale!
Praegu on Sophia Loren kustuv täht. Mida on tal veel soovida? Mitte midagi, mida saab osta, sest raha on tal küllalt. Sophia korteriprobleeme ei tunne. Tal on maja Šveitsis Genfi järve ääres, rantšo Californias ja korterid Roomas ja New Yorgis.

Sophia Loreni elu pidepunktid
1957. aasta septembris abiellub ta endast 20 aastat vanema Carlo Pontiga. Neil sünnib kaks poega. Paaril on korterid Roomas, Pariisis, Šveitsis ja Californias.

Ainus foto, mis tekitab filmidiivas piinlikkust. Sophia Loren lasi 2004. aastal välja fotoalbumi, kus leidub ülesvõtteid tema hiilgavast filmikarjäärist, aga sisaldub ka eraelulisi pilte. Üldiselt ei ole diival fotosid, millega tal seostuksid ebameeldivad tunded. Vaid üks selline – kurikuulsaks saanud 1954. aastal tehtud ülesvõte, kus Sophia silmitseb seksisümbolist filmitähe ameeriklanna Jane Mansfieldi büsti, kuulub sellesse valdkonda. „Saan oma austajatelt tihti palveid anda autogramm just sellele fotole,” tunnistab Sophia Loren, „aga ma ei tee seda kunagi.”

20 Sophia Loren Berliini filmifestivalil.
30 Film „Eile, täna, homme.” Ajakirjale „People” antud intervjuus ütleb ta: „Selles eas teatakse elust juba rohkem, sellest, mida sa soovid. Mina sooviksin endale eelkõige last.”
40 „Neljakümneselt tunnen ma ennast palju küpsemana, eelkõige sellepärast, et ma seisan lõpuks kahe jalaga maa peal.” Selleks ajaks oli tal kaks toredat poega, teeninud miljoneid ja saavutanud maailmakuulsuse.
50 „Viiekümneselt mõtlesin ma: suur jumal, aastad lendavad nii kiiresti! Mida ma saan selle vastu teha? Mulle meeldis see, et ma tundsin suuremat elurõõmu kui kahekümneselt.“
60 „Nüüd, kui ma olen juba kuuekümnendates aastates, mõtlen mõnikord, et ma olen leidnud nooruse allika. Elu on kuum ja pakub lõbu, eelkõige väikesed asjad.”
Matt Damon (kui ta oli 28): „Ta on maailma kauneimaid naisi. Ta on lihtsalt uskumatu olevus.”
Whoopi Goldberg: „Minu jaoks on ta väljapaistvaim olend Jumala loodud ilusal maal.”
Elizabeth Taylor: „Ta näeb fantastiline välja. Naisena olen ma tema üle uhke.”
Giorgio Armani: „Tal on uskumatu seksapiil ja ilu nagu kahekümneaastasel.”
Tom Hanks: „Ta on alati olnud üheaegselt uskumatult ilus ja andekas.”
Ameerika ajakirja „People” esikaanel oli Sophia Loreni kohta öeldud „Forever sexy”. Austria ajakiri „News” tituleeris Loreni „sajandi naiseks”.

©Peter Hagen

0

Your Cart