Mis on tavavenelasel pistmist Püha Georgi lindiga?

1 minutit lugemist
Mida sümboliseerib Püha Georgi lint? Vene imperialismi ja vene šovinistide patoloogilist viha Ukraina ja ukrainlaste ja Balti riikide vastu, kõigi nende vastu, kes ei olnud nõus Venemaa juhtimisel kommunismi ehitama.

Sama hästi võiks küsida, mis seos on seal ja sadulal, aga see selleks…

Püha Georg oli Venemaa Kodusõja (1918–20) aegu valgekaartlaste kaitsepühak. Nn Georgi lint (must – maa, oranž – leek) valge armee sümbol, oli sotsialismiajal unustatud ja põlatud.
Bolševikud kaotasid 1917. aastal Georgi nime kandvad autasud, kuid II maailmasõja ajal võeti selle värvid taas kasutusele, Georgi lint ilmus Punaarmee kaardiväediviiside sümboolikasse ja 1943. aastal asutatud Kuulsuse Ordeni lint sarnanes Georgi ordeni ja risti lindiga. Samuti oli Georgi värvides 1945. aastal asutatud medali Võidu eest Saksamaa üle Suures Isamaasõjas 1941–45 lint.
Georgi linti hakati uuesti populariseerima Venemaal 2005. aasta võidupäeva eel ja Ukraina oranži revolutsiooni järel tuli püha Georgi sümboolika ja ordeni värvides lint taas kasutusse, seda hakati seostama Vene patriotismiga ning vastuseisuga Ukraina oranžile revolutsioonile. Georgi orden taastati 2000. aastal. Pole teada, miks president Putin alates 2009. aastast selle lindi suure au sisse tõstis. Kui kaugele venelased selle lindi labastamisega läinud on, võib igaüks näha. Moskvas ehib see peale kõige elava juba ka viinapudeleid, koerte kaelarihmasid ja avalikke käimlaid. Küll aga armastab Putin igal võimalusel väita, et erinevalt „meie lääne partneritest“ ei ürita õilis Venemaa ajalugu ümber kirjutada. Katõni massimõrva, Soome ründamist ja MRP lepingut 1939. aastal ja N. Liidu elanike massilist represseerimist ja küüditamist pole muidugi sünnis mainida.

NB! Loe ka:
Nõukogude Liit – kapitalismist sotsialismi ja tagasi
NSV Liidu lõpp (2 galeriid)
Vladimir Putin – Vene James Bond kogu maailma vastu
Lõbusaid lugusid Loll-Ivanist
Ungari peaminister Viktor Orbán: „Inimõigused ei kirjuta kusagil ette rahvuslikku enesetappu.”
Viktor Orban: Ungari ei toeta rändepoliitikat, kus hädasolijatele pakutakse lahenduseks Euroopasse kuhjumist
Euroopa Liit läheb üha rohkem Nõukogude Liidu nägu…