„Õhtulehe” viktoriine koostavad jobud!

3 minutit lugemist

2020. aasta 30. aprilli „Õhtuleht” avaldas viktoriini pealkirjaga 75 aastat Adolf Hitleri surmast.

Füüreri punkri asukoht on tähistatud helepunase värviga, otse vana Riigikantselei ballisaali ja talveaia alla jäi aga Vorbunker, tähistatud numbriga 14. 9. Sissesõit uue Riigikantselei territooriumile 11. Hitleri autojuhi Kempka maja 12. kasvuhoone 15. Vana Riigikantselei. 1. Uue Riigikantselei keskosa marmorgaleriiga. 2. Peasissepääs uude Riigikantseleisse (421 m pikk!). 3. Hitleri kantselei 813. Auhoov (Ehrenhof). 17. Propagandaministeerium. 18. Riigikantselei juurdeehitis. 20. Wertheimi kaubamaja 21. Leipziger Platz 23. Tierpark 24. Hermann-Göring Straße (tänapäeval Ebertstraße) 25. Voßstraße. 26. Wilhelmstraße.

Küsimus 2. Hitler suri oma punkris. Mille all see punker asus?
a) Riigipäevahoone
b) Presidendiloss
c) Brandenburgi värav

Õigeks vastuseks pakutakse a) Riigpäevahoone

Jah, ega ainult pihkupeksmisega teadmisi ei kogu, selleks on vaja ikka ajalugu uurida. Hitleri punker (Führerbunker) asus Riigikantselei aias, otse vana Riigikantseli ballisaali (Festsaal) kõrval. Nn Eespunker (Vorbunker) jäi aga vana Riigikantselei ballisaali alla. Mis puutub aga vastuse b) varianti, siis ega ka krooniline alkoholism asjale kasuks ei tule. Natsi-Berliinis pole kunagi olnud presidendilossi. Tegemist oli ikka Berliini lossiga (Berliner Schloss), mis oli Saksa keisri residentsiks. Lossi nimena on kasutatud ka Stadtschloss (linnaloss), kuid see oli n-ö rahvapärane, mitte ametlik nimetus.

Nüüd küsimus 9. Päev varem läks vabasurma Joseph Goebbels koos naise ja lastega…
Küsimus on valesti formuleeritud, sest Goebbelsi lapsed ei sooritanud enesetappu, vaid nad pandi nende ema kaasabil magama. Teiseks, Goebbels ja tema naine Magda ei sooritanud enesetappu mitte 29. aprillil, vaid 1. mai õhtul, päev pärast füüreri suitsiidi.

10. küsimus on aga täielik totrus. Mis tähtsus on mingil vandenõuteoorial. Sama hästi võiksime küsida, kus käis Kalevipoeg viimast korda kakil?

Sellel diivanil sooritasid Hitler ja Eva Hitler enesetapu. Kuigi foto on koleeritud, on diivani paremal käetoel selgesti näha vereplekk. Hitler istus käetoe kõrval ja tema kõrval Eva. Uks sõduri selja taga viis Hitleri ja Eva Brauni vannituppa, tualetti ja riietumisruumi.
Kolm fotot. Paremal ülal: sellest pommilehtrist leiti poolpõlenud Hitleri ja Eva laibad. Vasakul Hitleri kabinet. Punane ring osutab vereplekile. Veri voolas teatavasti välja füüreri peahaavast. All paremal asuvat ruumi on raske kindlaks teha. Tõenäoliselt on tegemist ruumiga F.2 (vaata plaani).
Füüreri punker (Führerbunker) Tegemist on rekonstruktsiooniga, sest punkri jooniseid pole leitud. Siseruumide mõõtmed rajanevad hinnangutel. Punkri välismõõtmed 28×30 m, sisemõõtmed 20×15,60 m, vundament 2,5 m, välisseinad 4 m, lae paksus 4 m. F1 Riigi julgeolekuteenistuse valvemeeskond, gaasilüüs ja eespunkrisse viiv trepp. F2 Füüreri punkri esik. F3 Koridor, kasutatud ka oote- ja nõupidamisruumina. F4 Elektrigeneraatorid ja õhufiltrid. F5 Martin Bormanni töötuba. F6 Sidekeskus (punkri telefonisti Rochus Mischi töökoht). F7 Joseph Goebbelsi töötuba. F8 Hitleri ihuarsti Stumpfeggeri töötuba. F9 Stumpfeggeri magamistuba. F10 Joseph Goebbelsi magamistuba. F11 ja F12 Üldkasutatavad tualetid ja pesemisruumid. F13 Hitleri töötuba (Hitleri ruumidesse F13–F17 pääses koridorist ainult ühe ukse kaudu). F14 Hitleri elutuba. F15 Hitleri magamistuba. F16 Hitleri ja Eva Brauni vannituba, tualett ja riietumisruum. F17 Eva Brauni elu- ja magamistuba. F18 Nõupidamisruum. F19 Riigi julgeolekuteenistuse valve. F20 ja F21 Riigi julgeoleku valve- ja füüreri saatemeeskonna puhkeruum, pääs vaatlus- ja õhutustorni. Füüreri koera Blondi ja tema kutsikate asupaik. F22 Gaasilüüs. F 23 Varuväljapääs (37 trepiastet) riigikantselei aeda. Bunkrit kattis 4 m paksune betoonkiht. Korralduse uue punkri ehitamiseks andis Hitler 18. jaanuaril 1943 pärast Inglise pommituslennukite ränka õhurünnakut ööl vastu 17. jaanuari. Ehitamisel oli suureks probleemiks põhjavesi, mis asus kõigest 3 m sügavusel ja mida tuli kogu ehitamise ajal ja ka hiljem pidevalt välja pumbata.
Eespunker (Vorbunker) V1 Riigi julgeolekuteenistuse valve. V2 Söökla. V3 Eesruum. V4 Vana gaasilüüs. V5 Elektrigeneraatorid ja õhufiltrid. V6 Riigi julgeolekuteenistuse valvemeeskonna puhkeruum. V7 Teenistujate magamistuba. V8, V9 Magda Goebbelsi ja tema laste elu- ja magamistoad (kokku 4 tuba). V10, V11 Tualetid ja pesemisruum. V12 Hitleri dieetkoka Constanze Manziarly köök. V13 Toiduainete ladu. V14 Puhketuba. V15 ja V16 Magamistoad. V17 Füüreri punkrisse viiv trepikoda.

Tunnuspildil: Vaade vanale Riigikantseleile (paremal, piklikud aknad on peosaali aknad). Keskel Führerbunkri vaatlus- ja õhutustorn. Vasakul on varuväljapääs.

©Peter Hagen