Igaühest võib unes mõrvar saada

2 minutit lugemist

Unesrändaja tappis hotellikülastaja. Kohus mõistis mõrvari õigeks. Eks ole, külmajudinad jooksevad üle selja, aga nii see oli.

Ühe firma kaks ametnikku jagasid hotellituba Schwarzwaldis (Lõuna-Saksamaal). Hommikul kell viis tõusis üks ametnik üles, võttis kapist leivanoa ja tappis 20 noahoobiga oma kolleegi. Hiljem ei suutnud mees juhtunust mitte kui midagi meenutada. Psühhiaatrilise ekspertiisi otsus: „Ta on unesrändaja.”
1980. aastatel toimus analoogiline juhtum Kanadas. Kenneth Park sõitis öösel suure kiirusega oma kodust 22 km kaugusel asuvasse Torontosse. Seal läks ta naise vanemate majja: tappis ämma, haavas eluohtlikult äiapapat, ärkas siis üles ja teatas juhtunust politseile. Kohus mõistis mehe õigeks.
Kohtus ütles ekspert dr. John Stoper järgmist: „Somnambulism nagu arstid unesrändamist nimetavad, on üks meditsiini viimaseid suuri mõistatusi. Me teame ainult seda, et ajus toimub mingil hetkel „valelülitus”, mille tagajärjel inimene enam ei orienteeru ega saa aru, mida ta teeb – ta magab edasi. Meil ei ole veel ühtegi vahendit unesrändamise vasta.”
Unesrändamine võib olla ka abielulahutuse põhjuseks. Barbara Sultzmann (47): „Mu mees oli lihtsalt kullatükk, ainult kahel-kolmel päeval kuus oli ta nagu nõiutud. Werner tõusis voodist üles, sõimas mind ning jalutas pidžaamaväel) ümber majadebloki. Alles mitme aasta pärast sain ma aru, et ta on kuutõbine. Viimasel ajal oli mul tema ees hirm. Ja kui ta siis hakkas veel videoteegist zombifilme laenama, pakkisin asjad kokku!”
Juba Shakespeare teadis unesrändamisest. Nii laskis ta ühel oma kangelannal, Lady Macbethil tõrvikuga käes läbi lossi ekselda: „Ta silmad on lahti, kuid tema vaim on suletud.” Seda, mida William Shakespeare teadis unesrändamisest ligi 400 aastat tagasi, pole ka tänapäeva teadus oluliselt täiendanud. Teame vaid seda, et kuutõbi on langetõve, hüsteeria jt. haiguste kaasnähuks. Teame, et unesrändaja käitub nii, nagu oleks ta ärkvel. Haige näeb, kuuleb, tunneb maitset, lõhna – reageerib kõigile neile ärritustele, kuid ta ise ei tea endaga toimuvast midagi. Ainult väga harvadel juhtumitel võib kuutõbine kedagi tappa või sooritada enesetapu. Üldreeglina tõuseb unesrändaia öösel üles, teeb toas mõne ringi ja heidab jälle magama.

©MAAJA

0

Your Cart