Surmav edevus

2 minutit lugemist

Inimene on üks eriti edev olend, üle kõige meeldib talle iseennast pildistada. Igas suurlinnas või looduskauni koha vaateplatvormil võib alailma kohata naeratavaid turiste, kes mobiiliga ennastunustavalt iseennast pildistavad – nõrkemiseni. Eriti põnev on selfit teha mõne sügava kuristiku serval. Kuid oh õnnetust, üks üleliigne samm tagasi ja – hüvasti kaunis maailm!

Vishnu Viswanath ja Meenakshi Moorthy mõni hetk enne surnukskukkumist.

2018. aasta oktoobris üritasid USAs Yosemite rahvuspargis selfit teha reisiblogijad Vishnu Viswanath (29) ja Meenakshi Moorthy (30). Noored kaotasid tasakaalu ja kukkusid Taft Pointi vaateplatvormilt alla. Nende elu esimene ja viimane õhulend oli 240 meetrit. Kõigest mõni nädal hiljem lõpetas samal viisil oma maise rännaku 35-aastane saksa turist Sri Lankal ühel kaljuserval iseendale poseerides. Mõni kuu varem kisti Indias tükkideks noor mees, kes üritas selfit teha vigastatud karu taustal. Paljudele ei piisa enam n-ö normaalsest fotost. See peab olema efektne ja ilmtingimata hingematva taustaga – veel parem eluohtlikus olukorras. Ja siis kiirustatakse sellist fotot kas instagrammi või Facebooki üles panema.
Uurijad Indias, kus toimub kõige rohkem surmajuhtumitega selfisid, on need juhtumid kokku kogunud ja analüüsinud. Ajakirjas „Journal of Family Medicine and Primary Care“ kirjeldavad teadlased 259 selfisurma ajavahemikul oktoober 2011 kuni november 2017. Kuid see olevat siiski vaid jäämäe tipp, sest andmeid koguti vaid inglisekeelsest meediast. Muide, selfide tegemisel hukkub rohkem inimesi kui hairünnakutes!
Uppumine on selfi tegemisel sagedaseim „apsakas“, sest randa jõudvad mitme meetri kõrgused murdlained tõmbavad õnnetu eneseimetleja lihtsalt merre. Eriti ohtlik on teha selfit raudteel taustaks lähenev rong. Järgnevad kukkumised kraatrisse või kaljunukilt kuristikku. Kõige rohkem õnnetusi selfi tegemisel tulirelvaga toimub mõistagi USAs – relvahullude kodumaal. Selfisurmade riikide esirinnas on India, kus on moes rannas murdlainetes uppuda, sest paljud indialased ei oska üldse ujuda. Järgnevad Venemaa, USA ja Pakistan. Umbes 40% ohvritest on 20–29-aastased, neist omakorda kaks kolmandikku mehed. Uurijad soovitavad: kui natukenegi aru peas ja elu armas, siis ohtlikes kohtades mitte ennast jäädvustada, näiteks ookeani kaldal murdlainetes, mägedes või kõrghoonete katustel.

Tunnuspildil: 31. oktoobril 2015 otsustas Vologda elanik Andrei Retrovski (17) teha eriti ägeda selfi, hetk hiljem kukkus ta 9-korruselise maja välisseinalt alla surnuks, näidates isikliku eeskujuga, kuidas lollide arvu maailmas vähendada ja inimeste genofondi parandada. Kas sina oled järgmine?

NB! Loe ka:
Darwini auhinna väljapaistvad laureaadid