Mida linnud meile unes öelda tahavad

7 minutit lugemist

Lind on müstikas vabaduse, üllaste püüdluste, mõistuse ja kujutluste, vabaduse sümbol. Astroloogias kuuluvad linnud õhustiihiasse, mida tervikuna juhib Merkuur, informatsiooni- ja teadmistejanu planeet. Sellepärast viitavad linnud unenägudes üldiselt muutustele ja kõikvõimalikele uudistele.

Sinu mõtete parved

Lind, eriti lendav, kehastab unes su mõtteid, loominguliste fantaasiate lennukust, sinus idanevaid või käärivaid uusi ideesid. Lendav lind viitab sellele, et oled oma mõtete ja unistustega jõudnud juba küllalt kõrgele. Kaudselt võib see tähendada ka sõltumatuse saavutamist, millestki painajalikust vabanemist. Sinu ees on avanemas uusi perspektiive, oled saavutamas täielikku kontrolli keerulise situatsiooni üle, edasised takistused on kergesti võidetavad.
Terve lendavate lindude parv unenäos ennustab üldist hüveolu, häid teateid, probleemide lahenemist. Lendab linnuparv sinu suunas, osutab see nutikatele mõtetele seoses kellegagi, kes kaugel. Kui vastupidi, tähendab – saad lähiajal võimaluse midagi konkreetset ja kasulikku kaugelviibija hüveks ära teha.
Kui üksik lind tiirleb unes su pea kohal, aeg-ajalt laskudes, mõtleb keegi intensiivselt sinu peale, või kaalub võimalusi, kuidas sulle midagi olulist teada anda. Parv erinevaid, käratsevaid linde osutab eelseisvale massiüritusele, millegi arutelule, kohtumõistmisele. Tiirleb see parv konkreetse inimese, koha või eseme kohal, tähendab – see saab su peatsete probleemide allikaks. Üksiku linnu rabelemine kinnises ruumis räägib sind vaevavast, viljatust kinnisideest. Linnu järsk sööst otse üles võib olla viiteks millegi olulise kaotusele.

Mustad ja kirjud, suured ja väikesed

Tavatult must lind – vares, ronk või hakk unenäos kehastab musti, õelaid mõtteid, midagi ebameeldivat, pessimismi. Mustade lindude istuv parv osutab sind vaevavatele hirmudele, on need linnud aga valged – oota midagi head, rõõmustavat. Viimaste lendav parv ennustab häid teateid ja lootuste täideminekut, mustade oma nukrust, ohtu kellegi õeluse läbi. Eredavärvilised linnud tähendavad õnne armastuses, tervise paranemist, konkreetselt sinine lind suure unistuse täitumist, hingelise tasakaalu saavutamist. Eksootilisi linde näeb sageli unes värvika siseilmaga, originaalse mõtteviisiga isiksus, röövlinde sotsiaalselt eriti edukas ja tunnustatud inimene. Nende terve parv võib osutada samahästi olulisele edusammule kui suurele ohule.
Millised iganes tillukesed linnud unenäos viitavad väikesele, kergelt saadud tulule, käratsev parv su aimustele, mida peaksid kuulda võtma. Kui lausa kuuled lindude hääli ja on need sul veel ilmsigi kõrvus, ootab ees pingeline mõttetegevus, keeruliste asjade ajamine, pikad, kurnavad jutuajamised…

Perekond ja kodukolle
Linnupesa on unenäos su kodu, pere ja lähedaste, nende hetkeolukorra ja turvalisuse sümbol. Hea märk on see, kui unes selle pesaga midagi halba ei sünni. Kui näed end seda puu otsast või katuseräästa alt maha võtmas, seisab peresuhetes ees midagi rõõmustavat, mis kahjuks ei kesta kuigi kaua. Kui pesas on munad ja sa unenäos need sealt ära näppad, on elamises või peres oodata midagi ärevat või lausa mingit hädaolukorda. Tühi pesa, milles pole ei mune ega lindu ennast, on hea sõnum – saad lähiajal päris oma elamise, või uue ja parema, kui see sul juba on.
Unenäos pesa punuv lind osutab peatsele pereloomisele, oma maja ehitamisele või majapidamise laiendamisele. Pesa munadega ja neil istuva linnuga on tõeline rõõmusõnum – oota pere juurdekasvu, või märkimisväärset ametiedu ja tulude suurenemist. On pesas ainult munad või näed unes, kuidas linnupojad pesast esimesi lühikesi harjutuslende teevad, lahkud ilmsi lähiajal ise kodust pärisellu. Leiad hästi peidetud linnupesa väga tavatust kohast, või püüad seda ise peita, õiget kohta ikka justkui leidmata, tunnista – sul on kellegagi salajasi, pere eest varjatud, taunitavaid suhteid.
Halvimas linnu-unenäos tapad linnu, või kärbid ta tiibu, sest see osutab – hävitad oma eluõnne omaenese kätega. Leiad surnud või haavatud linnu, on karta probleeme lastega. Parimas linnu-unenäos püüad tiivulise kinni, hoiad hellalt, üritad toita, sest ilmsi tõotab see suurt rõõmu, loteriivõitu, õnneleidmist!

Öökull – öise maailma saadik
Öökulli peetakse küll tarkuse sümboliks, aga mitmel pool ja mõttes ka õnnetuste ennustajaks. Nagu üldse öölinde, kelle huiked või karjed kõlavad süngelt ja ebamaiselt, eelkõige aga siiski öökulli omad.

Öökull kutsub esile ebamääraseid hirme

Valge öökull on leidnud kellegi pentagrammi ja püüab seda tagastada, sest pentagramm on ka elu sümbol.

Iidsed roomlased pidasid öökulli surma ja katastroofide jälgiks kuulutajaks. Kui nähti neid Roomas päevasel ajal, püüti sedamaid võrku, põletati, ja tuhk puistati Tiberisse. Ajast aega on mõjunud pelutavalt just selle tiivulise vajadus häälitseda öiti, mil huigete sünge ümin tekitab aistinguid ebamaisusest. On vähe rahvaid, kelle muistsetes legendides poleks juttu öökullidest.
Vanad kreeklased näiteks omistasid öökullile jumalate (eelkõige Athena) tarkuse, armeenlaste uskumustes peeti teda saatana kehastuseks maisel kujul. Vana-Venemaal usuti, et kui öökull lendab öösel vastu akent, on majas oodata õnnetust. Samas hoidsid kasahhid juhuslikult leitud öökullisulge kui talismani, mis kaitseb kodu ja lapsi kurja silma eest.
Egiptuse mütoloogiates sümboliseerib öökull surma, ööd, külmust ja passiivsust, sest kuulub „öise päikese“ riiki, st – elab öiti, siis, kui päike silmapiiri taha vajudes maailma pimedusse uputab. Indias aga kummardati öökulli nagu öö ja hauataguse ilma saadikut, kes tuleb hingi surnuteriiki saatma. Iidses Mehhikos kujutati ja kummardati vihmajumalannat püha öökullina. Asteegid ja maiad pidasid teda aga deemonlikuks ööolendiks, allilmajumala tööriistaks, kes tuleb ette teatama surmast, valmis lahkuja hinge teispoolsusse juhatama…
Kristluse ajalgi on öökulli seostatud tumedate jõudude, allakäigu, üksilduse ja kurbusega, halbade aegade tulekuga. Öökulli huiget nimetatakse mõnel pool tänini surmalauluks. Kogu tema mõistatuslikkuse peapõhjuseks peetakse tema öist eluviisi, võimet end päevasel ajal inimsilmale üldse mitte näidata, mida soosivad kurjad deemonid ja nõiad. Paljude Euroopa rahvaste peretraditsioonides käsitatakse öökulli kui lesestumise ja vanatüdrukupõlve ennustajat, Balkanil aga ka kõrgemate võimude poolt peidetud aaretekambrite valvurit, kes teab saladust, milline taim aitab avada nende lukke…

Millest öökull tegelikult huikab
Kui ta teeb seda kolm ööd järjest ühe ja sama maja läheduses, tähendab see surma. Huikab öökull ajal, mil majas keegi sünnitab, ootab uut ilmakodanikku raske saatus. Kui rase naine Prantsusmaal kuuleb öökulli huiget, sünnib tütar, aga kui maja katusel koos häälitsevad öökull ja ronk, sureb keegi majalistest lähiajal.

Balkani rahvaste seas tuntakse rituaali, mille kohaselt magava inimese rinnale asetatud öökulli süda ja üks tema küünistest paneb tolle kohe avameelselt jutustama kõikidest oma varjatud mõtetest ja lähiaja plaanidest, andma välja kõik oma saladused. Öökulli lähedase sugulase kassikaku küüniseid on kantud kaelas kaitseks ärategemise vastu, ja saamaks metsavaimult õnnistust rikkaliku jahisaagi kindlustamiseks.
Hoopis laiemat huvi on äratanud tänapäeval levima hakanud manatarkade osutus, mille kohaselt põhjakäinud joodik hakkab niisama kirglikult kangete meelemürkide manustamist vihkama hetkest, kui on ära joonud värskelt lahti klopitud öökullimuna. Kreeka külades joodetakse seda väikestele lastele, usus, et neist tänu sellele iialgi alkohoolikuid ei saa. Mõnel pool soovitatakse imerohuna podagra vastu soolast öökulliliha, epilepsia ja hullumeelsushoogude vainamiseks keedetud öökulliaju. Isegi pragmaatilise Ameerika Ühendriikide põhjapoolsetes osariikides, kuulnud öökulli huiget maja läheduses, süüdatakse sedamaid kamin ja asetatakse sellesse labidakaba. See neutraliseerivat kuitahes halva ennustamise, mida öökull „silmas pidas“. Hoopis humaansemad ja nutikamad on jaapanlased, kelle usk öökulli väesse elavaid linde ei kahjusta. Nemad paigutavad elamisse väikeseid, kivist või savist öökulli-statuette – kaitseks epideemiate, tsunamide jm katastroofide eest.
Et nii muistsed kui kaasaegsed manatarkused öökulli kui liiki (eriti valget lumeöökulli) ohustavad, näitab ka inglise looduskaitsjate tauniv suhtumine Joan Rawlingi Harry Potteri lugudesse. Nimelt tänu „potteromaaniale“ püütakse öökulle, peetakse neid ise kodukaitsjatena või müüakse edasi rohketele soovijatele. Kahjuks neist üldse midagi teadmata, ammuks taipamata, kuidas neid pidada…

MAAJA

NB! Loe ka:
Unenäod näitavad sinu salajasi ihasid
Erootilised unenäod jäävad meelde
Unenäod – inimese elu tüüriratas
Naiste erootilised unenäod
Unenäod ennustavad haigusi
Ole oma unenägude peremees
Miks näevad teatud unenägusid kõik inimesed?