Unenäod näitavad sinu salajasi ihasid

7 minutit lugemist

Inimene täidab oma elu ja unesid sellega, mis talle tähtis. Mis elus saamata, ilmub unes. Mis elus tegemata, tuleb unes sümbolite kujul. Tänased kaks unenägu annavad märku teadvustamata seksisoovidest ja suhetest, mis teevad haiget…

Juuksed ja puugid
Keegi kiidab, et mul on imeilusad ja terved juuksed, et kas värvin neid. Vaatan peeglist – juuksed läigivad nagu siid.
Ütlen, et ei, ainult pisut blondeerin, sälke. Siis tunnen, kuidas juustes miski sibab. Täpsemal uurimisel avastan puugid salkude vahelt. Üks on end ka veidike juba naha sisse imenud. Kisun puugid juustest, peanahas olevaga nii lihtne pole, aga saan sellegagi ettevaatlikult toimetades lõpuks hakkama.
Juuksed kõnelevad unenägija elust, sellepärast tasub alati meeles pidada, millised unes nähtud juuksed olid. Unes nähtud juustel on seos ärkvelolija seksuaaleluga – olid juuksed kenad ja siidised, on unenägija seksielu ilmselt nauditav.
Unenäos kiitasaamine ei pruugi olla hea enne. Kiitjad ja meelitajad ihkavad sageli sinu isiklikku energiat. Mõtle hoolikalt, mis seostes kiitjaga oled. Tundmatu meelitaja võib sümboliseerida umbisikulisi energiat röövivaid olukordi.
Huvitavaks sümboliks on unepeegel. Peegel annab võimaluse endale pikalt otsa vaadata ning ehk ka avastada midagi, millele seni liiga vähe tähelepanu on pööratud. Vanades unenäoseletajates on arvatud, et unes peegliga silmitsi seismine võib viidata haigestumisohule. Tänapäevasemas käsitluses võiks mõelda pigem pingetele ja stressile, mis kuhjudes ka tervist kahjustavad. Kui peegel on määrdunud või mõranenud või sootuks katki, reedab see unenägija lõhenenud sisemaailma. (Sama tähendab ka unenägu, kus peeglis nähakse iseenda mitut nägu.)
Juustes olevad puugid aga pole kindlasti mitte hea enne. Kõikvõimalikud putukad annavad märku kõrvale jäetud pisiasjadest ning viitavad halvas seisus närvikavale.

Kokkuvõtteks: Unenägu lugedes tundus mulle, et unenägija on olnud pinges ega tunne ennast hästi. Kuivõrd nii meelitused kui ka puugid puudutasid juukseid, on nõrgaks kohaks ilmselt seksuaalelu – potentsiaali oleks hulga enamaks, kui elu sel perioodil pakkuda raatsib. Vaata enesele otsa: enda kulutamine perspektiivitutele suhetele ei tee sind õnnelikuks.

Võõrad öös?
Astun (ette teatamata) C uksest sisse, see on lahti. Näen – C ja K on voodis, C serva pool. Sammun igasuguseid emotsioone maha surudes sirgelt riidekapi juurde, kummardun, et oma riided võtta. Ja lahkuda. C tõuseb ja lööb mulle noa selga.
Kahjuks ei selgu unenägija kirjast, millised on tema reaalse elu suhted initsiaalidega märgitud isikutega.
Ent unenägu on selgitamist väärt ka taustu teadmata, nii et hakkame aga sümbolhaaval analüüsima.
Iga uks, sõltumata sellest, kellele see unes kuulub, näitab midagi sinu kohta. Avatud uks on pigem hea sümbol, andes teada, et unenägija on avatud ja meeldiv inimene. Ka võib lahtine uks sümboliseerida peatset meeldivat elujärku.
Voodi näitab seksisoove ning seksikat eluperioodi. Kui silmapiiril terendab abielu või uus suhe, annab unes voodi nägemine teada – head ajad on ees. Peaks aga voodi olema kole või määrdunud, on suhete valdkonnas probleeme.
Unes voodis nähtud inimesed võivad sümboliseerida sind ennast – sinu soove, lootusi, pettumusi, kõhklusi, hirme ja vastuolusid. Unenägu seletades keskenduksin pigem sinu tunnetele kui unes nähtud inimeste võimalikele voodisuhetele. Sa kirjutad, et „surun emotsioone maha“ – püüa seda elus mitte teha, sa väärid oma tundeid.
Unes nähtud riidekapp viitab millelegi varjatule – riidekapp on koht, kuhu pannakse vajalik kraam silma alt ära.
Mida peidad sina? Õigemini, mille järele sa unes sirge seljaga ja tundeid alla surudes kummardusid? Riided, eks? Unes nähtud riided on konkreetne sümbol – distants inimese ja maailma vahel. Pärisriie kaitseb keha ilmastiku ja võõraste pilkude eest, unes nähtud riided aitavad vältida kontakti eluga.
Põnevaks sümboliks on ka nuga. Kõik kirkad, teravad ja torkavad esemed esindavad unenägija meele samu omadusi. Nuga kui läbistaja on mehelik sümbol. Noa selgasaamine viitab otseselt seksuaalaktile. (Noa selgalöömine samuti, ainult et rollisuhted on teised.)
Mõtle unes nähtud C rollile oma elus – julgen öelda, et tunned tema vastu varjatud viha, mis on olemuselt seksuaalne tunne.
Kokkuvõtteks: Unenägija surub end reaalses elus alla, võideldes üheaegselt nii iha kui ka vihaga, püüdes neid alla suruda, olematuks mõelda või teistele-kolmandatele isikutele projitseerida. Lõpetades need loomkatsed iseendaga, võiks unenägija olla senisest palju õnnelikum.

Mis on unenäod ja miks me unes näeme
Sel teemal on ajast aega vaielnud teadlased, skolastikud, müstikud jm kõikvõimalikud teadmamehed. Pikka aega arvasid teadlased, et päeva jooksul imab inimese organism enesesse nn unefaktoreid – erilisi elemente, mis provotseerivad aju väsimust. Unenägude ajal need faktorid lagunevad ja vabastavad sellega kõigest liigsest nii aju mõlemad poolkerad kui väikeaju.
Ka on seni laialt levinud veendumus, et unenägudes püüame alateadlikult realiseerida oma soove, ambitsioone, kõige pöörasemaid ja salajasemaid unistusi.

Unenäod kajastavad meie hirme
Sigmund Freud pidas terve eluaja erilist päevikut, millesse tähendas üksikasjalikult üles nii enese kui oma patsientide unenäod. Freud oli veendunud, et iga unenägu kajastab meie hirme ja komplekse, mis akumuleeruvad meisse lapsepõlvest alates. Hilisemad uurimused sunnivad tõdema, et päris nii see vaevalt on. Sest on tõestatud, et unenägusid ei näe mitte üksnes beebid ja väikelapsed, vaid juba 25–30 nädalane loode emaüsas. Lihtne loogika ütleb, et veel ilmavalgust mitte näinud inimesehakatisel ei saa kuidagi olla ei hirme ega komplekse. Pigem on tegemist geneetilise mäluga, või mine tea – isegi tulevikunägemustega. Niisama küsitav on ka oletus, et unenägusid näeme selleks, et kasvada, kinnistada ja arendada motoorikat. St – kuna inimene magades end minimaalselt liigutab, teeb ta selle tasa unenägudes.

Unenäod on „mõttetu bioloogia“
Kõige jaburam tundub hüpotees, et unenägusid näeme me lihtsalt niisama, ehk nihilistidest teadlaste (keda on tegelikult üsna vähe) väitel on unenäod „mõttetu bioloogia“. Sellele räägib vastu paljudel erinevatel viisidel ja valdkondades ära tõestatud tõsiasi – looduses ei eksisteeri mitte midagi mõttetut.
Omal ajal tundis unenäopiltide korrapärasuse ja loogilisuse vastu suurt huvi vene füsioloog Pavlov. Tema oletas, et ajus töötab kindel unenägude keskus. Selle täpseid piirjooni ja asukohta ei õnnestunud tal küll tuvastada, see-eest avastas ta ajukoores aga viis ärkvelolekutsooni, mis jäävad funktsioneerima ka siis, kui inimene magab.
Hoopis kaugemale jõudis oma otsingutes geniaalne Vernadski, kes oletas, et maakoores eksisteerib no-sfäär (no – andekus, talent jaapani keeles) – kiht, millesse ladestuvad info ja kogemused kõigest universumis toimuvast. Just sellest no-sfäärist jõuab Vernadski veendumuse kohaselt unenägude vahendusel meieni vajalik ja väga tähtis info. Küsimus on ainult selles, kuidas me sellesse suhtume, kuidas oskame seda analüüsida ja kasutada.

Unenäod sillutavad teed avastustele
Selle teooria kasuks räägivad paljud faktid, mille põhjal just tänu unenägudele said teoks unikaalsed teaduslikud avastused ja loomingulised šedöövrid. Elementide perioodilisuse tabel näidati Dmitri Mendelejevile kätte unenäos, saksa füüsik August Kekule kirjutas lihtsalt unenäost maha bensooli valemi. Itaalia viiuldaja ja helilooja Giuseppe Tartinile „tuli“ unenäos kätte sonaadi meloodia, mida peetakse parimaks kogu tema loomingus „Saatana triller“, mida unenäos mängisid jumal ja saatan ühes isikus. Stevensoni, Kafka, Poe’ jpt kirjanduslikud šedöövrid sündisid ilusate, keerukate, palju sagedamini aga tõeliste õudusunenägude põhjal…
Mõned teadlased on veendunud, et eredaid ja värvilisi unenägusid näevad inimesed, kelle IQ on keskmisest statistilisest kõrgem, teised oletavad, et need võivad olla algava skisofreenia tunnuseks. Mõlema kehtivuse kohta on ka piisavalt praktilisi tõendeid.
Kokkuvõttes on lugu jätkuvalt keeruline ja üheseid vastuseid pealkirjas esitatud küsimustele seni pole. Seega on igaühel meist õigus suhtuda unenägude olemusse ja tähenduslikkusse omamoodi, tõlgitseda neist saadud vihjeid oma tõekspidamiste kohaselt ja vastavalt sellele ka käituda.

MAAJA