Kus on maailma kõige külmem paik?
Mitte kusagil mujal ei ole nii külm kui Antarktikas. 23. juulil 1983 mõõdeti uurimisjaamas Vostok kahe meetri kõrgusel maapinnast temperatuur –89,2 °C.
See on senini ametlik kinnitatud külmarekord, kuigi Colorado ülikooli uurijad olevat satelliitide vahendusel registreerinud veelgi madalamaid temperatuure. Uurimisrühm analüüsis andmeid ajavahemikust 2004–2016. Umbes sajas erinevas paigas Ida-Antarktikas umbes 3800 m kõrgusel registreeriti infrapunakiirguse abil 98 miinuskraadi. Kui neid andmeid usaldada, siis 23. juulil 2004 registreeriti külmarekordiks –98,6 °C. Uurijad arvutasid välja, et kahe meetri kõrgusel maapinnast oleks olnud temperatuur miinus 94 kraadi. Selge taevas, kerge tuul ja ekstreemselt kuiv õhk aitasid kaasa sellisele ebatavalisele pakasele. Sellest hoolimata jääb ametlikuks rekordiks siiski 1983. aastal mõõdetud temperatuur, sest satelliidi abil registreeritud temperatuurid ei pruugi olla ülitäpsed.
Kas 98 või 89 kraadi, inimese jaoks ei mängi see enam mingit rolli. Sellises pakases võib inimene vastu pidada ainult väga lühikest aega. Kanada uurija Peter Tikuisis lõi 1995. aastal mudeli inimese ellujäämise kohta külmas õhus. Kerge tuule ja kerge rõivastuse korral suudab inimene miinus 50 kraadi juures vastu pidada neli tundi. „Kui meie siseorganite temperatuur langeb alla 30 kraadi, pole ellujäämine enam võimalik,“ selgitab Rüdiger Köhling, Rostocki füsioloogia ülikooli direktor, „sest nii madala temperatuuri juures ei pääse hapnik enam kudedesse, inimene kaotab teadvuse ja süda seiskub.“
Venemaal pretendeerib maailma kõige külmemale asustatud paigale koguni kolm linna. 250 000 elanikuga Jakutsk asub 450 kilomeetri kaugusel polaarjooonest lõunas ja on kõige külmemaks suurlinnaks, kus jaanuaris on keskmine temperatuur alla -40° C. Kõige madalam Jakutskis mõõdetud temperatuur oli -64 °C.
Maailma üks külmemaid asustatud paiku on Siberi südames, Jakutskist umbes 680 kilomeetri kaugusel asuv Oimjakon. 1933. aasta veebruaris mõõdeti seal –67,8 °C. Selline temperatuur on mõõdetud ka 600 kilomeetrit põhja pool asuvas Verhhojanskis. Madalaimaks Oimjakonis mõõdetud temperatuuriks peetakse -71,2° C, kuid seda tulemust pole ametlikult kinnitatud.
Viiesaja elanikuga Oimjakon asub kahe mäeaheliku vahel pea 741 meetri kõrgusel merepinnast. Regiooni peetakse igikeltsa keskuseks. Suvel võib aga temperatuur seal tõusta isegi 30 plusskraadini (1930. aasta juulis mõõdeti 34,6 °C). Juulis on keskmine temperatuur 22 °C. Jakutskis on soojarekordiks mõõdetud koguni 38 C°.
Tunnuspildil: Vaade linnulennult Oimjakonile. Talvel kulub selles väikelinnas suurem osa ajast majade kütmisele.
©Peter Hagen
NB! Loe ka:
Kus kasvab maailma kõrgeim puu?
Kus on maailma kõige tugevamad looded?