Kus kasvab maailma kõrgeim puu?

2 minutit lugemist

See mammutipuu ulatub kõigist tema ümbruses kasvavatest puudest nii palju kõrgemale, nii et ta on kaugele näha. Sellegipoolest teab selle puu täpset asukohta ainult 12 inimest. Puu „tervise“ huvides hoitakse tema asukohta ranges saladuses.

Asi on selles, et mammutipuu nimega Hyperion on n-ö lamedate juurtega puu, mis imab vett pinnase pealmistest kihtidest. Liiga palju külastajaid pressiksid vee pinnasest välja. Hyperion transpordib aga iga päev puuvõrasse ligi 1000 liitrit vett.

Mammutipuu (fotol ei ole Hyperion) on maailma suurim, kõrgeim ja kõige pikaealisem puu.

Puu avastajad Chris Atkins ja Michael Taylor ristisid hiiglasliku mammutipuu kreeka mütoloogiast pärit titaani järgi Hyperioniks. Sellest puuhiiglasest on väga vähe fotosid avalikkuse ette jõudnud, ja isegi siis, kui keegi peaks tema asukoha välja nuhkima, tuleks tal seitse pikka tundi läbi tiheda metsa rühkida.
Hyperion on nn rannikumammutipuu (Sequoia sempervirens). Need puud kasvavad ainult California kirdeosas. Kuna ülespoole transporditav vesi peab ületama raskusjõudu, suudab selline puu kasvada maksimaalselt umbes 130 meetri kõrguseks. Hyperionil kulub selleks veel 600 aastat – ja ka siis on ta ikka veel noor puu.
Spetsialistid mõõtsid puu kõrgust laseriga ja nii saadi teada hiiglase täpne kõrgus. Hyperion on 115,66 meetrit kõrge, ta on kõigest 600-aastane ja arvestades sellega, et rannikusekvoia võib elada isegi 3500 aasta vanuseks, on tegemist noore puuga. Iga aastaga kasvab Hyperion edasi, eelkõige suureneb puu ümbermõõt, nii et järgmise 600 aasta pärast kaalub puu umbes 3000 tonni. Sekvoia General Shermani ümbermõõt on rohkem kui 30 meetrit.
Mammutipuu on peaaegu tundetu putukate, mädanemise, hallituse ja seente vastu. Ja tänu oma koore iseärasustele elab üle ka metsatulekahjud. Mammutipuu koor võib kasvad kuni 60 cm paksuseks ja on väljastpoolt suhteliselt sile, nii ei saa tugevad tuuled n-ö rünnakupinda. Sekvoia on „kaval”, kuna tema enda juured ei tungi sügavale pinnasesse, siis põimib mammutipuu oma juured läheduses asuvate puude juurte ümber. Küll on mammutipuudel aga üks ohtlik vaenlane – pakane. Kui temperatuur langeb -20 °C on takistatud puuvõra varustamine veega, puu hakkab kuivama ja hääbuma ülevalt alla. 95 protsenti kõigist mammutipuudest on juba langetatud. Puit on niivõrd kõrge kvaliteediga, et seda kasutatakse eelkõige mööbli valmistamisel. Alates 1920. aastast on kõik rahvusparkides kasvavad mammutipuud looduskaitse all. Hyperioni väärtuseks on hinnatud 70 000 eurot. Kuid uurijate ja looduskaitsjate jaoks on puu hindamatu.

Tunnuspildil: Maailma kõrgeim puu Hyperion.

MAAJA

0

Your Cart