Eksootiline inkaprintsess Yma Sumac

2 minutit lugemist

Yma Sumacit on peetud maailma kõige suurema hääleulatusega lauljatariks, kelle hääl katab viis oktaavi.

Yma Sumaci hääleulatus on võrreldav kontsertklaveri omaga.

Lauljanna õige nimi on Zoila Augusta Emperatriz Chavarri del Castillo. Yma Sumac (või Imma Sumack) on tema lavanimi, mis põhineb tema ema nimel. Nii nagu on fantastiline Yma hääl, mille kõrgemaid ja madalamaid noote kuulvat vaid loomad, leidub hulganisti müstikat ka tema päritolu ja elu kohta.
Yma Sumac sündis 10. septembril 1922 hispaanlasest isa ja indiaanlasest ema kuuenda lapsena.
On väidetud, et Yma on viimase inka kuninga Atahualpa otsene järeletulija. Ühesõnaga – inka printsess – Kuldne Päikeseneitsi. Et tema avastasid antropoloogid, kes olid ekspeditsioonil kõrgetes Peruu Andide mägedes, äratades sellega üles kurjad vaimud jne.
Lauljatar ei lükanud kunagi ümber neid müütilisi lugusid. Küll aga tõrjus ta tigedalt kõik katsed teda kuidagi ilmalikustada.
Näiteks, kui üks ameerika ajakirjanik väitis, et naine on tegelikult „tavaline“ Brooklyni juuditarist koduperenaine Amy Camus (Yma Sumac tagurpidi kirjutatuna!), lubas lauljatar mehe tappa! Tänaseni on ilmumata veel daami ametlik elulugu, sest ta lubas selle kirjutada ise.
Yma artistielu sai alguse 1940. aastate algul Argentiinas, kus ta tegi oma esimese salvestuse.
Samal sõja ajal läks Yma koos oma värske abikaasa ja meelelahutustrupi juhi, helilooja ja muusiku, juudisoost Moisés Vivancaga USAsse gastroleerima. Ameerika kujunes tõotatud maaks, sest esinemised läksid menukalt. 1949. aastal sündis Ymale poeg.
Üsna varsti saavutas Vivanca naisele lepingu suure firma Capitoliga. Yma Sumaci 1950. aastatel salvestatud heliplaadid olid menukad ning on tänaseni tõeline klassika. Kiitsid kriitikud ja vaimustusid lihtkuulajad.
1960. aastal tegi Yma turnee Nõukogude Liidus ja esines sama aasta detsembris ka Eestis, Tallinnas. Tema kõik kolm kontserti olid välja müüdud, üht neist kandis üle ka Eesti Televisioon.
Hilisematel aastakümnetel on see fenomenaalse hääleulatusega lauljatar teenimatult unustanud. Vahel on teda meenutatud kui eksootilist imet, kui kämpiikooni. Viimastel aastatel on Yma Sumacit aga üha enam taas meenutama hakatud, ilmuvad uuesti tema plaadid. Sumaci ebatavalisest häälest tehakse uurimusi, tema isikust filme. Yma Sumac suri 1. novembril 2008 Los Angeleses.

MAAJA

NB! Loe ka:
Kolm tenorit
Kreeka ööbik Maria Callas
Staaride edukas saladieet

0

Your Cart