Kreeka ööbik Maria Callas

3 minutit lugemist

Maria Callas sündis 2. detsembril 1923 New Yorgis. Tema isa oli olnud apteekriks kreeka väikelinnas Meligalas. Tõsi, apteeker tema kohta öelda oleks liiga palju. Isa valmistas peavalupille ilma suhtes tundlikele talunaistele ja kompvekke nende lastelastele. Isal oli raskesti hääldatav nimi – Calogeropoulos, mille tema tütar pidi hiljem lühendama kõlavamaks lavanimeks. Maa-apteeker ei suutnud oma peret toita ja nii rändasid Calogeropoulosed 1923. aastal Ameerikasse. Samal aastal sündis tütar Maria – paksude põskede ja pika ninaga inetuvõitu laps. Peale selle oli Maria äärmiselt lühinägelik ja ekstravertne. Maria polnud kaugeltki ilus, aga kui ta laulis, oli kuulajatel tunne, et ingel ise on taevast maa peale laskunud. Sugulased panid Maria annet tähele ja otsustasid, et tüdruk peab laulmist õppima. Juba 15-aastaselt oli Maria saavutanud sellise taseme, et ta võis avalikel esinemistel üles astuda. Kriitikud olid temast vaimustatud, kuid Maria vaikis peaaegu kümneks aastaks. Puhkes Teine maailmasõda ja maailm ei vajanud sopraneid.

1947. aastal asus Maria Callas Milaanosse ja peagi ilmus tema kõrvale keegi ehitusettevõtja Giovanni Meneghini: väikest kasvu, paksuke ja rikas. Maria ja Meneghini abiellusid. Mees lausa jumaldas oma naist, kuid teadis samas väga hästi, kui distsiplineerimata primadonna oli. Maria ei läinud esinema, kui see talle ei meeldinud. Nii mõnigi kord tiris Meneghini oma naise sõna otseses mõttes juukseidpidi lavale.

Maria Callas ja Aristoteles Onassis.

1959. aastal jättis Callas mehe maha, sest tema ellu oli tulnud pururikas reeder Aristoteles Onassis, kes oli samuti väike, paks ja ordinaarne nagu Meneghini, kuid samal ajal väga šarmantne ja mehelik. Maria Callas laulis ennast kuulsaks. 20. sajandil pole tema kõrvale panna ühtegi teist sopranit. Nautides oma kuulsust, oli Maria samal ajal ülimalt tujukas. Ta laskis tervet saalitäit teatripublikut oodata, kui ta tundis äkki kurgus kipitust. Sellisel puhul läks ta Onassisega restorani, 1200 teda asjatult oodanud teatrikülastajat aga pidid pettunult koju minema. Juhtus, et Maria katkestas aaria ja tegi dirigendile märkuse, et orkester mängib valesti. Midagi niisugust ei olnud söandanud teha ükski teine lauljanna. Kõik need patukesed ja nõrkused anti talle andeks, sest kui ta laulis, avanes taevas ja inimesed nägid paradiisi. Mariat armastati.

1959–1968 – tervelt üheksa aastat olid Callas ja Onassis pressi lemmikuteks. Maria mängis Onassise luksusjahil „Christina” hiilgavalt võõrustaja rolli. Üheks sagedaseks auväärt külaliseks oli endine Briti peaminister Winston Churchill. Maria ja Onassis olid lahutamatud, kuid Onassis ei kiirustanud abiellumisega, öeldes: „Me oleme selleks liiga vanad.”

Sellised need mehed on! Kui 68-aastane Onassis abiellus president Kennedy lese Jacqueline Kennedyga (64), oli ta äkki abiellumiseks küllalt noor! Jackie Kennedy mängis hea mitu aastat lohutamatu lese rolli, tõotades, et ta ei lahku pärast mehe surma enam kunagi USAst. Niikaua Jackie kurba leske mängis, kuni Onassise miljonid talle pähe lõid. Mehe vastu veel, aga raha vastu ei saa ükski naine!

Pärast sellist reetmist elas šokeeritud Callas veel üheksa aastat. Ta kolis tagasi oma Pariisi korterisse, tegi isegi kaks enesetapukatset. Lisaks õnnetult lõppenud armuromaanile tabas teda veel teine, palju suurem tragöödia. Hingevalu hävitas tema hääle, Maria polnud enam võimeline esinema. Ta elas üksinda, seltsiks ainult erasekretär Jean ja Pariisi täiturult ostetud kaks kollast kanaarilindu. Lauljanna lõpp oli traagiline. Ta jäi suhkruhaigeks ja kaotas nägemise.

16. juulil 1977 suri 53-aastane Maria Callas oma Pariisi korteris üksikuna ja peaaegu unustatuna südameataki tagajärjel. Sama aasta septembris puistati Maria Callase põrm tema soovi kohaselt Egeuse merre.

Primadonna korteri sisustus ja isiklikud asjad läksid oksjonile. Nii mõnedki asjad ostis tagasi tema esimene mees Giovanni Meneghini – mälestuseks!

0

Your Cart