Ebavõrdse abielu karid

6 minutit lugemist

Sügaval sisimas sooviksid paljud rikkad ja ilusad leida enda kõrvale inimest, kes suudab pakkuda kindlustatud elu ja luksust. Vaid näilisusele ja rahale baseeruv suhe viib aga sageli kooselu alustalad balansist välja. Kuigi paljud naised unistavad rikkast elust, pole reaalne elu 30-toalises villas mitte alati nii magus, kui usutakse…

Illusoorne ja pinnapealne elu rikka mehe varrukakaunistusena loovad rahulolematuse, mille tagajärjel enam omavahel olles isegi ei suhelda, seksist rääkimata, ning enesehinnangut turgutatakse ostlemise, ilulõikuste, napsitamise ja armukestega…
Tõenäoliselt juba ammuilma enne Kristuse sündimist heitsid ühte enamvähem üheealised, teineteisele sümpaatsed naine ja mees. Terve loogika ajel – et saada normaalsed, elujõulised järglased ning jõuda lapsed ühisel jõul suureks kasvatada.

Õnnelikud noored: J. Howard Marshall (89) ja Nicole Smith (26) 1994. aastal. 63 aastat vanusevahet tegid kuhjaga tasa Marshalli miljonid.

Ei saa välistada, et suure vanusevahega suhe ongi vahel rajatud tõelisele armastusele, mitte keskeakriisis vaevleva mehe ego upitamisele ning noore kullakaevaja ambitsioonidele. On palju põhjusi, miks neiuohtu tüdruk võib eelistada oma isast vanemat meest. Selleks ei pruugi sugugi olla viimase varandus ja sotsiaalne staatus. Siiski aitab probleemide tekkimisele oluliselt kaasa levinud kujutelm kommionust ja rahaahnest rinnakast blondiinist.
Viimastel aastakümnetel esitatakse aga nii enesele kui ühiskonnale üha ülbemaid väljakutseid: 20-aastast vanusevahet peetakse peaaegu normiks, 30-stki enam ei miskiks, 80-aastased heidavad ühte 35-ga… Need, kes põhjendavad seda suure armastusega, möönavad küllap salamisi ka ise, või avastavad üsna varsti, et selline ebavõrdne liit ei tähenda muud kui pidevat stressi, see omakorda aga tervise ja elujõu vähenemist.
Vanem abikaasa peab pidevalt pingutama, et olla endast tublisti noorema tasemel, noorem on sunnitud õppima õnnelik olema talle võõras, sobimatus ajas, mis vaid harva korda läheb. Juhtub jumal paarile veel lapsukese andma, muretseb vanem selle üle, kui kaua ta suudab teda veel kasvatada, noorem tunneb hirmu, mõeldes sellele, kuidas ta lesena hakkama saaks. Kuidas laps suhtub kord sellesse, et oli sunnitud üles kasvama isata või emata. Libiidost kõnelemata – see ei saa olla võrdselt aktiivne, kui inimeste vanusevahe on rohkem kui 10–15 aastat.

Rikas vanamees abiellus noore neiuga. Pulmaööl ütleb ta abikaasale: „Aita mind natuke.”
Paari tunni pärast ütleb naine: „Ma enam ei jõua, mul käsi valutab juba!”
„Ei maksa siis abielluda, kui käsi haige on!” toriseb vanamees ja keerab teise külje.

Pidevat psühholoogilist survet tähendab ka sootsiumi hoiak: mida suurem vanusevahe, seda taunivamalt suhtuvad (vahel suisa hävitava irooniani välja) paari nii kõrvaltvaatajad, sugulased kui sõbrad. Eriti veel siis, kui eakas partner riskib ennast naeruvääristada, kaotades käitumismalli osas igasuguse mõõdu- ja sündsusetunde.
Inglise riiklik statistikaamet analüüsis saja tuhande paari perekonnaelu ja tuli järeldusele: 55–64-aastaste naiste seas, kelle partnerid on neist 10–15 aastat nooremad, on suremus kaks suurem kui üheealistel või kuni 5-aastase vanusevahega paaridel. Statistika näitab, et kõige parema psüühilise ja füsioloogilise tervise juures on paarid, kelle vanusevahe on 5–7 aastat. Sotsioloogide veendumusel ei tohiks vanusevahe mingil juhul ületada 10, harvadel juhtudel 15 aastat, kusjuures viimast ei tohiks mingil juhul käsitada kui normi.
Rikaste vanameeste noored naised teavad oma kohta – nende kohus on mehe tegevust oma sarmi ja kenadusega toetada. Vahel selgub aga, et varukakaunistus pole midagi muud kui üks suur vinguv ja vigisev lohe, kelle kogu sarm oli altari ette jõudmise ajaks tilgatumalt otsa lõppenud.
Nooruslikku elurõõmu ja pakatava voodielu asemel ootab kodus laisk, kõiki teisi süüdistav, rumal ja ärahellitatud tüütus. Aastakümneid tagasi tähendas koduse naise ülalpidamine seda, et meest ootas töölt koju jõudes puhas tuba, rahulolevad lapsed ning kaetud laua kõrval naeratav naine. Supernaiseks hüüti energilisemaid koduperenaisi, kes said kõigega hakkama ning diivanikaunistuseks neid, kes päris kõigega toime ei tulnud. Nüüd on levinud kujund vampnaistest, kes püüavad rikkalt mehelt maksimaalselt raha välja lüpsta, ise minimaalselt vastu andes.
Raha ja võim on küll parimad inimkonnale teadaolevad afrodisiakumid, kuid tuleks olla ettevaatlikud tegelaste suhtes, kes nende peale kärmesti kohale lendavad. Suhtesse vaid üheti mõõdetavat panust andes ei maksa siiraid tundeid oodatagi.
Nii et… kuigi armastus ei küsi aastaid, kuid on, millele mõelda – võib-olla ei maksaks armastuse nimel elu ega võimalike järglaste käekäiku ikkagi ohtu seada.

Lõbus lesk Anna Nicole Smith
Ekstreemseim näide ebavõrdsest abielust on tänini olnud endise „Playboy” staari Anna Nicole Smithi (1967–2007) ja kütusemagnaadi J. Howard Marshall’i abielu 1994. aastal, mida Ameerika meedia pingsalt jälgis. Abielu sõlmides oli Anna Nicole vaid 26 ja J. Howard Marshall juba 89 aastat vana. Pärast seda, kui Marshall 1995. aastal vedru välja viskas, mõistis California osariigi kohus Nicolele välja 88 miljonit dollarit, kuigi abikaasa oli talle abiellumisel lubanud poole oma 450 miljonilisest varandusest. Miljonäri poeg Pierce püüdis pärast isa surma kõigi vahenditega takistada, et Nicole igatsetud miljoneid kätte ei saaks. Marshalli sugulaste suureks pahameeleks võitis Nicole kohtuprotsessi. Miljonid ei toonud Nicolele õnne. Ta suri unepealt antidepressantide üledoosi tagajärjel 8. veebruaril 2007.

Abikaasade rekordilised vanusevahed
Kes arvab, et 2011. aasta detsembris abiellunud heteroseksuaalse Alla Pugatšova ja homoseksuaalse Maksim Galkini vanusevahe on hirmus suur (27 aastat), siis lääne staarid annavad neile silmad ette!
Kuulsuste ja staaride vanusevahe edetabel ei pruugi samas tõestada väidet „armastus ei küsi vanust!“. Nimelt on osa edetabelis ilutsevatest tegelastest juba jõudnud suurema või väiksema skandaaliga lahku minna või koguni rahulikele taevastele radadele suunduda. Lisaks on tabel ka (vastupidiselt Pugatšova-Galkini suhtele) tugevalt vanemate meeste poole kaldu.

Beyoncé Knowles ja Jay Z – 12 aastat
Nicolas Sarkozy ja Carla Bruni – 13 aastat
Demi Moore ja Ashton Kutcher – 15 aastat
Tom Cruise ja Katie Holmes – 16 aastat
Alice Kim ja Nicolas Cage – 20 aastat
Carlo Ponti (2007) ja Sophia Loren – 22 aastat
Kevin Costner ja Christine Baumgartner – 22 aastat
Calista Flockhart ja Harrison Ford – 22 aastat
Sylvester Stallone ja Jennifer Flavin – 23 aastat
Emmanuel Macron (s 1977) ja Brigitte Macron (s 1953) – 24 aastat
Bruce Willis ja Emma Heming – 24 aastat
Donald Trump ja Melania Knauss – 24 aastat
Chuck Norris ja Gena O’Kelley – 24 aastat
Michael Douglas ja Katherine Zeta Jones – 25 aastat
Rod Stewart ja Penny Lancaster – 26 aastat
Steve Martin ja Anne Stringfield – 26 aastat
Celine Dion ja René Angélil (†2016) – 26 aastat
Eric Clapton ja Melia McEnery – 31 aastat
Billy Joel ja Katie Lee Joel – 32 aastat
Luciano Pavarotti (2007) ja Nicoletta Mantovani – 34 aastat
Soon-Yi Previn ja Woody Allen – 35 aastat
Clint Eastwood ja Dina Ruiz – 36 aastat (tunnuspildil)
Silvio Berlusconi (s 1936) ja Marta Fascina (s 1990) 53 aastat
Hugh Hefner (2017) ja Crystal Harris – 61 aastat
J. Howard Marshall († 1995) ja Anna Nicole Smith (†2007) – 63 aastat

NB! Loe ka:
Abielu eksootilise välismaalasega
Maailma lühimad abielud
Armastus kui nooruse eliksiir
Madonnade tegelik pale
Millest naised ei räägi