Vaenlane number üks – liigne rasv

3 minutit lugemist

On vana tõde, et kaalus juurde võtta on palju kergem kui maha. Aga ka see viimane pole ületamatult raske, kui vaevutaks veidigi uurima toiduainete, eriti rasvade koostist ja omadusi. Seda, missugused kooslused teineteisele positiivset mõju avaldavad, millised vastupidi; mida üldse tähendab liigne paksus, dieedid jne.
Ameerika dietoloogid dr. Siegfried Hayden ja dr. Donald S. Robertson on otsustanud kümne levinud väitega sinu teadmised proovile panna. Vasta nendele kas „õige” või „vale”, ja vaata lõpust, kuivõrd teadjaks sa ennast pidada võid.
1. Külma vee joomine söögi ajal või selle lõpus on kahjulik.
2. Kui oled dieedil, peab sõpradega lävimist ja pidudel käimist maksimaalselt vältima.
3. Igas margariinis on palju vähem rasvu kui naturaalses võis.
4. Liigse kehakaalu all kannatavad inimesed põevad sagedamini artriiti, diabeeti ja podagrat. Ka on neil rohkem probleeme jalgadega kui normaalse kaaluga inimestel.
5. Mida hapukam puuvili, seda paremini see ainevahetusele mõjub.
6. Paks koolilaps tähendab seda, et vanemad on ta beebi- ja väikelapseeas üle söötnud.
7. Igas tüsedusest kohmakas kehas elab nõtke ja sale, kes iga hinna eest oma polstrist välja rabelda tahaks.
8. Paksude inimeste eluiga on märgatavalt lühem kui kõhnade või normaalsete oma.
9. Ülekaaluliste kirglik iha vahetpidamata süüa ei tähenda midagi muud kui seda, et neil on vajaka armastusest, lähedusest, mõistmisest.
10. Paks inimene kulutab oma elutegevuseks vähem energiat kui kõhn.
Nüüd võrdle!
l. Õige! Eriti kahjulik on jääkülm vesi, mis kehatemperatuuri alandab, takistab organismil toiduainete „töötlemist” ja rasvad ladestuvad kergemini.
2. Vale! Hundiisule on hoopis raskem vastu panna, kui pidevalt ainult iseenesega silmitsi viibid ja aina söögile mõtled. N-ö- rahva seas on juba sellepärast kergem, et kui oled dieedi välja kuulutanud, siis ei hakka sa seda nii kergesti rikkuma – kaotad sõprade lugupidamise.
3. Vale! Kahjuks on kõikides margariinides varjul niisama palju kaloreid kui kõige rammusamas koorevõis.
4. Õige! Ja paksud põevad veel paljusid teisi haigusi, igapäevastest väiksematest vaevustest kõnelemata.
5. Õige! Orgaanilised happed mõjuvad seedeprotsessile alati soodustavalt, ka juhul, kui seedeorganite happelisus on normis.
6. Õige! Sest magu on treenitav nagu iga teine organ, ja kui see on pidevalt harjunud olema pilgeni täis, tekib näljatunne otsekohe, kui see tühjenedes veidigi lõtvub.
7. Õige! Sest jumal ei ole sind paksuna loonud Ja tüsenenud pole sa üleöö. Võta tahtejõud kokku ja aita ometi seda kõhna!
8. Õige! Süda, kopsud, lihased jne. peavad kahekordselt pingutama, et jaksata seda tarbetut ballasti ringi vedada. Võta paarikümnekilone kott turjale ja ära seda hetkekski maha pane – vaata, kui kaua jaksad! Mis tahes masinavärk, mida üle tema ettenähtud jõu ekspluateeritakse, kulub enneaegu, ka organism.
9. Õige! Hirmu, üksinduse, mis tahes ebakõla puhul rahustab väikelast eelkõige söömine. See laps elab meie alateadvuses edasi, ja stressi, depressiooni, neurooside puhul läheb käsi iseenesest küpsisekarpi. Psüühilise disharmoonia kõige sagedasemaks põhjuseks on aga nimelt hingelise komfordi puudumine.
10. Vale! Paksud põletavad läbi hoopis rohkem energiat, et liikuda, töötada, majapidamises toimetada, ja organism vajab jälle kütet… Ja sellest surnud ringist tuleb sul väljuda, ringlus mõistlike tuurideni viia!