Usklikud inimesed elavad kauem
Inimesed, kellel on tugevad peresuhted ja kes usuvad jumalat, elavad palju tõenäolisemalt üle saja aasta vanuseks kui ülejäänud inimesed. USA-s, Jaapanis ja Itaalias uuriti saja-aastaste inimeste elustiili ning selgus, et neil kõigil on mitu käitumisomadust. Peale selle, et neil inimestel on tugev perekond ja usk, joovad nad veini ning toituvad mõistlikult. Nad ei suitseta ning mehe ning naise vahel on selge tööjaotus, mis aitab tõhusalt vältida stressi. Maailma kõige kõrgema elueaga rahvastik elab Jaapanis Okinawa saarel, kus meeste keskmine eluiga on 78 ja naistel 86 eluaastat.
Sealsed vanurid kohtuvad lähedaste sõprade ja sugulastega mitu korda nädalas, et teed juua ja lobiseda ning saada emotsionaalset toetust. Vanurid juhinduvad konfutsionistlikust tarkusest, et süüa tuleb seni, kuni kõht on 80% täis ning hoolitsevad selle eest, et elul oleks eesmärk ja mõte. Kui mujal maailmas on üle saja-aastaseid naisi meestest umbes neli korda rohkem, siis Sardiinias on see suhe peaaegu üks ühele. Uurijate sõnul on see tingitud sugudevaheliste tööde selgest jaotusest, kus mehed vastutavad füüsiliste tööde ja leiva lauale panemise eest ning naised tegelevad rahaasjadega ning kodutöödega. Selline tööjaotus vähendab meeste stressi ning seega on nende veresoonkond palju tervem võrreldes ülejäänutega. Mõistlik kogus punast veini on samuti kõrgele vanusele kasuks. Punane vein sisaldab aineid, mis hoiavad ära südamehaigusi, sama efekt on näiteks pecorino juustul. California vanurite seas läbi viidud uuringust selgus aga, et usklikud elasid keskmiselt 10 aastat kauem võrreldes ülejäänud osariigi elanikega. Usklikel on oluliselt väiksem stress, suurem stressitaluvus ning nad tarbivad oluliselt vähem alkoholi ja minimaalselt tubakatooteid.
Iganädalane kirikus või templis käimine pikendab eluiga
Asjaolus, et sportlikud eluviisid eluiga pikendavad, pole vist kahtlust. Niisamuti kui selles, et ravimitest on elus püsimiseks abi. Nüüd on aga USA teadlased jõudnud järeldusele, et ka kirikus käimine annab elupäevi juurde. Pittsburghi ülikooli meditsiinikeskuse teadlased uurisid nii kehaliste harjutuste, usulistel üritustel osalemise kui ka kolesteroolitaset alandavate ravimite mõju eluea pikkusele. Kõik kolm osutusid kasulikuks, selgus uuringu tulemustest, mis avaldati ajakirjas „Journal of the American Board of Family Medicine”. Iganädalane osalemine usu-üritusel annab keskmiselt juurde kaks kuni kolm eluaastat. Korrapärane füüsiline trenn peaks võimaldama elada kolm kuni viis aastat kauem ja kui võtta kolesterooli alandavaid ravimeid, võib loota 3,5 aastat pikemat elu. Uuringus arvestati välja, kui palju praegustes hindades võiksid sedamoodi saavutatud lisa-aastad maksma minna. Treeningutasu, ravimihindu ja kirikuannetusi arvestades läheb USA-s ühe lisaeluaasta saavutamine treeningutega maksma kuni 6000 dollarit, kirikus käimisega kuni 10 000 ja ravimitega 14 000 dollarit.
MAAJA
NB! Loe ka:
Kas usklikud inimesed on õnnelikumad?
Seksuaalsus ja usk kõrgemasse jõusse
Õnnelikuks üle viie kari
Õnneliku elu võti