Kuidas kauem noor olla

4 minutit lugemist

Kuidas me vananeme ja missugused välja näeme, sõltub pärilikest omadustest, eluviisidest ja saatusest. (NB! Seekordne lugu pakub kindlasti huvi ka meestele!) Aga kuidas seda protsessi kergemaks teha, hea välja näha ja kauem elada, sõltub suurel määral meist enestest. Oma uusimate teadmistega tulevad meile appi meedikud, psühholoogid ja toitlustuseksperdid.

1. Ära söö kunagi kõhtu päris täis
Nälg on kõige ohtlikum nooruse läbipõletaja. Kes igapäevase tavalise 2500 kalori asemel oma organismile vaid 1500 kalorit annab, tunneb end jätkuvalt noore ja reipana ja võib vabalt kõrge eani elada. Selle on ameerika teadlased pikaajaliste uuringutega kindlaks teinud. Kui organism ei pea liigselt pingutama ülemääraste kalorile töötlemisel, jäävad organismi kõikide kudede rakud aktiivsemaks ja uuenevad kiiremini. Toituda tuleb aga läbimõeldumalt, et vitamiinid, süsivesikud ja rasvad oleksid õiges tasakaalus. Kõike võib süüa, aga alati nii, et ei tekiks roiutavat täiskõhutunnet.

2. Jälgi toiduainete õiget koostist
Igas eas, aga eriti 30–50-nda eluaasta vahel vajab organism täpses vahekorras vitamiine ja mikroelemente. Alates 30. sünnipäevast on maks ja maapähklid tõhus kaitse kortsude vastu, 40-ndast beeta-karotiin (porgand) pigmendiplekkide vältimiseks, tsink immuunsussüsteemi tugevdamiseks. 50-aastane inimene hoolitsegu organismi kaltsiumivarude eest, ei luustik rabedaks ei muutuks, magneesium aga hoiab südame vormis Musklid püsivad nõtked neil meestel, kes juba pärast 30. sünnipäeva ei põlga rohkesti kala, kaera- ja hirsiputru, pärast 40.eluaastat vajab organism stressi ja saastamise vastu seleeni (juust, neerud).

3. Ära loobu tööst
Prantsuse psühholoogid on veendunud, et töö on üks tõhusamaid imerohte, mis inimese jätkuvalt noore ja heas vormis hoiab. Kel pole kindlat elukutset või kes regulaarselt ei tööta, näeb oma eakaaslastega võrreldes välja viis aastat vanem. Ka on tõestatud, et eriti kaua säilitavad nooruse niisuguste elukutsete esindajad nagu dirigendid, filosoofid, kunstnikud, maalikunstnikud ja lambakarjused. Regulaarne füüsiline ja vaimne koormus tugevdab immuunsussüsteemi, rakud taastuvad kiiresti.

4. Armasta!
Sügavalt ja kogu hingega. Hellitused ja intiimsed õrnused, kui neid dikteerib hing, on parim teraapia vitaalsuse säilitamiseks. Õnnelik seks kaks korda nädalas garanteerib nii naistele kui meestele, et nad vähemalt 10 aastat nooremad välja näevad. Armastus toodab organismis õnnehormooni serotoniini. NB! Seks ilma armastuseta on nooruse surm!

5. Käi kirikus, templis, palveta või mediteeri
Ka sel juhul, kui sa tõsiselt usklik pole. Kes pidevalt missal käib, kannatab harvemini depressiooni käes ja on psüühilises tasakaalus. Puhas südametunnistus ja kadeduse puudumine lõõgastab, välistab närvisüsteemi häiretel põhinevaid kroonilisi valusid. Kasuks tuleb ka kodune piiblilugemine.  See aitab enesesse süüvida ja igapäevamuredest üle olla.

6. Tegele tervisevõimlemisega
Ka ainult 8 minutit võimlemist päevas tagab hea enesetunde. Aeroobikaharjutused on peaaegu igavese nooruse eliksiir. Lihastik püsib nõtke, luud painduvad. Regulaarne liikumine aktiviseerib kasvuhormoonide teket, mis on rakkude uuenemise seisukohalt eriti tähtis juba pärast 30. eluaastat.

7. Maga jahedas toas
Sõltuvalt inimese harjumustest ja eripärast on ideaalne temperatuur magamistoas 14–18 kraadi. Kui ruttu keha n.-ö. ära kulub, sõltub suurel määral ainevahetusest. Et heas vormis püsida, peab see protsess öösiti aeglustuma. Mida ta ka teeb, kui tuba on jahe. Mida soojem magamistuba, seda intensiivsem ainevahetusprotsess ja seda kiiremini ilmnevad vananemisega kaasnevad iseloomulikud muutused.

8. Patusta sagedamini
Söö hiigelportsjon jäätist, kuigi kardad paksuks minna. Osta kallis rõivaese või kaelaside, kuigi peaksid raha kokku hoidma. Heida haljasalale pikutama, ilmu pidulikule banketile teksades, ütle sõpradele-sugulastele kord ka suu puhtaks jne. Kes pidevalt rangetes raamides elab ja igast meeletusest keelduda suudab, sööb iseenese elujõudu, hoiatavad psühholoogid. Vaoshoitus tähendab pidevat stressi, seega ka nooruse hävingut. Tõsta paar korda aastas mässu oma „kastikuuluvuse” vastu ja sa näed, millist naudingut see pakub.

9. Loobu alandlikkusest
Inimene, kes kõigele järele kiidab ja lepliku meelega käsku täidab, on ori. Aga orja psüühika kurnab kiiresti välja kui tahes terve keha. Ole alati valmis diskussiooniks, ära karda kritiseerida. Inglaste uurimus näitab, et isegi 64% reumahaigetest paranes märgatavalt pärast seda, kui nad eneses muganduja võitsid ja loogiliselt mõtlevateks (ja vastavalt sellele toimivateks) inimesteks said.

10. Hoidu mõttelaiskusest
Kõnele palju, lihvi oma väljendusoskust, loe, lahenda ristsõnu, mängi malet jne. Sellise tegevusega lükkad vananemist edasi 5–10 aastat, sest ajurakud vajavad pidevat treeningut samuti nagu kogu lihastesüsteem. Rakud uuenevad kiiremini ja on kvaliteetsemad. See säilitab mõtteerksuse ja eluhuvi veel vanuigi, toimekas ja suhtlemisaldis inimene ei hakka aga iialgi välja nägema põdura raugana.

NB! Loe ka:
Mis lühendab eluiga?
Jalatsi number ja eluiga
Pikaealisuse saladused tiibeti ja jaapani moodi
Kosmilise eluenergia saladus
Lõpp terviseterrorile!
Pikaealisuse saladused tiibeti ja jaapani moodi