USA pensionärid pruugivad kanepit üha kasvavas tempos

3 minutit lugemist

Ameerika noorsoo hulgas juba aastakümneid normiks olnud kanepit, riigi populaarseimat keelatud ainet tarvitab kasvavas tempos rahvastikurühm, mille esindajatel eluaastaid 50 või rohkem. Need on beebibuumiks ristitud demograafilise plahvatuse aegse põlvkonna inimesed, kes küpsesid 1960. ja 1970. aastatel ning on nüüdseks ammugi jõudnud pensioniikka.

Aastastel 2002–2008 kasvas viimase aasta jooksul kanepi tarvitamist tunnistanud 50-aastaste ja vanemate inimeste hulk 1,9 protsendilt 2,9 protsendile, selgub USA sõltuvusravi ja vaimse tervise teenuste ameti SAMHSA uuringuandmetest.
Kõige tähelepanuväärsem oli kasv 55- kuni 59-aastaste hulgas, kelle kanepikasutus peaaegu kolmekordistus, tõustes 2002. aasta 1,6 protsendilt 5,1 protsendini.
Vaatlejad ootavad kasutamise jätkuvat kasvu sedamööda, kuidas saavad vanemaks 78 miljonit ameeriklast, kelle sünniaastad jäävad sõjajärgse beebibuumi aega, aastatesse 1945–1964. Erinevalt varasematest põlvkondadest ei ole paljud neist kanepis kunagi näinud midagi taunimisväärset, ning proovisid uimastavat ürti juba aastakümnete eest.
Mõned on seda kasutanud alates esimesest proovimisest, teised aga vana hobi juurde alles pensionipõlves tagasi pöördunud, olgu siis lõbu pärast või vanadusega kaasnevate valude ja vaevuste leevendamiseks.
Kanepi seadustamise pooldajad näevad vanemate kasutajate hulga kasvust poliitiliselt olulist nihet nende aastakümnetepikkustes püüdlustes uimastiseaduseid muuta.
„Väga pikka aega on meie poliitilisteks vastasteks olnud just vanemad ameeriklased, kes polnud kanepitaimega tuttavad, olid elanud „marihuaanahulluse” mentaliteedi ajastul ja pidasid kanepit äärmiselt ohtlikuks uimastiks,” kommenteerib üks kanepi legaliseerimise toetajate organisatsiooni NORML asutajaid jurist Keith Stroup. “Selles küsimuses on nad praegu suuresti meie leeris ja ei oma tähtsust, kas nad ise on hakanud uuesti kanepit suitsetama või mõistavad lihtsalt, et kanepitarvitamine pole eriline probleem ning see ei tohiks olla seadusega karistatav. ”
66-aastane Stroup ei häbene tunnistada, et igal õhtul teleri ette uudiseid vaatama istudes kallab ta endale klaasi veini ja keerab kanepisigareti. Tema on kanepit regulaarselt kasutanud alates sellest ajast, kui õppis Georgetowni ülikoolis esimesel kursusel, kuid paljud vanemaealised naasevad kanepi juurde alles pärast pikki pausiaastaid.
„Lapsed on suured ja koolid lõpetanud, aega on laialt käes, ja see on tõtt-öelda üldse kõige sobivam aeg kanepi nautimiseks,” ütleb Stroup. „Toit on maitsvam, muusika ilusam, suguelu mõnusam.”
Kanepit on peetud tõhusaks abivahendiks paljude vananemisega kaasnevate hädade vastu nagu liigese- ja lihasevalud, glaukoom, kollatähni degeneratsioon jne. 14 USA osariiki on patsientide rõõmuks vastu võtnud kanepi meditsiinilist kasutust võimaldavad seadused, mujal aga on kasutajad sunnitud vaevuste leevendamiseks ravimtaime ostes või ise kasvatades seadust rikkuma.
Põhja-Carolina Rockinghami linna 67-aastane elanik erupiloot Perry Parks on üks sellistest. Parks kannatab lülivaheketta degeneratsiooni ja artriidi tõttu sandistavaid valusid. Ta on proovinud kõiki ravimeid Vioxxist selgroogu süstitud sterodideni, kuid seni edutult. Umbes kaks aastat tagasi hakkas ta pruukima kanepit, mida ta esmakordselt oli proovinud kolledžipõlves. See, kui hästi kanep valu ära võttis, oli mehe sõnul jahmatav.
„Ma taipasin, et saan hakkama ilma narkootikumideta,” räägib Parks, pidades silmas arsti retseptiga lubatud valuvaigisteid. „Põhimõtteliselt elan ma nüüd ilma valuta.”
Samas võib korrapärane kanepikasutus mõningaid vanemate kodanike seas tavalisi terviseprobleeme hoopis võimendada.
Eakamatel kasutajatel on oht uimasena kukkuda; kanepi suitsetamine suurendab südamehaiguste riski, samuti võib kanep põhjustada kognitiivseid häireid, osutas Chicago ülikooli meditsiinikeskuse geriaatria ja taastusravi osakonna juhataja William Dale, kes ütles, et ei soovitaks kanepit ka siis, kui patsient end sellest abi leidvat väidab. „Samu tulemusi saab muude, palju paremate meetoditega,” rõhutab ta.
SAMHSA rakendusuuringute osakonna juhataja Pete Delany ütleb, et pensionäride uimastikasutus kummutab stereotüüpe, kuid on ometi käsitlemist nõudev teema.
„Üldiselt ei seostu 50-aastaste ja vanemate inimestega keelatud ainete kasutamine. Mõni üksik Hunter Thompson või meediaveidrikust hipi välja arvatud,” ütleb ta. „Oluline on riiklikul tasemel ära märkida, et antud juhul ei kasuta uimasteid mitte noored, vaid vanurid.”
Eakamad kanepikasutajad tunnistavad tihti, et noorpõlvega võrreldes suitsetavad nad ravimtaime vähem seltskondlikes situatsioonides, eelistades seda tihti teha üksinda. Nad nendivad, et taime kvaliteet (aga ka hind) on toonasega võrreldes märkimisväärselt kasvanud, ning et nad pole selle kasutamise suhtes enam nii paranoiliselt meelestatud.

MAAJA, aprill 2017

NB! Loe ka:
Kumb on kahjulikum – kanep või alkohol?
Kanep on arvatust ohutum
Teadlased: karistused ei vähenda kanepitarvitamist
Kanepi sõltuvus