Tšehhi president Zeman: „Migrantide vastuvõtt on teene Islamiriigile.“

1 minutit lugemist

„Kui Euroopa riigid võtavad migrantide laine vastu, siis Liibüa ühe ministri hoiatuse järgi on migrantide seas ka terroriste, nii et tegelikult kergendame migrante vastu võttes suuresti Islamiriigi ekspansiooni Euroopasse,“ ütles Tšehhi president Miloš Zeman.

Zeman kinnitas telekanalile TV Prima antud intervjuus, et tema andmetel värvatakse Tšehhi mošeedes Islamiriigile võitlejaid juba praegu. Tõsi, esialgu olevat neid vähe ja reeglina olevat nad saadetud sõdima Süüriasse, sealse seadusliku valitsuse vastu.

„Ma ei taha, et Tšehhist saaks islamimaa!“ kuulutas Zeman. Kui Tšehhi peaks üldse mingeid migrante vastu võtma, siis kindlasti mitte kuskilt kaugest ja täiesti teise kultuuriga kohast, leidis riigipea. „Minu seisukoht on muutumatu: kui migrandid, siis olgu pärit Ukrainast, sest neid suudame oma ühiskonda lõimida. Ma olen aga vastu ükskõik millisele migrantide vastuvõtule, kes saabuvad Põhja-Aafrikast ja Lähis-Idast. Ma ei näe põhjust, miks peaksin oma seisukohta muutma,“ ütles Zeman.

Zemani seisukohad islami- ja migrantide küsimustes tekitasid Tšehhis elavat vastukaja. Enamik kodanikke ja poliitikuidki on tema poolt. Seevastu näiteks USA välisministeerium arvustas ta vaateid teravalt.

„Vaadake, ma olen Tšehhi vabariigi president. Ma kaitsen Tšehhi vabariigi huve ja ütlesin hiljuti president Putinile: kui Venemaa siinne suursaadik sekkuks Tšehhi vabariigi siseasjadesse, siis sulgeksin temagi ees presidendilossi uksed samamoodi, nagu sulgesin USA suursaadiku ees,“ selgitas Zeman oma seisukohti veebiväljaandele Parlamentn? listy.

Tšehhi poliitikutele oli kahenädalasele puhkusele mineval Zemanil aga järgmine soovitus: nood pidagu meeles, et on ennekõike ikkagi Tšehhi poliitikud, mitte aga mõne välisjõu hüpiknukud.

Juuli 2017, Õhtuleht