Tornaado Oklahomas (mai 1999)

3 minutit lugemist

See tornaado, mis tekitas kahju oli rohkem kui 1,1 miljardi dollarit, oli kõige tugevam tornaado, mis on kunagi USA-d tabanud

Tornaadod võivad esineda ükskõik kus maailmas, kuid Ameerika Ühendriigid on osutunud eriti altiks neile meteoroloogilistele nähtustele. 1999. aastal räsis üks tugevamaid registreeritud tornaadosid Oklahomat tervelt kolm päeva.

Tornaadode maa
Tornaadod on intensiivsed õhupöörised, mis on tüüpilised Ameerika keskläänele ja lõunaosariikidele, kuid võivad esineda ükskõik kus Suurbritanniast Aasiani. Tornaadohooaeg Ühendriikides kestab tavaliselt märtsist oktoobrini, ehkki tornaadosid võib tekkida igal aastaajal (tavaliselt ründavad need õhtul). Ameerikat tabab igal aastal ligikaudu tuhat tornaadot, mis põhjustavad umbes 50 surmajuhtumit ja miljonite dollarite ulatuses kahju.

Tornaado tugevust hinnatakse Fujita-Pearsoni skaala alusel, mis klassifitseerib neid klassidesse F0 kuni F5, vastavalt Doppleri impulssradari näitudele või purustuste ulatusele. F5 tornaadod on väga haruldased: ainult üks protsent neist, mis Ühendriike tabavad, jõuab sellele tasemele, kuid neid tuleb siiski ette – ja tornaado, mis 1999. aasta mais Oklahomat tuuseldas, oli üks neist. Kui täpsem olla, siis tuiskasid läbi erinevate Oklahoma ja Kansase osade – mis on tornaadodega harjunud, nagu me teame „Smaragdlinna võlurist” – tervelt 66 tornaadot, see on suurim teadaolev kogum nendes osariikides.
1999. aasta 3. mai tundus olevat nagu iga teine päev: oli soe ja päikesepaisteline, kuid selline ilm ei jäänud püsima. Riigi meteoroloogiajaamad teatasid järsust ilmamuutusest ennelõunal ning ennustasid võimalikke äikesetorme ja tornaadosid. Asjatundjad olid ühel nõul, et tingimused on ideaalsed rohkemate tornaadode ilmumiseks. Õhtupoole hakkas taevas tumenema ja õige pea oli kogu Oklahomas kuulda äikesemürinat. Tornaadod ei oodanud kaua, enne kui dramaatiliselt sisenesid.
Kell 19.00 3. mail märkasid strateegiliselt paigutatud radarid tornaadot, mis liikus Moore’i poole Oklahoma osariigis kiirusega üle 400 km/h. Selline kiirus klassifitseeris selle automaatselt F5 kategooria tornaadoks. Tugevad tuuled märatsesid Moore’is ja pöörasid siis tähelepanu lähedalasuvatele linnadele nagu Newcastle, Bridge Creek, Midwest City ja Del City. Teised väiksed tornaadod järgnesid mujal osariigis: Stroud sai eriti rängalt kannatada, kui seda ründas F4 klassi tornaado ja hävitas täiesti linna kaubanduskeskuse. Teine F4 rüüstas Mulhalli, purustades isegi tugevad ehitised nagu veetornid. Tervelt kolm päeva laastasid tormid tornaadode kujul mitte ainult Oklahomat ja Kansast, vaid ka Texase osi, jättes endast järele 6 hukkunut Kansases, 5 Texases ja 42 Oklahomas. Sellel ajal salvestati tohutu hulk andmeid ja loodetavasti on sellest tulevikus kasu nende nähtuste usaldusväärsemaks ennustamiseks. Praegu on hoolimata meie ulatuslikest teadmistest tornaadode kohta raske ette teada, kuidas nad käituvad ja kui kaua kestavad. Tehnoloogiline progress on uuringumetoodikat täiustanud, kuid tööd on veel palju teha.

Pärast tormi
Tornaadod põhjustasid tohutut kahju. Lisaks 53 inimohvrile hävitasid nad umbes 10 500 elumaja ja 47 ärihoonet nagu kontorihooned, väikesed vabrikud, kaubanduskeskused jne.

Materiaalne kahju oli üle 1,1 miljardi dollari, mis tegi sellest kõige kallimaks maksma läinud tornaado Ameerika Ühendriikide ajaloos. See oli ka kõige tapvam pärast Wichita Fallsi tornaadot Texases, mis surmas 1979. aastal 42 inimest. Õnneks päästis hoiatuste seeria enne katastroofi palju elusid. Raadio- ja telesaated katkestati, et hoiatada tornaadode saabumise eest, ja mõned kohalikud telejaamad söandasid isegi jälgida sündmusi vahetult, et anda regulaarselt informatsiooni tornaadode täpsest asukohast, luues segu professionaalsest uudistekogumisest ja sensatsioonijanust.
Mõned inimesed hukkusid ebaõnnestunud varju otsimise tulemusel. Oklahoma Citys tornaado tulekuga silmitsi seatud, otsisid paljud inimesed varju kiirteede sildade all või viaduktide lõikumiskohtades linna tänavatega nagu 16. tänava ja 44. kiirtee ristmik.
Üks soovitusi tornaado korral on varju otsida. Ideaalne on maa-alune varjend nagu kelder, kuid selle puudumisel on parim alternatiiv akendeta ruum hoone keskel, kuhu õhuvoolud ei pääse. Silla all varju otsimine on äärmiselt riskantne, kuna ehitis katab kõiki enda all ja on külgedelt õhule avatud. See mõtlematus – täiesti arusaadav, kuna sellistes tingimustes on raske ratsionaalselt käituda – maksis kolmele inimesele elu ja veel mitu tosinat sai selle tõttu vigastada. Tornaado tugevad tuuled haarasid kaasa rususid, mis vastu neid improviseeritud varjualuseid prahvatasid, põhjustades vahel vigastusi.
Tornaadod on kahtlemata efektne vaatepilt, kuid nad on ka äärmiselt ohtlikud. Siin kirjeldatu oli üksikjuhtum ja võib kergesti korduda.

NB! Loe ka:
Kolme osariigi tornaado (1925)
Tornaadod