Darwini auhinna väljapaistvad laureaadid

10 minutit lugemist

Avaldame edetabeli Darwini auhinna laureaatidest, kes enda õnnetu teise ilma saatmise läbi parandavad jätkuvalt inimkonna geenifondi.

* 2. novembril 2023 märkas austraalia matkasell New South Wales’is madu ja uskus, et tegemist on ohutu püütoniga. Ta haaras tegelikult surmavalt mürgise roomaja kaasa. Lollus lõppes haiglas. Madu salvas meest juba pihku haaramise hetkel, kuid loll aga reibas matkasõber ei teinud sellest väljagi. Ta võttis mao koju kaasa, et näidata seda oma lastele. Mehel hakkas aru tagumikust pähe tulema alles siis, kui ta meeletult oksendama hakkas ning hammustuse saanud käsi läks paiste. Õnneks ei saanud rumala mehe lapsed maoga lähemalt tuttavaks. (Vt fotosid tunnuspildil)
Kiirabi viis lolli Bowrali haiglasse. Sealne medõde võttis ühendust herpetoloog Ray McGibboniga, kellele saadeti mao foto. Ta tuvastas selle kohe kui mürgise laiapea-maona (Hoplocephalus bungaroides), kes laseb hammustades vereringesse neurotoksiine, mis võivad põhjustada halvatust ja mõnel juhul ka surma.
„Matkaja oli pärast hammustust ja mürgitust väga õnnelik, et ta intensiivravisse sattumata haiglast välja sai,“ ütles ta. „Oleks võinud minna palju hullemaks kui läks. Kõikide laiapea-madude hammustused võivad põhjustada surma.“
McGibboni sõnul hoiti meest haiglas kuus tundi enne koju saatmist. Madu toimetati loodusesse tagasi.
„Kui sa näed looduses madu või mõnd muud roomajat, siis imetle neid nende enda elupaigas. Tee pilte või videoid, aga palun ÄRA püüa neid ega võta neid kaasa,“ kirjutas ta oma Facebookis. Ta ütles Sky Newsile, et laiapea-madu on ohustatud liik, kuna tema looduslik elupaik on peaaegu hävitatud. Seda on põhjustanud linnastumine, madude elupaigast kivide eemaldamine ja ka madude tapmine.
* Kaks krossimootorratast, kaks juhti, kaks kaassõitjat, kõik neli ilma kiivriteta, lisaks pime öö. Targem lugeja juba aimab, mis võis juhtuda, ja juhtuski. Kaks paarikest Californiast kihutasid öises farmis ringi ja põrkasid täiskiirusel kokku. Kõik neli lahkusid samal hetkel siitilmast. Kohalikud kiirabitöötajad kutsuvad kiivriteta krossisõitjaid lähiaja elundidoonoriteks.
* 74-aastane prantslane otsustas odavalt oma kuuri valgustada ning läks lähimast riigile kuuluvast alajaamast juhtmeid vedama. Tõelise Darwini kandidaadina tegi ta seda paduvihma ajal. Hästi küpsenud meest ei olnud enam võimalik elustada.
* Charlesi, 18-aastast Indoneesia üliõpilast peeti äärmiselt edukaks, kui mitte geniaalseks oma teadmiste osas. Kahjuks jäi tal suure lugemuse juures vahele üks väike raamat: elektriohutuse üldjuhend. Nii leitigi vaene nooruk oma perekonna basseinist Jakartas, kus ta, üks jalg vees (!) oli otsustanud oma käed pista kõrval asuva mullivanni elektrikarpi, et seal pisut juhtmetes sobrada. Olgu muld talle kerge!
* Ameeriklased armastavad kõigest hingest telerit. 18-aastane Florida elanik Cameron nägi sealt, kuidas autoga ostukäru veeti ning otsustas seda järgi teha. Hiiglaslik ameerika maastur kihutas mööda tänavat, Cameron ostukäruga taga. Kõik oli tore ja adrenaliinirohke, kuid siis astus reaalsus vahele. Telerist pimestatud nooruk unustas, et kohalikel teedel on lamavad politseinikud ning sai pärast lühikest sõitu fataalse õhulennu.
* Saemees võttis sügavas maanteekraavis maha suure puu ning otsustas viimase sealt autoga välja tõmmata. Selleks võttis ta maha oma masina tagaratta ning pani selle asemele ilma rehvita velje. Sinna sidus ta nööri, mis oli kinnitatud puu külge valmistades nii „kavala“ vintsi. Samal hetkel, kui mees gaasi vajutas, hakkasid tööle vääramatud füüsikaseadused. Nimelt oli auto puust oluliselt kergem ja vennike lendas koos autoga üle kraavi ja otsa ta saigi. Järgmine saemees oli nutikam, lõikas puu kraavis tükkideks ja tassis minema.
* See juhtum kuulub traditsioonilisse Darwini kandidaatide „lemmiktegevuse“ alla. Texases palgati ehitustöölised raadiomastile tugevdustöid tegema. Ühel hetkel nägid töökaaslased, kuidas üks nende kaaslane taha kaldus ja ligi 70 meetri kõrguselt alla sadas. Juurdlus selgitas, et mees oli teda üleval hoidnud metalltala poldid lahti keeranud.
* Stockholmis jäi valvurile vahele kaks kooli sissemurdnud pätti. Algas öine tagaajamine. Ühel hetkel otsustasid põgenejad lähedal asuvast graniitkaljult alla ronida. Siinkohal tuleb mainida, et oli pilkaselt pime ning sadas vihma. Libeda kivi peal turnimine lõppes kiiresti ning 17 meetrit pea ees alla libisenud röövlite pead osutusid kivist nõrgemaks.
* Darreni mõistus oli isegi narkomaani kohta rumalavõitu. Mees leidis poest linnusööda, kuhu oli kirjutatud „100% mooniseemned“. Moonoopiumi loogikat kasutades keetis narkomaan seemned tihkeks pasteediks ja süstis löga endale veeni. Midagi ei juhtunud, nii et ta tegi seda uuesti. Tund hiljem uurisid kiirabiarstid teadvusetu Darreni röntgenipilti ja arvasid, et tema ummistunud kopsudes on süüdi tuberkuloos. Mees raviti kahe nädalaga terveks, kuid too suri peagi seekord aiapoest hangitud seemnete üledoosi tagajärjel.
* 37-aastane Florida mees kihutas oma mootorrattal laeva ees avaneva silla suunas, mõeldes tõenäoliselt teha filmiliku hüppe. Sillaehitajad olid säärast idiootsust ette näinud ning sulguvad turvaväravad pühkisid ratturi sadulalt ning vette ja geenivaramust välja. Juhita jäänud ratas jätkas kihutamist ning jõudis edukalt teisele kaldale.
* Noor, 23-aastane, rohkelt augustatud ja rõngastega ilustatud eputrilla arvas, et oleks naljakas, kui ta ühendaks enda rinnanibusid ehtivad metallrõngad elektroonilise testri külge. Mehe töökaaslased üritasid teda mitmel korral halvast mõttest eemale peletada, kuid edutult. Elektrinalja teinud meest üritati tulutult elustada.
* Alaskal tegid alkoholi tarvitanud tegelased oma mootorsaanidega kiiremaid tiire, kui nende eest jooksis läbi jänes. Algas tagaajamine, mis lõpetati kiirelt, sest suure vaevaga suudeti üksteisega kokkupõrkamist vältida. Üks „kangelane“ aga jätkas jänku kiusamist. Jänes kihutas asfalttee suunas ning isehakanud jahimees kiirendas, et loomast enne lumevaba pinnast üle sõita. Jänes aga põrutas hoopis väikesest teetruubist sisse. Kelguomanik aga lendas tagasi selles suunas, kust ta tuli, sest vastu truubiserva purunenud kelgu kütus sattus kuuma mootori peale ja plahvatas. Kelgutaja pääses maistest vaevadest ning jänes kadus nelja tuule poole.
* 46-aastane David tegi koos kaaslastega Itaalia suusakuurordis lõbusõitu. Mäest allakihutamiseks kasutas seltskond rajapiirde turvapehmendust. Lõbusõit lõppes aga täpselt seal, kust nad selle pehmenduse eemaldanud olid. David sai metallist rajapiirdega kohtudes surmavaid pea- ja rinnavigastusi. Ülejäänud tegelased said verise õppetunni.
* 50-aastane New Yorgist pärit jahimees oli oma sõprade ning jahikoeraga oma lemmiktegevust harrastamas, kui ühel hetkel leidis koer põdra sääreluu. Kont on koerale teadagi püha asi ning kui peremees tahtis seda endale saada, hoidis peni targu eemale. Mees vihastas ja haaras oma laetud pumppüssi, et sõnakuulmatut koera materdada. Koer aga kargas löögist eemale ja maad tabanud püss paugatas, viies seeläbi konti ihaleva peremehe teise ilma.
* Bulgaarias tegi Sofiast pärit Lidia nimeline bioloogiaõpetaja oma autoga peatuse ning hakkas koos kahe kaaslasega kanalisatsioonikaevust keemilisi aineid alla kallama. Põhjus oli selles, et lahtiselt autos loksunud keemilisteks katseteks kasutatud ained uimastasid sõitjaid. Seepärast otsustati neist koheselt loobuda. Ohtlikud, kiiresti aurustuvad ained muutsid selle keemiakatse Lidia jaoks viimaseks. Nimelt tekkis ainete vahel reaktsioon ja plahvatus, mis lõi kaevuluugi õhku ning seeläbi Lidia pea otsast. Õpetaja kaaslased viidi näopõletustega haiglasse.
* Majaomanik otsustas oma õues asuval tammel mõned oksad maha saagida ja need purustada. Selleks laenutas ta suure tööstusliku oksapurustaja. „Geniaalse“ idee tulemusena pani mees purustaja tööle ning ronis redeli abil okste juurde, et neid sealt alla loopida. Esimese oksa juurde jõudnuna astus härra aga redelipulgast mööda ning läbis seejärel purustaja sisemuse. Taolise tegevuse tulemuseks oli hinge kohene lahkumine rumalast kehast.
* Üks metallivaras leidis suurepärase kullaaugu. Mahajäetud viljasalve lifti tross näis olevat vägagi väärtuslikust metallist. Suure vaevaga saigi mees trossi läbi saetud ning kadus koos liftiga vaikselt sügavasse pimedusse…
* Kolm noort sõdurit lasti puhkusele ja astusid läbi vanaema juurest. Vanaema kaebas, et tema maja ette istutatud üks kolmest männist segab oluliselt tema vaadet elutoa aknast. Hakkajad mehed otsustasid selle maha sagida ja sidusid puu külge ohutusnööri, et see maja peale ei sajaks ning viskasid selle ümber kõrvaloleva puu tüve. Seal sidusid kaks sõdurit ennast veel nööri külge, et puu valesti langemist veelgi tagasi hoida. Kui kolmas mees oma saagimise lõpetatud sai, algas tragöödia. Mitmetonnine mänd langes tõepoolest majast eemale, kuid kiskus endaga kaasa ka kinnitatud sõdurid, kes läbisid ehmatava kiirusega teise männi ladvaoksad ning olid mõne hetke õhus. Alla prantsatades olid nad juba teises, muredeta maailmas.
* Väheselt asustatud põllumajanduspiirkonnas paigaldas telefonifirma autoteel kaableid. Tee oli kenasti ohutusviitadega märgistatud. Kohalikud farmisulased aga otsustasid õhtul baari minnes lolli nalja teha. Mehed tõstsid ohumärgid kaevatud kraavi eest sõidetava teepoole ette. Baarist padujoobes tagasi koju kihutades olid sigatsejad oma tembu ära unustanud ja nii leitigi vennikesed purunenud autost ja surnuna.
* Itaalias jäi 68-aastane Porsche Cayenne omanik oma rumaluse tõttu raudteele kahe tõkkepuu vahele lõksu. Loomulikult just siis, kui lähenes rong. Oma kallist autot päästa üritav omanik jooksis kätega vehkides rongile vastu. Tema tegu osaliselt ka õnnestus, sest Porsche sai oluliselt vähem kahjustada, kui selle omanik.
* 41-aastane katoliku preester Adelir Antonio de Carlil otsustas heategevuse eesmärkidel end õhupallide külge kinnitatud tugitooliga taevasse lennutada. Pärast õhkutõusmist muutis tuul suunda ja puhus preestri ookeani kohale. Seal arvas preester, et GPS-i asemel võib teda ka vanajumal ise juhtida. Mees läkski otse taevasse.
* 31. mail 2024 juhtis Darryl Anderson oma Audi Q5 alkohoolses joobes ning hoidis gaasi põhjas, kui otsustas teha pildi oma spidomeetrist. Pildile jäid ees sõitev auto, kokkupõrke hoiatustuli armatuurlaual ning sõidukiirus 227 km/h. Hetk hiljem sõitis ta sellele autole täie kiirusega sisse. Auto juht Shalorna Warner ei saanud tõsiselt vigastada, kuid tema kaheksakuune poeg ning õde hukkusid silmapilkselt. Uurimisel selgus, et Anderson ei vajutanud kordagi pidurile. Teel, kus ta sõitis, oli kiirusepiirang 70 mph ehk 113 km/h – mees ületas kahekordselt piirkiirust.
9. juulil 2024 mõisteti 38-aastane Anderson 17 aastaks vangi. Mees tunnistas kohtus oma süüd. Kohtunik Joanne Kidd keelas tal samuti sõitmise 21 aastaks pärast vanglast vabanemist. Kui ta peaks kunagi uuesti lube tahtma, peab ta sooritama ulatusliku testi. Anderson valetas algul politseile, väites, et avarii ajal juhtis autot hääletaja. Politsei uuris väidet, kuid rooli juurest leiti vaid tema DNA-d. Hiljem tunnistas ta, et sõitis autole tagant otsa. „Vahel juhtub vigu,“ ütles ta. „Aga ma ei ole halb inimene.“
Kohtus tuli välja, et mees on varemgi joobes sõitmisega vahele jäänud.
Prokurör Emma Dowlingi sõnul mõõdeti tee ääres Andersonil lubatust pea kolm korda kõrgem joove. Tema autost leiti ühtlasi tühi viinapudel.
Pealtnägijate küsitlemisel selgus, et mees oli sõitnud ohtlikult juba üle 30 km ning tema telefonis oli näha, et ta oli sellel ajal saatnud mitmeid sõnumeid.
Durhami detektiiv-konstaabel Natalie Horner selgitas, et politsei tuletab juhtidele pidevalt meelde, et nad ei ületaks kiirust, ei kasutaks roolis telefoni ega sõidaks purjuspäi.

MAAJA

NB! Loe ka:
Surmav edevus