Sisehäälte läbi miljonäriks

3 minutit lugemist

USA-d on alati nimetatud piiramatute võimaluste maaks, kus paljud vaestest perekondadest pärit inimesed on teinud peadpööritavat karjääri. Järgnev lugu on midagi sellist, mis on ainulaadne isegi piiramatute võimaluste maal.

Kansas Citys asuva luksusliku kabineti tihedad eesriided on ette tõmmatud, aknaluugid suletud. Mitte ükski valguskiir ei pääse ruumi. Arthur Stilwell, kes pole veel kolmekümnenegi, istub pimedas toas tohutu kirjutuslaua taga, surudes rusikaid meelekohtadele. Ta kuulatab oma sisehääli. Need ütlevad talle ka selles kriitilises situatsioonis, mida teha tuleb.
Siis ta kuuleb hääli, kuid ta ei suuda esiotsa sõnumit uskuda. See kõlab nii: Galveston on kadunud! Ähvardab kohutav hädaoht! Ehitatav raudtee, millega on jõutud juba 50 miili kaugusele Galvestonist, tuleb rajada teise suunda. Stilwelli peast käivad läbi ärevad mõtted. Hiiglaslik projekt, millesse on investeeritud miljoneid dollareid, tuleb ringi teha.
Kuidas sellist ootamatut otsust põhjendada? Galveston oli sajandiprojekti võtmepunktiks. Kansase nisuväljad tuli raudteeabil ühendada Mehhiko lahega. Kuid ikkagi: hääled ei eksi. Nad ei eksinud kunagi!
Kui Stilwell teeb oma otsuse teatavaks, läheb märul lahti. Tema äripartnerid kitkuvad endilt juukseid ja külvavad teda üle etteheidetega. Galvestoni elanikud on tulivihased. Kuid midagi ei aita. Mõne aasta jooksul on see noor mees suutnud tõestada, et isegi siis, kui ta viimasel hetkel oma otsuseid muudab, on tal alati õigus. Raudtee möödub Galvestonist suure kaarega ja lõpeb lõpuks ühes soos Mehhiko lahe ääres, kuhu Stilwell rajab linna. See linn ja tema sadamarajatised elasid täiesti kahjustamata üle 1900. aasta septembri kurikuulsa hurrikaani, mis hävitas suurema osa Galvestonist ja nõudis 6000 inimelu.
Arthur Stilwelli rajatud linn kannab tänini tema auks nime Port Arthur (mitte segi ajada Hiina samalinna Port Arturiga, mis läks ajalukku seoses Vene-Jaapani sõjaga aastatel 1904–1905) ja on USA-s sama tuntud kui Galveston.
„Eksimatu finantsgeeniuse” eluajal teadis ainult tema naine, et edu saavutas ta mees ainult tänu sellele, et võttis alati kuulda oma sisehäält. Materialistlikus USA-s poleks selle asjaoluga hooplemine Stilwelli karjäärile kasuks tulnud. Või ta ehk polekski suutnud läbi lüüa. Indianast pärit poiss järgis oma sisehääli alates 15. eluaastast. Tema päevikus on kirjas, et hääl oli talle öelnud, et ta abiellub neiuga, kelle nimi on Genevieve Wood. Stilwell ei tundnud ühtegi sellenimelist naist. Mõni aasta hiljem kohtas ta Genevieve Woodi ja nad abiellusid. Sellest hetkest peale hakkas ta oma salapäraseid hääli täielikult usaldama. Stilwell ei kõhelnud kaua, kui hääled soovitasid tal läände minna ja hakata raudteed ehitama. See oli äraütlemata julge ettevõtmine, arvestades seda, et seni oli ta töötanud väikeses büroos väikese raha eest. Sellegipoolest pakkis ta koos naisega kohvrid ja nad kolisid Kansas Citysse. Seal sai Arthur börsimaakleri koha. Usaldades hääli, mis andsid talle lausa üliinimliku usu oma projekti edusse, suutis ta lühikese aja jooksul investoreid leida. Stilwell napsas New Yorgi rahatuusade nina alt ära tulevikku orienteeritud Kansas City raudtee projekti ning oli juba salaja maid kokku ostnud, et anda stardipauk projektile „Kansas City Belt Line railroad”.  Ja see oli alles „tagasihoidlik” algus…
Õnneseen Stilwell, nagu teda kutsuti, rajas ühtekokku seitse raudteeliini, Port Arthuri kanali ja asutas 40 linna, millest kaks kannavad tema nime: Port Arthur Texases ja Stilwell Oklahomas. Oleks liigne mainida, et 1928. aastal siitilmast lahkunud Stilwell oli üks USA rikkamaid inimesi. Tema Onu Roberti stiilis karjäär on paraku tuntum, kui fakt, et ta avaldas kolmkümmend raamatut. Nendest kaks äratavad erilist tähelepanu. Ühes, 1910. aastal ilmunud raamatus ennustas ta detailirohkelt Esimese maailmasõja puhkemist. Veelgi tähelepanuväärsem on tema 1914. aastal avaldatud raamat „To All the World Exept Germany”, milles ta ennustas Saksamaa ja tema liitlaste lüüsaamist,  Vene tsaaririigi kokkuvarisemist ja Soome ning Poola iseseisvumist, aga samuti seda, et ühel päeval rajatakse Palestiina aladel juudi riik. Tema sisehääl ütles talle, mis tulevikus juhtub. Ja ta ei eksinud!

© Peter Hagen