Sa ei sööks neid toite enam kunagi, kui teaksid nende koostisosi

127 minutit lugemist

Toidukaupade turg laieneb jätkuvalt kiiresti, tootjad ja tuntud firmad lisavad iga päev uusi sageli täiesti mittevajalikke tooteid. Äritegevus õitseb. Ainuüksi USAs on toidupoodide müük viimase 30 aasta jooksul rohkem kui kahekordistunud. Tarbijad armastavad tooteid, mis on maitsvad, magusad ja odavad, kuid kas me oleme kunagi tahtnud piiluda loori taha ja uurida, mis täpselt meie toidus on? Alates kobraste tagumiku eritisest kuni lambatalgini meie närimiskummides on toiduainetes palju sellist, mida sa reklaamis ei leia. Oled sa kunagi mõelnud, miks Hollandi tomatid on maitsetud, lõhnata ja samas imeilusad, Hispaania ja Itaalia virsikud aga samuti ilma igasuguse maitseta nagu kooliõpiku pappkaaned. Muidugi on märksa huvitavam teada, miks inimesed seda rämpsu ostavad ja söövad.

 1. hot dog

Äriühingud: Applegate Farms, Oscar Meyer, Hebrew National jt.
Turuosa: 23,29 miljardit.
Koostisosad: Nitraadid ja muud säilitusained. Maailma kõige kuulsam ja mõttetum rämpstoit ehk seest õõnsa saia vahele lükatud ülessoojendatud viiner, mis ei sisalda mingeid olulisi toitaineid. Ajakiri „TIME“ avaldas raporti hotdogide mõjust organismile ja tulemused olid šokeerivad. Hot dogid on suvine (tegelikult aastaringne) põhikiirtoit, olgu siis tegemist grillipidude korraldamise või pesapallimänguga USAs. Kuigi hot dogid on kahtlemata ebatervisliku Ameerika köögi ikoon, pole hot dog kunagi olnud toitumis- ja terviseekspertide lemmik. Hot dogid on väga töödeldud ning ajakirja „TIME“ andmetel on inimestel, kes söövad rohkem töödeldud liha, suurem risk haigestuda põievähki, 2. tüüpi diabeeti kui inimestel, kes söövad töödeldud liha väga vähe või üldse mitte. Hot dogidele lisatav naatriumnitrit (NaNO2 ehk E250), tagab pikemaajalise säilivuse, kuid seda on samuti seostatud vähktõve erinevate vormidega. Puhtal ja vedelal kujul sobib naatriumnitri suurepäraselt eutanaasiaks. Sellepärast kasutatakse seda Šveitsi surmavabrikus Diginitas elust lahkuda soovijate assisteeritud surmamiseks, sest on odavam kui barbituraat. Huvitav, et USAs pole selle peale tuldud, et naatriumniritit kasutada surmamõistetud kurjategijate kiireks ja valutuks hukkamiseks.

Kui sul veel ei ole sellist tagumikku, siis meie loetelus kirjeldatud toiduainete ja nende lisandite söömisel sa saad endale sellise ja heal juhul isegi viis korda suurema! Koguni nii suure, et ei mahu enam Tallinna sadamasse reisilaevade kõrvale!
 1. pakendatud leib

Ettevõte: Grupo Bimbo ja teised
Turuosa: 42,4 miljardit eurot
Koostisosa: L-tsüsteliin. Oli aeg (kuigi palju aega tagasi), mil viilutatud leib oli vaid unistus. Seda tuli küpsetada ise või osta otse pagarilt, kuid tänapäeval on see igapäevane mugav toode. Siiski on põhjus, miks värskelt küpsetatud leib säilib vaid mõned päevad, samas kui pakendatud leib võib säilida nädalaid. Põhjuseks on L-tsüsteliin, mis ei ole sugugi tavaline säilitusaine. Ühend on küll looduslik, kuid see ei tee seda paremaks. See on tegelikult saadud inimjuustest. Disney’s Vice’i andmetel on selle kõige populaarsemaks allikaks Hiina juuksurisalongid. Juuksed pühitakse välja, lahustatakse happes, L-tsüsteliin eemaldatakse ja läheb pagaritööstusesse, et seda siis leiva sisse panna.

 1. juust

Ettevõte: Schuman’s Fairfield ja teised
Turuosa: 123,87 miljardit eurot
Koostisosa: Kitse mao lima (ehk laap). Juust on imeline toiduaine, mis toob paljudele suur- ja väikeettevõtetele igal aastal korralikku kasumit. Juust on üks populaarsemaid ja enim ostetud toiduaineid kogu maailmas, kuid kas oled kunagi mõelnud sellele, mida see võib sisaldada? Piimatooted võivad olla esikohal meie ostunimekirjas, aga mis oleks, kui me ütleksime sulle, et juustu valmistatakse tegelikult kitse, vasika või lamba kõhukelmest? Veelgi murettekitavam on see, et kõnealune tõurastatud loom peab olema beebi ja imema veel oma ema piima, et tema organism õiget ensüümi sisaldaks.

 1. (vaakum)pakendatud liha

Ettevõtted: Walmart ja teised
Turuosa: 320 miljardit eurot.
Koostisosa: süsinikmonooksiid
Paljud hõivatud pered eelistavad sisseoste tehes sageli (vaakum)pakendatud liha. Ühest kilost hakklihast piisab mitmeks toidukorraks ja see on odav viis, kuidas tagada, et kõik pereliikmed saaksid söönuks. Kuid isegi siis, kui ostate kvaliteetset liha, võid süüa veidi rohkem kui valku. Lihakombinaadid kasutavad tegelikult süsinikmonooksiidi, sest see aitab lihal säilitada punast värvi, mida see tavaliselt pärast õhku sattumist ei saaks. Tõsi, see on väike kogus ja ei mõjuta maitset, kuid on tegelikult kahe teraga mõõk. Isegi kui liha on läinud halvaks, säilitab see ikka veel sama värvi, seega ole tulevikus eriti ettevaatlik, kui vaatad poes vaakumpakendis lihatooteid.

 1. närimiskummi

Ettevõte: Wrigleys ja teised
Turuosa: 32,63 miljardit eurot
Koostisosad: Lanoliin või naharasu. Närimiskummi on olnud kasutusel juba aastakümneid. Mõned inimesed arvavad, et see on tobe ehtameerikalik harjumus, kuid kui nad teaksid, mis täpselt selles sisaldub, võiksid nad arvata, et see on veelgi hullem. Selleks, et muuta närimiskumm mõnusalt närimiseks ja anda sellele see kuulus tekstuur, kasutavad firmad sageli lanoliini. Lanoliin võib tunduda kahjutu, kuid tegelikult on see midagi, mis eraldatakse lambavillast. Inimese vaste on rasu, mis on teatud tüüpi õli, mis voolab meie naha pooridest välja. Nii et kui ostad närimiskummipaki, et end jänkilikult üleval pidada, siis mõtle sellele, mida sa tegelikult suhu paned.

Tähelepanu veganid ja kaalulangetajad! Saabus müügile kaevuveemaitseline joogivesi. Toode sisaldab 90% kaevuveeasendajat ja 10% joogivee asendajat. Eelista ehedat ja head eesti kaevuveemaitselist joogivett!
 1. Worcestershire’i kaste

Ettevõte: Lea & Perrins
Turuosa: 1,102 miljardit eurot.
Koostisosad: äädikas kääritatud anšoovised. Maailm jaguneb kahte tüüpi inimesteks: need, kes armastavad anšooviseid, ja need, kes vihkavad neid kirglikult. Soolased kalad on maitse poolest üsna populaarsed, kuid nende rikkalik maitse teeb neist mõne roa peamise koostisosa, isegi kui sa seda ei märka. Worcestershire’i kaste on kõige populaarsem Inglismaal, kuid seda on saadaval ka USAs. Sellised kaubamärgid nagu Lea & Perrins kasutavad tegelikult anšooviseid, mida on poolteist aastat äädikas kääritatud. Ilmselt seetõttu ongi sellel nii soolane ja väga eriline maitse.

 1. konserveeritud seened

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 8 miljardit eurot.
Koostisosad: ussid ja lestad. Olgem ausad, seened kasvavad maast välja. Need on sõna otseses mõttes seened, mis juhtuvad ka maitsma. Kuid konserveeritud seente puhul ei ole kõik nii, nagu tundub. Küsimus ei ole niivõrd seentes endas, vaid selles, mida muud nendega koos konservi sisse tohib panna. FDA (Food and Drug Administration) juhised lubavad tegelikult teatud arvu ussikesi purkides. Organisatsioon peab ohutuks umbes 30 ussikest ühe purgi kohta, samuti 75 lesta. See ei tähenda, et sinu ostetud purkides oleks tegelikult mingeid eriti ohtlikke ollusi, kuid on veidi murettekitav mõelda, et selline jama on seadusega lubatud.

 1. kohvivalgendaja

Firma: Coffee-Mate
Turuosa: 2,884 miljardit eurot.
Koostisosa: õli. Mustast kohvist ja kohvikoorest on palju kasu. Kui te joote oma kohvi valgena ja kasutate tavaliselt piimakoort, on ka see hea – olenevalt sellest, millist piimakoort te kasutate. Mõned piimavabad kooreaseained on tegelikult natuke… huvitavad. Liquid Coffee-Mate kasutab vett, siirupit ja sojaõli, et saavutada sama konsistents kui koorel. Lühidalt öeldes ei ole kohvi tegelikult vahustatud, vaid sellele on lihtsalt lisatud suur annus õli, mis muudab selle maitse nii pehmeks. Starbucksi menüüst seda solki ei leia.

 1. tarretis (Jell-O)

Ettevõte: Jell-O
Turuosa: 688 miljonit eurot aastakäive 2021. aastal.
Koostisosad: Lehmade ja sigade nahkadest valmistatud želatiin. Jell-O’d saab kasutada paljude asjade jaoks, alates magustoidust kuni koolijärgse vahepalani. See on nii populaarne, et on põhimõtteliselt osa popkultuuri ajaloost, kui aga astuda sammuke tagasi ja mõelda, millest see on tehtud, võib see häid lapsepõlvemälestusi tuhmistada. Želatiin on tarretise peamine koostisosa koos suhkru ja lõhna-, maitse- ja värvainetega. Põhimõtteliselt on see želatiinis keedetud solk loomakorjustest. Öök!

 1. Caesari salat
Kosu, kõhn tütreke, majoneesi, kartulikrõpsude ja muu jamaga!

Firma: Erinevad. Müügil ka Eestis!
Turuosa: 23,15% Turuosa restoranides.
Koostisosa: Anšoovised. Kui oled taimetoitlane, tundub salati tellimine restoranis turvaline valik. Caesari salat ei sisalda ju liha, kui tellida seda ilma kanata, eks? Teatud määral on see tõsi. Lõppude lõpuks koosneb see salat ju köögiviljast, kuid siin on üks konks. Üks populaarsemaid asju selle salatitüübi puhul on kaste, kuid see ei ole taimne. Tegelikult sisaldavad paljud valmis Caesari salatid kastmeid, mis koosnevad anšoovisest. Jah, need tüütud väikesed kalad on taas mängus ja firmad nagu Kraft tunnistavad, et nende kastmetes on kalaallergeene…

 1. parmesan

Firma: Kraft ja teised
Turuosa: 160 miljardit eurot
Koostisosad: tselluloos/puidumass. Raske on ette kujutada, et see maitsev juust, mida sa oma pastale puistad, sisaldab midagi muud kui piimatooteid, kuid tegelikkus on hoopis teistsugune. Tegelikult sisaldab lõviosa turul olevatest parmesani kaubamärkidest tselluloosi. See ei ole mingi hämar trikk, vaid FDA poolt heaks kiidetud avalik saladus. Puitmassi, mida tuntakse ka tselluloosina, on looduslik koostisosa, mis on tõestatud ja hästi kasutatud klombivastane koostisosa. See kehtib mitte ainult parmesani, vaid paljude erinevate riivitud juustude puhul, sest see takistab klompide tekkimist.

 1. apelsinimahl

Firma: Del Monte ja paljud teised
Turuosa: 143,08 miljardit eurot. Puuviljamahlade koguturg.
Koostisosa: etüülbutüraat. Kui sulle meeldib hommikul klaasitäis apelsinimahla juua ja sa ei taha sellest loobuda, siis võiksid nüüd pilgu kõrvale heita. Nii „värskelt pressitud“ apelsinimahl karbist välja vaadatuna ka ei tundu, kasutavad paljud erinevad kaubamärgid parema maitse saamiseks suurel määral kemikaale. Näiteks kasutatakse sageli etüülbutüraati, et lisada apelsinimahla suures koguses kunstlikke lõhna- ja maitseaineid. Loomulikult tuleb värsket mahla kuidagi säilitada ja see protsess tähendab sageli seda, et maitse kannatab. Sellise kunstliku ühendi lisamise abil saavad kavalad ettevõtted mahla maitset n-ö peenhäälestada. NB! Kui ostad apselsinimahla, siis ainult klaaspudelis!

 1. täiustatud kana

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 196 miljardit eurot. Kogu kanaturg.
Koostisosa: naatrium. Turul on hulgaliselt erinevaid toiduaineid, mis sisaldavad suures koguses naatriumi, kuid mõnikord on see tingitud lihtsalt koostisosade segust. Teistel juhtudel tehakse seda tahtlikult n-ö kosmeetilistel põhjustel. Ettevõtted on erinevatel põhjustel juba ammustest aegadest soolast vett kanaliha sisse pumbanud. See ei tee liha mitte ainult mahlakamaks ja isuäratavamaks, vaid suurendab ka kaalu, et lihakombinaadid saaksid rohkem raha teenida. Tarbija jaoks tähendab see kahjuks, et niigi ebatervisliku liha naatriumisisaldus on sageli väga kõrge.

 1. rafineeritud veiseliha

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 468 miljardit eurot. Veiseliha koguturg.
Koostisosa: naatrium. Mida raskem liha, seda rohkem raha saavad lihakombinaadid. Mida mahlasem see välja näeb, seda paremini see poes müüb. Kuid veiseliha jaotustükkide soolase veega täis pumpamine ei ole sugugi uus praktika. Oled ehk märganud, et veiseliha tõmbub keetmisel sageli kokku. See on osaliselt tingitud sellest, et vesi tuleb lihast välja. Vesi on üks asi, kuid soolase vee tõttu on veiseliha naatriumisisaldus palju suurem, mis ei ole sugugi tervislik. Liiga palju soola toidus võib inimestele igasuguseid terviseprobleeme tekitada, nii et ole tulevikus õhtusöögi ostmisel eriti valiv!

 1. mesi

Ettevõte: Clover ja teised kaubamärgid
Turuosa: 8,58 miljardit eurot
Koostisosad: mesilaste „kodukeemia“. Me kõik armastame pisut mett, olgu see siis röstsaia peale määritud, teesse lusikaga lusikaga sajaviilu peale tilgutatud. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas mett tegelikult valmistatakse? Me kõik teame, et see on pärit mesilastelt, kuid kuidas mesilased seda valmistavad? Mesilastel on eraldi kõht, kus nad koguvad nektarit ja toodavad mett. Kui saabub aeg, sülitavad mesilased nektari uuesti välja ja lõpuks saab sellest mesi. See on bioloogiliselt vastik, kuid tegelikult on mesi siiski hämmastav toode, mida me kõik peaksime rohkem sööma.

 1. vadak

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 10,3 miljardit eurot.
Koostisosa: kalgendatud piim. Vadakuvalgu populaarsus on juba aastaid tõusuteel. Kulturistid kasutavad seda lihasmassi kasvatamiseks ja seda peetakse laialdaselt üheks enim müüdavaks fitness-lisandiks turul. Paljud erinevad firmad müüvad seda, kuid mis see tegelikult on? Hoidke peast kinni, vadakupulber ei ole midagi muud kui kohupiimapulber peenes purgis. Vadak on see osa piimast, mis jääb järele, kui vesi välja voolab, mis seejärel kuivatatakse ja turustatakse massidele. Kuigi see tähendab, et sa ei saa seda tarbida, kui sa piima ei tarbi, kas see on aga nii vastik, et see tuleks turult kõrvaldada? Ilmselt mitte.

 1. dieet-sooda

Ettevõte: Coca-Cola ja teised
Turuosa: 5 miljardit eurot
Koostisosa: aspartaam. Kes iganes leiutas limonaadi, väärib õlale patsutamist, sest käivitas ühe kõigi aegade suurima tööstusharu ja sillutas teed sellistele tööstushiiglastele nagu Coca-Cola. Limonaaditootjad mõistsid aga peagi, et on olemas turg vähese kalorsusega ja suhkruta dieetjookidele. Ainus puudus on see, et need tooted ei maitse nii hästi, ja siinkohal tulevadki mängu kunstlikud magusained. Aspartaam on üks kõige sagedamini kasutatavatest magusainetest, kuid sellel on halb maine, sest kunagi leiti seos selle tarbimise ja vähktõve vahel. Samuti arvatakse, et see blokeerib üht olulist valku, mis aitab kaalulangetamisele kaasa – mis lõppkokkuvõttes ei ole sugugi tervisliku toitumise eesmärk.

 1. maasikajäätis

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 79 miljardi euro suurune jäätise maailmaturg.
Koostisosa: koprapopo (ka castoreum). Toiduinnovatsiooni imeline maailm nõuab kokkadelt sageli uusi nippe, kuid kas teadsite, et suure tõenäosusega olete kunagi oma elus koprapeput söönud? See aine, mida tuntakse ka castoreumina, eritub tegelikult kopra tagumikust ja lisab väidetavalt maitset näiteks jäätisele. Enamasti nimetavad tootjad seda pakendil lihtsalt „looduslikeks koostisaineteks“, sest nad ei ole seadusega kohustatud avaldama, et tegemist on põhimõtteliselt koprapepueritisega. Olgem ausad, kui me teaksime, mida see sisaldab, ei ostaks me seda paska.

 1. vaarika maitsega lollipop

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 240 miljardi euro suurune maiustuste koguturg.
Koostisosa: Beaver pop (tuntud ka kui castoreum). Lollipopsid on saadaval mitmes erinevas maitses, kuid vaarika maitsega lollipopsides võib olla lisakomponent, mis võib teid hetkega oksendama panna. Maitse ei paneks sind seda uskuma, kuid vaarika lollipopsid võivad tegelikult sisaldada väga loomulikku, väga kummalist koostisosa. Jah, me räägime koprapepu eritisest, mida tuntakse ka castoreumina. Seda „looduslikku koostisosa“ leidub palju rohkemates toiduainetes, kui sa arvad. Kuna see on täiesti looduslik ja mitte kahjulik, ei pea tootjad täpsustama, mis see täpselt on. Olgu see sulle õppetunniks – sa ei tea kunagi, mida sa tegelikult tarbid.

Söö, söö rämpstoitu, siis kosud!
 1. kartulikrõpsud (pringles)

Ettevõte: Pringles
Turuosa: 2,35 miljardit eurot.
Koostisosa: naatriumvesiniksulfaat. Ei usu, et enamik meist oskaks teha seost krõpsude ja tualetipuhastusvahendi vahel, või siiski? Need kaks toodet on nii erinevad, et tundub võimatu neid omavahel võrrelda. Tegelikkuses on nende vahel suur seos, mida enamik inimesi lihtsalt ei mõista. Naatriumsulfaat on krõpsude koostisosa, kuid seda kasutatakse ka kodumajapidamiste puhastusvahendites, näiteks tualeti puhastusvahendites, nõudepesumasinatablettides ja mujal. Kuigi need tooted sisaldavad palju rohkem kui krõpsud, on huvitav, et sa tarvitad midagi, mida kasutatakse lubjakivi puhastamiseks. Kõige kahjulikumad krõpsud on tšillipipraga ülevürtsitatud „Hot Chip Challenge“, mille müük peaks üldse keelatud olema.

 1. valge jahu

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 161 miljardit eurot
Koostisosa: kloordioksiid. Valge jahu, mida me kookide küpsetamiseks kasutame, näeb väljastpoolt üsna süütu välja, kas pole? See kohev, pehme, valge aine tundub küllaltki loomulik, kuid see ei ole päris see, mis on pakendil kirjas. Mõned kaubamärgid kasutavad jahu valgemaks muutmiseks tegelikult kloordioksiidigaasi. On teada, et selle aine sissehingamine võib põhjustada terviseprobleeme, näiteks kopsuprobleeme ja isegi kopsuödeemi. Mida rohkem sa seda jama sisse hingad, seda hullemaks olukord muutub. Nii et kui järgmine kord midagi ostad, kontrolli kaks korda koostisosade loetelu. Kloordioksiidigaasi kasutatakse ka laboratooriumides seadmete steriliseerimiseks.

 1. vanillijäätis

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 79 miljardit eurot. Jäätise maailmaturg.
Koostisosa: Castoreum. Kobrastel on ilmselt kena tagumik. Me ei ole kindlad, kes avastas, et kopra tagumik maitseb tegelikult vanilje järgi, kuid ilmselt on hea, et kõnealune loomake jääb toiduainetööstuses anonüümseks. Keegi ei taha olla tuntud kui see mees, isegi kui see on väike toiduime. Vanillijäätis on üks paljudest toiduainetest, mis võib sisaldada koprapepu mahla. Ei ole täpselt teada, millised ettevõtted seda jumalaannet kasutavad, sest anonüümsus näib selle väikese armsa imetaja eritise puhul suur probleem olema.

 1. punast värvi maiustused

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 240 miljardit eurot. Magusatoodete koguturg.
Koostisosa: karmiin. Punane on kommide jaoks ilus värv. See on särav, kutsuv ja näeb mahlakas välja. Seepärast on see nii populaarne valik paljude ettevõtete jaoks, alates Twizzlersist kuni Skittlesini. Pole saladus, et selle saavutamiseks kasutatakse värvaineid, kuid kas teadsid, et üks konkreetne punase värvi allikas on karmiin? Karmiin pärineb Aafrika emaste mardikate kõhust. Nende värvuse saamiseks purustatakse ja lüpstakse neid, mida mõnikord nimetatakse Natural Red#4. Mõned võivad öelda, et see on parem kui kunstlik värv, kuid ikkagi – mardikavatsad. Öök!

 1. riivitud juust

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 40 miljardit eurot
Koostisosa: tselluloos. Me kõik armastame oma juustu, kuid kui me teaksime, mis selles tegelikult on, kas me siis sööksime seda nii tihti? Riivitud juust on kõige hullem tänu ühele lisakomponendile. Oled sa kunagi mõelnud, miks juust, mida sa ise riivid, klumpab, aga poest ostetud juust ei klompi? Vastus on lihtne: tselluloos! Tselluloos on sisuliselt puidumass, mida nimetatakse ka saepuruks. Seda lisatakse juustule selleks, et see ei kleepuks kokku ja ei muutuks kõvaks. Tarbimine on kahjutu, kuid on siiski veidi kummaline teadmine, et me neelame puidulaaste, kas pole?

 1. rasvavaba piim

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 5,5 miljardit eurot aastaks 2029.
Koostisosa: piimapulber. Meile kõigile meeldib mõelda, et me saame poest piima ostes tõeliselt korralikku toodet. Kuigi paljude ettevõtete puhul on see kahtlemata nii, ei taha teised siiski öelda, mida nende solk sisaldab, eriti kui see on rasvavaba. Paljud ettevõtted kasutavad oma rasvavaba piima puhul tegelikult piimapulbrit, et see näikse olevat täisväärtuslikum ja vähem vesine. Tead, mis on veelgi hullem? Keegi ei ole seadusega kohustatud sulle ütlema, et piim on valmistatud pulbrist, sest tehniliselt on see ikkagi piima peamine koostisosa. Nüüd ei tundu see enam nii värske, eks ole? Ammugi mitte tervislik…

 1. tsitruselise maitsega limonaadid

Ettevõte: Mountain Dew ja teised
Turuosa: 7% kogu joogiturust (Mountain Dew)
Koostisosa: Yellow 5. Paljud limonaaditootjad kasutavad toiduvärve ja muid värvaineid, et muuta oma toode atraktiivsemaks, eriti kui tegemist on tsitruseliste maitsega joogiga. On olemas koostisosa nimega „Yellow 5“, mis peaks olema erkkollane, kuid kas see ongi kõik? Kas sellel on mingi muu funktsioon? Mõni aeg tagasi liikusid kuulujutud, et „Yellow 5“ võib tegelikult kahandada mehe munandeid ja vähendada spermatosoidide arvu spermas. Kuigi see osutus valeks, ei olnud see kindlasti hea reklaam neile, kes seda oma toodetes kasutavad!

 1. margariin

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 38,41 miljardit eurot aastaks 2027.
Koostis: Ühe molekuli kaugusel plastikust. Või on hämmastav aine, mida enamik meist tõesti armastab. Röstsaia peal, kookides, kana peal – ehtsat võid ei saa lihtsalt millegagi asendada. Kuigi mõned on proovinud. Margariin leiutati algselt kalkunitoiduks, kuna kalkunid sellest tüdinesid, leidsid teadlased sellele teise kasutusvõimaluse. Mõned internetiotsijad on väitnud, et margariin kui inimtekkeline aine on tegelikult vaid ühe molekuli kaugusel sellest, et olla plastmass. Kas see vastab tõele või mitte, jääb üle oodata, kuid kindlasti ei ole see isuäratav, kui mõtled seda oma muffinile määrida, või ehk mitte?

 1. juust purgis

Ettevõte: Kraft ja teised
Turuosa: 64,68 miljardit eurot. Juustu suupistete koguturg.
Koostisosa: kalgendatud piim. Tõenäoliselt on põhjus, miks konserveeritud juustu ei ole eriti populaarne üheski riigis peale USA. Enamiku inimeste jaoks on see lihtsalt liiga vastik, et sellele mõelda, isegi kui nad ei tea, mida see tegelikult sisaldab. See võib olla ütlematagi selge, aga sellest juustust ei saa sa kuigi palju toitaineid. Need purgid on täis pumbatud kummalisi koostisosi, sealhulgas vadakut – tuntud ka kui kalgendatud piim. See on odavam kui tõeline juust ja säilib ilmselt paremini purgis, nii et paljud ettevõtted kasutavad seda toote mahukamaks muutmiseks. Boonuskoostis: naatriumfosfaat, mida tavaliselt kasutatakse kõhukinnisuse leevendamiseks.

 1. vorstikesed

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 7 miljardit eurot.
Koostisosa: seakamar. Kui oled harjunud vorstide söömisega, siis tõenäoliselt ei pahanda sind ka sealiha söömine, kuid lisaks täidisele tuleb mõelda ka millegi muu peale. Vorstisooled ise ei olegi nii suurepärased. Heal päeval leiad brändi, mis kasutab sea kamarat soolikana. Halvemal juhul võib soolikas olla tegelikult valmistatud tselluloosist või isegi õhukesest plastist.

 1. riis
Huvitav, kas keegi sellist maisirämpsu ka ostab?

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 287,45 miljardit eurot.
Koostisosa: arseen. Maailmas tarbitakse tonnide kaupa riisi, seega ei saa see kuidagi halb olla… või siiski? Me tahaksime arvata, et mitte, kuid tegelikult peitub riisis midagi, mis võib teile tõsiseid probleeme tekitada. Riisil on kombeks absorbeerida keskkonnast arseeni, mis tähendab, et te võid seda süüa. See ei ole kellegi süü ja tõenäoliselt ei oleks see piisav, et teie tervisele kahju tekitada, kuid see ei tee pärast seda kuuldut just sushit teretulnud õhtusöögivalikuks. Pruun riis kipub sisaldama rohkem toksiini kui teised sordid, kuigi selles on ka rohkem toitaineid ja tervisele kasulikke omadusi. Muide, juba ammu on teada, et juhul kui inimene sööb ainult riisi, haigestub ta ja sureb.

 1. kiirsupp pulbrina

Ettevõte: Campbell’s ja teised
Turuosa: 21 miljardit eurot aastaks 2027 (suppide koguturg)
Koostisosa: liiv. Kott kiirsuppi lõunasöögiks tundub lihtne lahendus, kui olete ajahädas, kuid ärge laske end petta. See teraline konsistents, mida te alla neelate, ei ole lihtsalt maitseaine, mis ei ole hästi lahustunud. See on ilmselgelt liiv. Liiva puistatakse sageli segusse, et vältida selle kokku klumpimist. See ei ole suur kogus, kuid on siiski kummaline mõelda, et see on heaks kiidetud kui ohutu toit, eriti kui sa sööd suppi iga päev. See võiks olla veel üks põhjus, miks peaks iga päev midagi värsket valmistama, selle asemel, et võtta midagi kergemat tööle kaasa, aga olgem ausad, kellel on selleks aega?

 1. salatikaste

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 23,5 miljardit eurot aastaks 2026.
Koostisosa: värvikemikaalid. Pole paremat viisi oma salati maitse parandamiseks kui hea kastme ostmine, kuid mitte kõik ei ole nii, nagu tundub. Tegelikult sisaldavad mõned salatikastmed titaandioksiidi – kemikaali, mida leidub värvides ja päikesekaitsekreemides, et anda neile valgem läige. Kuid see ei ole ainus saladus ahvatleva väljanägemise taga. See võib sisaldada ka propüleenglükooli. Kui sa pole sellest kunagi kuulnud, siis selle põhjuseks on, et see on jäätumisvastane vedelik. See ei ole midagi, mida sa ei taha, kui sa ei püüa oma autot keset talve teele jätta, seega miks seda süüa?

 1. mikrolainepopkorn

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 5,2 miljardit eurot Popkorni koguturg.
Koostisosad: mittekleepuvad kemikaalid. Pole midagi lihtsamat kui popkorni valmistamine mikrolaineahjus ja filmi vaatamine. See on kiire, lõhnab hästi (mõne jaoks on see hais siiski jube) ja ei ole räpane. Siiski on üks konks. Popkornikottide sees on tavaliselt mittekleepuv kate, mis takistab terade kleepumist koti külge. See toimib suurepäraselt, kuid mittekleepuvaid katteid on aastakümneid seostatud terviseprobleemidega, nii et võib-olla on aeg kasutada mikrolaineahju asemel pliiti. Keegi ei taha ju ühel päeval ärgata ja avastada, et tema popkorniharjumus on tekitanud talle tõsise haiguse? Ja kui sa seda teed, viska minema ka „tervislikud” teflonpannid.

 1. Kalamari (vt ka 120)

Ettevõte: mitmesugused tarned välismaale
Turuosa: 496,3 miljonit eurot aastaks 2025.
Koostisosa: booraks. Ei pea olema teadlane, et teada, et booraksit ei tohiks tarbida. Isegi FDA teab seda, mistõttu on see keelatud paljudes USAs valmistatud ja müüdavates toiduainetes. Sellegipoolest on mõned asjad, mis sokutatakse riiulitele, sealhulgas kalamari ehk kaaviar. Paljud kaubamärgid üle maailma kasutavad booraksit kalamarja säilitamiseks, kuigi see on koostisainete etiketil märgitud kui E285. Järgmine kord, kui otsustad oma õhtusöögi jaoks millegi väljamõeldava peale raha kulutada, vaata, kust kaaviar pärit on, ja vaata, kas seal on midagi ebameeldivat peidus.

 1. donutsid

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 8,9 miljardit eurot aastaks 2023.
Koostisosa: karnaubavaha. Kõik armastavad donuteid, eks? Olenemata sellest, kas sulle meeldib marmelaad, neile meeldib midagi fantaasiarikkamat või lihtsalt armastad lihtsat donatit, on igaühele midagi. Kas oled kunagi mõelnud, kuidas saavad donutsid oma kauni, läikiva pinna? Mitte kõik firmad ei tee seda, kuid mõned kasutavad midagi, mida nimetatakse karnaubavahaks (Copernicia prunifera lehtedest koosnev vaha). See võib tunduda kahjutu, kuid see on sama koostisosa, mida kasutatakse kingi poleerides, kosmeetikatoodetes ja isegi põrandapuhastusvahendites. Väidetavalt on selle tarbimine probleemivaba, kuid kõlab vähemalt veidi ebameeldivalt, kas pole?

 1. kook

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 44,05 miljardit eurot
Koostisosad: inimjuuksed. Kook peaks olema jahu, maitseained ja palju glasuuri, kuid masstootmine toob kaasa selle, et sinna visatakse ka mõned muud koostisosad. Kõigi kookide armastajate kurvastuseks on paljudes kookides L-tsüsteiini-nimeline ühend. See on midagi, mis on saadud inimkarvadest või pardisulgedest. See kõlab vastikult ja seda see ka on, kuid see peaks kooki maitsestama. Ka meie ei saa päris täpselt aru, miks, kuid me kõik oleme nõus, et kui me juba torditükki sööme, siis me kindlasti ei taha inimkarvu oma taldrikule.

 1. kanannagitsad

Äriühingud: McDonalds ja teised
Turuosa: 1,1 miljardit müüdud külmutatud nagitsat aastas.
Koostis: TBHQ (tertiary butylhydroquinone). Ei pea olema toitumisspetsialist, et mõista, et töödeldud kiirtoit ei ole mitte kuidagi tervislik. Kuid siiski eeldab enamik meist vähemalt, et seda on ohutu tarbida. Kuid see ei ole alati nii. McDonald’si kananagitsad sisaldavad näiteks kemikaali nimega TBHQ. See koostisosa pärineb õlist, milles nagitsaid praetakse, sest see takistab õli aurustumist. Järelevalveametnikud ütlevad, et natuke siin ja seal on okei, kuid parem kui üldse mitte.

 1. müsli

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 95,9 miljardit eurot aastaks 2030.
Koostis: BHT (butylated hydroxytoluene). Säilitusained toidus on väga levinud, seda teame me kõik. See on ainus viis, kuidas ettevõtted saavad toota nii suuri toidukoguseid ja saata neid üle kogu maailma. Kuid see ei tähenda, et me ootame, et toidus oleks veidraid ja küsitavaid koostisosi. 2015. aastal otsustas General Mills eemaldada oma toodetest antioksüdantide koostisosa BHT, kui esitati väiteid selle sünteetilise aine ohutuse kohta. Nii nagu TBHQ, on ka BHT aine, mida tavaliselt kasutatakse praeõli riknemise vältimiseks.

 1. pune

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 17,6 miljardit eurot aastaks 2029.
Koostis: Kirbud ja ämblikulestad. Oregano võib söögile lisada väga vajalikku maitset, kuid kui korjad seda otse aiast, pese see kindlasti põhjalikult… ja seejärel pese uuesti. Sa võid armastada pune, kuid seda teevad ka täid ja ämblikulestad. Need väikesed tüübid ei saa rohelisest kraamist küllalt, seega veendu, et ükski neist ei jää lehtede külge, kui hakkad neid oma järgmise roa kaunistamiseks tükeldama. Sa ei taha serveerida midagi koos putukate lisandiga, ükskõik kui palju sa ka ei meeldiks inimesele, kellele sa seda annad.

 1. kaneel

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 1,28 miljardit eurot aastaks 2028.
Koostis: Loomade väljaheited. Kaneel kehastab põhimõtteliselt jõulumeeleolu, kuid seda saab nautida aastaringselt. Probleem on selles, et FDA-d tegelikult ei huvita, kas see sisaldab loomakakat. Väike kogus väljaheidet on nende standardite kohaselt täiesti okei. Nii et kui sa järgmine kord tahad anda hõõgveinile lisavürtsi, pea meeles, et võid oma raha eest tegelikult rohkem saada. Unusta söekilluke, keegi saab sel aastal jõuludeks oma klaasi juurde hoopis teistsuguse killukese.

 1. maapähklivõi

Ettevõte: JIF ja teised
Turuosa: 7,89 miljardit eurot aastaks 2030.
Koostisosad: näriliste karvad. Maapähklivõi on üks parimaid tooteid, mida tänapäeva toiduainetetööstus on turule toonud, kuid närilised ei pruugi seda nii näha. Kindlasti ei sööks nad seda ise, sest see võib sisaldada näriliste karvu. Üks näriliste karv 100 g kohta on FDA andmetel piirnorm. On palju inimesi, kes väidavad, et ka üks näriliste karv on liiga palju, kuid ilmselt ei ole see nii suur probleem. Selle asemel, et neid täielikult kõrvaldada, on keegi maailmas otsustanud, et parem oleks lubada vaid mõned üksikud karvad siin ja seal.

 1. ananassikonservid

Ettevõte: Bel Monte ja teised
Turuosa: 9,95 miljardit eurot Puuviljakonservide koguturg.
Koostis: rohkem suhkrut, rohkem kaloreid, hallitus. Konserveeritud ananass on suurepärane, kui oled hädas, kuid kui oled alati arvanud, et see on nagu värske sort, siis saad šoki. Toores ananass on suurepärane, kuid konserveeritud ananassis on rohkem kaloreid, rohkem suhkrut ja see ei ole üldse tervislik. Kui sind ei häiri eriti toote suhkru- või kalorisisaldus, siis ei pruugi see sind heidutada, kuid ära arva, et see konserv oleks puuviljade kuningas. Pealegi võivad konservid sisaldada kuni 20% hallitust.

 1. krevetid

Ettevõte: Imporditud kaubamärgid
Turuosa: 28,45 miljardit eurot
Koostisosad: Torakad, pestitsiidid, kemikaalid, kaka. Pole midagi paremat kui mõnus krevetikokteil suvepäeval, kuid kas sa tead, kust krevetid pärit on? Paljude mereandide armastajate kurvastuseks on imporditud krevettidel aastate jooksul olnud palju putukaid. Mõnda neist on pritsitud karmide pestitsiidide ja keelatud kemikaalidega ning mõnest on leitud isegi kakakaid. Ühtegi neist ei taha sa tarbida ega oma kehasse panna. Seega, kui ostate krevette, lugege pakendit ja ostke need usaldusväärsest allikast!

 1. datlid

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 21,5 miljardit eurot aastaks 2029.
Koostisosad: puuviljakärbsed. Paljud inimesed armastavad datleid väga ja söövad neid maiustuste asemel, kuid kas nad naudiksid seda sama palju, kui teaksid, et 10 putukat ja 35 puuviljakärbse muna untsis (28,34 g) on täiesti okei, mida müüakse sulle koos datlitega? See on midagi, mida paljud inimesed ei tea. Sultanid ja muud sellised puuviljad alluvad samale standardile. Nii et kui sa seda armastad, siis tea, et tõenäoliselt saad oma puuviljasöögi juurde ka veidi valku. Bear Grylls oleks uhke.

 1. sidrun

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 3,7 miljardit eurot aastaks 2026.
Koostisosa: Fekaal. Restoranide sidrunite kohta on midagi, mida peaksid teadma, kuid mida peaaegu kõik, kes töötavad köögis, juba teavad. Sidrunitel on väga kõrge fekaalisisaldus, väidetavalt on see restoraniköökides kõige kõrgem kõigist toiduainetest. Me ei oska kinnitada, miks see nii on, kuid teame, et edaspidi võtame oma koksi jääga ja ilma sidruniteta. Kui sa selle teabe selgeks oled saanud, ei saa sa seda enam unustada, ükskõik kui väga sa ka ei püüa. Ära lase end petta sidruni särava väljanägemisega, seal sees on ilmselgelt midagi kurjakuulutavat!

 1. külmutatud brokoli

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 38,85 miljardit eurot aastaks 2027 (külmutatud köögiviljade koguturg)
Koostisosad: Kirbud, triibud, lestad. Kuidas saab külmutatud brokoli sisaldada midagi nii vastikut? Kas see ei ole lihtsalt süütu köögivili, mida külmutatakse värskuse säilitamiseks? Kas see ei ole mitte toitev ja maitsev? Noh, vastus on jah, kuid väikese variatsiooniga. Nagu muudki külmutatud köögiviljad, on ka brokolile lubatud 60 kahjurit, triipu või lesta 100 grammi kohta. Tõenäoliselt ei ole võimalik nende täielikku sattumist saagi sisse takistada, seega on FDA lihtsalt järele andnud ja tunnistanud, et aeg-ajalt on lubatud süüa pisikesi putukaid nii 60 ringis.

 1. šokolaaditahvel

Ettevõte: Mars ja teised
Turuosa: 114 miljardit eurot Kogu šokolaaditurg.
Koostisosad: Putukajalad. Peame juba ette vabandama, aga tänapäeval ei ole miski püha. Šokolaad on midagi, mida enamik meist naudib ohtralt, mistõttu on see nii populaarne suupiste. Kuid isegi šokolaad ei ole ilmselt saastumise eest kaitstud. Suunistes on öeldud, et šokolaaditahvlite sees on keskmiselt kaheksa putukajalga ja need lähevad ikkagi läbi igasuguse kontrolli. Järgmine kord, kui ostad ühe tahvli, võta hetkeks aega ja mõtle, mis annab sellele sellise tekstuuri. Kas need on pähklid, kas see on karamell või on see mõni putukas, mis läks oma teed ja hukkus tööõnnetuse tagajärjel.

 1. tomatid purgis

Ettevõte: Hunt’s ja teised
Turuosa: 19,5 miljardit dollarit aastaks 2030.
Koostisosa: BPA (bisfenool-A). Neile, kes ei tea, bisfenool-A on tööstuskemikaal, mida kasutatakse epoksiid- ja polükarbonaatplastide valmistamiseks. Kõlab isuäratavalt, kas pole? See võib sind üllatada, kuid BPA peitub paljudes meie konservides, sealhulgas tomatikonservides. „Cook’s Illustrated’i“ andmetel on tomatikonservid „eriti murettekitavad“. tomatikonservides on palju hapet, mis võib aja jooksul põhjustada BPA leostumist konservides, eriti kui konservipurgid on kriimustatud, mõlkis või kuidagi kahjustatud. Tomatikonservide uuringutes leiti BPA sisaldus vahemikus 0,33–17,4 mg purgi kohta. Öök!

 1. magusaine

Ettevõte: Splenda, Sweet’n Low
Turuosa: 12 miljardit dollarit aastaks 2032.
Koostisosa: aspartaam. Aspartaam ei ole ammu olnud see kalorivaba magusaine, milleks me kõik seda pidasime. Nagu selgub, võivad kunstlikud magusained põhjustada palju probleeme. USA õigus teab, et teada, et sama magusaine, mida leidub ka „dieet“-limonaadis, võib avaldada kümneid võimalikke mõjusid tervisele. USRTK andmetel on terviseriskideks vähk, Alzheimeri tõbi, dementsus, insult, südame-veresoonkonna haigused, meeleoluhäired, peavalu, migreen ja palju muud. Kuigi mõned inimesed võivad tellida dieetjooki, et püüda kaalust alla võtta, viitavad tõendid sellele, et sellel võib olla vastupidine mõju. Me arvame, et jääme järgmine kord lihtsalt vee juurde.

 1. friikartulid

Ettevõte: McDonald’s ja tuhanded teised
Turuosa: 15,87 miljardit dollarit
Koostisosad: lisaained, säilitusained. Kui McDonald’s mõned aastad tagasi avaldas oma friikartulite koostisosade nimekirja, olid inimesed üllatunud. Tegelikult peaks friikartulites olema ainult kolm koostisosa: kartulid, õli ja sool. Kiirtoiduketi avaldatud nimekiri sisaldas aga dioraamiliselt üle 20 koostisosa, sealhulgas palju säilitusaineid. Kartulid on fritüüritud erinevates õlides ja täis säilitusaineid, nagu tertsiumbutüülhüdrokinoon (alati halb märk, kui sa ei oska koostisosa hääldada) ja sidrunhape, samuti dimetüülpolüsiloksaan, vahutamisvastane aine, mis takistab õli pritsimist. Paistab, et krõbedad friikartulid ei olegi nii süütu roog, kui me arvasime. Pealegi ei vahetata õli nii sageli kui see eeskirjades ette nähtud. Päev läbi kuumutatud ja rääsunud õli on ideaalne algmaterjal vähktõvele.

 1. erinevad jogurtid

Ettevõte: Dannon, Yoplait ja paljud teised.
Turuosa: 171,83 miljardit dollarit aastaks 2031.
Koostisosa: aspartaam, toiduvärvid ja maitsetugevdajad. Jogurti puhul saab ainult kaotada. Ühest küljest sisaldavad kunstlike magusainetega jogurtid sageli palju suhkrut ja süsivesikuid, mis võivad organismile kahjulikult mõjuda, eriti kui oled diabeedieelne või diabeetik. Teisest küljest sisaldavad suhkruta jogurtid kunstlikke magusaineid, nagu aspartaam. Nagu varem mainitud, on aspartaam vastik ja võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme. Või arvab mõni lihtsameelne tõemeeli, et meil Eestis müüdav metsmaasikajogurt sisaldab metsmaasikaid! Mida siis teha, jogurtiarmastaja? Soovitus neile, kes otsivad midagi magusat: osta magustamata Kreeka jogurtit ja lisa veidi mett või vahtrasiirupit. See on tervislikum ja maitsvam.

 1. kamarad

Ettevõte: Rudolph Foods ja teised
Turuosa: 630 miljonit dollarit.
Koostisosad: Frodo Foods, S.A.R.S: Naatriumnitraadid, säilitusained. Ausalt öeldes ei pruugi see tulla šokina. Kamar on sealiha nahk, mis on sulatatud rasvaga, praetud või fritüüritud. See juba ei kõla nii tervislikult kui roheline salat. Aga kui halb on kamar, seda ei teata kuigi laialdaselt. Võib-olla oled arvanud, et see tunnistatult maitsev suupiste sisaldab palju kolesterooli, naatriumi ja küllastunud rasva – surmav kombinatsioon, mis võib tõsta LDL („halva“) kolesterooli taset. Kuid sealihakamarad sisaldavad ka rohkelt säilitusaineid ja maitsetugevdajaid, näiteks naatriumglutamaati. Isegi kui sulle meeldib neid süüa, sest nad sisaldavad palju valku ja vähe süsivesikuid, ei tohiks sa neid kamaraid iga päev suupistetena süüa.

 1. röstriküpsised

Ettevõte: Pop Tarts (kõikvõimalike maitselisanditega küpsised)
Turuosa: Pop Tarts’i müük 1 miljard dollarit aastas.
Koostisosad: Tartide tootjad, kes on ka ise tootnud ja müüvad: Transrasvad, suhkur Healthline võttis 2017. aastal Pop Tarts’id sihikule, nimetades need üheks 15-st „Ameerika kõige ebatervislikumast rämpstoidust“. Pop Tarts on mugav ja maitsev. Viskad need röstrisse, ootad paar minutit ja voila! Sul on soe, kleepuv kondiitritoode, mis annab sulle magusa alguse päevale. See kõlab hästi, kuid tegelikkus, mis peitub selliste röstitud küpsetiste nagu Pop Tarts taga, on see, et need on täis suhkrut ja süsivesikuid. Paar Frosted Strawberry Pop Tarts’i sisaldab 76 süsivesikut, millest enamik tuleb suhkrust. Kui mõtled päeva tervislikule alustamisele, siis kahjuks ei tohiks röstitud saiakesed sinu nimekirjas olla.

 1. suhkrustatud kohvijoogid

Ettevõtted: Starbucks, Dunkin’ Donuts jne.
Turuosa: Starbucksi aastane käive 26,58 miljardit dollarit.
Koostisosad: Suhkur, piimarasv, kunstlikud lõhna- ja maitseained. Astu samm tagasi, enne kui tellid Starbucksis valge šokolaadimokša täispiima ja vahukoorega. Eat This Not That on nimetanud just seda jooki üheks kaheksast „Ameerika halvimast kohvijoogist“. Ehkki meile kõigile meeldib aeg-ajalt magusat kosutust, on suhkrustatud kohvijoogid täis suhkrut. Au Bon Pain Mocha Latte, Tim Hortons Mocha Iced Capp, Dunkin’ Butter Caramel Swirl Frozen Coffee with Whole Milk (see viimane kõlab lihtsalt ebatervislikult) ja teised võivad su veresuhkru taset väga segi ajada. „Business Insideri“ andmetel näitas üle 118 000 inimese seas läbi viidud teaduslik uuring, et mida rohkem suhkrut nad joovad, seda tõenäolisemalt surevad nad südamehaigustesse.

 1. valge riis

Ettevõte: Nikishi ja teised
Turuosa: 287,45 miljardit dollarit.
Koostisosa: suhkur. Harvardi meditsiinikool tabas meid otse südamesse, kui leidis, et valge riis on halb. Arvestades valge leiva halba mainet, ei peaks see tegelikult olema šokk, kuid see oli siiski suur šokk. Harvardi uuringus öeldi, et valge riis põhjustab veresuhkru tõusu, mis on samaväärne puhta lauasuhkru söömisega. Valge riisi glükeemiline indeks on palju kõrgem kui tema vähem maitsva õe, pruuni riisi, indeks. Kui sa püüad tervislikult toituda, pead valima pruuni riisi, sest see sisaldab palju magneesiumi ja kiudaineid ning ei lase sinu veresuhkru taset stratosfääri tõusta.

 1. mõõkkala

Ettevõte: (See on kala ise)
Turuosa: 275 miljardi dollari suurune merekalaturg.
Koostisosa: elavhõbe. Antud juhul ei ole küsimus mitte niivõrd ettevõtetes, kes püüavad ja toodavad mõõkkala, vaid kalas endas. 2004. aastal hoiatas FDA mõõkkala (koos hai, tildrikala ja kuningmakrelliga) söömise eest selle kõrge elavhõbedasisalduse tõttu. Elavhõbeda söömine suurtes kogustes ja pika aja vältel võib olla vägagi mürgine. Mõõkkala sisaldab palju elavhõbedat, sest see on röövkala. Need terava ninaga kalad võivad näida absurdsed, kuid vees olles on nad väiksemate kalade halvim õudusunenägu. Nad kütivad teisi kalu ja söömisel neelavad ka nendes sisalduvat elavhõbedat. Kui otsid mõõkkalale vähese elavhõbedasisaldusega alternatiivi, proovi kerget tuunikala, krevette, pollocki, kassikala ja kõigi tervisefanaatikute lemmikut, lõhet. Muide, targad inimesed oskavad soovitada: ära söö ühtegi ookeanikala, mis on pikem kui 25 cm!

 1. supikonservid

Ettevõte: Campbell’s ja teised
Turuosa: 2,8 miljardit dollarit.
Koostisosa: MSG (naatriumglutamaat), BPA. Lisaks konservides varitsevale alati esinevale BPA ohule sisaldab supikonserv mitu muud ebameeldivat koostisosa, sealhulgas mononaatriumglutamaati, mida tuntakse paremini kui MSG-d. Konservisuppide tootjad kasutavad MSG-d, et suurendada toidu „lihakust“, mis kõlab lihtsalt jubedalt. MSG on puhtal kujul neurotoksiin, nii et lahjendatud kujul ei ole see just ideaalne. Jättes kõrvale säilitusained ja BPA, on supikonservide puhul veel üks suur probleem: naatriumisisaldus. Supitootjad võivad lisada kuni 1200 mg ühe purgi kohta. Kui sööd seda päevast päeva, siis riskid kaaluprobleemide ja südamehaigustega.

 1. maitsestatud kiirkaerahelbed

Ettevõte: Quaker Oats ja teised
Turuosa: 3,53 miljardit dollarit aastaks 2027.
Koostisosad: Lisatud suhkur, naatrium. Instant-kaerahelvestel on mõningaid eeliseid, sealhulgas see, et need sisaldavad palju kiudaineid ja täisteratooteid. Kuigi need on head omadused, on sellel nn tervislikul hommikusöögil ka oma miinused, näiteks soola- ja suhkrusisaldus. Ameerika Südameassotsiatsiooni andmetel tuleb kiirkaerahelbeid ostes kindlasti kontrollida pakendi tagakülge. Püüa leida pakend, milles on vähem kui 12 g suhkrut portsjoni kohta ja vähem kui 250 mg naatriumi. Kui see ei õnnestu, proovi tavalist, maitsestamata kaerahelbeid, millele tilgutad mett või väikese koguse pruuni suhkurut.

 1. pakendatud köögiviljanuudlid

Ettevõtted: Barilla, Good & Gather jne.
Turuosa: 78 miljardit dollarit aastaks 2029 (kogu pastaturg).
Koostisosa: Sama halb kraam kui tavaliste makaronide puhul. Kui me peaksime oletama, et enamik inimesi, kes valivad tavalise pasta asemel köögiviljapasta, teevad seda seetõttu, et nad usuvad, et esimene on tervislikum kui teine. Kui sa vaatad nende kahe pastatüübi pakendi tagaküljelt, siis leiad, et mõlemad sisaldavad sama palju süsivesikuid. Kui soovid tervislikku köögiviljanuudlit, siis peaksid investeerima spiraalimasinasse. Need seadmed maksavad keskmiselt 30–70 dollarit ja muudavad köögiviljad spiraalnuudliteks. Kõik, mida sa pead tegema, on äsja muudetud köögivilju keeta (ja muidugi lisada tervislik kaste).

 1. vesikringlid

Äriühingud: Ann’s, Rold Gold, Utz jt.
Turuosa: 7,4 miljardit dollarit.
Koostisosa: sool. Kuigi oled ilmselt arvanud, et Auntie Anne’s’i hiiglaslikud pehmed vesikringlid ei ole just tervislikud, võid olla üllatunud, et ka tavalised suupistekringlid ei ole nii head. Pikka aega peeti vesikringleid „ohutumaks“, tervislikumaks alternatiiviks tavalistele krõpsudele ja kommidele. Neis võib olla vähem kaloreid kui tavalistes praetud krõpsudes, kuid need ei ole just toitvad. Need vesikringlid sisaldavad palju soola, mis võib tõsta veresuhkru taset. Järgmine kord, kui ostad paki vesikringleid, kaalu soolata sortide ostmist (kahjuks pead harjuma selle maitsega, õigemini maitse puudumisega).

 1. veiseliha Beef Jerky (vinnutatud vesielihatükid)

Ettevõtted: Jack Links, Old Trapper, Tillamook ja paljud teised.
Turuosa: 1 miljard dollarit
Koostisosa: naatrium. Nagu peaaegu kõige muu puhul, on veiselihanäkside liiga palju söömine kahjulik. Kuigi süsivesikute sisaldus on madal, võib vinnutatud liha naatriumisisaldus olla kõrge. Healthline tunnistab, et vinnutatud ja vähemalt kaheaastase säilivusajaga veiseliha Beef Jerky’t võib nimetada „tervislikuks“ ainult ülekantud tähenduses, kuid see ei tähenda, et see on vaba samadest riskidest, mis on seotud töödeldud lihaga. Kuna keto-dieet on tõusuteel, on Jerky leidnud oma koha päikese all. Vinnutatud liha ei tekita insuliini ja seeditakse aeglasemalt kui süsivesikuid. Samuti on see valgurikas. Lihtsalt ole ettevaatlik, kui tarbid seda suurtes kogustes, sest päevas ei tohiks tarbida rohkem kui 2300 mg naatriumi (üks tükk vinnutatud loomaliha sisaldab keskmiselt 416 mg naatriumi). Ja eriti põnev on hind. Eestis maksab 50-grammine pakend 3.89 € (okt 2023), mis teeb kilohinnaks 77.8  €. Head isu!

 1. rasvata salatikaste

Firma: Newman’s Own ja teised
Turuosa: 25,34 miljardi dollari suurune salatikastmete koguturg.
Koostisosa: ei sisalda rasva (mis ongi probleem). Rasvavaba kastme vältimiseks on palju põhjusi, ja mitte ainult sellepärast, et see ei maitse nii hästi. Kui mõelda, siis enamik inimesi sööb salatit, sest see sisaldab vähe kaloreid ja köögiviljad sisaldavad palju toitaineid. Sa tunned end pärast salati söömist hästi. Ei teki paisumist, mida sa saad pärast Big Mac’i ja friikartulite söömist. Rasvavaba salatikaste võib aga kõik edusammud, mida oled salatit süües teinud, tagasi teha. Väike, mõistlik kogus rasva aitab sinu vereringel imendada salatis sisalduvaid toitaineid. Kui kasutad rasvavaba kastet, ei suuda sa oma lõunasöögi või õhtusöögi vitamiine ja mineraalaineid samuti omastada.

 1. majonees – ülekaaluliste lemmik!

Ettevõte: Heinz jt.
Turuosa: 8,285 miljardit dollarit.
Koostisosa: rasv. „Times of India“ andmetel on majonees üks „ebatervislikumaid toiduaineid, mida üldse süüa“. Majonees võib olla maitsev kaste, eeldusel, et sa ei kuulu nende inimeste häälekasse vähemusse, kes seda vihkavad, kuid ei saa eitada, et see sisaldab väga palju rasva ja kaloreid. Rasv muudab selle maitsvaks, kuid liiga rasvarikas toitumine võib põhjustada tõsiseid probleeme. „Food Networkil“ oli hea uudis inimestele, kes armastavad majoneesi. Sa ei pea sellest „eluks ajaks loobuma“ ja see võib olla osa tervislikust eluviisist, kui sa sööd seda „väga väikestes kogustes“. Ka supermarketite riiulitel on olemas väherasvased ja vähendatud rasvasisaldusega margid.

 1. vahukoor

Ettevõte: Reddi-Whip ja teised
Turuosa: 820 miljonit dollarit.
Koostisosad: Veini ja kreem, mis on toodetud jumal teab millest, kuid ei sisalda muid koostisosi: Kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, hüdrogeenitud õlid. Vahukoor on mõnus maiuspala kuuma kakao või latte kõrvale, kuid seda ei tohiks süüa iga päev. Terve pudel Reddi-Whipi suhu valamine ei ole kahjuks parim lahendus. Põhjuseks on kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, mis on teadaolevalt toiduainete pahalane. Teine murettekitav põhjus on vahukoores sisalduvad hüdrogeenitud õlid. Healthline’i andmetel on tõestatud, et nendes õlides sisalduvad transrasvad põhjustavad südameprobleeme, tõstes LDL-taset ja langetades HDL-taset. Loo moraal? Vahukoort tuleks tarvitada minimaalselt.

 1. kombucha (teeseenejook)

Ettevõte: KeVita, Yogi ja muud
Turuosa: 2,59 miljardit dollarit.
Koostisosa: Suhkur. Hambaarstidel oli palju negatiivset öelda kombucha tervisehullustuse kohta, mis on haaranud paljusid inimesi. Kombucha on magus kääritatud tee. Seda valmistatakse suhkrust, teest ja pärmist. Kuigi koostisainete nimekiri on lihtne, siis ole ettevaatlik suhkru hulga suhtes. Lisaks suhkru negatiivsele mõjule sinu kehakaalule ja kogu kehale (kahjuks on kõige maitsvam lisand ka kõige ebatervislikum), võib kombucha olla sinu hammastele sama kahjulik kui suhkrune limonaad. See võib põhjustada igemehaigusi, hammaste lagunemist ja värvimuutusi sinu hammaste pinnal. CDC soovitab juua mitte rohkem kui neli untsi (u 113 g) kombuchat üks kuni kolm korda päevas.

 1. peekon

Ettevõtted: Applegate, Market Pantry ja muud
Turuosa: 65,27 miljardit dollarit
Koostisosa: kolesterool. Peekon on fantastiline, me kõik teame seda, kuid me valetame endale, kui arvame, et see on kuidagi tervislik. Peekon võib olla suurepärane lisand munahommikusöögile või võileivale (või süüa seda lihtsalt), kuid see sisaldab liiga palju kolesterooli. Meditsiinikeskuse WebMD andmetel sisaldab iga unts peekonit 30 mg kolesterooli. Kui sööd peekonit ja mune, saad topeltdoosi. Peekonis on ka palju küllastunud rasvu, mis tähendab, et see võib kolesteroolitaset tõsta ka sel viisil. Peekoni portsjoni suurus on väike, kuid seda ei ole soovitatav iga päev sisse ahmida. Kurb!

 1. müsliriegel

Ettevõtted: Quaker, Nature Valley, Art jne.
Turuosa: 5,75 miljardit USA dollarit aastaks 2029.
Koostisosa: suhkur. Müslibatooni järele haaramist peetakse sageli tervislikuks vahepalaks. See ei ole ju sama, mis doonuti järele sirutus, eks? Noh, sa oleksid üllatunud, kui palju suhkrut on müslibatoonis – mõnel juhul oleks sul parem süüa éclairi. Kuigi teraviljapatareid peetakse ohutuks suupisteks, sisaldavad need sageli liiga palju suhkrut. Toitumisspetsialistid on koostanud nimekirja kõige hullematest teraviljapattudest, vahendab „Eat This Not That“. Nimekirja kuuluvad populaarsed patud nagu Nutri-Grain Strawberry Bars, Chocolate Brownie Cliff Bars, Quaker Chewy Dips Peanut Butter, Kashi Honey Almond Flax ja Atkins Chocolate Crisp Bars. Kuigi pakend näeb hea välja, ei tohiks neid patukaid süüa – need ei tee sulle head. Ja nagu alati, kontrolli enne ostmist pakendi tagakülge.

 1. instantnuudlid

Firma: Ramen, Maruchan ja muud
Turuosa: 34,22 miljardit dollarit.
Koostisosad: MSG (naatriumglutamaat), TBHQ (tertiary butylhydroquinone), naatrium. Ütle, et see ei ole nii. Healthline’i andmetel on iga pankrotti läinud kolledžipoisi lemmik luksustoit tunnistatud ebatervislikuks. Kui aus olla, siis 0,99 dollari suurune hinnasilt oleks ilmselt pidanud meid hoiatama, et need nuudlid on täis säilitusaineid. Ka seda, et nuudlid tulevad kõvas tellisesse pakendisse, võiks võtta hoiatusmärgina. Instant-ramen-nuudlid ei ole mitte ainult odavad ja lihtsad, vaid neil on ka oma eelised. Nad sisaldavad rauda, mangaani ja B-vitamiine. Kahjuks sisaldavad nad ka naatriumglutamaatiat, kõrge naatriumisisaldusega ja TBHQ-d. Need kolm koostisainet ja säilitusainet võivad avaldada negatiivset mõju tervisele, põhjustades maovähki, metaboolset sündroomi ja suurenenud südameprobleemide riski.

 1. ketšup

Ettevõte: Heinz ja teised
Turuosa: Heinz 60% turuosa USAs.
Koostisosa: HFCS kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup. Vabandame, kuid peame ka sinu jaoks ketšupi ära rikkuma. Ketšupi austajatele see ei meeldi, sest tõenäoliselt kõigutab see nende arvamust nende lemmikmaitseainest. Kuigi kriips (või kaks või kolm) ketšupit on suurepärane lisand hotdogile või hamburgerile, ole ettevaatlik, kui seda palju süüa. Kui kastad friikartuleid ketšupisse, tähendab see, et kastad neid kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupisse. Ketšupi peamine koostisosa on mürgine, ebatervislik kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup. HFCS (high-fructose corn syrup) on muu hulgas seotud südamehaiguste, rasvumise, immuunsüsteemi häirete ja kõrgenenud veresuhkru tasemega. Järeldus: piira ketšupi tarbimist miinimumini.

 1. maitsestatud pähklid

Ettevõte: Growers ja teised
Turuosa: 54,11 miljardi USA dollari suurune ülemaailmne pähkliturg.
Koostisosa: Akrüülamiid. Toorpähklid pakuvad terveid eeliseid. Tervislikud vahepähklid, nagu pakike toormandleid või maapähkleid, on suurepärane viis veresuhkru taseme hoidmiseks ja on palju paremad kui suhkrurikas teraviljapatakas või peotäis krõpsusid. Kuid teisiti on lood maitsestatud pähklitega, näiteks mee- ja röstitud, šokolaadipulbriga kastetud või tšilli-laimiga pähklitega. Maitse lisab sellele suupistele küll teatud vürtsi, kuid sisaldab ka mittevajalikku suhkrut ja soola. Vaata pakendi tagaküljelt, milline neist on suurem. Kui soovid suhkru ja naatriumi osas turvaliselt tegutseda, osta soolamata maapähkleid või toormandleid. Röstitud pähklitel on omad eelised, kuid röstimine võib olla ka problemaatiline, sest see vähendab pähklite tervislikku rasvasisaldust ja põhjustab akrüülamiidi teket, mis on kahjulik koostisosa, mille NTP on liigitanud potentsiaalseks „inimesele kantserogeeniks“. Tee järgmine eksperiment: jäta mingi kogus koorega pähkleid topsikus kuhugi riiulile. Mõne nädala pärast näed, kuidas pähklites on hakanud elu keema! Pärast seda ei taha sa ükskõik milliseid pähkleid enam ka unes näha!

 1. kuivatatud puuviljad

Ettevõtted: Good and Gather, Bare, Sunsweet jt.
Turuosa: 10,22 miljardit dollarit.
Koostisosa: suhkur. Kuivatatud puuviljad on väga kallid ja sinu rahakott ilmselt tänab sind, kui te selle toidu oma suupistete nimekirjast välja tõmbad. Kuivatatud puuviljad on kallimad kui tavalised puuviljad, sest mahla eraldamine ja kuivatamine on kulukas. Kuivatatud puuviljade probleem on see, et need sisaldavad palju suhkrut ja kaloreid. Kuna puuviljad on kuivatamise käigus kokku tõmbunud, ei ole võimalik kindlaks teha, kui palju sa suhkrut sööd. Kuivatatud puuviljad võivad anda antioksüdante ja kiudaineid, kuid ka need on täis suhkrut. Näiteks üks pakend Good and Gather kuivatatud magustamata mangosid sisaldab kokku 67 g suhkrut. Ja see siis ongi magustamata sort!

 1. külmutatud toit

Ettevõte: Swanson’s ja teised
Turuosa: 55,8 miljardit dollarit
Koostisosad: Sanson’i ja Swanson’i toodang, mis on kokku pandud ja mida on võimalik osta: Naatrium, rasv ja kalorid. Külmutatud toidud on väga mugavad ja on mõistlik, miks need on eriti paljude ameeriklaste seas nii populaarsed. Kui jõuad pärast pikka tööpäeva koju, pead vaid panema toidu mikrolaineahju, ootama veidi aega ja oled valmis sööma midagi, mille valmistamiseks peaks kuluma palju kauem aega. Kuid külmutatud söögil on ka oma puudused. Need sisaldavad palju rasva, kaloreid ja naatriumi – kolm asja, mida tuleks hoida mõõdukalt. Kui soovid siiski süüa külmutatud toite, soovitab WebMD jääda kergemate toitude juurde sellistelt kaubamärkidelt nagu Smart ones, Lean Cuisine ja Healthy Choice.

 1. nisuleib (valge leib)

Ettevõtted: Nature’s Own, Sara Lee, Pepperidge Farm, Martin’s jne.
Turuosa: 161 miljardit eurot Nisujahu koguturg.
Koostisosa: kõrge glükeemiline indeks. CNN-i andmetel on „nisuleib“ vaid näiliselt tervislik toit. Kuid tegelikkuses soovitab enamik toitumiseksperte valget leiba vältida. Tulsas asuva funktsionaalse meditsiini instituudi asutaja ja raamatu „Quest for Wellness“ autor Mark Sherwood nimetas nisuleiba „ülimaks pettuseks“ ja „kiusatuseks“. Nisuleival on omad eelised, kuid selle glükeemiline indeks on 69. See võib põhjustada „veresuhkru taseme äärmuslikku tõusu“, mis omakorda toob kaasa „tugeva insuliinireaktsiooni“. Tugevad insuliinivastused viivad aja jooksul rasvade kuhjumiseni ja põletikuni. Healthline’i toitumisspetsialistid ütlevad, et kõige parem on süüa „idandatud täisteraleiba“, eriti aga musta leiba.

 1. matkasegu

Äriühingud: Archer Farms, Nature’s Garden, Market Pantry, Planters, Kirkland jt.
Turuosa: 11,18 miljardi suurune kasv aastaks 2026.
Koostisosa: peidetud suhkur. Sel juhul sõltub see, kui tervislik on sinu trail mix, sellest, mis on selles sees. Trail mixil on tervislikkuse maine, sest seda peetakse matkale minnes suupisteks. Tegelikkuses peaksid vaatama tagaküljel olevat etiketti. Archer Farmsi „Monster Mixi“ reklaamitakse kui nn tudengitoitu, kuid see sisaldab 16 g suhkrut 100 g kohta. See on vähem kui peotäis. Pakendisse võib kergesti sattuda üle 100 g suhkrut. M&M-ide, maapähkli või -kommide ja šokolaadilaastudega Trail mix on küll maitsev, kuid sugugi mitte tervislik.

 1. Trixi jogurt

Ettevõte: General Mills
Turuosa: 7,24 miljardit eurot jogurti kogumüük USAs.
Koostisosa: suhkur. Ilmselt olete juba ära arvanud. Kui avad tassi Trixi jogurtit, siis vaatavad vastu heledad, erksad värvid. Anna General Millsile au, et ta eemaldas pakendilt punased ja sinised värvained. Samuti on välja jäetud kunstlikud lõhna- ja maitseained ning kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup. Siiski sisaldab Trix vaid ühes tassis jogurtis 14 g suhkrut. Kuigi see sisaldab palju kaltsiumi ja kaaliumi, on suhkrusisaldus ikkagi liiga kõrge, eriti nii väikese portsjoni puhul. General Mills on teinud palju muudatusi Trixi vanas retseptis, kuid seda tuleb veel täiustada, et muuta see tõeliselt tervislikuks toiduks.

 1. puuviljakokteilid

Ettevõtted: Dole, Todays, Del Monte, Seasons jne.
Turuosa: 2,9 miljardit eurot puuviljakonservide turg.
Koostisosa: kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup. Selliste puuviljakokteilide nagu Dole’i puuviljakokteilisalat-konservide tagumisel sildil on silmatorkavalt kirjas „kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup“ (HFCS). See, et millegi juures on sõna „puuvili“, ei tee seda tervislikuks, ja HFCS, millesse puuviljakokteilides sisalduvad puuviljad kastetakse, on äärmiselt ebatervislik. HFCS on isegi keelatud mitmes riigis, sealhulgas Iirimaal, Indias, Austrias, Rootsis, Leedus ja Uruguays. Prantsusmaal, Austraalias, Hiinas ja Inglismaal on piiranguks üks nael inimese kohta. Cleveland Clinic’i andmetel „suurendab HFCS söögiisu“. Võrreldes tavalise suhkruga „soodustab see veelgi enam rasvumist“. Samuti soodustab see kõrget triglütseriidide taset, diabeeti, põletikku ja mittealkohoolset rasvmaksahaigust.

 1. proteiinriegel

Ettevõtted: Atkins, Kashi, Quest jt.
Turuosa: 3,4 miljardit eurot.
Koostisosad: Suhkrualkoholid, soja, HFCS või suhkur. Vita Costi sõnul on mõned koostisained, mida peaksid proteiinriegelit valides vältima. Need patukad võivad olla suurepärane ja tervislik viis isu rahuldamiseks, kui need ei sisalda kahjulikke koostisosi. Suhkrualkoholid ja soja on kaks tavalist koostisosa valguratastes. Ksülitool, mannitool, sorbitool ja teised võivad põhjustada kõhukinnisust, kõhulahtisust ja soolestiku vaevusi. Soja, teine koostisosa, võib tundlikel tarbijatel olla allergeen. Loomulikult tuleks vältida ka HFCS-i ja suuri suhkrukoguseid. Kui proteiinriegelit valid, veendu, et need on võimalikult naturaalsed: vali võimalikult väheste kunstlike koostisosadega riegelid.

 1. külmutatud jogurt

Ettevõtted: Yasso, Stonyfield, Friendly’s, Ben & Jerry’s jne.
Turuosa: 2,14 miljardit eurot aastaks 2028.
Koostisosa: suhkur. Ole ettevaatlik, kui nimetad külmutatud jogurtit tervislikuks magustoiduks. Kuigi külmutatud jogurt on tervisele kasulik, näiteks vähem kaloreid, vähem rasva ja küllastunud rasvu ning kasulikke baktereid ja toitaineid, ei ole see sugugi selline toit, mida võiks süüa sageli. Friendly’si 120 g külmutatud jogurtit sisaldab 18 g suhkrut. Samuti ei sisalda see A-vitamiini, C-vitamiini, rauda ja ainult 10% soovituslikust kaltsiumisisaldusest. Käsitle külmutatud jogurtit nagu jäätist ja söö seda mõõdukalt, sest see „tervislik jogurt“ on täis varjatud suhkrut.

 1. kõik toiduained, mis on ebaloomulikult eredalt oranži värvi

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 74,7 miljonit eurot Turu suurus: kollane värvaine.
Koostisosad: kollane värvaine #5 ja #6. Kõik toidud, millel on tugev värv, mida looduses ei näe, ei ole tõenäoliselt sinu tervisele hea. Ei, me ei räägi siinkohal tavalistest apelsinidest. Eredalt oranžid toiduained, nagu SunnyD, värvilised teraviljad, jäätised ja maiustused, ei ole tõenäoliselt looduslikult nii värvitud. Värvained, mida kasutatakse selle oranži värvi loomiseks, võivad olla surmavad. Näiteks SunnyD tagaküljel olevas koostisosade loetelus on kirjas, et ettevõte kasutab joogi klassikalise fluorestseeruva oranži värvi loomiseks kahte kollast värvainet, nr 5 ja nr 6. Healthline’i andmetel võivad need värvained koos punase nr 40-ga sisaldada lisandeid, mis on teadaolevalt kantserogeensed. Norras ja Soomes on need kollased värvained keelatud.

 1. roheline kartul

Koostisosa: Solaniin. Kui sul on rohelist kartulit, ära püüa sellest süüa teha – ära kasuta rohelist kartulit retseptides ja viska mugulad lihtsalt ära. „New York Timesi“ andmetel sisaldab roheline kartul suures koguses solaniini, mis on toksiin. Solaniin põhjustab teadaolevalt neuroloogilisi probleeme, peavalu ja iiveldust. Solaniini ei saa eemaldada lihtsalt keetmisega. Kuna kokad ja üldsus on muutunud teadlikumaks rohelise kartuliga kaasnevatest ohtudest, on solaniinimürgistused muutunud harvemaks. Kuid juhul, kui keegi seda loeb ja arvab, et rohelise kartuliga ei saa midagi halba teha, soovitame tal need ära visata, et vältida päris vastikuid kõrvalmõjusid. Muide, solaniini negatiivseid mõjusid tunti juba 1920-ndate aastate alguses! NB! Solaniin on glükoalkaloidne mürk, mida leidub erinevates taimedes. See võib looduslikult esineda igas taime osas, kaasaarvatud lehed, vili ja vars.

 1. köögiviljaomlett

Äriühing: tavalised restoranid
Turuosa: 160 miljardit eurot aastaks 2027 (kogu munaturg).
Koostisosad: Muna, munad, munad: suures koguses toiduõli. Kui lähed restorani hommikusöögile või brunch’ile, võib sul tekkida kiusatus tellida taimetoiduomlett, et süüa tervislikult. Taimetoidu variant ei sisalda ju sinki ega töödeldud liha. Ole siiski ettevaatlik, kui tellid liiga tihti taimset omletti, sest restoranides praetakse omleti jaoks mõeldud köögivilju sageli taimses õlis või võis. Ajakirja „TIME“ andmetel sisaldavad taimeõlid küllastumata rasvu, mis kuumutamisel oksüdeeruvad. Kui need rasvad oksüdeeruvad, on need kehakudedele ohtlikud ja vallandavad põletiku, mis võib viia veresoontesse ladestumiseni. Kui need ladestumised muutuvad liiga suureks, võivad need põhjustada südameinfarkti.

 1. agaavi-siirup

Ettevõtted: Agave in the Raw, Kirkland Signature, MADHAVA jne.
Turuosa: 250 miljonit eurot.
Koostisosa: fruktoos. Suhkru puhul on üks tervislikumaid allikaid puuviljad. Sinu keha on häälestatud puuviljade madala suhkrusisalduse töötlemiseks (kuigi teatud puuvilju, näiteks mangot, tuleks süüa vägagi mõõdukalt). Puuviljad sisaldavad ka kiudaineid, mis on vajalikud tervislikuks seedimiseks. Agavisiirupit on pikka aega reklaamitud kui tervislikku magusainet, kuid tegelikult see seda ei ole. See sisaldab rohkem fruktoosi, ketoonilist lihtsuhkrut, kui tavaline suhkur. Healthline’i andmetel tähendab see, et agaavisiirupil on suurem „potentsiaal“ põhjustada „kahjulikke tervisemõjusid“, nagu rasvane maks ja kõhurasv. Inimesed, kes püüavad oma veresuhkru taset kontrollida, peaksid agaavisiirupit vältima.

 1. Gatorade jook

Ettevõte: Gatorade
Turuosa: 6 miljardit eurot aastakäive.
Koostisosad: värvained, suhkur. Gatoradet on pikka aega reklaamitud kui tervislikku jooki sportlastele. Kuigi sportlased eelistavad magusa maitsega jooki, peaksid nad olema ettevaatlikud Gatorade’is sisalduva suhkru ja värvainete suhtes. Näiteks 0,5-liitrine pudel Thirst Quencheri sisaldab 36 g suhkrut. Berkeley teadlased on isegi leidnud, et spordijookide suhkur võib aidata kaasa laste rasvumisele, sest need joogid sisaldavad palju kaloreid ja suhkrut. Lisaks on Gatorade’i jookidest leitud selliseid värvaineid nagu punane nr 40, sinine nr 1 ja kollane nr 5. „Medical News Today“ andmetel on punast nr 40 „seostatud“ ADHD sümptomitega, sealhulgas hüperaktiivsusega.

 1. Atkins’i magustoidud

Ettevõte: Atkins
Turuosa: 2,7 miljardit eurot Atkinsi aastane käive.
Koostisosad: maltitool, sukraloos ja muud magusained. Atkins on dieedifirma, mis keskendub vähese süsivesikute sisaldusega eluviisi propageerimisele. Seal on mitmesuguseid magustoite, valguribaale ja shokke, mis lubavad teid täita ilma magusat maitset ohverdamata. Atkins saavutab selle magusa maitse lisades magusaineid, nagu maltitool, suhkrualkohol, ja sukraloos. Atkins Endulge šokolaadikommid on näiteks. Paljude värvainete hulgas on need kommid magustatud maltitooli ja sukraloosiga, mis mõlemad on seotud seedeprobleemidega. Kuigi mõlemad koostisosad on FDA poolt heaks kiidetud, võivad need põhjustada seedehäireid, iiveldust ja kõhuvalu inimestel, kes on nende suhtes tundlikud.

86. tarretised

Ettevõte: Jelly Belly ja teised
Turuosa: 2,47 miljardit eurot
Koostis: šellak
Suur osa maailma elanikkonnast tunneb šellakit erinevatel põhjustel. Šellakit sisaldab vastupidav küünelakk või mööblivärv, vanasti ka heliplaat… seda kasutatakse ka tarretisepähklitel, et anda neile läikiv ja atraktiivne viimistlus. Kui nende kahe asja kombineerimine poleks veel piisavalt halb, siis läheb asi veel hullemaks. Šellak on tegelikult valmistatud emaslakk-kärbsest, kes toitub puumahlast. Väikesed putukad korjatakse, töödeldakse ja lõpuks leiavad tee paljude erinevate kondiitritoodete, sealhulgas selliste kaubamärkide nagu Jelly Belly ja paljude teiste juurde.

 1. hapukurgid

Ettevõtted: Vlasic, Heinz, Park Street Deli jne.
Turuosa: 11,1 miljardit eurot.
Koostisosa: naatrium. Me kõik teame kedagi, kes armastab hapukurke, olgu see siis restoranis taldrikul või purkides ostetud. Kuigi hapukurgid on suurepärane lisand mis tahes toidule, sisaldavad nad liiga palju naatriumi. Keskmise suurusega hapukurk sisaldab 785 mg naatriumi. Naatrium on hapukurkide valmistamiseks vajalik, sest see on osa marineerimisprotsessist. Liigne soolatarbimine toiduga aitab kaasa kõrgele vererõhule. WebMD andmetel võib kõrge naatriumisisaldusega toitumine isegi suurendada maovähi riski, sest soola tarbimine võib põhjustada mao põletikke ja haavandeid, mis aja jooksul võivad muutuda pahaloomuliseks.

 1. vahtrasiirup

Firma: 365 Whole Foods, Mrs Butterworth’s, Log Cabin, Aunt Jemima jne.
Turuosa: 1,24 miljardit eurot.
Koostisosa: suhkur. Puhas vahtrasiirup on täiesti naturaalne ja ei sisalda kunstlikke maitse-, värvi- ega lisaaineid. Seetõttu on oluline panna see pärast kasutamist tagasi külmkappi, et vältida kahjulike bakterite ja hallituse teket. WebMD hoiatab aga liiga suure suhkrusisalduse tõttu vahtrasiirupiga liialdamise eest (nt kui süüa igal hommikul virna pannkooke ja Prantsuse röstsaia). Kuna vahtrasiirup sisaldab suhkrut ja ei sisalda kiudaineid, võib see põhjustada veresuhkru ja insuliinitaseme kõikumisi. Healthline ütleb, et see siirup on väga kehv toitumisvalik võrreldes täisteratoiduainetega, nagu puuviljad, köögiviljad ja töötlemata loomsed toidud.

 1. piim

Ettevõtted: Friendly Farms, Great Value, Horizon, Borden, Kirkland ja teised.
Turuosa: 292 miljardit eurot
Koostisosad: Östrogeen ja muud hormoonid. Livestrong teatas uuringust, milles leiti mõned murettekitavad tulemused igapäevaste lehmapiima tarbijate jaoks. See 18 osalejaga tehtud uuring näitas, et naissuguhormoonid suurenevad, samas kui meessuguhormoonid vähenevad meestel pärast lehmapiima tarbimist. Naiste, meeste ja laste östrogeeni tase tõusis osalejatel pärast piima tarbimist „märkimisväärselt“. Iraani ajakirjas „Iranian Journal of Public Health“ viidi läbi uuring piimatoodetes sisalduvate hormoonide mõju kohta rahva tervisele. Selles jõuti järeldusele, et piim ja muud piimatooted „mõjutavad“ tõenäoliselt rinna-, endomeetriumi ja eesnäärme hüperplaasiat või koguni vähki eelkõige östrogeeni tõttu.

 1. puuviljasmuutid

Ettevõtted: Daily Harvest, Naked, Koia, Suja jne.
Turuosa: 12,1 miljardi euro suurune smuutide koguturg.
Koostisosa: tohutult palju suhkrut. See on järjekordne näide sellest, et mingi silt, mille peal on sõna „puuvili“, ei pruugi olla tervislik. Puuviljasmuutid sisaldavad küll puuviljades leiduvaid antioksüdante ja vitamiine, kuid nende suhkrusisaldus on tavaliselt äärmiselt kõrge. Üks portsjon populaarset pudelis smuutit „Naked Juice’s Green Machine“ sisaldab 63 g süsivesikuid, millest 53 g on suhkur. Ameerika Südameassotsiatsioon soovitab, et naised ei tohiks tarbida rohkem kui 24 g suhkrut päevas ja mehed mitte rohkem kui 36 g. See tähendab, et juba ühe joogiga kahekordistad peaaegu oma soovitatud päevase suhkrukoguse.

 1. kassia kaneel

Ettevõte: Anthony’s Organic, Mountain Rose Herbs jne.
Turuosa: 2 miljardit eurot aastaks 2027 (kaneeli koguturg).
Koostisosa: kumariin. Kassia kaneel on kaneeli vorm, mida kasutatakse tavaliselt taimse ravimi ja toidulisandina. Kuigi see on maitsev, ei tohiks süüa rohkem kui kuus grammi kassia kaneeli päevas, eriti pikema aja jooksul. Kassia sisaldab suures koguses orgaanilist keemilist ühendit, mida nimetatakse kumariiniks. Kumariini mõju on uuritud loomkatsetes ja tulemused ei ole olnud positiivsed. Healthline teatab, et need uuringud on näidanud, et liiga palju kumariini söömine võib suurendada teatud vähkkasvajate riski loomadel. Kui närilised tarbisid liiga palju seda keemilist ühendit, tekkisid nende kopsudes, maksas ja neerudes mõnikord vähkkasvajad.

 1. gluteenivaba toit

Ettevõtted: BFree Foods, Kodiak, Aleia’s jt.
Turuosa: 5,9 miljardit eurot.
Koostisosad: suhkur ja säilitusained. On palju põhjusi, miks keegi võib järgida gluteenivaba dieeti. Näiteks võib esineda gluteenitundlikkus või -allergia, mis nõuab ranget toitumispiirangut. Me hoiatame neid, kes proovivad gluteenivaba dieeti muudel põhjustel kui allergia või tundlikkus, sest gluteenivaba ei tähenda automaatselt „tervislikku“. Nagu Cleveland Clinic selgitab, ei ole gluteenivabadus automaatne pilet tervisele, sest kõik gluteenivabad toidud ei ole võrdsed. Näiteks gluteenivaba suhkruküpsis ja õun on mõlemad gluteenivabad, kuid nende „toitained erinevad drastiliselt“. Gluteenivabad toidud võivad endiselt sisaldada rohkelt suhkrut ja säilitusaineid, seega loe, nagu iga teise toidu puhul, etikettide tagakülge.

 1. vitamiinivesi

Ettevõte: Coca-Cola Company
Turuosa: 6,9 miljardi euro suurune käive aastas.
Koostisosad: suhkur, mittevajalikud vitamiinid. Vitaminwater sai kohe pärast turuletulekut hitiks ja on toonud Coca-Colale 1 miljardi euro suuruse käibe. Joogis sisalduvaid vitamiine ja mineraalaineid reklaamitakse kui tervislikke, kuid mõned tooted on rikastatud lisatud suhkruga (maitsetes, mis ei ole suhkruvabad). Üks pudel sisaldab 32 g suhkrut, mis on sama palju fruktoosi kui tavaline Coca Cola. Samuti ei ole paljudel inimestel puudus vitamiinidest, mida Vitaminwateris leidub. Isegi kui sul on puudus, on Healthline’i sõnul „kahjulik“ saada neid toitaineid suhkrurikka joogi abil. Parem oleks hoopis süüa täisteratooteid või võtta toidulisandit.

 1. mango (puuviljade kuningas)
Mangod on väga maitsvad, kuid keskeas ei tohiks mangodega enam nende suure suhkrusisalduse tõttu liialdada.

Ettevõtted: Reliance, Sanghi, Essar ja paljud teised.
Turuosa: 2,194 miljardit eurot.
Koostisosa: suhkur. Mangod sisaldavad rohkelt looduslikke suhkruid ja kiudaineid, kuid need ei ole parim valik neile, kes soovivad jälgida oma kaalu ja/või kontrollida suhkru tarbimist. Üks mango sisaldab keskmiselt 46 g suhkrut, eeldusel, et sööd kogu puuvilja korraga (halb mõte). Selle suure suhkrusisalduse tõttu võib mango Healthline’i andmetel saata veresuhkru taseme läbi katuse. Kui otsid madalama suhkrusisaldusega puuvilju, söö vaarikaid, maasikaid, murakaid, kiivit, avokaadot või arbuusi. Nutritious Life soovitab lisaks mangole vältida granaatõuna, kirsse, apelsine ja banaane, kui püüad suhkru tarbimist vähendada.

 1. paprika

Ettevõtted: Del Carmen, Garon, DMH, Van Drunen jt.
Turuosa: 3,673 miljardit eurot Paprika koguturg.
Koostisosa: pestitsiidijäägid. EWG teatas murettekitavatest tulemustest, kui nad testisid tavaliselt tarbitavaid köögivilju pestitsiidide suhtes. Kõige rohkem pestitsiide leiti paprikast, aga ka paprikast, sinepist, kapsast ja lehtkapsast. Harvardi Ülikool leidis, et pestitsiididega koormatud köögiviljade (ja puuviljade) söömine võib vähendada nende kasulikku mõju. Paprikatest leidis EWG kokku 101 pestitsiidi. 2021. aastal lisas EWG paprika ja terava paprika oma „Dirty Dozen“ nimekirja. EWG leidis ka, et peaaegu 70% mitteorgaaniliselt kasvatatud toodetest sisaldas pestitsiidijääke. Kokkuvõttes: pese oma köögivilju enne söömist kindlasti põhjalikult.

 1. jäätee

Ettevõtted: AriZona, Gold Peak, Sweet Leaf, Honest jne.
Turuosa: 905,4 miljonit eurot mahetee koguturg.
Koostisosa: Suures koguses suhkrut. Mõned inimesed arvavad, et jäätee on tervislik alternatiiv limonaadile. Te võite olla üllatunud, sest kuigi roheline tee tundub tervislik, võib see sisaldada palju suhkrut. Näiteks üks purk AriZona rohelist teed, mis on üks brändi kõige populaarsemaid maitseid, sisaldab 51 g suhkrut (17 g portsjoni kohta). See on kaksteist teelusikatäit suhkrut, mis on palju rohkem kui soovitatav päevane väärtus. Suhkur mõjutab negatiivselt aju, kuna suurenenud glükoosisisaldus veres võib Harvardi meditsiinikooli andmetel põhjustada atroofiat ja probleeme funktsionaalsete ühendustega. See võib isegi põhjustada aju kahanemist. Kui soovid juua jääteed, jää mustade, magustamata jookide juurde.

 1. nektariinid

Ettevõtted: Brandt Farms, Gerawan Farming, Trinity Fruit Company jt.
Turuosa: 5,1 miljardit eurot.
Koostisosa: pestitsiidijäägid. Teine pestitsiididega saastunud toit on EWG andmetel nektariinid. Lisaks maasikatele, kirssidele, õuntele ja spinatile leiti, et üle 90% nektariiniproovidest sisaldas kahe või enama pestitsiidi jääke. See on veel üks toit, mida peaksite enne söömist pesema. Nektariinid on pikka aega kuulunud „mustade tosinate“ hulka, sest neid on aastaid pestitsiididega saastunud. EPA andmetel kasutavad ettevõtted pestitsiide haigusvektorite, näiteks sääskede, rottide, puukide ja hiirte tõrjumiseks, et vältida nende nakatumist ja toidu nakatumist. Kuigi pestitsiidide kasutamine on vältimatu, peaksid siiski võtma vajalikke ettevaatusabinõusid ja pesema nektariine enne söömist põhjalikult.

 1. jõhvikamahl

Ettevõtted: R.W. Knudsen ja paljud teised.
Turuosa: 3–4 miljardit eorot.
Koostisosa: suhkur. Jõhvikamahla on pikka aega reklaamitud kui tervislikku vahendit, mis aitab ennetada kuseteede infektsioone, ennetada oksüdatiivseid kahjustusi ja tugevdada immuunsüsteemi. Jõhvikamahl sisaldab palju C-vitamiini, mis on hästi toimiva immuunsüsteemi jaoks (st meie kõigi jaoks) hädavajalik. Ole siiski ettevaatlik, kui jood jõhvikamahla liitrite kaupa. 250 ml magustamata jõhvikamahla sisaldab juba 31 g suhkrut ja vähem kui pool grammi kiudaineid. See on rohkem kui naiste jaoks soovitatav päevane suhkrukogus ja ka meeste jaoks on see peaaegu üle soovitusliku päevase vajaduse.

 1. sultanad

Ettevõtted: Sun-Maid, Dole, Great Value ja teised.
Turuosa: 3,505 miljardit dollarit.
Koostisosa: viinhape, kiudained. Sultanad on sisuliselt kuivatatud viinamarjad ja neid valmistatakse kogu maailmas toiduvalmistamiseks, küpsetamiseks või keetmiseks (või toorelt söömiseks, mida iganes eelistad. Kuigi sultanad on hea kiudainete ja viinhappe allikas, mis mõlemad võivad aidata parandada soolestiku mikrofloorat, võivad need soolestikku tervendavad omadused muutuda happeliseks, kui neid süüakse liiga palju. Kui sööd neid liiga palju, joomata piisavalt vett, võivad kiudained põhjustada seedehäireid, dehüdratsiooni või muid kõhuprobleeme. Kui leiad, et pärast sultanate söömist on kõht valus, võib olla aeg vähendada kogust mõistlikumale tasemele.

 1. karripulber

Ettevõte: Sun Brands, Happy Belly, Bijus jt.
Turuosa: 1,854 miljardit dollarit.
Koostisosa: potentsiaalne salmonella. FDA andmetel on võimalik, et toiduvalmistamise vürtsid võivad haigestuda, kui neid ei ole nõuetekohaselt kogutud ja valmistatud. Karripulbril on palju kasu ja mõned teadlased ütlevad isegi, et see võib pretendeerida “supertoidu staatusele”. WebMD väidab, et uuringus leiti, et neil, kes söövad seda vürtsi rohkem, on madalam vererõhk. Siiski on karri ja teised pulbrid, nagu seesam, köömen, pune, basiilik ja koriander, kõige sagedamini salmonelloosi puhanguid põhjustavad vürtsid. FDA ütleb, et kolm selle vastiku toidumürgituse „suurt puhangut“ võib seostada vürtsidega.

 1. peaaegu kõik kunstlikult värvitud toidud

Ettevõtted: Mars, Inc, Kraft, Heinz ja paljud teised suured toidutootjad.
Turuosa: 2,5 miljardi dollari suurune toiduvärvide koguturg.
Koostisosa: Red Dye 40 ja teised toiduvärvid. Kui toidul ei ole looduslikult esinevat värvi ja selle värviline välimus on ebaloomulik ja kunstlik, peaksite neid tõenäoliselt vältima. Nature’s Pathi sõnul on „uuringud“ näidanud, et lapsed, kes tarbivad liiga palju toiduvärve, võivad kannatada selliste kõrvalmõjude all, nagu hüperaktiivsus, allergiad ja keskendumisprobleemid. Kunstlikke värvaineid võidakse toiduainetetööstuses küll laialdaselt kasutada, kuid see ei tee neid ohutuks. Mõnes riigis on punase värvaine 40 (üks suurimaid värvaineprobleeme tekitavaid aineid) kasutamine isegi keelatud. Healthline’i andmetel on parim viis kunstlike värvainete eemaldamiseks oma toidust keskenduda töötlemata, täisväärtusliku toidu söömisele, mis on looduslikult värvainevaba.

 1. maraschino-kirsid

Ettevõtted: Luxardo, Traverse City Whiskey Co, Egbert’s jt.
Turuosa: 731 miljonit dollarit aastaks 2028.
Koostisosad: suhkur, säilitusained. Maraschino-kirsid on ülimagusad ja puuviljased, ja seda seetõttu, et nad on tavaliselt siirupis, suhkrustatud moosis. Kirsid ise on valmistatud magusatest, heledatest Rainier, Gold ja Royal Ann sortide kirssidest. Kui maraschinokirsid soolatakse ja pleegitatakse, kaotavad nad palju oma looduslikke vitamiine ja mineraalaineid. Maraschino kirssides on tänu suhkrus leotamisele kolm korda rohkem kaloreid ja suhkrut kui tavalistes, looduslikes kirssides. Need kirsid sisaldavad ka palju vähem valku kui tavalised kirsid. Kuigi mõned müüdid – nt et maraschino-kirsid on leotatud formaldehüüdis – ei vasta tõele, on need puuviljad kõike muud kui tervislikud.

 1. vanilliga maitsestatud maiuspalad

Ettevõtted: Solvay SA, Evolva, Camlin Fine Sciences, Lesaffre ja Prinova.
Turuosa: 5,26 miljardit dollarit Vaniljeekstrakti turuosa.
Koostisosa: vanilliin. Mõnele meeldib vanillimaitseaine rohkem kui šokolaad, sest selle peenem maitse on ikkagi ülimagus. Kui sa lähed poodi või pagariärisse, on vanilje üks populaarsemaid maitseid. Kui otsid midagi vanilliga, veendu, et maitse on looduslik, mitte sünteetiline. Kunstlik vanillimaitseaine koosneb täielikult vanilliinist, mis on kunstlikult saadud ja valmistatud tselluloositööstuse kõrvalsaadusest. Kunstlik vanilje sisaldab vähe mineraalaineid ja vitamiine, samas kui looduslik vanilje, kui seda kasutatakse suhkruasendajana, võib Ameerika veebisaidi WebMD andmetel aidata sul elada tervislikumalt.

 1. spargel

Ettevõtted: Green Giant, Polar, Bird’s Eye jt.
Turuosa: 2,8 miljardit dollarit.
Koostisosa: fruktaanid ja muud. Spargel on tervislik, kuid on inimesi, kes peaksid seda rohelist toitu vältima. Spargel ei ole ohutu neile, kes kannatavad südame- või neeruhaiguse tõttu ödeemi all. Ka allergikud peaksid olema ettevaatlikud, sest spargel sisaldab kuut ühendit, mis võivad põhjustada allergilisi reaktsioone. Lisaks sellele sisaldab spargel fruktaane, mis võivad ärritada sinu soolestikku, kui sul on juba olemasolev seisund, näiteks IBS (või lihtsalt ülitundlik magu). Fruktaanid võivad põhjustada nende sümptomite hüppelist tõusu, mis toob kaasa tõsiseid ebamugavustundeid, kuigi spargel on üldiselt tervislik toit.

 1. kopi luwak

Ettevõte: Kopi Luwak Coffee Company ja muud.
Turuosa: 6,5 miljardit dollarit.
Koostisosa: tsiibetkasside väljaheited. Kopi Luwak on Kopi Luwak Coffee Company sõnul „kõige peenem ja maitsvam luksuskohv“ maailmas. Kohvi valmistatakse kohvikirssidest, mida on alla neelanud ja välja roojanud loom, keda nimetatakse Aasia palmtsivetiks. Seetõttu nimetatakse Kopi Luwakit ka „tsiibeti kohviks“. Kui kohvikirsid läbivad tsiibetkassi soolestiku ja väljutatakse, kogutakse need kokku ja valmistatakse kuumaks keeduks. Üks tass võib maksta 35–100 dollarit, samas kui kilo hind võib ulatuda kuni 600 dollarini. Intrepid Traveli sõnul on Kopi Luwak „kuritarvituslik loomakasvatuspraktika“, mis ei ole „eetiline“.

 1. taimne või

Ettevõtted: I Can’t Believe It’s Not Butter, Earth Balance, Miyokos, Fora jne.
Turuosa: 2 miljardit dollarit.
Koostisosa: Kookosõli (küllastunud rasv). Taimne või annab pigem tervislikumaid rasvu, mis võib ahvatleda sind mitte piirduma ühe või kahe supilusikatäiega päevas. Enne, kui sa võiga hulluks lähed, pane tähele, et paljud taimsed võitooted sisaldavad kookosõli. Kookosõli on suurema küllastunud rasvasisaldusega kui tavaline või. Küllastunud rasv on kindlasti väga halb rasv ja seda on seostatud kõrge vererõhu, südamehaiguste, insuldi ja muude sarnaste tervisehäiretega. Kui kasutad taimset võid, hoia selle kogus kindlasti madalal, et vältida liigset küllastunud rasvade tarbimist.

 1. jäämasina jää

Äriühingud: Erinevad restoranid
Turuosa: 2,33 miljardi dollari suurune jäämasinate turg.
Koostisosa: Võimalik hallitus, lima ja/või mikroobid. „Food Safety Magazine’i” andmetel ei puhastata paljusid restorani jäämasinaid kuigi tihti, mistõttu on neis „lima- ja hallitusseosed“ „hästi nähtavad“. Saastunud jää on palju levinum, kui sa arvata oskad, ja kui sa tellid restoranis jooke või kasutad iseteenindusmasinat, peaksid seda iga hinna eest vältima. Total Food ütleb, et puhastamata jäämasin võib põhjustada selliseid mikroobe nagu E. coli, noroviirus ja salmonella. Parimal juhul võib see põhjustada kliendi haigestumist ja mõnele võivad need haigusi põhjustavad bakterid isegi surmaga lõppeda. Võrreldes sellega on need isegi suurem oht kui hallitus või lima.

 1. punane toiduvärv

Ettevõte: Ameri-Color, Wilton Red jne.
Turuosa: 2,5 miljardit dollarit toiduvärvide koguturg.
Koostisosa: kantserogeenid. Kas Red Dye 40 ja teised punased värvained on tegelikult kahjulikud, on arutelu, mis jätkub tänini. Healthline ütleb, et tõendid kummalgi juhul on „ebaselged“, kuigi väljaanne juhib tähelepanu sellele, et need värvained võivad inimestel põhjustada allergilisi reaktsioone ja migreeni. Ameeria Riikliku Tervishoiuinstituudi PubMedis avaldatud artiklis väidetakse, et „Punane 3“ võib põhjustada loomadel vähki, samas kui Punase 40 puhul on leitud, et see sisaldab „bensidiini“ lisandeid ja „muid kantserogeene“. Üldiselt on kõige tervislikumad toiduained terved, töötlemata toiduained ja need sisaldavad harva kunstlikke värvaineid.

 1. tomatipasta

Ettevõtted: Ettevõtted, mille purgid ei ole BPA-vabad.
Turuosa: 11,851 miljardit dollarit.
Koostisosa: BPA. Kui tegemist on tomatipastaga, on kõige parem seda ise valmistada. Pasta ise ei ole halb, sest üks supilusikatäis sisaldab 3– 6% sinu päevasest kaaliumi, raua ja B-vitamiinide vajadusest. Kui pasta on omatehtud, siis sarnaneb see tavalises tomatis leiduvate koostisosade ja toitainetega, lihtsalt palju kontsentreeritumal kujul. Siiski võib tomatipasta olla problemaatiline, eriti kui see on pärit selliste ettevõtete purkidest, mis ei ole bisfenool-A-vabad. BPA, nagu seda nimetatakse, võib põhjustada inimestel hormoontalituse häireid, kuna see kahjulik kemikaal lekib aja jooksul purkidest pastasse.

 1. salaami

Ettevõte: Hillshire Farm, Columbus, Gallo Salame jne.
Turuosa: 8,8 miljardit dollarit.
Koostisosa: naatrium, säilitusained. Salaami on õhkkuivatatud ja kääritatud lihast (tavaliselt sealiha) valmistatud toorvorst. Ajalooliselt oli salaami populaarne Kagu-, Kesk- ja Ida-Euroopa põllumajandustootjate seas. Viilutatuna võis seda poolteist kuud säilitada, et täiendada talupidaja kasinat ja ebajärjekindlat toidulauda. Kuigi see toimis ammustel aegadel, siis tänapäeval ole salaamiga väga ettevaatlik. Liha on tugevalt töödeldud ja sisaldab palju naatriumi, nii et juba kolme tükiga saad veerandi oma päevasest soolavajadusest. Kuigi naatriumil on oluline roll inimese vedelikutasakaalu reguleerimisel, võib selle liigne tarbimine viia paljude tõsiste südameprobleemideni.

 1. viigimarjad

Ettevõtted: Sun-Maid, Great Value, Sunny Fruit, Black Mission jt.
Turuosa: 1,4 miljardit dollarit.
Koostisosa: kiudained, K-vitamiin. Viigimarjade söömisel on mitmeid eeliseid, sealhulgas puuvilja antioksüdandid, seedimist toetav toime ja palju muud. Siiski kasutatakse viigimarju mõnikord kõhukinnisuse raviks, mistõttu võivad need tundlikel inimestel põhjustada seedeprobleeme ja isegi kõhulahtisust. Lisaks võib viigimarjas leiduv K-vitamiin häirida verevedeldajate toimet, muutes need elutähtsad ravimid vähem tõhusaks. Viigimarju tuleks kindlasti süüa väga mõõdukalt, et vältida seedehäireid. Ja kui sa kasutad verd vedeldavaid ravimeid, ole nende viigimarjadega väga ettevaatlik.

 1. mandlijahu

Ettevõtted: Blue Diamond, King Arthur, Anthony’s Goods, Bob’s Red Mill jne.
Turuosa: 1,704 miljardit dollarit aastaks 2027.
Koostisosa: fütiinhape, oomega-6 rasvhapped. Mandlijahu on saanud väga vastuolulisi hinnanguid. Mõned ütlevad, et see on vähese süsivesikute sisaldusega elustiili jaoks hädavajalik, samas kui teised hoiatavad mõnede selle koostisosade eest. Mandlijahu on valmistatud jahvatatud mandlitest ja sisaldab rohkesti oomega-6-rasvhappeid. Mõned ütlevad, et need oomega-6-rasvhapped võivad liigsel tarbimisel põhjustada põletikku. Lisaks sisaldab mandlijahu palju fütiinhappeid, mis võivad põhjustada soolestikus segadust (puhitus, gaaside teke, kõhukinnisus või kõhulahtisus jne). Ühes intervjuus „The Healthy’le“ kurtis üks toitumisnõustaja, et inimesed eeldavad, et magusad ja muud ebatervislikud toidud muutuvad maagiliselt tervislikuks, sest mandlijahu ei ole universaalselt asendatav.

 1. sõõrikud (pontšikud)

Äriühingud: Thomas, Einstein Bros, Lender’s ja palju muud.
Turuosa: 1,4 miljardit dollarit Bagelipoodide turu suurus.
Koostisosa: rafineeritud süsivesikud. Sõõrikud ei pruugi olla oma kategoorias halvad – see sõltub sellest, millest nad on valmistatud. Kui sõõrik on valmistatud valgest jahust ja rafineeritud süsivesikutest, võib see suurendada südamehaiguste ja isegi 2. tüüpi diabeedi riski, vahendab Healthline. Kui sööd rafineeritud süsivesikuid igapäevaselt, võib see viia su tervise halvenemiseni. Kui soovid aeg-ajalt sõõrikuid nautida, aga kui tahad iga päev sõõrikuid süüa, vali täisterasõõrik. Kombineeri täisterasõõrik tervislike rasvade, köögiviljade ja valkudega, mis aitavad sul kauem kõhtu täis saada ja hoida veresuhkru taset stabiilsena. Veel parem, kui sa neid sõõrikuid üldse ei sööks, oled kauem terve ja elad kauem!

 1. acai-kausid (acai bowl)

Äriühingud: SOHO Juice, restoranid ja muud.
Turuosa: 721 miljonit USA dollarit Acai turuosa
Koostisosa: suhkur. Acai on teinud endale nime supertoiduna ja mõned inimesed eeldavad, et ainult seetõttu, et nad näevad etiketil sõna „acai“, on acai’d sisaldav toit tervislik. Acai-kausi puhul see siiski nii ei ole. Juba ainuüksi suhkrusisaldus acai-kaussides äratab tähelepanu, eriti kui tegemist on läänes toodetud valmiskaussidega. Kuueuntsine (170 g) kauss sisaldab 11 g lisatud suhkrut – see on 23% RDV-st.

 1. Casu Marzu

Kompanii: Maru Maruzu: Restoranid Itaalias ja Prantsusmaal
Turuosa: 100 dollarit naela kohta musta turu hind.
Koostisosa: ussid. Casu Marzu on ebaseaduslikult toodetud juust (jah, kujuta ette, isegi on selline asi olemas). See juust on tugeva maitsega traditsiooniline juust, mis on valmistatud Sardiinia lambapiimast. Oh, ja see sisaldab ka vastseid. Elusad putukate vastsed roomavad läbi Casu Marzu ja seetõttu on selle müümine USAs keelatud (elusad vastsed toidus kujutavad endast suurt toiduohutusriski). Casu Marzu peamine oht seisneb selles, et need ussid jäävad närimis- ja seedimisprotsessis ellu ja seavad ennast mugavalt sisse sinu seedetraktis. See omakorda võib põhjustada väga ebameeldivat nakkust, mida nimetatakse soolemüasiidiks, mille ravimiseks on vaja parasiidivastaseid ravimeid. Nimeta vähemalt üks põhjus, miks sa peaksid sellist solki sööma?

 1. võimatu burger (Impossible Burger)

Firma: Impossible Foods
Turuosa: Impossible Foods müüb aastas 1,4 miljardit dollarit.
Koostisosad: naatrium, küllastunud rasv, säilitusained. Impossible Foods hakkas nimetatud toodet turustama  2016. aastal, vaimustades inimesi sellega, kui palju selle taimepõhised tooted maitsesid nagu liha. Ettevõtte lipulaev on Impossible Burger, mis maitseb nagu veiseliha. Burger King müüb isegi Impossible Whopperit, mis on taimne alternatiiv klassikalisele hamburgerile. Ära lase end selle burgeri veganlikkusest petta. Bon Appetit’i andmetel on Impossible Burgeris sarnane küllastunud rasvade ja isegi rohkem naatriumi kui lihapõhises burgeris. Lihata burgerid on ka väga töödeldud. Kõik selle burgeri koostisosad võivad liigsel söömisel põhjustada selliseid probleeme nagu kõrge vererõhk, südamehaigused ja lisaks veel palju muid tervisehädasid.

 1. humal

Ettevõtted: Dogfish, Mikkeller, Invicta jt.
Turuosa: 112 miljonit naela toodetud aastas.
Koostisosa: mõrkjad happed. Humal muudab õlle maitset ja pärsib õlle käärimise ajal bakterite kasvu. Humalas sisalduvad happed, mida nimetatakse lupuloonideks ja humuloonideks, on Petri tassi katsetes näidanud, et need tapavad leukeemia- ja vähirakke. Ei, see ei tähenda sugugi, et õlu võiks ravida vähki. Humalaekstraktid ja muud kibedad happed on äärmuslikes annustes küll head, kuid võivad CENi andmetel stimuleerida „maohappe sekretsiooni“. See võib põhjustada kõrvetisi, haavandeid ja vahel isegi maovähki.

 1. verivorst

Äriühingud: Clonakilty, Winston’s, Briti restoranid, Eesti jne.
Turuosa: 20 miljonit dollarit aastas Inglismaal.
Koostisosa: naatrium, kantserogeenid. Kui sa oled Inglismaal, siis tead ilmselt, mis on must puding. Neile, kes ei tea: Verivorst on Inglismaal levinud verivorsti liik. Seda valmistatakse lehma- või seaverest ja mahlast ning teraviljast, näiteks odrakruupidest, putrudest või kaerahelvestest. Muude koostisosade hulka kuuluvad piparmünt, majoraan, tüümian ja muud vürtsid. Verivorst on küll valgurikas, kuid sisaldab ka palju kaloreid ja soola. „The Conversationi“ andmetel on verivorst väga töödeldud ja „nagu kõik vorstid ja peekon, on ka [verivorst] seotud soolevähiga“, mis võib olla tingitud kantserogeensetest soolamise ja suitsutamise protsessidest.

 1. võltsitud lihatooted

Ettevõtted: Impossible Foods, Daring Foods, Beyond Meat, Boca jt.
Turuosa: 5,06 miljardit dollarit.
Koostisosad: naatrium, küllastunud rasvhapped. Ei saa eitada, et lihatoodetel on omad puudused, mis on üks põhjusi, miks paljud inimesed on üle läinud taimetoitudele. Taimsed tooted ei ole aga tingimata jumala õnn või teejuht igavese elu juurde, sest need võivad sisaldada sama palju naatriumi ja küllastunud rasva kui lihapõhised toidud. Consumer Freedom’i andmetel võivad taimses lihas „varitseda“ sellised kemikaalid nagu tertsiaarbutüülhüdrokinoon, magneesiumkarbonaat, Red #3, propüleenglükool ja raud-ortofosfaat. Enne taimse toote ostmist loe kindlasti etikettide tagakülge, et tagada võimalusel säilitusainetevaba toidu ostmine.

 1. kalamari (vt ka 35)

Ettevõtted: John West, Pacific American Fish Company ja muud ettevõtted: John West, Pacific American Fish Company ja muud
Turuosa: kinnitamata
Koostisosa: naatrium. Roog on kalade munasarjas olev täisküps munamass. See võib olla ka kalade, kammkarpide, merisiilide, kalmaaride ja muude sarnaste mereorganismidest saadud kalamari, mida kasutatakse paljudes keedetud ja toorestes mereandide roogades ning see on väga kallis: 6 untsine (170 g) purk maksab umbes 25–50 $ (sõltuvalt kaubamärgist ja kvaliteedist). Kalamari on paraku ülisoolane. Juba üks portsjon tuurimarja annab sulle rohkem kui sinu päevane naatriumi RDV, sest marja leotatakse enne serveerimist soolas. Liiga palju marjasoola söömine võib põhjustada südameprobleeme ja kõrget vererõhku. Seetõttu naudi seda mõõdukalt. Ja ega selle hind võimaldagi kellelgi seda iga päev süüa.

 1. magustatud pähklipiim

Ettevõtted: Silk, Blue Diamond, Elmhurst jt.
Turuosa: 11,3 miljardi USA dollari suurune kogu pähklipiimaturg
Koostisosa: suhkur. Pähklipiimad on kujunenud alternatiiviks neile, kes soovivad piimavaba piima. IBIS Worldi andmetel kasvab see lähitulevikus 6,3% aastas, ulatudes 2,8 miljardi USA dollarini. Tundub, et piimatooted on out ja pähklid on in. Ole siiski ettevaatlik magustatud pähklipiima suhtes. Muidugi on vanilli, šokolaadi või sarapuupähkli maitse meeldiv, kuid need maitsed on tingitud suurest suhkrusisaldusest. Näiteks Silk’i vanilje mandlipiim sisaldab 13 g suhkrut portsjoni kohta. Isegi brändi „Vähem suhkrut“ versioon sisaldab 6 g suhkrut portsjoni kohta.

 1. Hollandi kaste

Firma: McCormick, Knorr jt.
Turuosa: Teadmata
Koostisosa: soe tempereeritud munakollane. Hollandaise’i kaste, varem tuntud kui Hollandi kaste, on segu munakollastest, sulatatud võist, sidrunimahlast ja maitseainetest, nagu sool, cayenne’i pipar ja/või valge pipar. Hollandaise’i kaste on oluline koostisosa munade Benedict’ile ja seda serveeritakse ka köögiviljade, näiteks aurutatud sparglite juurde. Hoolimata „hollandi“ nimest on Hollandaise’i kaste pärit Prantsusmaalt. Eateri andmetel on Hollandaise’i kaste „kurikuulus toidumürgituse põhjustamise poolest“. Kastet hoitakse soojas, mis viib bakterite kiire kasvuni, mis võib kastme kiiresti saastata ja muuta selle tarbimise ohtlikuks. Kuigi paljud kokad kasutavad tänapäeval pastöriseeritud mune, peaksid olema ettevaatlik, enne kui seda kahtlast kastet restoranis tellida.

 1. kaerapiim

Ettevõtted: Silk, Elmhurst, Planet Oat jt.
Turuosa: 2,23 miljardit USA dollarit.
Koostisosa: suhkur, süsivesikud. Kuigi mõned usuvad tõemeeli, et kaerapiimal ei ole puudusi, ei sobi see solk siiski kõigile ja võib põhjustada probleeme, kui seda ei tarbita mõõdukalt. Kaerapiima valmistatakse kaerast ja sellest on viimasel kümnendil saanud populaarne alternatiiv piimale ja teistele veganpiimadele. Kaerapiim ei sobi aga inimestele, kes on gluteenitundlikud või kannatavad tsöliaakia (pärilik ja krooniline autoimmuunhaigus) all. Lisaks sisaldab see piimatüüp taimsetest piimadest kõige rohkem süsivesikuid ja kaloreid. Suhkur võib olla kaerapiimas looduslik, kuid see suhkur aitab oluliselt kaasa süsivesikute hulgale.

 1. töödeldud delikatessid

Ettevõtted: Boar’s Head, Oscar Mayer jt.
Turuosa: 17,186 miljardit dollarit.
Koostisosad: naatrium, lisaained, säilitusained. Töödeldud liha, nagu bolognaa, salaami ja sink, kasutatakse sageli kiireteks söögikordadeks või suupisteks, kuid on viimastel aastatel sattunud tugeva kriitika alla nende kõrge naatriumisisalduse ning lisa- ja säilitusainete sisalduse tõttu. Neid lihatooteid on seostatud selliste terviseprobleemidega nagu kõrge vererõhk ja suurenenud südamehaiguste risk ning seetõttu on oluline neid tarbida minimaalselt. Oluline on lugeda etikette ja valida vähem lisa- ja säilitusaineid sisaldavaid vorste või valida selle asemel värske liha. Kaalu, kas lisada oma toitumisse rohkem taimseid valguallikaid, nagu oad, läätsed ja tofu.

 1. pakendatud kook

Ettevõtted: Debbie ja paljud muud
Turuosa: 44,05 miljardi dollari suurune kookide koguturg
Koostisosad: suhkur, kunstlikud maitse- ja värvained, säilitusained. Pakendatud koogid ja suupistekoogid on populaarne valik kiireks maiustamiseks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust suure suhkrusisalduse ning ohtra kunstlike maitse-, värvi- ja säilitusainete kasutamise tõttu. Seda tüüpi maiustused võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline, et neid tarbitaks mõõdukalt. Püüa suhkrustatud magustoitude asemel lisada oma toitumisse rohkem puuvilju või muid looduslikke magusaineid.

 1. konserveeritud virsikud siirupis

Firma: Del Monte, Dole ja teised
Turuosa: värskete virsikute koguturu väärtus 47,55 miljardit dollarit
Koostisosad: suhkur, lisaained. Konservid siirupis puuviljadega on mugav variant, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust liiga suure suhkrusisalduse ja lisaainete tõttu. Siirupis sisalduv suhkrulisand võib aidata kaasa kaalutõusule ja muudele terviseprobleemidele. Seetõttu on oluline tarbida seda tüüpi puuvilju mõõdukalt. Kui soovid teha tervislikumaid valikuid, kasuta võimalusel värskeid puuvilju. Kui puuviljakonservid on sinu ainus valik, loe kindlasti infot etiketil ja vali siirupi asemel mahla või vette pakendatud puuvilju. See lihtne vahetus aitab vähendada lisatud suhkrute tarbimist, mis võib aidata kaasa kaalutõusule ja kõikvõimalikele terviseprobleemidele.

 1. hüdrogeenitud taimeõlid

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 2,52 miljardit USA dollarit
Koostisosa: transrasvad, osaliselt hüdrogeenitud õlid. Hüdrogeenitud taimeõlid, mida nimetatakse ka transrasvadeks või osaliselt hüdrogeenitud õlideks, on äärmiselt ebatervislikud rasvad, mida on keemiliselt muundatud hüdrogeenimise teel. Seda tüüpi õlid on seostatud südamehaiguste ja muude terviseprobleemidega ning on viimastel aastatel muutunud vähem populaarseks, kuna nende negatiivse mõju uurimine on saanud tarbijale paremini teada. Toiduainete valikul on oluline pöörata tähelepanu koostisosade loetelule ja valida tervislikumate rasvadega valmistatud tooteid. Transrasvad ja osaliselt hüdrogeenitud õlid, mida sageli leidub töödeldud ja pakendatud toiduainetes, on seotud südamehaiguste ja muude negatiivsete mõjudega tervisele. Selle asemel vali tervislikumate rasvadega tooted, nagu oliiviõli, avokaadoõli või kookosõli. Need valikud võivad pakkuda mitmeid tervislikke eeliseid, sealhulgas paremat südametervist, kehakaalu kontrollimist ja naha tervist.

 1. kunstlikud magusained

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 2,8 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: aspartaam, sukraloos, sahhariin. Kunstlikke magusaineid, nagu aspartaam, sukraloos ja sahhariin, kasutatakse sageli suhkru asendajatena vähese kalorsusega või dieettoodetes, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust nende võimaliku negatiivse mõju tõttu tervisele. Kuigi need magusained võivad sisaldada vähem kaloreid, on neid seostatud mitmete terviseprobleemidega ja seetõttu on oluline neid tarbida mõõdukalt. Vali looduslikud magusained, nagu mesi, vahtrasiirup või kookossiirup, või püüa vähendada oma üldist suhkru tarbimist, valides magustamata aga vähemmaitsvaid tooteid.

 1. energiajoogid

Ettevõtted: Red Bull, Relentless, Monster ja teised
Turuosa: 45,8 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: kofeiin, suhkur, kunstlikud lõhna- ja maitseained ning värvained. Energiajoogid on populaarne valik kiireks energialaengu saamiseks, kuid on viimastel aastatel kõvasti kaotanud populaarsust kõrge kofeiini, suhkru, kunstlike maitse- ja värvainete sisalduse tõttu. Seda tüüpi joogid võivad põhjustada närvilisust, ärevust, vererõhu tõusu, südame löögisageduse suurenemist ja muid negatiivseid mõjusid. Purk Red Bulli sisaldab sama palju kofeiini kui kaks tassi espressot, smas kui sellistes jookides nagu Relentless ja Monster on seda palju rohkem. Kõik need salakavalad energiajoogid sisaldavad sünteetilist kofeiini, suhkrut ja tosin teist kemikaali, mille toime on teadmata. Tark inimene neid keemilisi energiajooke ei tarbi. Ammugi ei sobi need joogid alaealistele või lastele. Tõsi, Red Bull „annab tiivad”, et kiiremini teispoolsusesse jõuda igavest õnne maitsma.

 1. külmutatud maisihelbed

Firmad: Kellogg’s, Post ja muud ettevõtted
Turuosa: 40% toiduhelveste turust (2019. aasta seisuga).
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Külmutatud maisihelbed ja muud suhkrustatud teraviljad on populaarsed hommikusöögitoidud, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge suhkrusisalduse ning kunstlike maitse- ja värvainete sisalduse tõttu. Sellised teraviljad võivad aidata kaasa kaalutõusule ja muudele terviseprobleemidele ning seetõttu on oluline, et neid tarbitaks mõõdukalt. Vali täisteratooted või lisa maitse- ja toitainete parandamiseks lisandeid, näiteks puuvilju või pähkleid.

 1. praetud sibulad

Firma: Erinevad
Turuosa: 6,36 miljardit USA dollarit.
Koostisosa: õli, lisaained. Praetud sibulad ja muud praetud lisandid on populaarne valik, et lisada roogadele maitset ja krõbedust, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust nende kõrge rasva- ja kalorisisalduse ning lisaainete tõttu. Sellised lisandid võivad aidata kaasa kaalutõusule ja muudele terviseprobleemidele ning seetõttu on oluline, et neid tarbitaks mõõdukalt. Alternatiivina võib praetud ja töödeldud sibula söömise asemel lisada roogadele maitset ja krõbedust värskete ürtide, vürtside või pähklitega.

 1. tšilli

Ettevõte: Hormel, Oscar Mayer ja teised
Turuosa: 2,02 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: naatrium, lisa- ja säilitusained. Tšilli ja muud töödeldud liha, nagu salaami ja Bologna, on pitsade ja võileibade tuntud valikud, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge naatriumi- ning lisa- ja säilitusainete sisalduse tõttu. Neid lihatooteid on seostatud terviseprobleemidega, nagu kõrge vererõhk ja suurenenud südamehaiguste risk, ning seetõttu on oluline süüa neid mõõdukalt. Kaalu, kas sinu toidusedel peaks sisaldama rohkem taimseid valguallikaid, nagu oad, läätsed ja tofu. See parandab sinu üldist tervist ja soodustab paremat elustiili.

 1. töödeldud dipid ja teised analoogilised kastmed

Äriühingud: Lay’s, Tostitos ja muud
Turuosa: 72,64 miljardit dollarit
Koostisosad: sool, lisaained, säilitusained. Töödeldud dipid ja võided, nagu ranch-kaste, sibulakaste ja buffalo-kaste, on populaarne valik, et lisada maitseid suupistetele ja toitudele. Kuid nende kõrge naatriumisisalduse ning lisa- ja säilitusainete sisalduse tõttu on need viimastel aastatel muutunud vähem populaarseks. Sellised dipid ja määrded võivad põhjustada terviseprobleeme, näiteks kõrget vererõhku, ning seetõttu on oluline neid mõõdukalt tarbida. Tervislikumate valikute tegemiseks on oluline lugeda etikette ning valida vähem lisa- ja säilitusaineid sisaldavaid dippe ja määrdeid või kaaluda omaenda valmistamist naturaalsetest koostisosadest. Püüa lisada oma toidulauale rohkem värskeid ürte ja vürtse, selle asemel, et tugineda maitse saamiseks töödeldud dipidele ja määretele.

 1. kondenseeritud supp

Ettevõtted: Progresso jt.
Turuosa: kogu konserveeritud supi turg väärtusega 16,77 miljardit dollarit.
Koostisosad: naatrium, lisaained, säilitusained. Konserveeritud supid on mugav valik kiireks ja lihtsaks söögiks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge naatriumisi-, lisa- ja säilitusainete sisalduse tõttu. Seda tüüpi supid võivad põhjustada terviseprobleeme, näiteks kõrget vererõhku, ja seetõttu on oluline süüa neid võimalikult mõõdukalt. Selle asemel, et toetuda kiireteks söögikordadeks kondenseeritud suppidele, püüa oma toidusedelisse lisada rohkem täisteratooteid, nagu köögiviljad, oad ja terad.

 1. külmutatud ja pakendatud pitsa

Ettevõtted: DiGiorno, Tombstone jt.
Turuosa: 20 miljardit dollarit.
Koostisosad: naatrium, lisa- ja säilitusained. Külmutatud pitsa on mugav valik kiireks ja lihtsaks söögiks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge naatriumisisalduse ning kahtlaste lisa- ja säilitusainete tõttu. Selline pitsa võib aidata kaasa terviseprobleemide, näiteks kõrge vererõhu tekkele, mistõttu on oluline tarbida seda mõõdukalt. Selle asemel, et külmutatud pitsat süüa, proovi lisada oma toitusedelisse rohkem täisteratooteid, nagu köögiviljad, oad ja teraviljad. On palju maitsvaid ja kõhtu täitvaid toite, mis on valmistatud tervetest, töötlemata koostisosadest. Kiire ja lihtne söök on segatud praad, mis koosneb erinevatest köögiviljadest ja valguallikast, näiteks tofust või kanast. Või tee lihtne teraviljakauss kvinoa, röstitud köögiviljade ja omatehtud viineriga. Kui sul on vähe aega, võid teha ka läätsesuppi või tšilli, et saada kiire ja toitev söök, mida saab käepärast hoida.

 1. töödeldud kreekerid

Ettevõtted: Ritz, Triscuit ja teised
Turuosa: 20,2 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: sool, lisa- ja säilitusained. Töödeldud kreekerid on mugav valik kiireks suupisteks või peo eelroaks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge naatriumisisalduse ning lisa- ja säilitusainete sisalduse tõttu. Sellised kreekerid võivad põhjustada terviseprobleeme, näiteks kõrget vererõhku, ja seetõttu on oluline neid tarbida mõõdukalt. On palju maitsvaid ja täitvaid suupistevariante, mis on valmistatud tervetest, töötlemata koostisosadest. Krõmpsuvate ja täitvate suupistete jaoks proovige tooreid köögivilju, nagu porgandid, paprika ja kurk, koos koduse dipiga, nagu hummus või guacamole. Või valguliku vahepala jaoks valkjarikkaid pähkleid või seemneid, näiteks mandleid, kašupähkleid või kõrvitsaseemneid.

 1. kõvad kommid

Ettevõtted: Brach’s, Haribo jt.
Turuosa: 64,2 miljardi USA dollari suurune kogu kondiitriturg.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Kõvakommid on mugav valik kiireks maiustamiseks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge suhkrusisalduse ning kunstlike maitse- ja värvainete sisalduse tõttu. Sellised maiustused võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline tarbida neid mõõdukalt. Rafineeritud suhkru ja kunstlike magusainete asemel võib kasutada mitmeid looduslikke magusaineid. Puuviljad on suurepärane loodusliku suhkru allikas ja neid võib lisada retseptidesse või süüa lihtsalt suupistetena. Mesi on teine looduslik magusaine, mida mesilased valmistavad lillede nektarist. Sellel on rikkalik merevaigukollane värvus ja eriline magus maitse ning seda võib kasutada suhkru asemel küpsetamisel ja toiduvalmistamisel.

 1. vahukommid

Äriühingud: Jet-Puffed, Dandies ja muud.
Turuosa: 319,18 miljonit USA dollarit.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Kõige ebatervislikumad maiustused, mis võivad olla väga ahvatlevad, kuid oluline on jälgida nende kõrget suhkrusisaldust ja kunstlikke lisaaineid, mida nad sageli sisaldavad. Seda tüüpi maiustused võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline neid mõõdukalt tarbida. Selle asemel, et suhkrut sisaldavate maiustuste järele haarata, vali tervislikumad suupisted, mis on valmistatud looduslikest, tervislikest koostisosadest. Värsked puuviljad on suurepärane valik, mida saab nautida niisama või kombineerida valgurikaste toiduainetega, näiteks pähklite või jogurtiga. Köögiviljad koos koduse dipiga või hummusega võivad samuti olla täitev ja toitev vahepala.

 1. maapähklivõi tassid

Ettevõtted: Reese’s, Hershey’s jt.
Turuosa: 42 miljonit dollarit Reese’s Cupsi aastamüügist.
Koostisosad: Suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Maapähklivõi tassid on populaarne magus maiuspala, mida paljud inimesed naudivad, kuid need ei ole kõrge suhkrusisalduse ja kunstlike lisaainete tõttu kõige tervislikumad. Seda tüüpi maiustused võivad aidata kaasa kaalutõusule ja muudele terviseprobleemidele ning seetõttu on oluline neid tarbida mõõdukalt. Üks peamisi probleeme maapähklivõikommide puhul on nende kõrge suhkrusisaldus. Need maiuspalad on sageli valmistatud suhkrulisandiga, mis võib aidata kaasa kaalutõusule ja suurendada teatavate tervisehäirete, näiteks diabeedi ja südamehaiguste riski. Lisaks sellele sisaldavad maapähklivõipokaalid sageli kunstlikke maitse- ja värvaineid, mida looduslikes toiduainetes ei ole. Need lisaained võivad olla tervisele kahjulikud ja seetõttu on oluline valida maiuspalad, mis on valmistatud vähem kunstlike koostisosadega.

 1. toffee (karamell)

Firma: Heath, Werther’s Original ja muud.
Turuosa: 64,2 miljardi dollari suurune kogu kondiitritoodete turg.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Toffee ja muud suhkrustatud maiustused on hea valik laiskadele suupistete valmistamiseks või küpsetamiseks, kuid on viimastel aastatel kaotanud populaarsust kõrge suhkru-, kunstlike maitse- ja värvainete sisalduse tõttu. Seda tüüpi maiustused võivad põhjustada kaalutõusu, hambavaaba kahjustumist ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline süüa neid mõõdukalt. Vali selle asemel looduslikud magusained, nagu puuviljad või mesi, või proovi kodus ise valmistada maiustusi tervetest, töötlemata koostisosadest. Nii saad nautida tasakaalustatud toitumise eeliseid, rahuldades samal ajal oma magusaisu.

 1. lagrits

Ettevõtted: Red Vines, Twizzlers ja muud ettevõtted: Red Vines, Twizzlers ja muud
Turuosa: 64,2 miljardi dollari suurune kogu kondiitritoodete turg.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Kas sulle meeldib klassikaline lagritsamaitse? Kuigi tegemist on maitsva maiuspalaga, on oluline olla teadlik selle kõrgest suhkrusisaldusest ja kunstlikest lisaainetest, mis selles sageli sisalduvad. Seda tüüpi maiustused võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline neid mõõdukalt tarbida. Kasuta lagritsa asemel looduslikke magusaineid, näiteks puuvilju või mett. Või proovi kodus ise valmistada maiustusi tervetest, töötlemata koostisosadest. Poes on saadaval ka palju tervislikumaid suupisteid, näiteks puuviljapõhiseid suupisteid või tumedat šokolaadi.

 1. šokolaadiga kaetud vesikringlid

Firma: Snyder’s of Hanover, Chocolate Pretzel Company jt.
Turuosa: 7,4 miljardi dollari suurune rukkipulbriturg.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Kui sulle meeldib magusa ja soolase kombinatsioon, tunduvad šokolaadiga kaetud vesikringlid ideaalsete suupistetena. Siiski on oluline olla teadlik suurest suhkrusisaldusest ja kunstlikest lisaainetest. Seda tüüpi maiustused võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline, et neid tarbitaks mõõdukalt. Kui otsid maitsvaid ja kõhtu täitvaid suupisteid, mis on valmistatud tervetest, töötlemata koostisosadest, on palju võimalusi, mille vahel valida. Selle asemel, et haarata töödeldud suupisteid, nagu krõpsud või küpsised, proovi lisada oma toitumisse rohkem täisteratooteid.

 1. puuviljarullid (Fruchtleder)

Ettevõtted: Stretch Island, Fruit by the Foot jt.
Turuosa: 64,2 miljardi dollari suurune kogu kondiitritoodete turg.
Koostisosad: suhkur, kunstlikud lõhna-, maitse- ning värvained. Kuigi puuviljarullid võivad tunduda tervisliku suupistetena, kuna need on tehtud puuviljadest, on oluline olla teadlik kõrgest suhkrusisaldusest ja kunstlikest lisaainetest. Sellised maiuspalad võivad põhjustada kaalutõusu ja muid terviseprobleeme ning seetõttu on oluline, et neid tarbitaks mõõdukalt. Värsked puuviljad on suurepärane loodusliku magususe allikas ja täis toitaineid, näiteks vitamiine, mineraalaineid ja antioksüdante. Puuvilju võib nautida iseseisvalt suupistetena või lisada neid retseptidesse, näiteks smuutidesse, salatitesse või küpsetistesse. Võid proovida ka ise kodus puuviljarulle valmistada, kasutades terveid, töötlemata koostisosi, näiteks püreestatud puuvilju ja looduslikke magusaineid, mett või vahtrasiirupit.

 1. pakendatud popkorn

Ettevõte: Pop Secret, Orville Redenbacher jt.
Turuosa: 5,2 miljardit USA dollarit
Koostisosad: kunstlikud lõhna- ja maitseained ja värvained, transrasvad. Pakendatud popkorni näib olevat mugav ja maitsev suupiste, kuid tuleb olla teadlik kunstlikest lisaainetest ja äärmiselt ebatervislikest rasvadest, mida selles sageli leidub. Paljude pakendatud popkorni kaubamärkide maitsestamisel kasutatakse kunstlikke lisa-, lõhna- ja värvaineid, mida ei leidu üheski normaalses looduslikus toidus. Lisaks sellele sisaldavad paljud pakendatud popkornimargid transrasvu, mis on vägagi ebatervislikud ja mida on seostatud südamehaiguste ja muude terviseprobleemide suurenenud riskiga.

 1. lõhekonservid

Ettevõtted: Chicken of the Sea, Bumble Bee jt.
Turuosa: 9 miljardit dollarit aastaks 2032.
Koostisosad: BPA, kunstlikud lõhna-, maits- ning värvained. Lõhekonserv tundub olevat mugav ja tervislik valguvalik, kuid oluline on olla teadlik sellega seotud võimalikest terviseriskidest. Paljud lõhekonservid on pakendatud konservidesse, mis on vooderdatud bisfenool-A (BPA) nimelise kemikaaliga, mida on seostatud teatavate terviseprobleemide, näiteks südamehaiguste, 2. tüüpi diabeedi ja teatavate vähkkasvajate suurenenud riskiga. Lisaks sellele sisaldavad mõned lõhekonservide kaubamärgid kunstlikke lisandeid, nagu lõhna- ja värvaineid, mida ei leidu normaalses looduslikus toidus.

 1. maisikonservid

Ettevõtted: Del Monte, Green Giant ja teised
Turuosa: 774 miljoni dollari suurune suhkrumaisi turuväärtus.
Koostisosad: BPA, kunstlikud lõhna- ja maitseained ning värvained. Konserveeritud suhkrumais näib olevat mugav ja tervislik köögiviljavalik, kuid oluline on olla teadlik sellega seotud võimalikest terviseriskidest. Paljud maisikonservid on pakendatud purkidesse, mis on vooderdatud bisfenool-A (BPA) nimelise kemikaaliga, mida on seostatud teatavate terviseprobleemide, näiteks südamehaiguste, 2. tüüpi diabeedi ja teatavate vähkkasvajate suurenenud riskiga. Lisaks sellele sisaldavad mõned maisikonservide kaubamärgid kunstlikke lisaaineid, näiteks maitse- ja värvaineid, mida ei leidu looduslikus toidus. Kaalu, kas valida värske või külmutatud mais või muud köögiviljad, näiteks brokoli, paprika või bataat. Võid proovida ka ise kodus värskest või külmutatud maisist maisi valmistada ja maitsestada seda tervislike, looduslike koostisosadega, näiteks maitsetaimede, vürtside või võiga.

 1. kanapulgad

Äriühingud: Tyson, Perdue ja teised
Turuosa: 196 miljardit dollarit kogu kanaturust.
Koostisosad: kunstlikud maitse-, värv- ja säilitusained. Kanapulgad tunduvad mugava ja maitsva valguvalikuna, kuid oluline on olla teadlik kunstlikest lisaainetest ja säilitusainetest, mida need sageli sisaldavad. Paljud kanapulgamargid on maitsestatud kunstlike lisaainetega, nagu lõhna- ja värvained, mida looduslikes toiduainetes ei leidu. Paljud kanapulgamargid sisaldavad säilivusaja pikendamiseks säilitusaineid, mida on seostatud teatavate terviseprobleemide suurenenud riskiga.

 1. pihustatud juust

Ettevõtted: Cheez Whiz, Easy Cheese ja muud.
Turuosa: ei avaldata
Koostisosad: Kunstlikud lõhna-, maitse-, värv- ja säilitusained. Pihustusjuust näib olevat mugav ja maitsev suupiste või võileivakate, kuid oluline on olla teadlik kunstlikest lisaainetest ja säilitusainetest, mida see sageli sisaldab. Paljud pihustatud juustud sisaldavad kunstlikke lisaaineid, näiteks maitse- ja värvaineid, mida looduslikes toiduainetes ei leidu. Paljud juustupritsid sisaldavad säilivusaja pikendamiseks säilitusaineid, mis on seotud teatavate terviseprobleemide suurenenud riskiga. Selle asemel vali terved, töötlemata juustud, näiteks cheddar, mozzarella või feta. Samuti võid proovida lisada oma toiduvalikusse rohkem terveid, töötlemata toiduaineid, näiteks köögivilju, pähkleid ja seemneid, et saada täisväärtuslikke ja toitaineterikkaid suupisteid või võileivakattematerjali.

 1. Corn dog’id

Ettevõtted: Foster Farms, Applegate, State Fair Classic, Oscar Meyer jne.
Turuosa: 19,06 miljardit dollarit hot dogide koguturu väärtus.
Koostisosad: Töödeldud liha, küllastunud rasv, töödeldud taimeõli. Corn dog’id on rahvapeo põhitoiduks ja neid süüakse kõige paremini üks kord nn sinise kuu jooksul. Healthline’i andmetel kuuluvad Corn dog’id „Ameerika 15 kõige ebatervislikuma rämpstoidu hulka“, sest need sisaldavad töödeldud liha ja neid praetakse fritüüritud taimeõlis, mis on samuti töödeldud. Corn dog on oma koostise tõttu äärmiselt ebatervislik, sest see sisaldab problemaatilisi koostisosi ning on kõrge kalorsuse ja rasvasisaldusega. Healthline teatab, et mõned uuringud seostavad töödeldud liha, nagu seda on maisikoogis, suurenenud südamehaiguste ja jämesoolevähi riskiga.

 1. potipirukad

Ettevõtted: Banquet, Stouffer’s, Boston Market, Healthy Choice, Atkins jne.
Turuosa: 4000 kilo toodetud aastas.
Koostisosad: naatrium, küllastunud rasvhapped. SheFinds jõudis külmutatud kanapirukate kohta üsna hukkamõistvale järeldusele, öeldes, et tegemist on külmutatud tootega, mida tuleks iga hinna eest vältida. Kuigi need külmutatud pirukad on maitsev ja mugav söök, sisaldavad nad palju küllastunud rasva ja naatriumi, mis mõlemad tõstavad kolesteroolitaset. Kui oled „kaalutundlik ostja“, nagu Post Bulletin ütleb, siis peaksid need külmutatud tooted oma sügavkülmikust välja viskama. Isegi väidetavalt tervislikud kaubamärgid, mis lubavad kõrge proteiinisisaldusega ja madala süsivesikute sisaldusega pirukaid, võivad olla kõrge naatriumisisaldusega.

 1. Ameerika juust

Ettevõtted: Velveeta, Borden jt.
Turuosa: 39 miljardit USA dollarit
Koostisosad: küllastunud rasv, naatrium. Kaasaegne Ameerika juust on suhteliselt hiljutine leiutis, sest see kollane sulatatud ruuduke töötati välja 1910. aastal. See on väga töödeldud ja kahjuks paljude inimeste esimene valik, kui neilt küsitakse: „Millist juustu te tahaksite?“. Healthline’i andmetel on Ameerika juustu suurim mure selle kõrge küllastunud rasva- ja naatriumisisaldus, mis võib põhjustada kõrget vererõhku, kõrget kolesteroolitaset ja muud. Kuigi viil Krafti (üks Ameerika lemmikmarke) on vaid 60 kalorit, on see naatriumi ja küllastunud rasva tõttu välja praagitud kõigist „tervislike toiduainete“ nimekirjadest.

 1. kaneeliküpsised

Firma: Ne-Mo’s Bakery, Hostess, O&H Danish Bakery jt.
Turuosa: ei avaldata
Koostisosad: kumariin, suhkur. Kaneeliküpsis ja tass kuuma kohvi – see kõlab isuäratavalt (ja ongi), kuid seda ei tohiks regulaarselt nautida. Taani veterinaar- ja toiduameti andmetel ei ole kõrge suhkrusisaldus ainus küsitav koostisosa selles küpsises. „Denver Post“ teatas, leidis DVFA, et Taani kuklid ja twistid sisaldavad rohkem kumariini, kui Euroopa Liidu eeskirjadega lubatud. See on problemaatiline, sest liiga palju kumariini võib põhjustada maksakahjustusi. Nagu NPR ütles, „kaneelivürts ei ole sel juhul nii kena“.

 1. lahustuv kartulipüree

Ettevõtted: Idahoan, Betty Crocker, Hungry Jack ja teised ettevõtted: Idahoan, Betty Crocker, Hungry Jack ja teised
Turuosa: 3,91 miljardit USA dollarit.
Koostisosa: naatrium. Lahustuv kartulipüree on kõrgelt töödeldud, kuna see on keedetud, püreestatud, kuivatatud ja pakendatud söömisvalmis toiduks, millele tuleb lihtsalt vett lisada. Tänu intensiivsele töötlemisele kulub kartulipudru valmistamiseks vaid mõni minut. Kuigi kiirpüree sisaldab sama palju vitamiine ja mineraalaineid kui päris kartulipüree (miinus C-vitamiin), sisaldab see liiga palju soola. Näiteks pool tassi Idahoani kiirpüreed sisaldab 370 mg naatriumi (18% päevasest vajadusest).

 1. kondenspiim

Ettevõtted: Eagle Brand, Parrot, Santini, Longevity jt.
Turuosa: 8,16 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: suhkur, suures koguses laktoos. Kondenspiim ei ole sugugi ideaalne valik inimestele, kes jälgivad oma suhkru tarbimist, sest selles paksus ja kreemjas piimaversioonis on The Kitchni andmetel 40–45% suhkrut. Eestis müüdav Jaani kondenspiim 250 g sisaldab 138.5 g suhkrut. See muudab selle väga kaloririkkaks ja nagu me kõik teame, võib liiga palju suhkrut tarbides (või juues) põhjustada kaalutõusu ja palju muid terviseprobleeme. Lisaks sisaldab kondenspiim laktoosi. Nii et kui sul on laktoositalumatus, peaksid kondenspiima tarvitamisest hoiduma. Kondenspiim on ka kontsentreeritud ja sisaldab seetõttu isegi rohkem laktoosi kui tavaline piim.

 1. makaronid ja juust

Ettevõtted: Annie’s, Kraft, Stouffer’s, 365 by Whole Foods jne.
Turuosa: 76% turgu domineerib Kraft.
Koostisosad: Rasv, rafineeritud süsivesikud. Makaronid ja juust on ülim mugavustoit, mis koosneb makaronidest ja kreemjasest juustust. Nagu võite ette kujutada, on see toit veidi liiga lohutav, sest see on täis rasva ja rafineeritud süsivesikuid, mis mõlemad annavad kokku suure hulga kaloreid. WebMD andmetel on makaronid ja juust üks „kõige rasvasemaid toite“, olenemata sellest, kas tegemist on eelküpsetatud või omatehtud toiduga. Makaronide ja juustu kalorsus võib olla veelgi suurem, kui sellele lisatakse töödeldud liha, näiteks vorsti ja sinki.

 1. sibularõngad

Ettevõtted: Red Robin, Trader Joe’s, Great Value, Ore-Ida, Market Pantry jne.
Turuosa: ei avaldata.
Koostisosad: naatrium, küllastunud rasv, töödeldud taimeõlid. Ühel hetkel said sibularõngad maine, et nad on tervislikumad kui friikartulid. Kuid nagu Stack ütleb, on sibularõngad tegelikult „halvemad“. Üks portsjon sibularõngaid sisaldab 400 kalorit, 726 mg naatriumi ja 22 g rasva (sealhulgas 8 g küllastunud rasva). Sibularõngad sisaldavad isegi rohkem kaloreid ja rasva kui friikartulid (kuigi me ei ütle, et friikartulid peaksid olema sinu lemmiktoit). Kombineerituna praetud töötlemisega on sibularõngad kõrvalroog, mida tuleks vältida.

 1. koogid

Ettevõtted: Magnolia Bakery, pagariärid ja palju muud.
Turuosa: 44,05 miljardit USA dollarit kogu kookide turul.
Koostisosad: suhkur, küllastunud rasvhapete sisaldus. Kas sa ei soovi, et cupcakes oleksid tervislik toit? Kuigi need on maitsvad, tuleks tassikooke ja sarnaseid maiustusi süüa võimalikult harva. Need ei sisalda mitte ainult liiga palju suhkrut (keskmiselt 20 g ühe koogi kohta), vaid ka palju küllastunud rasva. Samuti, kui ostad poest värvilisi, valmis, glasuuritud koogikesi, siis on tõenäoline, et tarbid ka palju toidu-, lisa- ja värvaineid. Kuigi FDA on need lisaained heaks kiitnud, ei tähenda see veel, et kõrgtöödeldud ja suhkrustatud toidu söömine on sinu tervisele „ohutu“.

 1. halloumi juust

Ettevõte: Aldi Lyttos Halloumi, Cypressa, Kronos jt.
Turuosa: 415,4 miljonit USA dollarit.
Koostisosad: naatrium, rasv. Halloumi juust on Küprose juust, mida valmistatakse kitse- ja lambapiimast ning millel on mahe ja meeldiv maitse. Halloumi juust on tänu kõrgele rasvasisaldusele väga kaloririkas. Kuigi halloumi on kaltsiumirikas, ei tohiks seda iga päev tarbida, eriti kui püüad jälgida oma kaloraaži. Lisaks sellele, et halloumi juust sisaldab palju kaloreid ja rasva, sisaldab see ka palju naatriumi. Iga portsjon sisaldab 350 mg seda vererõhku tõstvat koostisosa. Halloumi võib olla maitsev, kuid see on kõike muud kui „tervislik“ juust.

 1. maguskartuli friikartulid

Ettevõtted: 365 Whole Foodsist, Alexiast, First Streetist, Ore-Idast ja teistestki
Turuosa: 50,534 miljardi dollari suurune maguskartuli koguturu väärtus.
Koostisosad: rasv, töödeldud taimeõli, naatrium. Teine nn „tervislik“ lisand on maguskartuli friikartulid. Kuigi maguskartuli friikartulid on toiteväärtuse poolest paremad kui friikartulid ja sibularõngad, ei ole see toit, mida tahaksid regulaarselt süüa. Need friikartulid on ikkagi fritüüritud, sellest ka nimi. Praadimisprotsessi tõttu on bataadi friikartulites palju küllastunud rasvu ja naatriumi, seega ei ole selle kõrvalroa valikul mingit tegelikku kasu võrreldes teiste, tervislikumate restoranivariantidega.

 1. lehtrikook (funnel-kook)

Ettevõtted: J&J Snack Foods, Krusteaz, Fun Pack Foods jne.
Turuosa: 44,05 miljardi USA dollari suurune kookide koguturg.
Koostisosad: töödeldud taimeõli, rasv, rafineeritud suhkur. Funnel-koogid on juba ammu olnud pidulik lemmik ja kui külastad laata või tivolit, näed tõenäoliselt inimesi, kes kõnnivad ringi nende hiiglaslike, fritüüritud ümmarguste kookidega. Koogitegu valmistatakse, valades tainas läbi lehtri kuuma õli või rasva. Seejärel küpsetatakse koogid fritüüris ja kaetakse suhkruga. See protsess tähendab, et need sisaldavad kohutavalt palju suhkrut, kaloreid ja rasva. Eriti lisakattematerjalid võivad suurendada kookide suhkrusisaldust. Lehtrikoogid on üks halvimaid laada toiduaineid, mida süüa.

 1. mustikamuffinid

Ettevõtted: Udi’s, Little Bites, Starbucks, Otis Spunkmeyer jt.
Turuosa: 9,84 miljardi USA dollari suurune muffinite koguturg.
Koostisosad: suhkur, valge jahu. „Aga neis on ju puuviljad!” võiks olla teie vastus meie väitele, et mustikamuffin on kõike muud kui tervislik toit. Kahjuks sisaldavad mustikamuffinid umbes 470 kalorit muffinis – see on kaks korda rohkem kui šokolaadiga glasuuritud donit. Kuigi need muffinid on kaloririkkad, ei hoia nad sind kaua täis. Suurem osa neist kaloritest pärineb rafineeritud süsivesikutest (kõige halvem, mida sa süüa võid), peamiselt muffinis sisalduvast suhkrust ja valgest jahust. HuffPost nimetas mustikamuffineid „tervislikuks toiduks“, mis on tegelikult sulaselge „rämpstoit“.

 1. Froot Loops

Kompanii: Kellogg’s
Turuosa: 269,1 miljonit USA dollarit Froot Loop’i aastane müük.
Koostisosa: suhkur. Froot Loops on korduvalt „halvimate teraviljade“ nimekirjas, sest need sisaldavad peamiselt suhkrut. Kuigi nende vikerkaarevärviliste magusate teraviljade tootjad on lisanud neile kiudaineid, mineraalaineid ja vitamiine, ei saa nad siiski mööda sellest, et Froot Loops on väga, väga suhkrurikas. Üks 35-grammine portsjon Froot Loopsi sisaldab 14,5 g suhkrut. Selline suhkrurikas hommikusöök ei tekita täiskõhu tunnet, sest see tõstab vaid sinu veresuhkru taset ja jätab sind tunni või kahe pärast soovima rohkem.

 1. Churros (Hispaania ja Portugali köögist pärit praetainas, mis on valmistatud kuuma õli sisse valatud choux-taignast, millel on torustik ja suur kinnine täheots või sarnase kujuga.)

Kompanii: Goya, Mackenzie Ltd, J&J Snack Foods jne.
Turuosa: J&J Snack Foods müüb aastas 11,54 miljonit USA dollarit churrosid.
Koostisosad: suhkur, töödeldud taimeõlid. Churros on populaarne magustoit, eriti Ladina-Ameerika riikides. Need koosnevad fritüüritud tainast, mille keskel on kreemitäidis. Kuigi churros on maitsvad, sisaldavad nad palju rasva ja muidugi suhkrut. Neid praetakse fritüürides, mis tähendab, et nad sisaldavad 10 g rasva ühe portsjoni kohta. Kuigi neis ei ole palju kaloreid, ei ole churrosidel peaaegu mingit toiteväärtust. Kui sööd palju suhkrut ja ebatervislikke rasvu sisaldavat toitu, on oht, et tekivad põletikud, kõrge vererõhk, diabeet, rasvmaks ja muud tervisehäired.

 1. šokolaadist piimakokteilid

Ettevõtted: Dairy Queen, Five Guys, Shake Shack, Arby’s, Sonic jne.
Turuosa: Kogu pakendatud piimakokteilide turu väärtus on 240 miljonit dollarit.
Koostisosa: suhkur. Šokolaadist piimakokteil – mis võiks olla klassikalisem? Šokolaadist piimakokteilid sisaldavad peaaegu 63 g suhkrut portsjoni kohta, arvestamata vahukoort või lisandeid, mis võivad seda arvu suurendada. Šokolaadipirukate on maiuspala, mida on parem nautida säästlikult, sest nende regulaarne joomine annab sulle liigselt kaloreid, suhkrut ja rasva, mida su keha ei vaja. Mashedi sõnul võivad igapäevased šokolaadipirukad põhjustada kõrget veresuhkru taset, kaalutõusu ja muid ebameeldivaid kõrvalmõjusid.

 1. praetud ravioolid

Ettevõtted: Trader Joe’s, Louisa Foods, Rosina jne.
Turuosa: 25,67 miljardit USA dollarit makaronituru kogumaht.
Koostisosad: transrasvad, küllastunud rasvad, töödeldud taimeõlid. Ravioolide fritüürimine on maitsev viis nautida klassikalist Itaalia pastarooga, kuid see protsess võib lisada roale kole palju küllastunud rasvu, mida sellel varem ei olnud. See restoranides levinud eelroog on fritüüritud õlis, mis annab ravioolidele transrasvaga rikastatud, krõmpsuva maitse. Frititud toidud võivad küll maitseda hästi, kuid neis on palju trans- ja küllastunud rasvu, mis mõlemad soodustavad naastude kogunemist arterites. Kui arteritesse koguneb naastusid, võib see põhjustada südameinfarkti, insulti, südamepuudulikkust ja südame isheemiatõbe.

 1. vorst mantli sees (Nn sead tekis on Ameerika Ühendriikides väike hot dog või muu vorst, mis on Inglismaal sarnaselt vorstirulliga kondiitritoodetesse mähitud. Seda serveeritakse tavaliselt Ameerika Ühendriikides eelroana.)

Ettevõtted: Trader Joe’s ja teised ettevõtted: Hebrew National, SuperPretzel, Trader Joe’s jt.
Turuosa: 19,06 miljoni dollari suurune hot dogi koguturg.
Koostisosa: Töödeldud liha. Vorst mantli sees on populaarne peo eelroog ja on raske leida kedagi, kellele need tainasse mähitud miniatuursed hot dogid ei meeldiks. Peamine koostisosa, mis teeb sellise vorsti nii ebatervislikuks, on hot dog. Töödeldud liha, nagu hot dogid ja vorstid, on ühed kõige ebatervislikumad toidud, mida süüa. Hotdogid sisaldavad palju nitraate ja umbes 80% nende kaloritest pärineb rasvast. Ehkki vorstid on „dressingukleidis0” minihot dogid, olgem ausad: kes sööks vaid ühe? Selle maitsva eelroa puhul on liiga lihtne liialdada.

 1. Donuts

Ettevõtted: Dunkin’ Donuts, Hostess jne.
Turuosa: 8,9 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: transrasvad, suhkur, rafineeritud jahu. Cleveland Clinic nimetab donuteid üheks „halvimaks hommikusöögitoiduks“, mida saab süüa. Poest ostetud donitid sisaldavad halbade koostisosade „püha kolmainsust“: rafineeritud jahu, suhkrut ja transrasvu. Need ei sisalda mitte ainult 250–550 kalorit, vaid ka 15–30 g suhkrut. Kui sinu organism puutub kokku nii suure hulga suhkruga väikeses pakendis, eraldab ta sellega kohanemiseks tohutul hulgal insuliini. See toob kaasa veresuhkru tõusu, mis omakorda põhjustab veresuhkru languse, mis jätab sind näljaseks ja väsinuks.

 1. spagetid carbonara (Eestis müügil topsikutes „Pasta snack pot“ nime all. Knorri toode.)

Firma: Bertolli, Knorr, Smithfield, restoranid jt.
Turuosa: 25,67 miljardi USA dollari suurune pastatoodete koguturg.
Koostisosad: rasv, sool, kalorid, Spaghetti carbonara on pastaroog, mis on valmistatud kõvast juustust, munadest, soolatud sealihast ja mustast piprast. See on pärit Roomast ja inimesed on seda Itaalia rooga nautinud alates 20. sajandi keskpaigast (mil see omandas oma tänapäevase kuju). EatThis nimetas spagetti carbonara üheks „halvimaks pastaroaks“, mida „ei tohiks kunagi ühes söögiasutuses tellida“. See roog on täis rasva, soola ja kaloreid, eriti restoranides, kus portsjonite suurus võib ületada 1000 kalorit.

 1. Arancini (Itaalia riisipallid, mis on täidetud, kaetud riivsaiaga ja praetud.)

Ettevõtted: Da Luciano’s, Cucina Foods, Fillo Factory jne.
Turuosa: 75,3 miljardit USA dollarit Itaalia restoranide turuväärtus.
Koostisosad: töödeldud taimeõli, transrasvad ja küllastunud rasvad. Arancini on Sitsiilia köögi traditsiooniline põhitoit. Need Itaalia riisipallid on täidetud, kaetud riivsaiaga ja seejärel fritüüritud, et luua maitsvalt krõbe väliskest. Arancini valmistamise viis on põhjus, miks see toit on nii ebatervislik. Praetud toidus on palju trans- ja küllastunud rasvu, mis mõlemad kahjustavad teie artereid ja südame-veresoonkonna süsteemi. Kuigi arancini võivad olla täidetud toitvate toiduainetega, täidetakse need riisipallid tavaliselt punase liha ja veinis leotatud vorstidega.

 1. vahvlid

Ettevõtted: Nature’s Path, 365 by Whole Foods jne.
Turuosa: 2,776 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: rasv, suhkur, rafineeritud süsivesikud. Kuigi toidupoe sügavkülmikuosakonnas võib leida mõned vahvlid, mis ei ole väga halvad, on enamik neist valmistatud rafineeritud süsivesikutest, mistõttu on neis palju suhkrut ning vähe kiudaineid ja valke. Näiteks IHOPi Belgia vahvlis on 29 g rasva, 590 kalorit ja 17 g suhkrut. Lisaks sellele võivad siirup ja suhkrused pealistused, mida me sageli oma vahvlitele kasutame, lisada veel rohkem suhkrut ja kaloreid. Pea meeles: hommikusöök peaks olema valgu- ja kiudainerikas, et alustada päeva õigesti.

 1. Fettuccine Alfredo (Itaalia pastaroog)

Ettevõtted: Trader Joe’s, Botticelli, Prego ja teised ettevõtted: Good & Gather, Trader Joe’s, Botticelli, Prego ja teised
Turuosa: 25,67 miljardit dollarit makaronituru kogumaht.
Koostisosad: küllastunud rasvad, naatrium, kalorid. Fettuccine Alfredo koosneb fettuccine-nuudlitest, mis on segatud parmesani juustuga, et luua siledat, rikkalikku juustukastet, mis katab nuudlid. Fettuccine Alfredo paneb meie suu vett jooksma, kuid kas see on teie jaoks tervislik? Sa arvasid ära – ei, ei ole. Food Network kirjeldab seda klassikalist rooga kui „kõrge rasva- ja kalorisisaldusega“, sest „tüüpiline portsjon“ sisaldab 1200 kalorit, 47 g küllastunud rasva (kokku 75 g rasva) ja üle poole soovitatud päevasest naatriumi kogusest.

 1. kaneelirullid

Ettevõtted: Pillsbury, Cinnabon, Trader Joe’s, Rhodes jt.
Turuosa: 1,3 miljonit dollarit Cinnaboni aastane müük.
Koostisosad: küllastunud rasv, suhkur. Cinnaboni rullid on kaneelipirukad, mis on kaetud rikkaliku, suhkrurikka glasuuriga. Üks rull sisaldab 17 g suhkrut ja glasuur lisab veel 10–15 g suhkrut. See ületab tublisti soovitatava päevase suhkrukoguse. Kaneelirullid sisaldavad ka palju rasva, kokku 16 g, millest 8 on küllastunud rasva. Kaneelirullid sisaldavad küll jälgi kaaliumist, rauast, magneesiumist ja kobalamiinist, kuid see vähene vitamiinide sisaldus ei suuda üles kaaluda nende suhkru- ja rasvasisaldust.

 1. Tater Tots (riivitud kartulid, mis on vormitud väikesteks silindriteks ja seejärel fritüüritud)

Ettevõtted: Birds Eye, Farmwise jne.
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: naatrium, küllastunud rasvhapete sisaldus. Mõned inimesed eelistavad neid friikartulitele, kuigi mõlemad toidud on ebatervislikud, sest praadimine annab neile nende kuulsa krõbeda maitse. Krõbedad, rasvased ja soolased kartulipannkoogid on ebatervislikud, isegi kui neid küpsetada sügavkülmutatud. Neile on juba töötlemise käigus palju rasva lisatud ja põhimõtteliselt soojendate seda rasva lihtsalt uuesti. See kohvikute lemmik on tegelikult väga ebatervislik.

 1. küpsetuspulber

Ettevõtted: Arm & Hammer, Clabber Girl, Bob’s Red Mill jne.
Turuosa: 1,68 miljardit USA dollarit.
Koostisosa: naatriumbikarbonaat. Söögisooda (naatriumbikarbonaat, nagu seda teaduslikult nimetatakse) on levinud koostisosa küpsetamisel ja toiduvalmistamisel. See on kasulik ka meditsiinilistel eesmärkidel, sest isegi väikeste koguste võtmine võib aidata seedeprobleemide korral. Söögisooda kandmine hammastele on ka kodune vahend sügeluse ja valu vastu. Siiski võib söögisooda olla väga ohtlik, kui seda liiga palju kasutada. Rohkem kui viis teelusikatäit päevas võib põhjustada ägedat mürgistust ja söögisoodat ei tohiks võtta alla kuueaastased lapsed ega rasedad.

 1. kreemimunad (Crème Eggs)

Kompanii: Cadbury
Turuosa: 60 miljonit USA dollarit kaubamärgi väärtus.
Koostisosad: Suhkur, glükoosi- ja invertsuhkrusiirup. Kui aus olla, siis Cadbury ei ole kunagi väitnud, et tema Creme Eggs on tervislikud. Delish andis meile kaheksa põhjust, miks „mitte kunagi“ ühtki sellist Crème Egg’i süüa, ja me peame ütlema, et neil on õigus. Kuigi Inglismaal on need väga populaarsed, juhib väljaanne tähelepanu sellele, et „kollane munakollane on kahtlane“. Täidis koosneb suhkrust, invertsuhkrusiirupist, glükoosist, kuivatatud munavalgest ja lõhna- ja maitseainetest. Nagu sellest loetelust näha, on see palju suhkrut. Cadbury enda kodulehel on kirjas, et iga 40 g Crème Egg sisaldab 26,5 g suhkrut.

 1. lillad oliivid

Ettevõtted: Mezzetta, Pearls, Tassos, Roland jne.
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: naatrium. Tõsi, lillad oliivid, mida tuntakse ka Kalamata oliividena, omavad mitmeid eeliseid. Nad on rikkad tervislike rasvade ja antioksüdantide poolest ning sobivad suurepäraseks lisandiks igale wrapile või salatile. Ole siiski ettevaatlik, kui palju sa neid sööd, sest need oliivid on soolased. Säilitamisprotsessi tõttu sisaldavad Kalamata oliivid suures koguses äädikat ja soola. Kui soovid jälgida oma naatriumi tarbimist, siis hoia kinni soovitatud portsjoni suurusest, isegi kui see tähendab, et loed oliivid välja, kui lisad neid oma toidule.

 1. külmutatud vahvlid

Ettevõte: Kellogg’s and More
Turuosa: 2,7 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: värvained ja GMOd
Stranger Things on teinud kõik endast oleneva, et Kellogg’s Eggos’i fännidele üle kogu USA tänu armsa Eleveni tegelaskujule armsaks teha. Hommikusöögivahvlid on populaarne valik mitmel põhjusel, kuid nende külmutatud vasted lihtsalt ei taba eesmärki. Need maitsvad maiuspalad sisaldavad mitmeid kahjulikke koostisosi, näiteks värvaineid ja sojaletsitiini, mida on seostatud GMOdega. Ära isegi alusta suhkrukomponendist, seda on liiga palju ja mitte heas mõttes. Samuti säilivad need kahtlaselt kaua sügavkülmikus, nii et tekib küsimus, millised säilitusained seda  võimaldavad?

 1. instant kartulipüree

Firma: Idahoan, Bob’s jt.
Turuosa: 2,4 miljardi USA dollari suurune maailmaturg.
Koostisosa: konservandid, nagu naatriumvesulfaat, BHA/BHT ja MSG. Sõna „instant“ tuleb toiduainetes kahtluse alla seada kõikjal, kus seda kohtab. Toit peaks tähendama pikemat toiduvalmistamisprotsessi, mis annab sellele selle maitse. Aga kust tulevad valmistoidud? Nagu teisedki selles nimekirjas olevad valikud, on ka kiirsöögid täis mitmeid säilitusaineid ja muid GMOsid, mis annavad neile ebatavaliselt pika säilivusaja. Kodune kartulipüree on just see – kartul. Kuid milliseid koostisosi sisaldavad kiirpüreed? Me ei oska isegi öelda, millised need on. Unusta silt ja tee kartulipüreed hoopiski kodus. (See polegi nii raske!)

179. makaronid ja juust (Instant Mac and Cheese)

Kompanii: Erinevad
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: ftalaadid. Instant Mac and Cheese on igas Ameerika majapidamises lemmikroog kõigi kiire ja lõdvestunud õhtute jaoks. Lihtsalt pista see mikrolaineahju ja ongi valmis. Aga kas seda peaks tõesti igal teisel õhtul tegema? Me ei usu. Mac and Cheese sisaldab ftalaate, kemikaale, mis keelati laste närimiskomplektidest üle kümne aasta tagasi. Need kemikaalid kujutavad endast erilist ohtu rasedatele naistele ja lastele ning võivad isegi häirida meessuguhormoonide, näiteks testosterooni talitust häirida. Lisaks on need seotud ka teatavate sünnidefektide ja õpiprobleemidega. Loetelu jätkub ja jätkub.

180. puuvilja suupisted

Ettevõte: Welch’s
Turuosa: 14,67 miljardi USA dollari suurune maailmaturg.
Koostisosad: želatiin ja modifitseeritud maisitärklis. Kui soovid „puuviljasnäkke“, siis lõigake parem puuvilju, mis on sinu külmkapis. Puuviljad sinu „puuvilja“ suupistetes? Ei ole need sugugi päris puuviljad. See on esimene asi, mida tuleb silmas pidada. Mis puutub Welch’s puuviljasnäkkidesse, siis need sisaldavad küll mingis vormis puuviljapüreed, kuid seal lõpevad „tervislikud“ koostisosad ja algab muu kraam. Nimekiri sisaldab kõike alates maisisiirupist, želatiinist, modifitseeritud maisitärklisest ja mitmesugustest värvilisanditest kuni „looduslike ja kunstlike lõhna- ja maitseaineteni“ – kas keegi teab, mis see on? Nende maitsvate suupistete vastu esitati isegi hagi, milles hagejad kaebasid, et need petavad inimesi pakendil „elavalt kujutatud“ puuviljadega ja on tegelikult „mitte tervislikumad kui kommid“ – oi jah!

181. suupistekook

Firma: erinevad
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: TBHQ. Kas oled kunagi alustanud Twinkie’i söömist ja siis lihtsalt ei suutnud end peatada? Need väikesed koogid on üks kõige enam sõltuvust tekitavamaid suupisteid. Tunned kerget näljatunnet? Haara endale lihtsalt Twinkie! Kuid olgu see siis see või mõni muu suupistekook, kõik need on ülekoormatud ebatervisliku suhkrukogusega. Nad sisaldavad ka TBHQ-d, mis pikendab nende säilivusaega, kuid ei tee sinu tervisele midagi head. Kuigi kõik kookide tüübid sisaldavad palju suhkrut, ei ole need väikesed suupisted lihtsalt kaloraažiga võrreldes seda väärt.

182. kommikattega šokolaad

Ettevõte: Mars M&Ms
Turuosa: 14,4 % Mars’i maailmaturu osakaalust
Koostisosa: toiduvärv. Need kommikattega ilgelt magusad šokolaadid on ülipopulaarsed ja on aastate jooksul olnud vastuolude objektiks, kuna nende tootmisel on kasutatud kahjulikke koostisosi. Inimesed on jõudnud isegi nii kaugele, et on registreerinud Change.orgis petitsioone selle kaubamärgi vastu, kutsudes neid üles eemaldama neid kahjulikke koostisosi oma kommikattega šokolaadidest. Mars seevastu on kaitsnud kõigi M&Msis leiduvate koostisosade kasutamist, väites, et nad ajakohastavad pidevalt oma koostisosade loetelu, et tagada ohutus. Vaidlused ja väidetavad väited kõrvale jättes ei ole kahtlust, et see suupiste sisaldab nii kohutavalt palju suhkrut, mis ei saa kuidagi olla tervisele kasulik, ei koos kahjulike toiduvärvidega ega ka ilma nendeta.

183. nisuputruudid (Wheat Thins)

Ettevõte: Mondelez
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: BHT. Kas sa kuulud nende inimeste hulka, kes arvavad, et Wheat Thins on tervislik suupiste? Mis võiks ju olla kahjulik looduslikust nisust valmistatud õhukeses krõpsus? Noh, mõtle uuesti. Huvitaval kombel on Wheat Thins Inglismaal ja teistes Euroopa riikides keelatud selliste kahjulike koostisosade nagu BHT tõttu. Ameeriklased on aga tuntud selle poolest, et söövad liiga palju rämpstoitu. Üks nendest kahjulikest koostisainetest Wheat Thinsis on BHT, keemiline ühend, millel arvatakse olevat kantserogeensed omadused. Parem olla kindel kui kahetseda, eks?

184. ruudukujulised juustukräkid

Ettevõte: Kellogg’s
Turuosa: ei avaldata
Koostisosad: Töödeldud valge jahu ja TBHQ. See ikooniline juustu suupiste on üks Ameerika lemmik suupisteid. Iga suutäie „juustune“ maitse ja väike suurus panevad teid mitte pöörama tähelepanu sellele, kui palju te ühe portsjoni kohta sööte, mis võib olla veidi ebatervislik, kui vaid vaadata koostisainete nimekirja. Nagu paljud teised töödeldud suupisted, sisaldavad ka Cheez-its TBHQ-d, mis hiljutiste uuringute kohaselt on immuunsüsteemile kahjulik. Teised uuringud on esile toonud ka muid potentsiaalselt kahjulikke kõrvalmõjusid, mis on seotud nende säilitusainetega. Selliste vastuolude tõttu nõuavad inimesed nüüd tungivalt, et FDA kehtestaks rangemad reeglid toidus sisalduvate kemikaalide kontrollimiseks.

185. Cheetos

Kompanii: PepsiCo
Turuosa: 1,04 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: säilitusained. Tunnista – sul on alati olnud kahtlusi tagantjärele, kui sa neid juustulisi maiustusi sööte. Cheetosid müüakse mitmesuguste maitsetega ja see teebki inimesed nende fännideks. Olenemata sellest, kas otsid lihtsat juustu või vürtsikamat maitset, Cheetos on see, mida soovid. Siiski sisaldavad need suupisted terve hulga sünteetilisi ja kõrgelt töödeldud koostisosi, mis muudavad nende tarbimise inimesele üsna kahjulikuks. Kõige rohkem on kritiseeritud Flamin’ Hot maitset selle kohutavate koostisainete tõttu. Mõtle enne, kui täidad oma ostukäru pakk paki järel Cheetostega.

186. Mountain Dew Baja Blast Freeze

Ettevõte: Taco Bell
Turuosa: ebaselge
Koostisosad: kemikaalid ja kunstlikud värvained. Taco Bell on üsna kurikuulus selle poolest, et tema menüüs on terve hulk potentsiaalselt kahjulikke tooteid – aga Baja Blast jõuab kindlasti top 5 hulka. Veider on see, et isegi ei saa täpselt öelda, mis selles joogis on, sest me ei suuda kokku leppida, mis selles sisaldub. See on lihtsalt see häiriv roheline maitse, millest inimesed teavad, et see ei saa olla mingil juhul looduslik. Sa ei suuda isegi täpselt kindlaks teha, mis maitse see on, peale rohke karbonaadi ja ebamäärase laimimaitse. Kuigi jook võib tunduda värskendava valikuna pingelisel päeval, ei sisalda see mingeid toitaineid, vaid 51 g süsivesikuid, mis kindlasti sind ei rõõmusta.

187. pudingitass

Ettevõte: Swiss Miss, Great Value jt.
Turuosa: 45 miljonit USA dollarit
Koostisosad: kunstlikud lõhna-, maitse- ja säilitusained. Puding on kodus valmistatuna suurepärane võimalus õhtusöögijärgseks magusaks, kuid pudingitopsid ei pruugi olla see, mida te soovite. Need pisikesed tassid on lisaks liigsele suhkrule täis kunstlikke maitse- ja säilitusaineid, mis teeb need üsna ebatervislikuks sinu, kuid eriti sinu laste jaoks. Kui sinu lastele meeldib puding nii väga, proovi kodus ise pudingit valmistada. See võtab küll rohkem aega, kuid on pikemas perspektiivis sinu tervisele palju kasulikum.

188. kuum karastusjook

Kompanii: Hershey’s, Smucker’s ja teised
Turuosa: ei avaldata
Koostisosad: Suhkur ja rasv. Hot fudge on magustoidukatteks, mille kõik kõhklemata valivad – me kõik armastame ja tunneme seda maitset, miks siis kasutada midagi muud? Olenemata sellest, kas täidad oma jäätisekühvel või valmistate ise, on kuum fudge klassikaline valik. Kuid kas see on tõesti midagi, mida peaksite lisama igale magustoidule? Magustoidud on tavaliselt juba niigi üsna suhkru- ja kaloririkkad. Kui lisad iga kord juurde kuuma fudge’i, on sul ideaalne retsept ebatervislike tagajärgede jaoks. See magustoidu pealiskoor ei koosne muust kui rasvast ja suhkrust. Nii et kui sa tõesti ihkad seda, võid seda kodus valmistada! See ei ole mitte ainult vaba kunstlikest lisaainetest, vaid sa võid ka asendada šokolaadi tervislikuma alternatiiviga, näiteks puuviljadega!

189. Sloppy Joe (võileib, mis koosneb veisehakklihast, sibulast, tomatikastmest või ketšupist, Worcestershire’i kastmest ja muudest maitseainetest, mida serveeritakse hamburgeri kuklil)

Kompanii: erinevad
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: kõrge naatriumisisaldusega. See kõik-üles-võileiva retsept oli mõnda aega tagasi päris suur hype, kuid viimasel ajal tundub, et see on natuke oma tähtsust kaotanud – ja seda mitte ilma põhjuseta. Keegi ei vaata sloppy joe’t ja mõtle: „Jah, see tundub tervislik võileib, mida ma peaksin täna sööma“. Isegi kodused retseptid võivad sisaldada suures koguses naatriumi, millel on teatavasti mitmeid negatiivseid tagajärgi sinu organismile. Võileib on seotud sinu vererõhu ja kolesterooli halvenemisega, mis on tingitud suurest rasvasisaldusest. Teine negatiivne tegur on köögiviljade puudumine. Tee endale teene ja vali lihtsalt teine võileib.

 1. baklava (filotaignast valmistatud kihiline taigna magustoit, mis on täidetud hakitud pähklitega ja magustatud siirupi või meega)

Ettevõte: Lähis-Ida kohalikud pagaritöökojad
Turuosa: ebaselge
Koostisosad: rasv ja suhkur. Baklava pärineb ajaloost ja on kuulus Lähis-Ida magustoit, mida serveeritakse igal pidulikul sündmusel. Hiljuti on see muutunud populaarseks ka USAs ja paljud Lähis-Ida pagaritöökojad on avanud selle hõrgutise pakkumise. Hoolimata sellest, et baklava ei ole kõige tervislikum magustoit, mis on võimalik proovida teistsuguse köögi toitu. Kuigi baklava sisaldab palju tervislikke elemente, näiteks pähkleid, on ka teisi koostisosi, nagu mesi, suhkur ja rasvad, mis tasakaalustavad seda. Üks portsjon baklavat võib sisaldada kuni 200 kalorit, mis on nii väikese koguse kohta üsna palju.

 1. juustukook

Firma: Kohalikud pagariärid
Turuosa: 18 miljardit USA dollarit
Koostisosad: Suhkur ja küllastunud rasvad. Me ei taha kedagi solvata, kuid juustukooke on nimetatud „halvimaks magustoiduks“. Mitte nende maitse tõttu, vaid lihtsalt nende koostisosade tõttu, millest nad on valmistatud. Igas juustukoogiviilus võib olla kuni 300 kalorit, mistõttu võib see magustoit pärast poole portsjoni võtmist tunduda sageli üsna raske. Sametine tekstuur sulab otse suus ja teeb sellest magustoidu, mida ükski teine ei suuda ületada. Kuigi seda magusat maitset võib aeg-ajalt nautida, võib olla veidi kahjulik teha sellest regulaarset osa oma magustoidumenüüst.

 1. fondandid (šokolaadivulkaanid)

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 0,77 miljardit USA dollarit
Koostisosa: puhas suhkur. Kas sul on oma Pinterest’i tahvel, kus on hämmastavaid tordiideid kõikvõimalikeks pulmadeks ja pruudipidustusteks, sünnipäevadeks ja kooli lõpetamiseks? Fondant on parim asi, mis torditööstusel pakkuda. Väikese kunstilise võlunippide abil saab praktiliselt kõigest kooki teha (siit ka trend Is It Cake?!). Kuid kuigi paljudele inimestele ei meeldi fondant iseenesest selle maheda maitse tõttu, ei ole see ka tervislik. Kõik need kihid on lihtsalt puhas suhkur ja lisaained segu stabiliseerimiseks. Professionaalsete pagarite kasutatav fondant võib sisaldada ka hüdrogeenitud rasvu, mis on sinu tervisele veelgi kahjulikumad.

194 Poutine (friikartulitest ja juustukohupiimast, millele on lisatud pruun kaste)

Ettevõte: Poutine: Erinevad
Turuosa: Täpsustamata
Koostisosad: Kõrge küllastunud rasvade, rafineeritud süsivesikute ja kolesterooli sisaldus. Poutine on pärit Quebeci köögist Kanadas, kuid on vallutanud ka USA kiirtoiduketid. Poutine on kergesti valmistatav suupiste, millest on saanud paljude inimeste jaoks üle maailma ülim mugavustoit. See ühendab kõik teie lemmiktoidud ühel taldrikul, luues roa, mida kõik naudivad. Kuid kõik need krõpsud, juust ja kaste taldrikul ei saa olla sulle kuidagi kasulikud. Poutine sisaldab ohtlikult palju rasvu ja süsivesikuid ning kahjustab keha loomulikku kolesteroolitaset. Kuigi sul võib tekkida tahtmine seda iga kord, kui oled teel, eriti Kanadas, proovida, siis parem oleks sellest loobuda.

 1. salatid kiirtoidukettides

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: ei avaldata
Koostisosa: kõrge kalorsus, Ära lase end petta sõnast „salat“ nendes kiirtoidumenüüdes; nendes keedutavades ei ole midagi tervislikku. Need võivad sisaldada palju köögivilju, kuid sisaldavad ka palju süsivesikuid kastmete, juustu ja liha näol. Kui sa oled sõpradega kiirtoidurestoranis, võid sama hästi tellida burgeri, mida sa tegelikult tahad. Ära anna järele nendele eksitavatele salatitele, sest need ei paku tervislikumat alternatiivi teistele menüüs olevatele toitudele.

 1. suhkrumais

Ettevõtted: Brach’s, Walgreens, Jelly Belly jt.
Turuosa: 73 miljoni USA dollari suurune müük.
Koostisosad: maisisiirup ja suhkur. See konkreetne loll Halloweeni komme on olnud aastakümneid trikitajate põhitarbeks. Kuid sul on aega mõelda, kas sa ehk annad seda oma lastele nii sageli. Need magusad maiustused on vaid suhkru ja siirupi segu, mis ei saa olla kellegi tervisele ohtlik. Kõige hullem on see, et nende väike suurus toob kaasa lõputu isu maiustada. Sa ei saa aru, kui palju sa oled tegelikult söönud, mis tähendab, et sa kindlasti liialdad. Unusta need väikesed maiustused tervislikuma alternatiivi kasuks.

 1. creme brulee (magustoit, mis koosneb rikkalikust vanillikaste põhjast, mille peal on kiht karamelliseeritud suhkrut.)

Firma: Erinevad
Turuosa: Täpsustamata
Koostisosad: Suhkur ja rasvad. See hõrk magustoit pakub luksuslikku tunnet, millega ükski teine magus roog ei suuda võistelda. Retsept on üsna lihtne, kuid sisaldab mitmeid suhkrurikkaid koostisosi, mis on äärmiselt kaloririkkad. Karamelliseeritud maitse teeb magustoidu eriliseks ja oluline on märkida, et seda ei leia paljudes teistes magustoitudes. Kuid see ei saa siiski korvata asjaolu, et see on sinu jaoks üsna ebatervislik. Püüa hoida oma tarbimist mõõdukana ja siis on kõik korras.

 1. soolase vee taffi (Merevee iirised on suhkrust, maisitärklisest ja piparmündiõliga maitsestatud soolast valmistatud kummikommid)

Ettevõtted: Shriver’s, Fralinger’s, Taffy Town jt.
Turuosa: ei avaldata
Koostisosad: Kondenspiim ja maisisiirup. Soolavee taffy meenutab tugevalt meie lapsepõlve ja on seetõttu populaarne ka täiskasvanute seas, sest meile kõigile meeldib nostalgiline tunne, mida see maiustus tekitab. Kuigi see sisaldab koostisosi, mis ei ole teie üldisele tervisele kasulikud, võib soolase vee taffy olla eriti kahjulik ka sinu hammastele, soodustades nende lagunemist. Mõnede uuringute kohaselt võib vaid seitse tükki soolase vee taffy’t sisaldada umbes 160 kalorit, mis on liiga palju! Kuigi me kõik oleme oma nooruses seda suupistet söönud, ei tundu see tagantjärele enam nii hea.

 1. spordijoogid

Ettevõtted: Gatorade, Powerade, Lucozade jt.
Turuosa: 6,5 miljardit USA dollarit.
Koostisosa: suhkur. Kas oled kunagi mänginud terve õhtu tennist ja tahtnud väga spordijooki, et võidelda higiga? Spordijoogid on suurepärased janu kustutamiseks, kuid nad ei jää kaugele maha limonaadidest ja energiajookidest; nad kõik on süüdi ühes ja samas kuriteos: liiga palju suhkrut. Liigne harjumine spordijookide tarbimisega, eriti kui sa isegi ei tee intensiivselt trenni, võib olla üsna kahjulik. See suurendab nii ülekaalulisuse kui ka südame-veresoonkonna haiguste riski.

 1. tomatikaste

Ettevõte: Erinevad
Turuosa: 21,4 miljardit USA dollarit.
Koostisosad: kahjulikud kemikaalid ja säilitusained. Tomatikaste on ideaalne toidulisand, ükskõik, millist toitu sa ka ei sööks. Olgu selleks siis friikartulid või burgerid, täiuslik lisand tuleb selle klassikalise kastme ainulaadsest maitsest. Ja siinkohal tulebki probleem. Ainulaadne maitse, mida saad, kui lisad tomatikastet mis tahes toidule, tuleneb paljudest kemikaalidest, mida lisatakse, et tugevdada tomati naturaalset maitset. Me teame, et tomatikaste on ükskõik millises sinu roogades, mistõttu on aeg asendada see kaste parema alternatiiviga! Või lihtsalt tee ise tomatikastet oma blenderis.

201. Sünnipäevasalat (Eesti)

Koostisosad: Kartul, majonees, rapsiõli, vesi, lõssipulber, suhkur, sool, sinepipulber, modifitseeritud tärklis, paksendajad (E415, E412), munapulber, happesuse regulaator E260, säilitusaine E202, vorst, sealiha, vesi, seakamar, tärklis, sool, sojavalk, lõhna- ja maitseained, vürtsid, stabilisaatorid (E450, E451), nisuvalk, glükoos, antioksüdant E300, maltodekstriin, hüdrolüüsitud taimne valk (raps, mais), toiduvärv E120, säilitusaine E250), muna, kurk, konserveeritud hernes, roheline sibul, sool, suhkur, maitsetaimed, glükoos, vürtsid, selleriekstrakt.
NB! Tee ikka ise normaalne salat, selle asmel, et sellist solki süüa! Huvitav, kes kodus valmistaks salatit nii rohkete ja mõttetute lisanditega?

202. Doktorivorst (Eesti)

Mida sisaldas kuulus nõukogudeaegne Doktorivorst? 70% sealiha, 25% loomaliha, 3% kanamune, 2% piima. Ei mingeid lõhna- ega maitseaineid, stabilisaatoreid – ei mingit keemiat, tärklist ega muud jama! Kõik oli naturaalne!
Mis paska sisaldab aga tänapäevane Doktorivorst? Etiketil on lugeda:
Keeduvorst. Koostisosad: sealiha (55%), vesi, veiseliha (10%), seapekk, kanamuna, vadakupulber (sh piim), sool, lihavalk, stabilisaator: E450, tärklis, suhkur, happesuse regulaator: E451, antioksüdant: E316, lõhna- ja maitseained, säilitusaine: E250. Võib sisaldada vähesel määral soja, sellerit ja sinepit. Mittesöödav kest…
Nõukogude Doktorivorstis oli liha 85%, nüüdses aga vaid 65%. ÖÖK!

Doktorivorst. Mittesöödav kest. Unustatud on lisada, et mittesöödav ei ole ka sisu!

Tunne kahjulikke lisaained!

E102 (tartrasiin) – võib põhjustada allergilist löövet, naha ja limaskestade ärritust, migreeni, kõhuvalu, iiveldust, nägemishäireid ja liigesevalu.
E104 (hiniinkollane) – võib põhjustada hüperaktiivsust, dermatiiti, allergilisi reaktsioone.
E110 (päikeseloojangukollane) – võib põhjustada vesist nina, ninakinnisust, allergilisi reaktsioone, iiveldust, oksendamist.
E122 (asorubiin), E123 (amarant), E124 (erkpunane 4R), E129 (võlupunane АС), E151 (briljantmust. BNl E154 (pruun FK), E155 (pruun HT), E180 (litoolrubiin BK) – kõik asovärvid võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, hüperaktiivsust, astmat.
E200 (sorbiinhape) – võib tekitada ülitundlikkust suu ümbruskonnas, E211 (naatriumbensoaat) – võib põhjustada ja süvendada allergilisi reaktsioone.
E210 (bensoehape)
E212 (kaaliumbensoaat)
E213 (kaltsiumbensoaat) – tõstavad laste hüperaktiivsust tekitavad peavalu ja maoärritust, võimendavad allergilisi reaktsioone.
E250 (naatriumnitrit) – seostatakse erinevate vähktõvrvormide, peamiselt jämesoolevähiga (puhtal kujul kasutatakse Šveitsi surmavabrikus Diginitas inimeste surmamiseks – tapab 20–30 sekundiga)
E251 (naatriumnitraat) – tekitab imikutel ja väikelastel hapnikupuudust.
E320 (butüülhüdroksüanisool)
E321 (butüulhüdroksütolueen) – suurendavad kantserogeenset toimet, võivad põhjustada allergilisi reaktsioone ja astmat.
E621 (naatriumvesinikglutamaat)
E622 (kaaliumvesinikglutamaat)
E263 (kaltsiumglutamaat) – võivad põhjustada südamepekslemist, peavalu, lihas- ja liigesevalusid. Imikutele ja väikelastele keelatud.
E951 (aspartaam) – võib tekitada peavalu, epilepsiat, neuroloogilisi häireid.
E952 (tsüklamaat) – võib tekitada fotodermatilti, keelatud USAs ja Inglismaal.
E954 (sahhariin) – kantserogeense toimega.
E1520 (propüleenglükool) – suurema koguse sattumisel inimese organismi võib esineda iiveldust peapööritust nahaärritust.

 

MAAJA

NB! Loe ka:
Söödavaid puuvilju meenutades!
Nõukogudeaegsest doktorivorstist on jäänud vaid helged mälestused!
Lõpp terviseterrorile!
Ettevaatust – arst!