Mehele ei sobi vereülekandeks sünnitanud naise doonoriveri!
Sellise üllatava avastuse tegid Hollandi Leideni ülikooli teadlased, kes analüüsisid rohkem kui 31 000 naist ja meest, kellele oli ajavahemikul 2005–2015 tehtud ühtekokku ligi 60 000 vereülekannet. Selgus, et naise vere ülekandmine mehele põhjustas lubamatult palju surmajuhtumeid.
Umbes 4000 meest suri pärast vereülekannet erinevatel põhjustel. Andmete analüüsimisel avastasid teadlased üllatava seose. Nendele meestele, kellele oli üle kantud juba kord sünnitanud naise doonoriverd, oli surmajuhtumeid palju rohkem, kui nende meeste hulgas, kellele kanti üle kas meesdoonoriverd või doonoriverd naiselt, kes polnud veel jõudnud emaks saada. 1000 mehest, kellele oli kantud üle kasvõi kord sünnitanud naise doonoriverd, suri 101 meest. Mehed, kellele oli üle kantud meesdoonori verd, suri 80 ja need, kellele oli doonoriverd kantud üle veel mitte sünnitanud naistelt, suri 78 meespatsienti. Sama täheldati ka naispatsientide hulgas, kellele oli üle kantud sünnitanud naiste doonoriverd, kuid usaldusväärne statistika puudub.
Vereülekande selliste tagajärgede kohta vettpidavat selgitust veel ei ole ja alles edasised uuringud võivad sellele küsimusele vastuse anda. Tähelepanuväärne oli aga see, et kõige sagedasemaks surmapõhjuseks oli meespatsiendi kopsufunktsiooni lakkamine kui tõrjereaktsioon ülekantud doonoriverele. Selline reaktsioon võib olla seotud immuunsüsteemiga. Raseduse ajal moodustuvad naise organismis loodet kaitsvad antikehad. Võimalik, et need muutused kestavad edasi ka pärast sünnitust ja selliselt naiselt võetud doonorivere ülekandmine võib põhjustada meestel letaalse lõpuga komplikatsioone.
NB! Loe ka:
Milline mõju on veregrupil haigustele?
MAAJA