Milline mõju on veregrupil haigustele?

4 minutit lugemist

Tänini usutakse Aasias, et veregrupp mõjutab meie karakterit. Nii Ameerikas kui ka Euroopas leidub aga neid, kes sätivad oma toitumist veregrupiga. Mõlema jaoks pole aga mingit usaldusväärset statistikat. Küll võib aga üht-teist öelda veregrupi mõjust teatud haigustele…

Enamikul inimestest on A või 0 grupi veri. Sinna juurde kuulub veel nn reesusfaktor, mis võib olla kas positiivne või negatiivne.
Nagu Harvardi ülikooli pikaajaline uurimus näitab, on 0 veregrupiga inimestel (vedel veri!) väga väike risk haigestuda südamehaigustesse või et neid võiks tabada infarkt. Uurimuses koguti andmeid 89 500 inimese kohta. AB veregrupi inimestel on see risk 23 protsenti kõrgem. Samuti võib neil erinevalt A, B või 0 veregrupi inimestest olla probleeme vere hüübimisega (ei vasta tõele). Kõige vähem probleeme vere hüübimisega on 0 grupil.
Rootsi Karolinska ülikooli teadlased on suure hulga veredoonorite näitude järgi teinud kindlaks, et AB veregrupiga inimestel on 26 protsenti suurem tõenäosus haigestuda maovähki ja A grupil 20 protsenti suurem kui B või 0 grupil. Ka esines kõhunäärmevähki rohkem AB grupil, kuid maovähki oli jällegi rohkem 0 grupil. Rootslased kogusid vastavaid andmeid rohkem kui miljoni inimese kohta 35 aasta jooksul. Mälu ja kontsentratsiooniga oli kõige rohkem probleeme AB grupil (jama). Vermonti ülikooli 30 000 inimese uurimine kinnitab, et neid probleeme võib AB grupis olla koguni 82 protsenti rohkem kui teistel veregruppidel (ärgu teadlased rohkem peale võtku!).
Märkimisväärne on aga see, et 0 veregrupiga inimesed on paljude haiguste suhtes väga vastuvõtlikud. Seda on pandud tähele eriti erakorralise meditsiini osakondades, kuhu on toodud raskete traumadega inimesi. Jaapani teadlased selgitasid juba 2018. aastal välja, et 0 veregrupiga inimestel olid raskete vigastuste korral ellujäämisvõimalused poole väiksemad kui teiste veregruppidega vigastatute puhul. Kuidas sellisest statistikast terve mõistusega aru saada, eelpool ju selgesti kirjas, et sama probleem esineb ka AB veregrupiga inimestel.
Üks võimalikke seletusi selle kohta oleks, et 0 grupi veres on vähem vere hüübimist soodustavat proteiini kui teistes veregruppides. See omakorda soodustab raskete vigastuste korral suurt verekaotust. Uurimuse autorid väidavad, et suur verekaotus on raskete traumade korral peamiseks surmapõhjuseks.

Maailma mastaabis jagunevad veregrupid järgmiselt:

AB– 1%
B– 1%
AB+ 5%
0– 4%
A– 4%
B+ 21%
0+ 36%
A+ 28%

Umbes 41 protsendil Maa elanikest on 0-grupi veri. Eestis on kõige laialdasemalt levinud A-veregrupp. Kõige vähem on maailmas AB-veregrupiga inimesi. Enim on neid Lõuna-Koreas, kuid isegi seal moodustavad nad ainult umbes 9 protsenti kogu elanikkonnast (Põhja-Koreas 11 protsenti).

Kõige „tänuväärsem“ doonorivere grupp on reesusnegatiivne 0 veregrupp, sest sobib kõigile teistele veregruppidele. Neid nimetatakse ka universaalseteks doonoriteks. AB veregrupp positiivse reesusfaktoriga on aga universaalne vastuvõtja, sest talub kõiki teisi veregruppe. Kuid on ka haruldasi veregruppe, mida tuleb ette ühel juhul tuhandest. Näiteks „Bombay“ grupp, mille kandjad taluvad ainult sama haruldase veregrupi ülekannet. See asjaolu on meedikutele suureks väljakutseks.

0– grupi verd võib üle kanda 0–, 0+, B–, B+, A–, A+, AB– AB+
0–, 0+ grupi verd võib üle kanda 0+, B+, A+, AB+
0–, B– grupi verd võib üle kanda B–, B+ AB–, AB+
0–, 0+, B–, B+ grupi verd võib üle kanda B + AB+
0–, A– grupi verd võib üle kanda A–, A+, AB–, AB+
0–, 0+, A–, A+ grupi verd võib üle kanda A+, AB+
0–, B–, A–, AB– grupi verd võib üle kanda AB–, AB+
0–, 0+, B–, B+, A–, A+, AB–, AB+ grupi verd võib üle kanda AB+

* * *

Jaapanis usutakse, et veregrupp määrab inimeste saatuse
See on lausa nii oluline, et veregrupi kohta küsitakse juba esimesel kohtumisel. Lisaks leidub Jaapanis väga palju raamatuid, mis sisaldavad informatsiooni erinevate veregruppidega inimeste iseloomuomaduste ning saatuse kohta. Kuid mida räägib veregrupp sinu kohta?

A
A-veregrupiga inimesed on introvertsed ja häbelikud. Tõsised, mõistlikud, kannatlikud ning vaoshoitud. Nad on head partnerid ja usaldusväärsed kaaslased. Nad on perfektsionistid, kes oskavad teistega arvestada. Kõige halvemaks omaduseks on kangekaelsus.

B
Inimesed, kelle soontes voolab B-grupi veri, on sõltumatud individualistid. Parimateks omadusteks on loovus, optimism ja suur empaatiavõime. Kuid sellest hoolimata võivad nad mõnikord väga egoistlikud olla. Selle veretüübiga mehed on naistemehed.

AB
AB-grupi verega inimesi iseloomustab väga kõrge intelligents. Nad on väga ratsionaalse mõtlemisega introverdid. Mõnikord võivad nad liiga keevalised ja kriitilised olla. Paljud neist on kahepalgelised ja see muudab nende usaldamise keeruliseks.

0
0-grupp on enesekindel, sõbralik ja ambitsioonikas grupp. Nad ei karda riske, neil on kõrged ambitsioonid. Nad teevad kõike kirega. Mõned inimesed arvavad, et nad jätavad endast pidevalt ülbe, tungiva ja uhke mulje. Nad paistavad enda olemusega alati massist silma.

MAAJA

NB! Loe ka:
Kas su vererõhk on korras? (Lisatud ka test)
Miks inimesi kimbutab kõrge vererõhk, loomi aga mitte?
Mehele ei sobi vereülekandeks sünnitanud naise doonoriveri!
Kuidas aeg ja ilm su tervist mõjutavad

0

Your Cart