Make Love, Not War!
21. juulil 1969. aastal astus Neil Armstrong esimese inimesena Kuu pinnale ja konservatiivne Ameerika tähistas triumfi oma verivaenlase Nõukogude Liidu üle. Samal ajal pidas USA president Lyndon Johnson Vietnamis, Laoses ja Kambodžas sõda neis riikides Nõukogude Liidu ja Hiina toetusel võimule pürgivate kommunistide vastu…
Kuid siis juhtus midagi sellist, mis köitis noorte ameeriklaste meeli veelgi enam. 15.-17. augustini 1969 toimus New Yorgi osariigis Betheli linna lähedal rockifestival, mis läks ajalukku Woodstock Art and Music Fair nime all. Üles astusid sellised omaaegsed kuulsused nagu Arlo Guthrie, Janis Joplin, Santana, Ten Years After, Jimi Hendrix, The Who ja teised. Kolme päeva pilet maksis 18 dollarit, mis oli tollal suur raha. Kuid kõrgest hinnast hoolimata huvilisi jätkus ja õige pea valitses ürituse toimumiskoha ümbruses täielik kaos. Kuigi korraldajad olid arvestanud 200 000 osavõtjaga, oli neid varsti 400 000! Poolteist miljonit fänni jäid aga liiklusummikutesse toppama ja politsei saatis nad kõik koju tagasi.
Ürituse idee käis välja noor muusikaprodutsent Mike Lang, kes elas Bethelist 80 kilomeetri kaugusel asuvas Woodstockis. Ta tahtis selles kunagises kunstnikekoloonias oma helistuudiot luua ja kontserdiga vajaliku raha kokku saada. Sõbrad toetasid tema ettevõtmist ja varsti kasvas väikesest ideest mammutprojekt. Kuna Woodstocki elanikud protesteerisid ürituse korraldamise vastu, oli lõpuks üks farmer nõus rentima 50 000 dollari eest 16 hektarit oma põllumaad, mis meenutas pärast kontserti prügimäeks muudetud porist lahinguvälja.
Õige pea muutus aga festival legendiks, kuigi ontlikud poliitikud ja murelikud ning jumalakartlikud lapsevanemad olid šokeeritud sellistest ajaleheteadetest: „Seksi, uimastite ja rock’n rolliga panid 400 000 noort inimest püsti ajaloo vingeima party. Reporterid kirjutasid nn lillelaste kohta: „Nad suitsetasid marihuaanat ja armatsesid otse lageda taeva all!“
Hipid ja patsifistid ise uskusid pärast selliseid teateid, et ühiskonnas on algamas uus ajastu. Nende motoks sai „Ära usalda kedagi, kes on vanem kui 30!“, „Ja see, kes on teinud vabaarmastuse oma südameasjaks, peaks kaks korda ühe ja sama inimesega seksima, kuulub puritaanide hulka!“
Nüüd, hulk aastaid pärast Love-and-Peace-Happening’i on kunagised Woodstocki veteranid ammugi pensionil ja elavad vaikset, monogaamset ja monotoonset pereelu.
MAAJA