Maailma kõige ohtlikumad supelrannad

6 minutit lugemist

Polaaröö kestab Eestis oma pool aastat. Taevas on nädalate viisi pilves, lumelobjakas lirtsub kalosside all. Prrr! Nii mõnigi üritab koledat ja trööstitut talve reisiga lõunamaale lühemaks teha, et kuuma päikese all akusid laadida ja soojas meres sulistada…

Kuid ettevaatust, nii mõneski rannas võivad varitseda hädaohud, olgu siis inimese enda või looduse põhjustatud. Allpool annamegi ülevaate maailma kõige ohtlikumatest supelrandadest.
* Türkiissinine meri, pimestavalt valge korall-liiv – Vaikses ookeanis asuval Bikini atolli rannad oleks nagu pildiraamatust pärit. Sellegipoolest pole sinnakanti juba aastakümneid sattunud ükski turist, saared on senini asustamata. Bikini atollil luurab nähtamatu hädaoht: radioaktiivne kiirgus. Aastatel 1946–1958 sooritasid ameeriklased oma kallist kodumaad säästes Bikini atollil 27 tuumapommiplahvatust. 1960. aastate lõpus lubati saareelanikel tagasi pöörduda, kuid juba mõne aasta pärast olid nad sunnitud uuesti lahkuma, sest radioaktiivse saastatuse tase osutus mõõtmistel liiga kõrgeks. Uuematel andmetel on saared taas enamvähem elamiskõlblikud alates 2040. aastast. Mõned piirkonnad on aga kuulutatud suletud tsoonideks järgmiseks 24 000 (!) aastaks. Kuid selle piirkonna ainsaks ohuks pole mitte ainult radioaktiivne kiirgus. Kuna kalalaevad atolli piirkonda väldivad, on haid hakanud seal jõudsasti paljunema. Bikini haid on äärmiselt agressiivsed ja pole teada, kas sellel on ka mingi seos tuumapommikatsetustega. Igal juhul on Bikini atolli rannad kõige ohtlikumad maailmas.
Kuid hädaohud luuravad ka teistes randades…

Ajuy rand – ilus, kuid väga ohtlik.

* Punane majakas Ponce de Leon Inlet’i neemel Floridas. Kõik on kena, kuid vette minna pole soovitav. Poolsaar, mis lahutab Halifaxi jõge Atlandi ookeanist lausa kihab haidest. Majakat tasub siiski külastada, sest ülevalt avaneb fantastiline vaade.
* Must laavaliiv Kanaaride Fuerteventura saare rannas. Ajuy rand pole suplemiseks sobiv oma ebatavaliselt tugevate voolude tõttu. Palju suplejaid on keelust hoolimata söandanud vette minna, tugev vool kandis nad merele, kus nad uppusid.
* Tõeline loodusparadiis Brasiilias on jõerand Alter do Chao Santarémi lähedal. Suplemisest tuleks siiski hoiduda, sest Tapajóse jõe kaudu ujuvad siia piraajad, kellele meeldib väga suplejaid näksida.
* Sildid New Smyrna lahe ääres Floridas hoiatavad mereelukatega seotud ohtude eest. Ohtude all on eelkõige peetud silmas tiigerhaisid ja vaalasid, kes tulevad rannale ohtlikult lähedale. Selles piirkonnas on nii mõnigi uljaspea oma elupäevad tiigerhai lõugade vahel lõpetanud.

Long Beach Island.

* New Yersey rannikust 6–9 km kaugusel asuv 18 km pikkune Long Beach Island on ideaalne pikkadeks kosutavateks jalutuskäikudeks, selle rannad aga mitte suplemiseks. Arvukad tiigerhaid ootavad vaid juhust, et suplejale hambad sisse lüüa. Muide, Long Beach Islandil Beach Haveni kuurordis toimus 1916. aastal kuulus hairünnak, millest on juttu raamatus „Varjud meres“ (Eesti Raamat, 1979) ja mille põhjal on vändatud ka film. Ühendriikide rannikuvetes on alates 1900. aastast hukkunud hairünnakute läbi 161 inimest (tegelikult ilmselt tunduvalt rohkem).
* See on Hawaii tuntuim rand: Hanakapiai Beach Kauai saare põhjaosas. Sildid rannas hoitavad isegi vee lähedale minemise eest. Muidugi on ka sealkandis haisid, kuid veel ohtlikumad on maailma kõrgeimad murdlained ja tugevad tagasivoolud (rip current), mis on palju inimesi merele kandnud. Vool on sealkandis nii tugev, et väsitab lühikese ajaga ka kõige tugevama ujuja.
* Ka Bolina Beach Californias on tuntud hairünnakute tõttu.
* Rahulik ja idülliline on Atlandi ookeani ääres asuv Myrtle Beach (Horry maakon, Lõuna-Carolina). Kui uskuda eri allikaid, siis on sealses piirkonnas rohkem kui 500 inimest hairünnakute tagajärjel hukkunud. (Mitte kõik hairünnakud ei jõua ajaleheveergudele! Võimaluse korral vaikitakse supelrandades toimunud hairünnakud lihtsalt maha.)

Plakatid randades hoiatavad nii haide kui ohtlike tagasivoolude (rip current) eest.

* Haid on suureks probleemiks kõigile Kaplinna ümbruskonna plaažidele. Mõned reisibürood aga üritavad selle pealt kasu lõigata ning pakuvad sukeldumistuure (tõsi küll, metallpuuris), mille ajal võib valge haiga sõna otseses mõttes tõtt vaadata.
* Cable Beach Austraalias on ainult näiliselt idülliline paigake. Seal ohustavad suplejaid krokodillid. 2017. aasta veebruaris nähti seal ringi askeldamas nelja meetri pikkust krokodilli. Ka haid tulevad sageli ranna lähedale, üllatades suplejaid isegi madalas vees. Austraalia põhjaranniku lähedal ohustavad ujujaid ka mürgised meduusid.
* Austraalia linna Perthi lähedal on imeilusad rannad. Meri lausa kutsub ujuma või snorkeldama. Kuid ujumine on seal väga ohtlik, sest meri lausa kihab tiigerhaidest. Rannast eemal merel võib kohata ka vaalasid, kes ei ole inimesele ohtlikud, kuid siiski pole soovitav nende lähedusse sattuda. Kõik Austraalia rannad on suplemiseks ohtlikud. Alates 1900. aastast on Austraalia vetes hairünnakute tõttu hukkunud ametlikel andmetel 277 inimest.
Mehhikos Zipolite rannas on vetelpäästjatel tööd aastaringi: hiiglaslikud lained ja tugevad voolud kannavad ikka ja jälle hoiatussilte ignoreerivaid suplejaid merele.

* * *

Paljudes randades tekkiv mõõnavool (ing k rip current) on väga ohtlik. (Eestikeelne termin mõõnavool pole päris korrektne, sest selline vool pole seotud alati mõõnaga). Rip current’i puhul on tegemist omapärase, lausa mõistatusliku tagasivooluhoovusega. Kui hoovus hakkab inimest rannast eemale kiskuma, tuleb ujuda kaldaga paralleelselt, mitte hoovusega võidelda, sest kaotajaks jääb ujuja. Tagasivooluhoovused ei ole kuigi laiad ja kui inimene sellest voolust välja saab, on aega – iseasi kas ka võhma – kalda poole ujuda.  Tagasivooluhoovus esineb sagedamini liivarandades, madalike või teiste takistuste (näiteks kaljud, karid, kaldatammid, maasääred) ümbruses, kus vee tagasivool on kiirem kui mujal keskmiselt 9 km/h. Just nendes kohtades kannab tagasivooluhoovus ujuja kiiresti kaldast eemale sadade meetrite kaugusele ja väsitab lühikese ajaga ka kõige tugevama ujuja. Umbes 80% kõigist uppumistest meres on põhjustatud tagasivooluhoovustest.

NB! Kõigis sellistes randades, kus esinevad tugevad voolud, on targem sulistada nii madalas vees, et jalad alati põhja ulataksid.

Selline randme külge kinnitatav abivahend võib päästa sind hädaolukorras uppumisest! Saadaval postimüügis.

Maailma jubedaimad supelrannad

Nüüd, mil käes aeg puhkust plaanida, võivad valiku langetamisel alljärgnevat arvestada need, keda köidavad kauged sadamad ja soojad rannad. Nendest paikadest peaks pigem eemale hoidma.
Suhhumi (Gruusia). Täielik sissekukkumine, nagu terve Gruusia Musta mere rannik – üleni reostatud naftaga, kõikjal mafioosod ja ühiskond üsna rahutu. Ettevaatust ka marutaudi ja difteeriaga.
Repulse Bay (Hongkong). Harva on rand oma nime nii täpselt ära teeninud (tlk. Eemaletõukav Laht), sest seal lebab kõikjal koerte ja mereforellide korjuseid; üldse jätab kogu ümbrus tõepoolest trööstitu mulje.
Napoli (Itaalia). Laht ise on ju väga ilus, aga merelainetes loksub reovesi ja selles koolerabakterid. Tänu maffiale on sealkandis ka kõrge kuritegevuse tase.
Gaza Strip (Iisrael). See kunagi nii kaunis olnud liivane rannikuriba on nüüd kaetud lösakilevajunud palestiinlaste laagritega. Seal on pesitsuspaiga leidnud ka otsatu hulk rotte, merest ulatuvad välja roiskveetorud.
Kuwait. Rannal jalutades võid astuda millessegi vedelasse ja räpasesse. Kui emake Loodus sinu vastu armuline on, võib tegemist olla naftaloiguga. Kui mitte, võib see olla üks paljudest maamiinidest, mis taganevad Iraagi väed Lahesõja ajal maha jätsid.

NB! Loe ka:
Ettevaatust – mõrvarmeduus!
Punase mere võlud ja ohud (galerii)
Pulmareis lõppes hai lõugade vahel