Kui närib tusk

3 minutit lugemist

Igaüks meist on tunda saanud niisuguseid aegu, mil oled kohe nagu elumere suure laine viimases põhjas: rõhutud ja tuim, tuju nii alla nulli, et isegi välja mõelda ei oska, mida tahaks. Spetsialistid, teadagi, nimetavad seda tõeliseks depressiooniks. Ja arvavad, et kõige kindlamalt suudad end sealt välja tirida ainult sina ise. Siinjuures õpetavad prantsuse psühholoogid, kuidas depressiooni vältida või viia selle mõju miinimumini.
* Ela rõõmsalt ja lahedalt. Ära sea enesele igas asjas etle kindlaid raame, ära jaga enesele ülirangeid käske ja keelde, eira tabusid.
* Ära pööra ülemäärast tähelepanu elu pisiasjadele. On lausa sõge lasta end rööpast välja viia murdunud kingakontsast. lössitorgatud autokummist, poriseks pritsitud mantlist, paduvihmast, müüjanna mühakusest, kelneri küündimatusest, ükskõik kelle jultunud lollusest jne.
* Õpi oma mõtteid jälgima ja neid kontrolli all hoidma. Kui liiga mustad mõlgutused saavad kinnisideeks, peleta nad minema. Meenuta filmi „Tuulest viidud” peategelast Scarlet O’Harat: „Sellele ma täna ei mõtle, mõtlen siis, kui mul rohkem jõudu on!”
* Kui tekib mistahes probleeme, ära looda, et küll see või too sõber, sugulane või armsam sul neid lahendada aitab. Sugereeri enesele, et saad oma asjadega hakkama iseenese jõust.
* Õpi palvetele või ettepanekutele vastamiseks, oma suhtumise väljendamiseks ütlema selgesti ja hirmutajalt või ei. Sellega hoiad ära paljud arusaamatused, mis sind tusatujuni võivad viia.
* Suhtu respektiga iseenese tunnetesse ja emotsioonidesse – nende seas ei või olla halbu või nn kõlbmatuid. Õpi neid analüüsima, eritle negatiivseid emotsioone seni, kuni mõistad, millest nad tekivad. Lahenda olukorrad nii. et nad olematuks muutuksid. Sest kui neid lihtsalt maha suruda püüad, on depressioon kindlustatud.
* Kui tunned, et emotsioonid kipuvad kontrolli alt väljuma, võta meetmed: korrasta hingamine. Söö aeglaselt mäludes natuke värsket puuvilja, vaata aknast välja, mine kõndima, osta endale lilli, joo õlut, tõmba üks väga sikk ja kallis sigaret.
* Hoia pea püsti nii otseses kui ülekantud tähenduses! Vaala elule vastu julgelt ja avatult. See turgutab eneseusaldust ja kutsub esile ka teiste lugupidamise.
* Ära jäta sööti oma huumorimeelt. Kohenda oma mõttemalli põhimõttel, et igas asjas on midagi naljakat. Vaata komöödiafilme, loe humoreske.
* Ole iseenese vastu südamlik ja salliv – andesta enesele oma pisikesed vead ja möödalaskmised. Täiuslikke inimesi pole olemas, aga kübekese armastust ning õrnust väärivad kõik. Sina kah.
* Depressiooni võib eriti meie kiirel ja keerulisel ajal põhjustada ka väljamagamatus. Sellepärast harjuta end regulaarselt lõõgastuma ja piisavalt magama – uni on haruldaselt kosutav ravim.
* Vaata, mida ja kuidas sa sööd. Kui söömine on sulle saanud omamoodi trankvilisaatoriks, siis vaata ette – rikud lõplikult oma ainevahetuse, mis omakorda viib liigse kehakaaluni ja sellega kaasneva stressini, millest saab depressioon. Siis võid ringi sulgunuks lugeda.
* Ja lõpuks: ära võitle depressiooniga pimedas ja vaikuses diivanil lamades – oodates, et küll ta ükskord mööda läheb. Tõuse püsti, pane riidesse ja mine välja. Igaüks teab, kes sõpradest on niisugusel puhul kõige kosutavam kaaslane. Veelgi parem: mine tantsima või jõusaali, kuhu lahes, kus on reibas ja lahe rahvas. Mõistagi ilma meelemürkide loetuseta! Klaasi šampanjat või head veini võid endale lubada siis, kui oled tasakaalu tagasi saanud.