Keskeakriis – reaalsus või müüt?

5 minutit lugemist

Iga inimene teab vähemalt tosinat rahvatarkust nagu „Vigadest õpitakse“, „Jagatud mure on pool muret“, „Targem annab järele“ jne jne. Kõigis neis soovituslikes kõnekäändudes on oma iva, kuid neil kõigil on üks ühine viga – reeglina on need valed. Sellegipoolest antakse neid tarkusi edasi põlvest põlve, trotsides kõiki muutusi ühiskonnas. Keskeakriis on üks tobedatest müütidest, millele on üritatud teaduslikku põhjendust anda ja absoluutse tõe pähe serveerida.

See juhtuvat enamasti 40-ndate keskel. Mees jätab oma naise maha, võtab endale 20 aastat noorema armukese, ostab sportauto ja üritab sel viisil veel kord tormilisi noorusaastaid läbi elada. Mõiste keskeakriis võttis 1965. aastal kasutusele kanada psühhoanalüütik Elliott Jaques. Tema teooria järgi hakkavad mehed 40-nda ja 60-nda eluaasta vahel ühtäkki endale teadvustama oma surelikkust, vananemise vältimatust ning võtavad luubi alla oma senise elu ja tulevikuplaanid. 1994. aastal korraldatud küsitlus näitas, et 86 protsenti noortest täiskasvanutest uskusid müüti keskeakriisist.

Keskeakriis – mis jura see veel on?

Head seksi nautides pole tahtmist oma pead mingi kriisiga vaevata.

Uuemad uurimused, eelkõige aga inimeste endi kogemused on veenvalt näidanud, et keskeakriis on pigem erand kui rusikareegel, mis mitte mingil juhul vaidlustamisele ei kuulu. Mehe hallid meelekohad ei mõjuta mitte kuidagi tema käitumist ning ellusuhtumist. Kui aga halli sigineb tema abikaasa juustesse, on kõik vastupidi. Kui naine hakkab viljakast east välja jõudma, siis tema partner tunnetab seda alateadlikult. Ostes sportautosid ning veetes öid noorteklubides, ei püüa mees tagasi saada oma noorust, vaid lihtsalt otsib asendajat vananevale naisele. Ehk teisiti öeldes: nooruse eliksiir on noor partner! Kui me räägime keskeakriisist, siis ei saa ühe mõõdupuuga mõõta naisi ja mehi. Kui 50-aastane naine võib ennast tõesti elava kalmistuna tunda, siis 50-aastasest härrasmehest, kes on endale kaasaks valinud noore iluduse, läheb keskea kriis kauges kaares mööda!

USA teadlased küsitlesid kogu riigis 3032 meest ja naist vanuses 25 kuni 74 eluaastat. Selgus, et inimesed vanuses 40 kuni 60 eluaastat tundsid end paremini kui kunagi varem ega kurtnud sugugi selle üle, et elu hakkab õhtusse veerema. Teised uurimused aga kinnitavad, et maksimaalselt 10–25 protsenti keskealistest inimestest kannatavad keskeakriisi all. Paljud 40- kuni 60-aastastest inimestest tunnevad ennast aga psüühilises ja emotsionaalses mõttes lausa tippvormis olevat ega suuda kuidagi mõista, mis võiks neid mingisse hingelisse kuristikku tõugata. Sellisel üleoleval suhtumisel keskea kriisi on ka täiesti vettpidav põhjendus. Just keskikka jõudnud inimene on oma võimete ja karjääri tipus. Noor on rikas vaid siis, kui ta on sündinud miljonäride perekonda. Ja kui inimene on teeninud juba soliidse varanduse ja tal on ka soliidne pangaarve, et ennast hästi ja kindlustatult tunda, siis mis kuradi kriisist saab veel juttu olla? Keskea kriisist pasundavad ikkagi need hädavarestest psühholoogid, kes pole ise elus midagi saavutanud, kelle pangaarve on kahekohaline ja kes seetõttu armastavad kraaksuda ainult hädadest, õnnetustest, kompleksidest ja kriisidest. Kuid nüüd lühidalt veel teistestki müütidest.

Vaesus ja harimatus on terrorismi peamisteks põhjusteks

Vale! Enamik terroristlike rühmituste juhtidest ja enesetaputerroristidest on olnud kõrgharidusega ja pärit jõukatest perekondadest. 33-aastane Mohammed Atta, kes juhtis reisilennuki Maailma Kaubanduskeskuse põhjatorni, lõpetas Hamburgi Tehnikaülikooli.

Sektiliikmed on kiiksuga

Vale! Uurimused on näidanud, et enamik ekstreemsetesse sektidesse kuuluvaid inimesi pole millegi iseäralikuga silma hakanud. Küll ei kehti see aga nende juhtide kohta, kes on reeglina olnud paadunud perverdid (David Koresh, Marschall Applewhite, Charles Manson, Jim Jones jt).

Inimeste kogunemine suurtesse hulkadesse suurendab agressiivsust

Vale! Teaduslikud uurimused tõendavad, et agressiivsus võib inimmassis isegi väheneda.

Naise jahe hoiak suurendab mehe huvi temas vastu

Paljud naised arvavad, et mehe tähelepanu äratamiseks on kõige parem viis jääda tema suhtes näiliselt ükskõikseks. Vale! Eksperimendid näitavad, et mehed ei huvitu naistest, kes peavad ennast üleval nagu vallutamatud kindlused.

Hämaras lugemine kahjustab silmi

Vale! Uurimused pole andnud ühtegi tõendit selle kohta, et nõrgas valguses lugemine kahjustaks silmi. Silmad võivad küll väsida, kuid nendega ei juhtu midagi halba.

Alkohol mõjub tugevamini, kui juua lennukis

Vale! Kõrgusel ei ole mingit osa alkoholi mõjule.

Parim vahend pohmelli vastu on dušš ja kuum kohvi

Vale! Mõlemal pole mingit tõestatud mõju alkoholi lagunemisprotsessile inimese kehas.

Koerad näevad maailma ainult mustvalgelt

Vale! Koerad ei näe küll punast ja rohelist värvi, kuid see-eest teisi värve, näiteks sinist ja kollast.

Juuste sagedane lõikamine paneb need kiiremini kasvama

Vale! Juuste lõikamine ei mõjuta ei juuste tihedust ega nende kasvamise kiirust.

Spinat annab jõudu!

Vale! Asi on selles, et spinati esimene laborianalüüs 1890. aastal läks pehmelt öeldes aia taha. Ja nii tekkis legend spinati suurest rauasisaldusest.

Sagedased kümblused kuivatavad nahka

Vale! Kui nahk muutub kuivaks, siis on vesi selles kõige vähema süüdi. Nahale võib mõjuda ainult vee liiga kõrge temperatuur või liiga palju kloori basseinivees.

Vastandid tõmbuvad

Ühes ülikoolis korraldatud küsitlus psühholoogiatudengite hulgas näitas, et tervelt 77 protsenti uskus seda „rahvalikku“ müüti. Tegelikkus näeb siiski teisiti välja. Tosinkond uurimust näitab veenvalt, et pigem sobivad inimesed sarnaste iseloomudega. Stabiilne ja harmooniline suhe täiesti erinevate inimeste vahel ei ole mõeldav. Suhtest võib asja saada siis, kui mõlemal kattuvad kümnest kriteeriumist kuus. Tõsi, väikesed erinevused võivad suhtele hästi mõjuda ja seda n-ö värskendada.

Inimene vajab suuri eesmärke

Õhulosside ehitamine ja ülemääraste nõudmiste esitamine ei too lõppkokkuvõttes midagi muud kui pettumusi. Õnnelikud on need inimesed, kes seavad enda ette aga sellised eesmärgid, mida on võimalik täita. Saavutada ideaalne figuur 10 päevaga? Absurd! Võta 2 kg kaalust alla ja juba seegi on hea. Teha fantastilist karjääri? Kuid ka palgakõrgendus pole paha. Inimene tunneb end õnnelikuna siis, kui tegelikkus ületab kõik ootused. Kui aga lootused on üleliia suured ega ole õigustatud, siis järgnevad neile ainult pettumused.