Kuidas Eesti president Lennart Meri esimest korda Vladimir Putini välja vihastas

5 minutit lugemist
Unustamatu Eesti president Lennart Meri.

Oma esimese vimka viskas Lennart Meri juba 1994. aasta veebruaris Saksamaal Hamburgi raekojas toimunud pidulikul nn Matthiase õhtusöögil, kus ta aukülalisena esinedes vihastas välja Vladimir Putini, kes oli tollal Sankt Peterburi aselinnapea. Kui Meri rääkis, et Venemaa on taas asunud idas oma ülevõimu kehtestama, viskas Putin oma salvrätiku lauale ja olles eelnevalt heitnud linnapeale Hennig Vocheraule põlgliku pilgu, marssis saalist välja, nii et põrand tema sammude all kriuksus.

3. oktoobril 1995 esines Eesti president Lennart Meri (1929–2006, president 1992–2001) Berliinis Saksa ühtsuse päeval (Tag der Deutschen Einheit) Saksamaal suurt tähelepanu äratanud kõnega. Oma kõnes kritiseeris ta sakslasi. „Sakslased,“ ütles Meri, „on näidanud üles väga vähe lugupidamist iseenda vastu. Saksamaast on saanud omamoodi Canossa* vabariik, kahetsuse vabariik. Ei saa usaldada rahvast, kes vahetpidamata intellektuaalset enesepõlgust harrastab.“ Ja siis lajatas Meri parima killu: „Minul kui eestlasel on raske aru saada sellest, miks sakslased oma ajalugu tabustavad, nii et on väga raske kirjutada sakslastele tehtud ülekohtust, ilma et sinu peale viltu ei vaadataks – ja seda ei tee mitte eestlased või soomlased, vaid sakslased ise!“

* Canọssa [ka-], varemeis kaljulinnus Põhja-Itaalias Reggio nell’Emiliast edelas. 1077 käis keiser Heinrich IV Canossas ennast alandades paavst Gregorius VII-lt andestust palumas. Väljend „Canossas käik” on saanud alanduse sünonüümiks.

* * *

Am 3. Oktober 1995 hielt estnischer President Lennart Meri (1929–2006) in Berlin eine vielbeachtete Rede zum Tag der Deutschen Einheit, in welcher er sich mit dem Selbstverständnis der heutigen Deutschen kritisch auseinandersetzte. Die Deutschen, so Meri, zeigten wenig Respekt vor sich selbst, Deutschland sei „eine Art Canossa-Republik*“ geworden, eine Republik der Reue. Man könne einem Volk nicht trauen, das rund um die Uhr eine intellektuelle Selbstverachtung ausführe. Seine Ausführungen gipfelten in dem Satz: „Für mich als Este ist es kaum nachzuvollziehen, warum die Deutschen ihre eigene Geschichte so tabuisieren, daß es enorm schwierig ist, über das Unrecht gegen die Deutschen zu publizieren, ohne dabei schief angesehen zu werden – aber nicht etwa von den Esten oder Finnen, sondern von den Deutschen selbst!“
* Als Gang nach Canossa bezeichnet man den Bitt- und Bussgang des römisch-deutschen Königs Heinrich IV von Dezember 1076 bis Januar 1077 zu Papst Gregor VII zur Burg Canossa, wo dieser als Gast der Markgräfin Mathilde von Tuszien verweilte. Dies war notwendig geworden, nachdem Heinrich IV im Zuge des Investiturstreits exkommuniziert worden war. Er soll drei Tage lang kniend um Einlass gefleht haben. Im heutigen Sprachgebrauch wird ein als erniedrigend empfundener Bittgang im übertragenen Sinne als „Gang nach Canossa“ (oder „Canossagang“) bezeichnet.

* * *

Saksamaal keeldus perearst Alternatiiv Saksamaa (AfD) ridadesse kuuluva poliitiku ravimisest. Nimelt luges arst lehest Andrea Zücheri kandideerimisest AfD nimekirjas ja kustutas seepeale Zücheri oma patsientide hulgast.
Tegemist on järjekordse näitega diskrimineerimisest poliitiliste vaadete alusel, kuid et Hippokratese vande andud arst keeldub ravimast talle poliitiliselt mitte sobivate vaadetega patsienti, on siiski juba täiesti uus tase.

Mitte üheski teises filmis pole sakslaste omaaegset Hitleri-vaimustust nii õelalt ja teravmeelselt välja naerdud kui filmis „Eurotrip” (2004). Youtube: Eurotrip (7/8) Best Movie Quote – Hitler Child (2004). Sellisel kujul vihje Hitlerile läks sakslastele nii hinge, et Saksa kinodes näidatud versioonist lõigati see stseen välja.

Andrea Zücher on Waldshuti valimisringkonna kandidaat Bundestagi valimistel ja kuulub AfD-sse aastast 2016. Zücheri enda sõnul kannatab ta kroonilise haiguse all ja peab seetõttu korrapäraselt arsti juures käima. Viimatise visiidi ajal teatas aga arst, et keeldub teda tema poliitiliste vaadete pärast edaspidi ravimast ja soovitas Zücheril endale uus arst leida. Zücheri sõnul oli arst teatanud, et naise poliitiliste vaadete tõttu on „nendevaheline usaldus kadunud“. Arst ei saavat endast enam „ravimisel 100% anda“ ja olevat valmis edaspidi „sekkuma vaid meditsiinilise hädaolukorra puhul“. Arsti otsus oli Zücherile tema enda sõnul täielik šokk.
„Ma ei ole kunagi oma elus nii šokeeritud olnud. Mul tulid pisarad silma.“ Tema sõnul ei oleks ta iial osanud arvata, et Saksamaal midagi sellist juhtuda võib. „On hirmutav, ent ühtlasi ka silmi avav, kui varjamatult ja ilma mingi häbitundeta muudab nn tolerantne ühiskond – kes ise nimetab end tsentristlikuks – tervishoiuteenuse kogu avalikkuse silme all inimese poliitilistest ja ideoloogilistest vaadetest sõltuvaks.
Ajakirjanike järelepärimisele teatas arst, et ei soovi midagi kommenteerida.
Andrea Zücher esitas politseile kaebuse diskrimineerimise kohta. Saksamaa põhiseaduse kohaselt ei tohi kedagi tema poliitiliste vaadete alusel diskrimineerida.
Samas ei ole AfD poliitikute diskrimineerimises midagi uut. Praegu Bundestagis esindatud parteidest on kõige sagedamini langenud erinevate rünnakute alla just AfD liikmed ja nende vara.

Veebruar 2021

Tunnuspildil: Saksa kantsler Willy Brandt asetas 7. detsembril 1970 pärja Varssavi ülestõusule pühendatud monumendi juures, laskus siis kõigi üllatuseks põlvili, et sel viisil Poola rahvalt paluda andestust Teises maailmasõjas Saksa vägede poolt korda saadetud metsikuste eest. See spontaane žest jahmatas kõiki kohalviibijaid. Fotod kantsleri patukahetsusest käis läbi kogu maailma ajakirjandusest. Ja mis eriti kummaline, see patukahetsus (põlvitamine kõikvõimalike immigrantide ees ja poliitkorrektsus sõnakasutuses nii raamatutes, ajalehtedes kui ka dokfilmides) kestab tänase päevani. Saksa poliitikud ei väsi korrutamast, et Saksamaa on avatud riik ja kõik – eriti smugeldajate lahkel kaasabil – riiki saabujad on teretulnud. Ei ole kuidagi võimalik sakslastele selgeks teha, et on aeg lõpetada mineviku pattude pärast põlvitamine, juba ammu oleks aeg selg sirgeks ajada ja mitte igas kavalate trikkidega Saksamaale hiilinud migrandis näha ülekohtu, poliitilise tagakiusamise või kodusõja ohvrit, keda Saksamaa peaks kõikvõimalikel viisidel poputama. Migrantide ees lömitamine on läinud üle igasuguse piiri. Isegi mõned „edumeelsed” saksa teadlased väidavad, et kui sakslased ei hakka süürlaste, neegrite või afgaanidega segunema, siis ootab saksa rahvast ees hääbumine ja verepilastus (!) – lühidalt rahvuse totaalne geneetiline allakäik. Kõik see on muidugi jaburdus, sest kuigi Jaapanis moodustavad jaapanlased rahvastikust 99%, ei saa kuidagi väita, et jaapanlased oleksid poollollakad või et seal oleks levinud abielud lähisugulaste vahel.
Ühes saksa dokfilmis meenutas üks endine Wehrmachti sõdur sõjakäiku Prantsusmaale ja N. Liitu. Kui temalt küsiti, mis teda praegusel Saksamaal kõige rohkem häirib, siis vastas ta: „Mind häirib kõige rohkem see, et ma ei tunne ennast Saksamaal enam sakslasena.”

MAAJA

NB! Loe ka:
Vähemalt ühes asjas Hitler ei eksinud!