Kahe Vene reisilennuki üheaegne hukkumine (2004)

1 minutit lugemist

2004. aasta 24. augusti hilisõhtul kukkusid pea ühel ajal alla kaks Vene reisilennukit. Hukkus ühtekokku 89 inimest. Hiljem selgus, et Tu-154, mille pardal oli 46 inimest, sh 8-liikmeline meeskond, andis kaaperdamishäire, enne kui Doni-äärse Rostovi lähedal alla kukkus.

Teine reisilennuk, Tu-134A (RA-65080), mille pardal oli 43 inimest, kukkus alla Tuula lähistel.
Katastroofid toimusid mõneminutise vahega. Mõlemad lennukid startisid Moskva Domodedovo lennuväljalt umbes 40-minutise vahega. Tuula lähedal alla kukkunud lennuk oli Tu-134A, pardal 35 reisijat ja 8 meeskonnaliiget. Lennuk kadus radariekraanidelt 24. augusti õhtul kell 22.56. Lennuk kuulus kompaniile Volga-Aviaekspress ja oli teel Volgogradi. Kolm minutit pärast Tu-134 allakukkumist kaotas lennujuhtimiskeskus ühenduse teise lennuki, Musta mere äärde Sotši teel olnud Tu-154-ga (RA-85556). Selle rusud leiti 25. augusti hommikul, kuid päästetööde algust takistas paduvihm.
Lennukivrakk asus Kaminsk-Šahtinski rajoonis Gluboki külast 9 kilomeetrit lõunas. See lennuk kuulus kompaniile Sibir ning selle pardal oli 46 inimest, neist 8 meeskonnaliikmed. Allakukkumiskohti lahutas 724 kilomeetrit.
Asjaolu, et mõlemad lennukid tõusid õhku samalt lennuväljalt ja kadusid radariekraanilt enam-vähem samal ajal, näitas, et tegu oli kavandatud aktsiooniga, seda enam, et Tu-154 rusudelt leiti lõhkeaine heksogeeni jälgi. Oletati, et plahvatused toimusid mõlema lennuki tualettruumides ja tegemist võis olla enesetaputerroristidega.
Hilisema uurimise käigus selgus, et lennukid õhkisid kaks naisenesetaputerroristi, Satsita Džebirhanova ja Aminat Nagajeva, kes saabusid Domodedovo lennuväljale 24. augusti õhtul koos kahe saatjaga. Üks neist naistest pääses lennuki pardale ilma dokumentideta ja altkäemaksu andes. Naisterrorist andis lennufirma töötajale tuhat rubla ja saigi viimasel hetkel lennukisse. Militsionäärid panid neid tähele, konfiskeerisid passid ja andsid üle miilitsakaptenile, kes vastutas terrorismivastaste operatsioonide eest. Kapten lasi neil aga minna igasuguse kontrollimiseta ning seejärel läksid nad samas majas ostma pileteid lennukile.

Vt ka internetis: List of Islamic Terror Attacks (al 2001. aastast)