Bangkok (galerii)

11 minutit lugemist

Tai pealinn võib mõjuda lausa šokeerivalt, kuid siin on palju vaatamisväärset neile, kes ei karda tapvat kuumust, lausa talumatut heitgaaside haisu ja segadust. Bangkok pakub lõputult üllatusi, alates tohututest kaubanduskeskustest, varjulistest templitest ja lärmakatest turgudest restoranide, unisevõitu kanalite ja kireva ööeluni…

Kuningas Rama I kujundas linna Ayutthaya eeskujul – siin on risti-rästi kanaleid ja suurejoonelisi templeid. Kuigi suur osa vanalinnast on asendunud igas suunas laieneva metropoliga, leidub Bangkokis kauneid templeid ja paleesid, ajaloolisi ehitisi ning kurikuulsaid ööklubisid.
Suurte vahemaade ja alalise kuumuse tõttu on Bangkokist saanud üks raskemini jalgsi läbitavaid linnu, kus sihitu ringilonkimise tulemuseks võib olla väljaväänatud jalg, kuna tänavasillutis on sageli üles kaevatud. Kolm head varianti linnaga tutvumiseks on sõita taksoga, võtta tuk-tuk (kolmerattaline reisijateveoks mõeldud mootorratas) või osta bussiekskursioon, mida pakuvad kõik hotellid. Uuemad liiklusvahendid on metroo ja taevarong (Sky-Train). Taevarong pakub võimaluse sõita linna kohal õhukonditsioneeriga varustatud mugavas vagunis. Nii metroo kui taevarong liiguvad pidevalt linna sõlmpunktide vahel (Hualamphong, Silom, Sukhumvit ning jõeäärsed hotellid).
Kiireim viis sihtkohta jõudmiseks on muidugi tuk-tukid, mis on samas ka kõige ohtlikumad sõiduvahendid.

Linnaosad
Enne linnaga tutvumise juurde asumist ostke kaart. Ainult väga detailne ja ajakohane linnaplaan aitab Bangkoki kaoses orienteeruda. Ärge lootke eest leida üht kindlapiirilist kesklinna, sest siinsed vaatamisväärsused asuvad mitmes erinevas, omavahel tähelepanu pärast võistlevas linnaosas. Alustage ringkäiku Chao Phraya jõest vaid kiviviske kaugusel asuvast Rattanakosini piirkonnast, kus leiduvad tähtsaimad monumendid. See on vanim linnaosa, kus asuvad Wat Phra Kaew ja Suure Palee kompleks, samuti Wat Pho.
Suur Palee ja Wat Phra Kaeo templikompleksi ehitustööd algasid 1782. aastal, et ära märkida uue pealinna asutamine ja pakkuda pühale Smaragd-Buddhale (Phra Kaeo) puhkepaika ning kuningale eluaset. Kunagi oli see 1900-meetri pikkuse müüriga ümbritsetud kompleks isemajandav linn. Kuninglik perekond elab praegu Dusitis, kuid Wat Phra Kha on endiselt Tai kõige püham tempel – enne sisenemist peavad külalised katma oma põlved ja õlad.
Lõuna pool on üks Bangkoki algseid kaubanduskeskusi. New Road (Charoen Krung) kulgeb ümber peapostkontori ning on Tai esimene ametlik maantee. Selles piirkonnas on endiselt palju kingitusepoode ja kiir-rätsepatöökodasid. Charoen Krungi ja jõe vahel asub mitmeid kirikuid ja saatkondi, samuti Oriental Hotel, kus kunagi peatusid sellised suurmehed nagu Joseph Conrad, Noel Coward ja Somerset Maugham.
Charoen Krungist veidi eemal Hiinalinnas ei kohta küll kuulsusi, kuid see-eest on siin palju ettevõtjaid. Jalutage Sampeng Lane’il (Soi Wanit 1) kaupluste vahel, mis müüvad hiina laternaid, parukaid, haiuimesuppi ja kuldseid kaelakette. Seejärel külastage Rachawongi ja Yaowarati tänavate rahvarohkeid turge.
Kinod, kohvikud, restoranid ja poekesed täidavad Siami väljaku, noorte seas soositud ostuarkaadide ja tänavate ristumiskoha, mille lähedal asuvad nelja-viiekorruselised konditsioneeritud ostukeskused. Ratchadamri ja Ploenchiti tänava nurgal asub linna tähtsaim „Vaimude maja”. Nimelt püstitasid Erawani Hoteli omanikud Erawani pühamu, sest hotelli ehitamisel tabas neid rida ebaõnnestumisi, kaasa arvatud marmorilasti kandnud laeva uppumine. Pärast pühamu valmimist polevat rohkem õnnetusi juhtunud ning tänapäeval külastavad pühamut usklikud, kes toovad vaimudele lilli ja nikerdatud puitelevante.

« of 3 »

Edasi ida poole, üle raudtee, läheb Ploenchiti tänav üle Sukhumviti tänavaks. Sealt saab alguse ostu-, meelelahutus- ja elurajoon. Tasub teada, et mingi konkreetse koha leidmiseks läheb tarvis täielikku numbrilist aadressi, sest kõik kõrvaltänavad (tai keeles soi) kannavad lisaks nimele numbrit.
Lõuna pool Silomi tänavat asub ärirajoon ja Patpong, kus kunagi kasvatati riisi, aga mis on tänaseks kujunenud linna kuulsaimaks punaste laternate piirkonnaks.
Üks enim tuntud Tai ehitisi, suurepärane Wat Arun (Koidutempel, Tha Tieni sadama vastas, avatud iga päev 8.30–17.30, sissepääsumaks) asub vaid paariminutilise laevasõidu kaugusel Chao Phraya jõe vastaskaldal Thonburis.
Templi ehitasid 19. sajandi esimesel poolel kuningad Rama II ja Rama III ning see on ehitud miljonite portselanitükikestega, millest on valmistatud lillekujulised kaunistused. Keskmine torn pakub hingematvalt kaunist vaadet jõele. Päikeseloojangu ajal saab ilmselt parimad fotod hoopis jõe vastaskaldal asuvas baaris istudes.
Bangkoki vanima templi Wat Pho (avatud iga päev 8–18, sissepääsumaks) tohutus valges hoones paikneb suurepärane 19. sajandist pärit kuldne Lamav Buddha. Peaaegu 15 meetri kõrgune ja 46 meetri pikkune kuju ulatub peaaegu templi laeni. Tema pärlmutterkaunistustega jalatallad kujutavad 108 tõelisele Buddhale iseloomulikku omadust.
Kõrge punaseks värvitud tiigipuust ehitis Suur Kiik seisab veidi kohatult Wat Suthati kloostri ees (Bamrung Muan, avatud iga päev 8.30–21, sissepääsumaks). Varasemate aastate brahmanistlike lõikuspühade ajal eputasid surmapõlgavad kiikujad siin oma akrobaadioskustega. Pidustusi pole korraldatud juba alates 1935. aastast, mil mitmed usklikud kiigel õnnetult tasakaalu kaotasid.

Bangkoki vanim tempel Wat Pho
Kindlasti väärib vaatamist ka üks Bangkoki kaunimaid (ja suurimaid) Buddhakujusid lähedalasuvas templis. Hoone välisküljel seisavad neljas nurgas graatsilised pronkshobused.
Wat Saket (Boriphat Road, avatud iga päev 8–17, tasuta), rohkem tuntud Kuldse Mäena, paistab silma juba kaugelt. See wat asub Bangkoki ainsal (kunstlikul) künkal, millel kõrgub suur kuldne chedi (stuupa). Keerdtrepp viib mäel paiknevale vaateplatvormile. Võtke kaasa linnaplaan, et tipust nähtavad paleed ja templid ära tunda. Tõsiusklikud ronivad mäe tippu mitte avaneva vaate, vaid Buddha säilmetega templi pärast. Reliikvia kinkis 1897. aastal kuningas Rama V-le India asevalitseja lord Curzon.
Wat Benjamabophiti, Marmortempli (Rama V Road, avatud iga päev 8–17.30, sissepääsumaks) külastamiseks on parim aeg koidik, mil elegantsel marmoril mänglevad oranžid päikesekiired ja mungad rivistuvad igapäevase almuse saamiseks. See 20. sajandi algul ehitatud hoone on linna üks kaunimaid hilisema templiarhitektuuri näiteid. Siin on tõeline rahu ja vaikuse oaas, mille siseõu on palistatud Budhhakujudega ning tiikides elavad prisked kalad ja kilpkonnad, keda mungad iga päev papaiade ja banaanidega toidavad. Kanalitest veidi eemal asuvad munkade rohelusse uppuvad eluruumid.

Tai suurim kullast Buddhakuju Wat Traimitis
Wat Traimitis (Traimit Road, avatud avatud iga päev 8–17, sissepääsumaks) asuv muljetavaldav Budhhakuju võinuks igaveseks ajaks krohvi alla peitu jäädagi, kui Bangkoki sadama laiendustöödel poleks ehitajad seda kraanalt maha kukutanud ning avastanud tohutu suure Buddha. See viis tonni kaaluv Tai suurim kullast kuju pärineb Sukhothai ajastust, mil see tõenäoliselt Birma sõjameeste kartuses krohvi alla peideti.

Muuseumid ja paleed
Lühikese jalutuskäigu kaugusel Suurest Paleest asub Rahvusmuuseum (Na Phra That Road, avatud K–P 9–16, sissepääsumaks). Muuseumis on Tai parim antiikesemete kogu. Siin eksponeeritavad skulptuurid, keraamika ja ehted pakuvad erakordse võimaluse Tai unikaalse, erinevate mõjutustega kultuuriga tutvumiseks. Samuti leiduvad siin kuningriigi väärtesemete koopiad. Üritage pääseda giidiga ringkäigule, et paremat ülevaadet saada (küsige ekskursioonide algusaegu Turmisameti kontoritest).
Ekspositsioonis on Tai kultuur jaotatud erinevatesse perioodidesse, alates dvaravati kultuurist (6.–11. saj), misjärel poliitiline võim koondus Lannasse, seejärel Sukhothaisse, Ayutthayasse ning lõpuks Bangkoki (hilisemat kunsti, mis pärineb 18. sajandist kuni tänapäevani, tuntakse ka Ratanakosini nime all). Kronoloogilise jaotusega saalides jalutades saab näha Tai kunsti esmatähtsa objekti, Buddha, kujutamises toimunud muutusi.
Muuseumis eksponeeritavad kõige varasemad tööd – leiud Kirde-Tais Ban Chiangis toimunud väljakaevamistelt – on kõige huvitavamad: pottidel ja teistel anumatel leidub selge sõrmejäljemuster. Nõude kuju on üllatavalt tänapäevane, kuigi tegemist on ilmselt 5000 aasta vanuste saviesemetega.
Muuseum pakub vaatamiseks väga palju erinevaid esemeid, alates kahekümnetonnistest, kuninglike kõrguste kremeerimisele viimiseks kasutatud kaarikutest, mida liigutati 200 inimese jõul, kuni troonide, kandetoolide, 19. sajandi kirjutusmasinate ja isegi lahinguks valmistuva elevandi elusuuruse kujuni.
Hoopis teistsugune muuseum tegutseb linna idaosas, väikese kanali lähedal asuvas Jim Thompsoni-Majana tuntud suurepärases hoones (Soi Kasem San 2, Rama I Road lähedal, avatud iga päev 9-17, sissepääsumaks sisaldab ekskursiooni). Isegi palaval päeval mõjub tiigipuust maja jahedana ning siin on eksponeeritud hindamatuid kunstiteoseid, skulptuure ja keraamikat.
Jim Thompsoni elulugu on samavõrd põnev nagu tema kunstimaitsegi. New Yorgi arhitekt tuli Kagu-Aasiasse salaagendina Teise maailmasõja ajal. Sõjajärgsel ajal Bangkokis elades muutis ta Tai siiditootmise vähearenenud käsitööst suureks rahvusvaheliseks äriks. 1967. aastal naaberriigis Malaisias puhates jäi ta kadunuks ning tema kadumise saladus on siiani lahendamata. Tänaseni pole Thompsonist mingit jälge, aga omamoodi mälestusmärgina püsib tema klongi- (kanali-) äärne maja endisena.
Tohutu suur palee Vimanmek („Taevane Elukoht”, väljasõit Dusiti pargis Ratchawithilt, avatud iga päev 9.30–16, sissepääsumaks) ei paku mingeid müsteeriume, kuid on kõike muud kui pisike. Kuningas Chulalongkorni valitsusajal ehitatud hoone on teadaolevalt maailma suurim tiigipuust ehitis. Hoones on muljetavaldav kunstikollektsioon – maalid, kuninglikud ehted ning kõige esimene Tais kasutusel olnud dušš. Palee on kuninganna Sirikiti eestkoste all hiljuti taastatud.
Veel üks hoone, mida ei tohiks kahe silma vahele jätta, on Suan Pakkadi palee (Sri Ayutthaya Rd, avatud iga päev 9–16, sissepääsumaks) Phaya Thai nn taevarongipeatuse lähedal. See printsess Chumbotile kuuluv suurepärane ehitis on ümbritsetud rohelusse mattuvatest aedadest. Laitmatult korras aia tagumises nurgas asub kena Lakkpaviljon, mida peetakse ainsaks omalaadseks hooneks, mis pääses 1767. aastal asetleidnud Ayutthaya rüüstamisest. Paviljoni ostis ning laskis 1959. aastal printsessile kingituseks ümber ehitada tema abikaasa. Osa ruumide seinu on kaetud lehtkullaga mustale lakkpõhjale maalitud oivaliste piltidega, mis kujutavad Buddha elu erinevaid stseene ja rahvuseepose „Ramakien” episoode. Suan Pakkad tähendab otsetõlkes „salatiaeda”.

Bangkoki vaated kanalitelt
Bangkokile annavad ilmet paeluvad klong’id (kanalid). Nendega tutvumiseks on kõige parem moodus osta Suure Palee läheduses asuvalt Tha Changi kailt algav ekskursioon või mõni hotellide korraldatav samalaadne ringsõit. Tunnine ekskursioon on küllaltki kallis, kuid viib teid vana Thonburi sellistesse paikadesse, mida te poleks osanud uneski näha – siin leiate ujuvaid restorane ja bensiinijaamu, vanu puumaju ja templeid.
Enamik jõeekskursioone algab varahommikul ning sisaldab Klong Bangkok Nois asuva Rahvusmuuseumi (avatud iga päev 9–17, sissepääsumaks) külastamist. Pidulikud, justkui ebamaised kummalise esiosaga alused on ehitud kunstipäraste punaste ja kuldsete kaunistustega. Kuninga isiklik paat liigub edasi 50 sõudja jõul.
Kanalitega on võimalik ka omal käel tutvuda, kui võtta kohalik kiirpaat hangyao. Nende pikkade, kitsaste, lärmaka mootoriga aluste sõukruvi on kinnitatud pika kardaanvõlli külge. Sellest tuleneb ka nimetus, mis tähendab pikasabalist paati. Võimalik on üürida isiklik hangyao ning tasuda tunnitariifi alusel, kuid nagu taksogi puhul tuleks hinnas eelnevalt kokku leppida.
Klong Bangkok Noist (Väikesest kanalist) ja Klong Yaist (Suurest kanalist) allavoolu sõites näete kauneid aedade ja purskkaevudega maju kõrvuti palmide varjus puhkavate vanade vaiadel seisvate puuehitistega. Siin on templeid, ujuvaid turge, toidubaare ja rehvitehaseid.
Kui eelistate aeglasemat ja odavamat liiklusvahendit, võite valida Chao Phraya turistipaadi, mis sõidab iga päev 9.30–15.30. Reis algab Tha Sathomi kailt ning läheb mööda jõge ülesvoolu Tha Phra Arthiti sadamasse. Tee peal on peatused 10 sadamas. Paadid käivad pooletunniste vaheaegadega ning igas sadamas võib maha minna ja võtta teine seesugune paat. Pärast 15.30 võite kasutada sama piletit Chao Praya jõeekspressil, mis käib 15-minutiliste intervallidega iga päev 18–18.40. Ekspresspaadid liiguvad põhjapoolse Tha Nonthaburi ja lõunapoolse, Krungthepi silla lähedal asuva Tha Wat Rachasingkhoni sadama vahet.

Teised vaatamisväärsused
Chatuchaki turg. Ärge fotoaparaati maha unustage, sest siin on selline hulk kirevaid müügikohti, mida üldse on võimalik ette kujutada. Saadaval on kõike, alates parukatest kuni potilillede ja unetuse vastaste ravimtaimedeni. Pidage meeles, et Chatuchak on avatud ainult laupäeviti ja pühapäeviti, koidust ehani.
Kuninganna Saovabha Memoriaalinstituut (avatud 8.30–16, 8.30–12 puhkepäeviti, sissepääsumaks), mida rohkem tuntakse Maokasvandusena ning mis on Punase Risti alluvuses. Selle põhiülesanne on toota seitsmelt maoliigilt maomürgi vastast seerumit. Turistid saavad jälgida mürgilüpsmist argipäevadel 11–14.30 (L–P 11).
Dusiti loomaaed (avatud iga päev 9–18, sissepääsumaks). Tailased ise ei käi Dusiti loomaaias selleks, et loomi nende loomulikus keskkonnas jälgida, vaid et näha ebatavalist pilti, kuidas elevandid ja hirved toitu manguvad. Tiigil sõidavad romantilised paarikesed paadiga ning hiidkilpkonnad üritavad isegi kokakoolat juua. Lisaks loomadele ja imetlusväärselt kujundatud lindlale on see loomaaed ilmselt Bangkoki parim koht lõbutsevate tailaste jälgimiseks.
Lumphini Park (avatud 4.30–20, tasuta). Lumphini on linnasüdames asuv rahulik oaas. Tailased tulevad nädalavahetusel siia piknikut pidama ja end sanuk’iie (mõnus ajaveetmine) pühendama. Lisaks kebabi ja nuudlite müügikohtadele on pargi põhjavärava juures (Soi Sarasini suunal) baar ja restoran, kus saab päikeseloojangut nautida.

NB! Loe ka:
Pattaya – maailma suurim vabaõhulõbumaja (galerii)
Eestlane seksituristina Tais
Tai seksitööstus