14 avameelset küsimust fetišismist

6 minutit lugemist

1. Mis asi on fetišism?

Fetišism on seksuaalne tung erootiliste esemete ja kehaosade järele. Fetiši mõiste pärineb Aafrika loodusrahvastelt ja see tähendas ebajumalakuju, millele omistati üleloomulikke jõude. Seksuoloogias mõistetakse fetišismi all kalduvust, mille korral suguiha keskpunktis ei ole mitte partner, vaid teatud objekt, milleta fetišist seksuaalselt erutuda ei suuda. Fetišismi erivormi, mille objektiks ei ole elutud asjad (nt. kingad), vaid kehaosad (nt. jalad), nimetatakse erialakeeles ka partsialismiks.

2. Millal võib veel öelda, et mingi asi lihtsalt meeldib, ja millal saab seda nimetada fetišismiks?

Kui mehele meeldib vaadata naist nappides bikiinides või naisele meest liibuvates nahkpükstes, siis mõjuvad need riietusesemed neile küll erootiliselt, kuid nad ei ole sellepärast veel fetišistid. Fetišistil on fetiš täielikult esiplaanil, varjutades inimestevahelised suhted, ja selle kõrval on viimaks täiesti tähtsusetu ka partner. Intiimsuhe kui selline muutub ebaoluliseks.

3. Mis on kõige sagedasemad fetišid?

Teoreetiliselt võib fetišiks muutuda mistahes objekt. Kõige sagedasemad on aga kõrge kontsaga kingad ja saapad, sukad, pikad kindad, nahast ja kummist rõivad, siidpesu, samet ja karusnahad palja ihu peal ning tätoveeringud ja intiimrõngad. Populaarsed kehaosadest fetišid on suured rinnad, tagumik, juuksed ja jalad. Kui rinnafetišistid Euroopas ja Ameerikas õhutavad partnereid rindu suuremaks tegema, siis Hiinas seoti ja sandistati veel 20. sajandil noorte tüdrukute jalgu, sest kogu rahvas koosnes jalafetišistidest, kelle arvates naiste jalad pidid tingimata olema võimalikult väikesed. Peale selle on sõnafetišiste, kes erutab seksuaalselt ainult ropp kõnepruuk, lõhnafetišistid, kellel on erutumiseks vaja teatud lõhnu tunda, ja koguni maitsefetišistid, kelle erutus käib keele kaudu!

4. Kas fetišismile kalduvad rohkem mehed või naised?

Pikka aega oli fetišism meeste pärusmaa, sest enamike naiste jaoks on seksuaalsus lahutamatult seotud tunnetega ja nende jaoks on kõige tähtsam partneri isiksus. Alles viimasel ajal on naised hakanud tasapisi tunnistama oma kalduvust teatavatele fetišismi vormidele. Erinevalt meestest on aga naise fetišism üldjuhul ikkagi seotud kindla partneriga. Näiteks võib naine masturbeerida, vaadates kirju, mis on tulnud armastatud mehelt. Naisele võivad fetišiteks saada ka kunstpeenised ja vibraatorid, aga nendega ennast rahuldades mõtleb naine tavaliselt ikkagi mõne kindla mehe peale.

5. Kas fetišid rikastavad intiimsuhet?

See sõltub fetišist. Kui mehele näiteks meeldib partneri tagumik ning ta erutab ennast kannikate mudimise, õrnade laksude ja seksiasenditega, mille juures naise tagumik näha on, siis tuleb see suguelule kasuks. Kui aga mees ei suuda erutudagi, enne kui naine paneb selga ülekeha-kummikostüümi, siis selline fetišism võib muutuda partnerile tõsiselt häirivaks.

6. Millest saab fetišist seksuaalset rahuldust?

Enamikke erutab juba oma sageli rikkalikes fetišikogudes olevate „trofeede” vaatamine ja katsumine. Paljud onaneerivad oma lemmikobjekti, näiteks (kantud) siidsukka, sametkinnast või püksikuid silitades või sellega üle peenise paitades. Selline fetišist elab seega oma kirge välja üksinda, ilma partnerita. Mõni aga palub partneril ihaldatud riietuseseme selga panna. Vahel võib partner keelduda ja siis on fetišist sunnitud pöörduma prostituudi poole.

7. Kas fetišistide jaoks on olemas spetsiaalseid bordelle?

Seda mitte, aga on palju prostituute, kes on valmis fetišistide erisoove rahuldama. See kehtib eelkõige riietusfetišismi puhul, kui mees soovib näiteks, et naine riietuks koolitüdrukuks. Vastava eritasu eest on prostituut meelsasti nõus võtma kliendi vastu põlvikutes ja patsidega ning laskma tal oma sperma ranitsa peale pursata.

8. Mille järgi võib fetišisti ära tunda?

Fetišist seab fetiši alati esiplaanile. Ta suunab kogu oma iha sellele. Õrnutsemine ja kallimaga vestlemine jätavad ta täiesti külmaks. Sellepärast saavutab fetišist harva partneriga sügava hingelise läheduse. Praktikas tähendab see näiteks seda, et mundrifetišist võib saada erektsiooni, kui naispolitseinik juhtub tema juhilube kontrollima, kuid täielikku igavust tunda, kui naine püüab teda ahvatleda seksikate võrksukkadega.

9. Kas fetišistid saavad paremaid orgasme?

Nii neile endale igatahes tundub, kuna fetiš võtab kogu nende erootilise tähelepanu endale ja seda ei suuda kõrvale juhtida mitte miski – isegi mitte partner. Kuid see on vaid see, mida inimene oma sisimas tunneb. Uuringuid, mis kinnitaksid, et fetišisti orgasm füsioloogiliselt kuidagi teistsugune oleks, ei ole.

10. Kas fetišistide hulgas on ka homoseksualiste?

Jah, ja siin on isegi naiste osatähtsus suurem. Lesbilised naised kalduvad fetišismile heteroseksuaalsetest sagedamini.

11. Millised on kõige veidramad fetišid?

On naisi, kellele meeldivad kiilaspead või hoopis tugev karvakasv mehe kehal. Mõnda naist erutab üle kõige, kui mees räägib võõrapärase aktsendiga. Kaunis võõrastavana mõjub vast ka see, kui mees saab erektsiooni mähkmetes ja pudipõllega, lutt suus. Ebatavaliste fetišite hulka kuuluvad veri, sperma, higi, uriin ja väljaheited, aga ka taimed ja loomad. Mõned naised on nii fikseerunud spermale, et nad tahavad seemnepurset ilmtingimata näha ja saavad sellest ise orgasmi. Neid erutab juba ejakulatsioonile mõtlemine. On ka mehi, kelle jaoks on õnne tipp naise suguelundite nuusutamine ja lakkumine. Tupeeritis joovastab neid. Keeruline tundub olevat nende meeste elu, keda erutavad rasedad naised. Kuid Euroopa suurlinnades on lõbumaju, mis seavad klientide käsutusse just nimelt tulevasi emasid. Ju siis tasub äri ennast ära.

12. Kuidas muutub inimene fetišistiks?

Fetišismi tekkemehhanismi ei ole tänini suudetud rahuldavalt seletada. Tõenäoliseks põhjuseks on paljude seksuoloogide arvates see, et varajase lapsepõlve kogemused juhivad seksuaalse huvi teatud objektile. Täiskasvanueas muutub see objekt seksuaalse erutuse vallapäästjaks ja temast saab fetiš.

13. Kas fetišism võib muutuda haiglaseks?

Võib küll. Enamikel juhtudel süveneb fetišisti kalduvus üha, nii et partneri isik jääb täielikult tahaplaanile. Näiteks saapafetišist hakkab pikapeale ihaldama ainult saabast, hoolimata enam naisest, kes seda kannab. Pahatihti toob see kaasa olemasoleva intiimsuhte purunemise ja üldise võimetuse teise inimesega lähedast suhet luua.

14. Kui palju fetišiste on?

Küsitlused näitavad, et 13%-l meestest ja 8%-l naistest on olnud kogemusi fetišistliku seksiga. See ei tähenda aga veel, et 8% naistest oleksid fetišistid, sest naised täidavad sageli vaid passiivselt oma partneri soove. Sellegipoolest on 14% naisi ja 21% mehi valmis fetišistlikku seksi proovima.

* * *

Fetišiobjektide esinemissagedus

Ühe küsitluse tulemused (vastajad võisid märkida mitu eri vastust):

* Lakk, nahk ja lateks:……………. 72%

* Rinnad:……………………………… 66%

* Sekspesu, sukad:…………………. 65%

* Kingad, saapad:…………………… 61%

* Jalad, varbad:……………………… 57%

* Kasutatud aluspesu:…………….. 56%

* Tagumik:……………………………. 49%

* Sperma:……………………………… 22%

* Kunstpeenised, vibraatorid:….. 17%

* Intiimehted:………………………… 12%.

©Peter Hagen