Wilhelm von Gloeden – fotograaf paradiisis (galerii)

2 minutit lugemist

Saksa parun Wilhelm von Gloeden (1856–1931) oli mees, kes jäädvustas oma nime alasti meeste pildistamisega. Kahekümnendates Gloeden rändas Sitsiiliasse, kus lootis, et soe kliima aitab tal tuberkuloosist võitu saada. Kaotanud kogu varanduse, otsustas ta oma onupoja Wilhelm von Plüschowi eeskujul hakata elatist teenima fotograafina.

Wilhelm von Gloeden.

Mõlemad mehed oskasid ühendada oma huvi fotograafia ja noorte meeste vastu. Gloeden pildistas Sitsiilias Taormina maalilises ümbruses itaalia poisse. Sellised rekvisiidid nagu lilleõied, veinikannud, kreeka vaasid, flöödid või sambafragmendid pidid andma fotodele antiikse koloriidi, taustaks valis ta vanad varemed või romantilised maastikupanoraamid. Gloedenit vaimustasid kohalikud lihtsad noormehed, kellele oli võõras häbi ja eneseimetlus. Fotograafi töödes kattusid täielikult tema homoerootilised unelmad ja tegelikkus. Aktifotode tegemisel ei lähtunud Gloeden mitte ainult kunstilistest kaalutlustest. Seda näitab seegi, et paljudel fotodel on noorukite peenised rõhutatult esiplaanil. Paljud modellid näikse olevat välja valitud ainuüksi oma genitaalide suuruse järgi.
Kuigi algselt reisis Gloeden Itaaliasse tervislikel põhjustel, leidis ta seal oma „paradiisi maa peal”, nagu ta ise ütles. Fotograafi töödes kattusid täielikult tema homoerootilised unelmad ja tegelikkus. Kuigi algselt reisis Gloeden Itaaliasse tervislikel põhjustel, leidis ta seal oma „paradiisi maa peal“ nagu ta ise ütles. Aastatel 1878–1914 tegi ta üle 7000 aktifoto. Alguses oli ta lihtsalt amatöörfotograaf, hiljem saavutas aga suurt edu tulusa postkaardiäriga.
1893. aastal esines Gloeden oma fotodega esimest korda suurel fotonäitusel, äratades väljapanekuga suurt tähelepanu.
Sitsiilia looduse ja noorukite ilu ei osanud hinnata ainult Gloeden. Tema külalisteraamatusse jätsid oma nime sellised tolle aja tuntud inimesed nagu suurtööstur Fritz Krupp, Morgan, Rotschild, Vanderbilt, itaalia kirjanik ja poliitik G. D’Annunzio, O. Wilde, näitlejanna E. Duse, Suurbritannia kuningas Edward VIII, Siiami kuningas, kroonprints August ja paljud teised. Pole teada, mis kõiki neid inimesi ühendas, mis tõi neid Gloedeni majja. Võib-olla ehk seegi, et Gloeden tegi Taormina kuulsaks, kuna ta seda paika armastas. Kohalikud elanikud suhtusid aga väga hästi Gloedenisse, sest nad tunnetasid tema poolehoidu.
Gloedeni onupoeg Wilhelm von Plüschow (tuntud ka Guglielmo nime all) armastas samuti noorukeid jäädvustada. Kuna kumbki ei signeerinud kõiki oma pilte, pole sugugi kerge kindlaks teha, kes on ühe või teise foto autor.

 

0

Your Cart