Tempel The Sanctuary Truth ehk kuidas Taimaal turiste lüpstakse (galerii)

1 minutit lugemist

Tempel The Sanctuary Truth (Tõe Pühamu) on imposantne ehitis, mida iga Pattayat külastanud turist tahaks oma silmaga näha. Miks mitte! Kuid on üks aga: tegemist pole mingi templiga, ei hinduistliku ega budistlikuga. Tegemist on turistide lollitamiseks ehitatud mulaažiga, pseudotempliga, mille autoriteks on ärimees Lek Wiriyaphan ja tema sama nutikas abikaasa Prapai.

« of 2 »

„Pühakoda“ asub Pattayas Naklua Soi 12. Hoonekompleksi hakati ehitama 1981. aastal ja see pole tänini lõplikult valmis. „Tõe Pühamu“ on 105 meetrit kõrge, pindala mõõtmetega 100×100 meetrit. Avatud kl 8–17. Rikkalikult kõikvõimalike nikerduste ja mütoloogiliste figuuridega ehitud „tempel“ on õigupoolest kompott kõigest idamaiste religioonide ja müütidega seonduvast. Kuna „pühamu” asub otse mere ääres, on ta hakanud troopilise päikese all ja soolaste meretuulte meelevallas luituma ja on juba osaliselt kaetud mingi eriskummalise pruuni värviga. „Pühamu“ juurde kuulub veel lõbustuspark delfiinide, elevantide ja kõigi muude tavapäraste atraktsioonidega. Sõidu eest kesklinnast „pühamu“ juurde küsitakse 400 bahti, kuigi õiglane hind oleks 250 bahti. Eriti vapustav on aga „templi” pileti hind – 500 bahti (u 14 eurot)! Ükski naiivne turist ei taipa küsida, mis ajast on sissepääs templisse tasuline. Aga nagu öeldud, pole ju tegemist templiga. Otse peasissepääsu juurest võid kalessiga sõita vaateplatvormi juurde. Ainult et kui unustasid peaväravas pileti osta, pead tagasi sõitma või jalgsi kõmpima. Ükski kohalik giid ei taha isegi mokaotsast mainida selle kummalise ehitise otstarvet.
Aga pettuseks ei saa seda „pühamut” siiski nimetada. Sest juba ainuüksi nimi Tõe Pühamu näitab ju täiesti selgelt, et lollidelt tuleb raha ära võtta, et nad saaksid aru: 500 bahti selle jubeda pruuni põrandavärviga ülevõõbatud dekoratsiooni eest on liig mis liig!

©Peter Hagen