Rubiku kuubik kokku 4,9 sekundiga!
2014. aasta mais tähistas Rubiku kuubik oma 41. sünnipäeva. Hoolimata smarttelekast, mängukonsoolidest ja teistest elektroonilistest vidinatest on värviline kuubik noorte hulgas endiselt populaarne juba sel põhjusel, kes suudab kuubiku kiiremini kokku panna.
Napilt pool aastat püsis Ameerika teismelise Collin Burnsi rekord, kes pani Rubiku kuubiku kokku 5,25 sekundiga. USA-s suutis 14-aastane Lucas Etter 2015. aastal panna võlukuubiku kokku 4,9 sekundiga. World Cube Association rekordi ka kinnitas. Nüüd jääb üle vaid oodata, mil ilmub välja keegi, kellel on veelgi nobedamad näpud.
Rubiku kuubik on maailma kõige populaarsem mänguasi, mida on müüdud vähemalt 350 miljonit tükki. 26 kuuubist koosnev vidin pakub meelelahutust nii noorele kui vanale. Veel kiirem kui Lucas Etter, oli kompuuter nimega Cube-Stormer3, mis pani kuubiku kokku 3,25 sekundiga. Kuid kuubiku kokkupanemine ei anna rahu ka professionaalsetele matemaatikutele. Nad lasksid kõrgtehnoloogilisel arvutil miljardeid variante läbi mängida ja algebra abil avastasid „Jumala arvu”, nagu ajuakrobadid seda lahendust nimetavad. 20 liigutusega on võimalik kuubik kokku panna, kuigi kuubikute pööramiseks ja keeramiseks on 43 triljonit varianti. Muide, kuubiku leiutaja, insener ja arhidekt Erno Rubik ei kavastenud mingit mänguasja luua, vaid soovis arendada oma üliõpilaste ruumilist mõtlemist. „Jumala arvu” tundmisega on ka seletatav, miks talendisaadetes noored osvanäpud saavad kuubiku kokku lausa välgukiirusel.
Rubiku kuubik ja miljoniküsimus
16. novembril 2015 pidi Münsterist pärit 26-aastane majanduspsühholoog Leon Windscheid saksa telekanali RTL telesaates „Kes saab miljonäriks?“ vastama viimasele ja miljon eurot väärt küsimusele: „Mitmest kuubist koosneb Rubiku kuubik: A 22; B 24; C 26; D 28. Noormees mõtles ligi 35 minutit ja pakkus lõpuks õige C-vastuse. Tegemist on aga lihtsa aritmeetilise tehtega: vastaskülgedel on 9 kuubikut 2×9=18. Keskmises osas on südamikus üks kuubik vähem (seal asub kuubikut koos hoidev mehhanism), järelikult on keskel 8 kuubikut. 18+8=26. Ja mida oli seal pool tundi mõelda? Leon Windscheid oli 14. osavõtja (esimene saade oli 16 aastat tagasi), kes on võitnud miljoni.