Röövel-jõuluvana ja teised nutikad sulid

9 minutit lugemist

Teatavasti paneb röövel ennast suuremasse ohtu kui varas, sest röövimist võib paljugi inimesi pealt näha. Seepärast pannakse röövimine sageli toime maskeeritult. Mõnedel röövlitel on päris hea fantaasia…

Võltspeigmees
Esimene teadaolev maskeeritud röövimine toimus 1671. aastal. Iirimaalt pärit seikleja, isehakanud kolonel (õieti leitnant) Thomas Blood mängis maha terve etenduse. Ta külastas 1671. aasta kevadel preestriks riietununa Londoni Towerit, kus iga soovija võis vastava tasu eest vaadata Inglise kroonijuveele. Bloodiga oli kaasas naine, kes etendas tema abikaasa rolli. Kui nad väljapanekut imetlesid, simuleeris naine kõhuvalu.

Thomas Blood kui nutikate sulide kuulsaim esivanem.

Eaka valvuri Talbot Edwardsi naine pakkus talle võimalust puhata nende korteris korrus kõrgemal, kuni haigushoog möödub. Veetnud seal mõne tunni, tänasid Blood ja tema „naine” võõrustajaid ja lahkusid.
Järgmistel päevadel külastasid nad Edwardseid veel ja kinkisid valvuri naisele neli paari valgeid kindaid tänutäheks lahke teene eest. Saanud vanapaariga sõpradeks, tegid nad peagi ettepaneku, et Bloodi teine kaasosaline, kes teeskles olevat tema vennapoeg, abielluks Edwardsite tütrega.
Röövimine pandi toime 9. mail 1671. Blood koos „vennapoja” ja kahe sõbraga olid Edwardsite juurde õhtusöögile kutsutud. Toidu valmimist oodates palus Blood, et valvur näitaks temale ja kaaslastele kroonijuveele. Saalis heideti Edwardsile kott pähe, löödi ta uimaseks ja seoti suu kinni. Kroonijuveelid varastati, kusjuures kroon taoti vasaraga lapikuks, et ta rüü alla mahuks, skepter murti aga pooleks.
Röövlid kiirustasid minema, kuid neid hakati peagi jälitama. Jälgede segamiseks hakkasid nad ka ise kisama, et kroonijuveelid on varastatud, kuid põgeneda neil ikkagi ei õnnestunud. Röövsaak saadi kätte, ehkki mitu kalliskivi olid aarete jõhkra käsitsemise tõttu küljest ära kukkunud ja neid ei leitudki.
Arusaamatul põhjusel andis kuningas Charles II Bloodile armu. Võib-olla oli ta tema kurikavalast plaanist vaimustuses, aga kindlalt me seda ei tea.

Kingitusteta jõuluvanad
Kõikvõimalikest kostüümidest populaarseim on röövlite seas jõuluvanarüü. Vanim teadaolev taoline röövimine toimus 1927 Texase väikelinnas Ciscos. Varemgi pangarööve toime pannud Marshall Ratliff ja tema kolm kaasosalist saabusid 23. detsembril varastatud autoga Ciscosse. Ratliff, keda linnas tunti, oli maskeerunud jõuluvanaks, teised kandsid tavalisi riideid. Mõne kvartali kaugusel First National Bank’i kontorist väljus Ratcliff üksinda autost. Ta jalutas kiirustamata panga poole, peatudes iga natukese aja tagant, kui mõni vaimustunud laps teda kõnetas. Kaasosalised jäid pangakontori lähedale ootama, kui „jõuluvana” üksi sisenes, mitu last slepis. Pangatöötajad tervitasid jõuluvana rõõmsalt, kuid peagi läks neil lõbus tuju üle, kui kolm ülejäänud röövlit sisse tulid ja neid püstolitega ähvardasid.
Ratliff läks kiiresti leti taha, leidis sahtlist püstoli ja võttis selle endale. Nüüd sunniti personal seifi avama.

Ootamatult astus kontorisse sisse naine 6-aastase tütrega, lootes jõuluvana näha. Taibanud, et toimub röövimine, kiirustas naine, kes oli panga ammune klient, raamatupidaja kabinetti, kus teadis olevat tagavaraväljapääsu. Ta avas selle ja käskis lapsel ära joosta. Röövlid märkasid teda ja ähvardasid tulistada. Sellest hoolimata väljus naine ka ise, ilma et teda oleks tulistatud, ja hakkas appi karjudes eemale jooksma.
Kiiresti saabus politsei. Pannud kaks politseinikku tagavaraväljapääsu valvama, sisenes politseiülem peauksest.
Kes esimesena tule avas, ei ole enam võimalik tuvastada. Igatahes sooritati pangakontoris kokku rohkem kui 200 lasku. Politseiülem ja tema asetäitja said surmavalt haavata. Haavata said ka kuus kõrvalist isikut. Haaranud kaks väikest tüdrukut elavateks kilpideks, õnnestus röövlitel oma autoni taganeda. Üks kurjategija sai raskelt haavata ja Ratliffi ennast tabasid kaks kuuli.
Röövlite autorehv tulistati linna servas katki. Jätnud jälitajate tule all maha röövitud raha ja väärtpaberid ning raskelt vigastatud kaaslase, õnnestus kolmel pangaröövlil hõivata uus auto ja ära sõita. Nende otsimine oli hiiglaslik operatsioon, milles osales politseinikke ja vabatahtlikke autodega ja ratsa. Kasutati isegi lennukit. Näljast ja kuulihaavadest viimseni kurnatud röövlid tabati 30. detsembril. Ratliff ja üks kaasosaline mõisteti surma, kolmandale mehele eluaegne vanglakaristus.
Paljud kurjategijad on detsembri lõpus jõuluvanadena panka röövida püüdnud ja see kaunis komme kestab tänini. Üks valejõuluvana röövis 22. detsembril 2009 üksinda panga Tennessee osariigi pealinnas Nashville’is. Ähvardades töötajaid püstoliga, teatas ta, et jõuluvanal on vaja raha, et päkapikkudele palka maksta. Pangatöötajad tunnistasid hiljem, et tema lõbus tuju ja joviaalne kõnemaneer tekitas neis õudust. Rööv laabus ohvriteta, kuid pank kaotas mitukümmend tuhat dollarit.
Halbu jõuluvanasid võib kohata isegi maades, kus inimesed ei oska lumest undki näha. Aastal 2010 läks jõuluvanakostüümis röövel Paapua Uus-Guineas koos kingikotti kandva haldjaga ühe suure firma kontorisse ettekäändega, et tahab töötajatele kingitusi anda. Valve laskiski nad läbi. Kontoris võtsid kurjategijad välja relvad ja röövisid kogu sularaha.
Vene röövlid ei jää teistest maha. Aastal 2011 röövisid kolm valenäärivana jõhkralt pandimaja Novosibirskis. Kurjategijad tegutsesid professionaalselt – politsei andmeil kestis röövimine kõigest 47 sekundit. Röövlid läksid pandimajja, sooritasid hirmutamiseks kolm püssilasku ja võtsid kaasa kõik väärismetallist esemed.
31. detsembril 2013 röövis „näärivana” Moskvas mobiilipoodi. Kuriteo teeb tähelepanuväärseks see, et selle pani toime vähetuntud näitleja, kes oli tagasiteel firmapeolt, kuhu ta oli olnud tellitud näärivana mängima. Ta sai saagiks mitu kallist telefoni ja 78 000 rubla raha (1700 eurot), kuid võeti paari päeva pärast kinni.
Aastal 2011 Kiievis röövis näärivanaks riietatud nutikas kurjategija panka lausa maikuus!

Usutavus jätab soovida
Kas oskate ära arvata, millised kostüümid veel röövlitele meeldivad? Statistika näitab, et meesröövlitele on väga meele järele naisterõivad.
See juhtus 9. detsembril 2008 Pariisis. Neli meest, kellest kolm olid parukatega ja naiseks riietunud, tungisid pärast lahtiolekuaja lõppu Harry Winstoni juveeliärisse. Väikesest käsikohvrist tõmbasid nad välja käsigranaadi ja revolvri ja sundisid töötajaid hoidla avama. Kõigest veerand tunni pärast oli tegu tehtud ja röövlid panid punuma – saagiks ehteid ühtekokku 80 miljoni euro väärtuses! Politsei oletab, et kuriteo taga oli professionaalne bande, kes kannab nime Pink Panthers (Roosad Pantrid), kellel on umbes 150 „kaastöötajat“ ja kes on sooritanud edukaid röövimisi kogu maailmas. Tegusate meeste saagi koguväärtuseks hinnatakse 200 miljonit dollarit! Alates 2009. aastast on bande sooritanud 120 röövkallaletungi, eelistades arusaadavatel põhjustel juveeliärisid.

Aastal 2010 Karagandas (Kasahstan) viis naiseks riietunud mees kaubanduskeskuses olevast juveelipoest ära 20 000 dollari väärtuses ehteid. Turvamehed olid teda nähes naerust kõveras, sest ta polnud mitte üks raas naise moodi. Teda kinni pidada siiski ei taibatud, sest ta avas poe võtmega. Hiljem tuvastas politsei, et mõni tund varem olid röövlid krabanud tänaval kinni selle kaupluse müüja, võtnud temalt võtmed ja telefoni ära ning viinud ta kõrvalisse inimtühja kohta.
Juunis 2010 röövis Pennsylvania osariigis Swissvale’is panka 48-aastane Dennis Hawkins. Ta kandis blondi parukat, kunstrindu ja klounipükse, kuid polnud vaevunud habet ja vuntse maha ajama. Röövimiseks kasutas ta õhupüssi, mille oli natuke aega tagasi poest varastanud. Tal ei vedanud – pangas oli süsteem röövimise puhul valerahapakkide väljastamiseks. Kui Hawkins oli juba pangast lahkunud ja saaki üle lugema hakkas, lõhkes üks rahapakkidest ning määris ta näo ja käed veekindla punase värviga kokku. Hädavares tabati ühes lähikonna tanklas.

Baba-Jaga ja teletups
Röövlite hulgas tuleb ette ka vägagi leidlikke kostüüme.
Aastal 2011 röövisid Illinoisi osariigis Palos Heightsis panka relvastatud mees ja naine nunnarüüdes ja maskides. Naine oli ühe teise panga töötaja, kes oli suure summa raha riisunud ja lootis nüüd teist panka röövides puudujäägi tasa teha. Röövlid põgenesid 120 000 dollariga, kuid tabati poolteist aastat hiljem.
Sügisel 2013, just halloweeni ajal röövisid New Yorgis juveelipoodi neli meest, kes olid riietatud zombideks. Pärast röövimist segunesid nad koos 76 500 dollari suuruse saagiga tänavatel hullavate „elavate surnute” massi sekka.

Aastal 2008 sai Washingtoni osariigis Monroe’s kuulsaks Anthony Jay Curcio. Ta pani veebisaidile Craigslist välja teadaande, et vajatakse töölist, kandidaadid tulgu kindlaksmääratud kellaajal Bank of America kontori lähedale, seljas tööriided, kollane helkurvest ja kaitseprillid. See oli just see aeg, kui panga juurde sõitis plaanipärane inkassaatoriauto. Röövel, kes mõistagi kandis samasuguseid rõivaid kui kohaletulnud tööotsijad, laskis inkassaatorile näkku pipragaasi, haaras koti 400 000 dollariga ja põgenes. Ta tabati siiski juba kuu aja pärast ja mõisteti kuueks aastaks vangi.
Simferoopolis pandi 2013. aastal toime tagasihoidlikum röövimine. Toidupoe kassat röövis mees, kes oli riietunud Baba-Jagaks. Ähvardades müüjat õhupüstoliga, võttis ta ära 320 grivnat (30 eurot). Kostüümist ei olnud tolku – mees peeti kinni juba kaupluse väljapääsu juures.
Kostümeerituna saab röövida ka otse tänaval. Aastal 2010 peeti Jaapanis kinni Winnie Puhhi, 2011. aastal Kanadas aga teletups Tinky Winky kostüümis röövel. Kumbki nõudis möödakäijatelt noaga ähvardades raha. Aastal 2011 arreteeriti Itaalias Robin Hood, kes isetehtud vibuga relvastatult tungis elumajadesse.
Kõige originaalsemaks võib siiski pidada meest Iraanis, kes läks kohaliku nõia juurde palvega teha talle nähtamatuks muutev rüü. Nõid rahuldas 5 miljoni riaali (320 eurot) eest tema palve ning andis talle ülikonna koos õpetusega, et see muutub võluülikonnaks teatud võlusõnade lausumisel ja töötab ainult ühe korra. Nii ei olnud kundel võimalik ostu kohapeal kontrollida. Mees läks lähimasse panka, lausus võlusõnad ja püüdis kassiiri käest raha haarata. Kahjuks ei olnud ta siiski nähtamatuks muutunud ja viidi vanglasse. Ka nõial tuli kelmuse eest kohtu ette astuda.
Mida siin öelda kommentaariks? Meie arvame, et parem on osta loits, millega otse raha manada saab. Seda saad ju kasutada oma kodus. Isegi kui raha nõidumine välja ei tule, pääsed vähemalt vanglast ja miljonite inimeste naerust.

©Peter Hagen

NB! Loe ka:
Kriminaalne talent
Mees, kes müüs maha Eiffeli torni
Rahavõltsijad ja nende trikid
Kõigi aegade geniaalseim pangarööv (2005)
Lugu mehest, kes haihtus ööpimedusse ehk reisi NW 305 müsteerium (1971)