Peaaegu geniaalsed kuriteod

6 minutit lugemist

Baker Streeti panga röövimine
See juhtus ööl vastu 11. septembrit 1971 Londonis. Lähedal asuvast Chicken Inn restorani juurest kaevasid vargapoisid 15 meetri pikkuse tunneli Baker Streeti panka ja panid seifidest pihta 3 miljonit naelsterlingit sularaha ja väärisesemeid. Panga läheduses asuva maja katusele panid nad välja vahiposti, kellega peeti raadio teel sidet. Üks raadioamatöör juhtus aga täiesti juhuslikult pangaröövlite raadiokõnelusi pealt kuulama ja helistas politseisse. Nobedad korravalvurid kiirustasid kohale ja hakkasid kõiki läheduses asuvaid pankasid läbi otsima, kuid röövleid tabada ei õnnestunud. Kaks aastat hiljem anti neli meest kohtu alla, kuid operatsiooni tegelikud korraldajad on tõenäoliselt endiselt vabaduses. Liiguvad kuuldused, et nendes seifides, kust väärtasju varastati, olevat olnud ka Inglise kuningakoja salajasi ja delikaatseid dokumente.

Rööv Isabella Stewart Gardeneri muuseumis
See oli ajaloo suurim kunstirööv ja see oli täiuslik: politseinikeks riietatud kaks meest tungisid 18. märtsil 1990 pisut pärast keskööd Bostonis Isabella Stewart Gardeneri muuseumisse. Nad tungisid valvuritele kallale ja varastasid hindamatuid kunstiteoseid, mille hulgas oli Rembrandti, Degase, Manet’ ja Vermeeri taiseid. Varastatud kunstiteoste koguväärtuseks hinnati ühtekokku 500 miljonit dollarit. Nii röövlitest kui ka kunstiteostest pole tänini mingit jälge leitud. Õppige, mehed!

* Märts 1990. Röövlid tungivad Šveitsis Bankgesellschafti (SBG) filiaali ja panevad pihta 17,9 miljonit eurot. Senini suurim pangarööv Šveitsi ajaloos.
* Juuli 1990. Gangsterid tungivad Brasiilias Salvadoris asuva riikliku panga filiaali ja saavad saagiks 25 kotti paberrahaga koguväärtuses 18,4 miljonit eurot.
* November 1991. Röövlid tungivad tunneli kaudu ühte Bogotà panka ja saavad saagiks sularaha, ehteid ja kullakange 35,8 miljoni euro väärtuses.
* Detsember 1992. Valeinspektorid röövivad Argentinas Santa Fes asuva keskpanga harukontorist hävitamisele määratud rahatähed kogusummas 24,3 miljonit. Röövlid pääsevad lennukiga põgenema.

Geniaalne kullarööv
Inglise postirongi röövimise „eeskuju” innustas kindlasti ka Giuseppe Sogarit (s 1943) suurtele tegudele. Ühes Šveitsi pangas peeti teda eriti usaldusväärseks seifivalvuriks. 1993. aasta aprillis kadus pangast 1250 kg kulda, mille väärtuseks oli 21 miljonit Saksa marka! Kuna kuld teatavasti ei aura, oli alust arvata, et ustav valvur oli kulla kõrvale toimetanud. Itaalia päritolu Giuseppe Sogari teenis pangas tervelt 20 aastat, enne kui ta otsustas „mütsiga lüüa”. Tema šeff kiitis ülevoolavalt tema ausust igal võimalikul juhul. Sogari tohtis isegi hoidlas kullakange lugeda… kuni selle aasta suure neljapäevani, mil kolleegid oma kohutavaks ehmatuseks avastasid, et sada kangi on kadunud. Valvuri käest ei olnud võimalik asja kohta aru pärida, sest Sogaril oli vaba päev. Pärast pole ta aga ennast enam näole andnud. Kuidas Giuseppe Sogaril õnnestus 12 kilo kaaluvad kangid pangast välja toimetada, pole tänini selgunud. Oletatakse, et kaval valvur toimetas kangid välja võltsitud saatelehtedega ja kuna Šveitsi filiaalis hoitakse tuhandeid kullakange, ei märgatud puudujääki kohe. Võimalik, et Sogaril oli ka kaasosalisi. Kõige rohkem vihastas politseid aga see, et pangadirektor teatas vargusest alles viis päeva pärast seda, kui märgati kullakangide kadumist. Sellest ajast oli enam kui küll, et endine kesktormaja ja jalgpallitreener Sogari jõudis segamatult välismaale põgeneda ja kõik jäljed enda järel hävitada. Geniaalne temp oli see igal juhul!

* Juuli 1993. Londoni teemandikeskuses Hatton Gardenis asuvas juveeliäris langeb relvastatud kurjategijate saagiks juveele umbes 9 miljoni euro eest.
* Oktoober 1994. Kuus meest tungivad Kolumbias Valledupari keskpanka, puurivad seifi lahti ja põgenevad järgmisel päeval 22,5 miljoni euroga, mis kaalus ühtekokku peaaegu neli tonni.
* September 1997. Viis relvastatud meest ründavad Zürichi postiameti sisehoovis Šveitsi Rahvuspanga rahatransporti ja saavad saagiks 32,4 miljonit eurot.
* November 2000. 500 miljoni euro röövimine oleks kujunenud kõigi aegade suurimaks pangarööviks. Paraku nurjas politsei Londoni Millennium-Domi sissetungimise ja sealt maailma kallimate briljantide varguse.
* Veebruar 2003. Tundmatud kurjategijad röövivad Belgias Antwernpenis Diamond Centeri varahoidlast 100 miljonit eurot.

Järg on Belfasti käes
20. detsembril 2004 rööviti Belfasti Northerni pangast Põhja-Iirimaal umbes 30 miljonit naelsterlingit. See oli Suur-Britannia ajaloo suurima pangarööv. Röövimise aeg oli väga hästi planeeritud. Vahetult enne jõule kavatses pank varustada 95 filiaali pangautomaate rahaga. See rööv jättis varju isegi kuulsa postirongiröövi 1963. aastal, millest eespool juttu oli.
Veebruar 2005. Amsterdami Schipoli lennuväljal panevad röövlid pihta ehteid ja briljante 80 miljoni euro väärtuses.

Kui oled võimul, siis kraba kahe käega!
2003. aasta märtsis, mõni aeg enne seda, kui USA hakkas Iraaki pommitama, pandi Bagdadi keskpangast pihta peaaegu miljard dollarit. Selle varguse taga ei olnud keegi muu kui Saddam Hussein isiklikult. Sama aasta märtsis leiti ka Husseini allkirjaga kiri, kus ta nõudis, et keskpanga ametnikud annaksid tema pojale Quasyle üle 920 miljonit dollarit.

Harry-Winstoni juveeliäri rööv
See juhtus 2008. aastal Pariisis. Neli meest, kellest kolm olid naiseks riietatud, tungisid pärast lahtiolekuaja lõppu Harry-Winstoni juveeliärisse. Väikesest käsikohvrist tõmbasid nad välja käsigranaadi ja revolvri. Kõigest veerand tunni pärast oli tegu tehtud ja röövlid panid punuma – saagiks ehteid ühtekokku 80 miljoni euro väärtuses! Politsei oletab, et kuriteo taga oli professionaalne bande, kes kannab nime Pink Panther (Roosa Panter) ja kes on sooritanud edukaid röövimisi kogu Euroopas. Tegusate meeste saagi koguväärtuseks hinnatakse 257 miljonit eurot!

Juveelirööv KaDeWe-s
See oli kõige kõmulisem rööv Saksamaal pärast Teist maailmasõda. 25. jaanuaril 2009 tungisid kolm röövlit ventilatsioonišahti kaudu kuulsasse kaubamajja ja puistasid päris korralikult Christi juveeliäri, pannes pihta kellasid ja juveele. Maske kandnud kurjategijad jäädvustas videosalvesti. Üks röövlitest jättis maha koguni DNA-jälje. Selle järgi õnnestus õige pea tabada vennad Hassan ja Abbas O. Kuid nüüd olid õigusemõistjad ületamatu probleemi ees. Asi on selles, et ühemunakaksikutel on identne DNA. Seega oli tõestatud, et üks vendadest osales röövis. Kuid kumb? Pealegi pole seaduse järgi keegi kohustatud tunnistama lähisugulase vastu. Kuna DNA jälje kuuluvust tõestada ei suudetud, tuli mõlemad mehed vabaks lasta!

Pangarööv helikopteri abil
Sellest oleks saanud peaaegu täiuslik kuritegu, kuid Rootsi ajaloo kõige kõmulisem pangarööv oli see igal juhul. Kõigepealt ärandasid nutikad röövlid helikopteri. 23. septembril 2009 kell 5.15 laskuti köie abil raha transportimisega tegeleva firma katusele. Mehed tungisid hoonesse ja röövisid mitu miljonit eurot. Seejärel põgeneti helikopteriga. Politsei viidi eksiteele mitme pettepommiga. Ümbruskond aga külvati üle nn kurejalgadega, mis purustasid rehvid ja raskendasid operatiivset jälitamist. Mõni tund hiljem leiti helikopter ühelt metsalagendikult, kuid röövlitest polnud vähimatki jälge. Kuigi alguses jäi mulje, et rööv oli peaaegu perfektne, siis nii see ei olnud. Mõne aja pärast tabati kümmekond kahtlusalust, kelles kümme anti kohut alla ja seitse tunnistati süüdi. Kuigi kolm asjaosalist mõisteti õigeks, võib arvata, et mõned röövi korraldajad jäid siiski tabamata.

© Peter Hagen

0

Your Cart