Psühholoogiline ja seksuaalne sõltuvus

9 minutit lugemist

Mis on psühholoogiline ja seksuaalne sõltuvus? Kuidas inimene sõltuvaks muutub? Millised inimesed muutuvad partnerist sõltuvaks? Kuidas sõltuvusest vabaneda?

Eneserahuldus, biseksuaalsed kalduvused, vägivallaga seotud fantaasiad – kõigest sellest võib avameelselt rääkida. Kui aga jutt läheb psühholoogilisele ja seksuaalsele sõltuvusele, siis vaikib ka parim sõber või sõbranna. Keegi ei taha tunnistada, et ta on teise ori, kuid igaüht huvitab küsimus, millal soov armastuse ja läheduse järele ületab piiri, nii et tekib oht teisest inimesest sõltuvusse sattuda.
„Maaja“ selgitab, kuidas psühholoogiliselt ja seksuaalselt sõltuvad inimesed seksimisel käituvad, miks paljud naised ja mehed täidavad partneri ka kõige perverssemaid seksisoove ning mis asjaoludel sõltuvad inimesed võivad lõpuks nõiaringist pääseda.

Mis psühholoogiline ja seksuaalne sõltuvus täpsemalt on?
Eesti keeles on sel sõnal üsna ühene tähendus. Seksuoloogias mõistetakse selle all psüühilist ja seksuaalset sõltuvust partnerist. Sellised inimesed anduvad partnerile lausa orjalikult, tehes kõik, et teda mitte kaotada. Isegi siis, kui partner temaga mängib, teda narrib ja mõnitab või koguni jõhkralt ära kasutab, ei suuda sõltlane temast loobuda.

Kuidas seksuaalne sõltuvus tekib?
Pea alati on sõltuvuse tekkimisel suur roll erootilistel elamustel. Näiteks naistel esimene mehega saavutatud orgasm. Kuid ka eriti erutavad erootilised elamused, mis varjutavad kõik varasemad kogemused (näiteks suuseks, anaalne vahekord, sidumismängud, seks ebatavalistes kohtades), võivad tekitada sõltuvust. Partnerist sõltuvusse võivad sattuda eelkõige need mehed, kellel on vähe kogemusi naistega. Kui selline arglik mees leiab lõpuks naise, kes suudab teda seksuaalselt rahuldada, võib ta kiiresti sõltuvusse sattuda.

Millest võib psühholoogilist ja seksuaalset sõltuvust ära tunda?
Üsna normaalseks võib pidada seda, et inimene vajab armastatud partnerit, ega suuda enam oma elu ilma temata ette kujutada. Sõltuvusse sattunud inimene seevastu loobub oma vajadustest, minetab isegi oma väärikuse, pühendub ennastohverdavalt partnerile ja teeb kõik selleks, et talle meele järele olla. On olnud palju juhuseid, mil egoistlik ja domineeriv partner kasutab sellist enesesalgamist omakasupüüdlikel eesmärkidel, partnerit šantažeerides, pettes ja piinates, kusjuures sõltuvusse sattunud partneril ei jätku tahtejõudu, et terroriseerijast vabaneda.

Kas on inimesi, kellel on eelsoodumus sõltuvusele?
Kuna isegi tugevad isiksused võivad sattuda psühholoogilisse ja seksuaalsesse sõltuvusse, siis ei oleks õige väita, et selline eelsoodumus on ainult nõrkadel, saamatutel, tahtejõuetutel ja allaheitlikel inimestel. Küll on aga tähelepanuväärne see, et vanuses 20–28 eluaastat on oht seksuaalsesse sõltuvusse sattuda kõige suurem.

Kas sõltuvus ohustab pigem naisi kui mehi?
Kahjuks puudub igasugune usaldusväärne statistika või uurimused, et sellele küsimusele ammendavat vastust anda. Kuna naise sõltuvust partnerist (eriti abikaasast) peetakse lausa iseenesestmõistetavaks, siis võib jääda petlik mulje, et sõltuvaid naisi on rohkem kui mehi.

Mis inimesed need on, kes muudavad teised endast sõltuvaks?
Tegemist on eriti võimukate, ülimalt egoistlike meeste ja naistega, kes täiesti teadlikult kasutavad oma erootilist külgetõmmet selleks, et partnerit n.-ö. hea seksiga enda külge köita, teda orjastada või vastavalt tujule teda ilma igasuguse kaastundeta hüljata.

Mis sellist naist või meest siis nii ihaldusväärseks teeb?
Tutvumise alguses jätab ta partnerile mulje, et tema ongi see elu õnn, ta käitub väga šarmantselt, aga ka spontaanselt ning võib olla väga kirglik ja galantne. Kuid alles siis, kui partner on temasse kõrvuni armunud, hakkab ta näitama oma tegelikku palet, mängides tema tunnetega, teda haavates. Ja alati, kui partner tahab suhet lõpetada, paneb domineeriv pool mängu oma sarmi ja näitlemisoskuse, et tossikesest partner tagasi võita.

Kas sõltuvuses olevad partnerid on erotomaanid?
Jaa ja ei. Kuna sellised naised ja mehed on oma partnerist seksuaalses sõltuvuses, siis vajavad nad väga ka tema õrnusi ja tähelepanu. Kuid erinevalt nümfomaanist on kõik sõltlase soovid ja vajadused seotud ainult ühe isikuga.

Kuidas sõltuvuses olevad inimesed ennast sellises partnerluses välja elavad?
Nad kulutavad suurema osa oma energiast selleks, et partneri soove, tujusid ja nõudmisi rahuldada. Nende sõltuvus partnerist surub neid täiesti passiivsesse rolli, nad on allaheitlikud ja valmis mistahes alandusteks, et ainult armastatud ja jumaldatud partnerile meelepärane olla.

Kas sõltuvuses olev inimene naudib seksi intensiivsemalt?
Jaa, sest seks jumaldatud partneriga on neile eriti erutav. Loomulikult mõjutab see ka sugutunde intensiivust. Mida suuremas sõltuvuses inimene on, seda tugevam on ka orgasm.

Milline on seksuaalelu sellistes suhetes?
Sõltuv inimene teeb kõik selleks, et partnerit endaga siduda ja teda mitte kaotada. Ta on valmis täitma iga partneri soovi. Selleks võivad olla süütud võrgutamismängud (striptiis kodus, seks looduses, rollimängud). Kuid sageli ei piirdu seks ainult süütute „murumängudega”. Kui domineeriv partner hakkab oma võimu välja elama, siis nõuab ta partnerilt ka „tugevamaid elamusi” nagu anaalset vahekorda ja grupiseksi. Just sellised paarid harrastavad sadomasohhistlikke seksimänge.

Kas seksuaalses sõltuvuses olevat inimest erutab see, kui talle seksimisel haiget tehakse või teda isegi piinatakse?
Nii seda kui teist. Erinevate hinnangute põhjal võib öelda, et umbes kaks kolmandikku seksuaalselt sõltuvatest inimestest on tõelised sadomasohhismi fännid, keda erutab, kui partner teda voodis kinni seob. Nende puhul kehtib reegel: mida rohkem partner neid alandab, seda tugevam on nende nauding ja tõmme partneri poole. Koos valude ja piinadega suureneb nende seksuaalne sõltuvus. Ülejäänud kolmandik laseb ennast vaid partneri rõõmuks piinata.

Kas sõltlased täidavad isegi partneri perversseid soove?
Jaa, sest sageli seatakse nad seksuaalse väljapressimisega surve alla. Kartuses partnerit kaotada, on nad valmis täitma ka tema loomuvastaseid soove. Võib juhtuda, et seksuaalses sõltuvuses olev naine rahuldab suuga partneri sõpra või laseb videole võtta stseeni, kus ta teise mehega seksib. Sellise paari „repertuaari” kuuluvad sageli ka väljaheitemängud ja nn. kuldne dušš. Kuid tuleb ette ka paare, kes hakkavad koos kuritegusid sooritama, ja pea alati mehe eestvedamisel. Sellistest kuritegelikest tandemitest on pikalt ja põhjalikult juttu G. Ilvese raamatus „Tung tappa 2” (2007).

Kas sõltuvust esineb ka lesbide ja homode juures?
Loomulikult, sest seksuaalne sõltuvus ei ole mingi heteroseksuaalne fenomen, seda tuleb ette nii homode, lesbide kui ka biseksuaalsete partnerite juures. Küll aga ei ole homoseksuaalsetes ringkondades psühholoogiline ja seksuaalne sõltuvus nii suur tabuteema kui heteroseksuaalsete paaride juures. Paljud lesbid ja homod tunnistavad, et nad on partnerist sõltuvad. Psühholoogid seletavad seda nii: homo, kellel on julgust avameelselt oma kalduvust tunnistada, ei karda rääkida ka sellest, et ta onn oma partnerist nii hingeliselt kui ka seksuaalselt sõltuv.

Kas on õige, et seksuaalselt sõltuvad inimesed saavad rahulduse ainult ekstreemset seksi praktiseerides?
Ei, seda ei saa väita, et iga sõltlane on vaimustatud sadomasohhistlikkest seksimängudest. Umbes 30% seksuaalselt sõltuvatest meestest ja naistest praktiseerivad üsna harilikke seksimänge. Küll aga näevad paljud sõltlased enesetapus ainukest väljapääsu olukorrast, mõnedel õnnestub siiski sellest nõiaringist pääseda ja suhted lõpetada. Sellise julge, kuid tegelikult iseenesestmõistetava sammu eelduseks on see, et inimene teeb endale selgeks, et elu ilma terroriseeriva partnerita on parem. N-ö viimaseks tilgaks kannatuste karikasse võivad olla sagedased abordid, partneri korduvad kõrvalehüpped, mida ta isegi ei üritagi varjata või alaline lubaduste mittetäitmine. Kõik nende tegurite koosmõjul võib sõltlane ennast lõpuks kokku võtta ja lõpetab suhted teda türanniseeriva inimesega.

Millistesse ekstreemsetesse situatsioonidesse võivad sõltuvad inimesed sattuda?
Paljud sõltlastest naised saavad alailma oma partneri käest kere peale või mees võtab neid jõuga. Mõnikord võib selline mõistusevastane sõltuvus minna nii kaugele, et naine talub isegi mehe vägivalda laste kallal või koguni nende seksuaalset ahistamist. Pole sugugi harvad juhused, mil sõltlase mees nõuab, et naine teeniks prostituudina raha. Kõige suuremaks probleemiks seksuaalselt sõltuvale mehele on see, et ta raiskab kogu oma raha ja vara naise peale või uputab ennast koguni võlgadesse. Selline mees püüab naist hirmkallite kingituste, kulukate puhkusereiside või luksusliku eluasemega enda külge köita ning võib ennast lõpuks täielikult laostada.

Kas selline suhe saab kaua kesta?
Saab, aga mitte õnnelikult. Sõltuv partner elab alalises hirmus, kartes oma jumaldatut teisele kaotada, ta kleebib ennast partneri külge, ennast jäägitult temale pühendudes. Pole siis imestada, et „normaalset” partnerit tüütab selline orjameelne allaheitlikkus üsna kiiresti. Hoolimata sellest, et sõltlane tuleb igal ajal partneri kõikvõimalikele seksisoovidele vastu, pole tal inimesena midagi pakkuda, sest kogu tema tähelepanu on koondunud ainult suhetele partneriga.

Kust saavad psühholoogiliselt ja seksuaalselt sõltuvad inimesed abi?
Sageli on vajalik psühholoogiline nõustamine, selleks tuleks esialgu pöörduda perearsti poole, kuid võib minna ka otse perenõuandlasse või lihtsalt head seksi nautida!

Minitest

Kas sul on eeldusi seksuaalsesse sõltuvusse sattuda?

  1. Kas pärast partneriga tülitsemist oled otsekohe nõus lepituseks seksima?
  2. Kas sa leiad, et onaneerimisel saadav orgasm on vähem erootilisem ja rahuldavam kui vahekorra ajal?
  3. Kas sa oleksid nõus jätkama suhet, hoolimata sellest, et sinu partner on juba mitmendat korda kõrvalehüppega vahele jäänud?
  4. Kas sa täidad ka neid partneri seksisoove, mis on sulle endale vastuvõetamatud?
  5. Kas sinu seksuaalsed fantaasiad tiirlevad ainult sinu partneri ümber?
  6. Kas sa jätad oma seksisoovid enda teada, et partner saaks voodis domineerida?

Testi tulemus
Kui sa vastasid küsimustele neljal või enamal korral jaatavalt, siis on sul kalduvus seksuaalsele sõltuvusele.

Statistikat
Kahjuks tõlgitsetakse seksuaalset sõltuvust sageli valesti, pidades seda kas kiindumuseks või koguni nümfomaaniaks ning seetõttu on selle teema kohta ka vähe statistilist materjali. Kindlalt võib aga väita, et enamvähem samaealiste partnerite puhul on psüühilisse ja seksuaalsesse sõltuvusse sattunute hulgas tunduv naiste ülekaal. 16%, seega umbes iga kuues naine on olnud mehe „lõa otsas”. 14% küsitletud naistest vanuses 17–36 aastat tunnistas: „Jaa, ma olen mehest seksuaalses sõltuvuses!” Meeste puhul on teisiti. Nendest, kes on abielus endaealise partneriga, tunnistas oma sõltuvust ainult 10% küsitletutest. Hoopis teisiti on lood noore naise ja temast tunduvalt vanema partneriga. Sellises tandemis suureneb sõltuvuses olevate meest arv järsult. Tervelt 31% oma naisest tunduvalt vanematest meestest tunnistas, et on oma noorest naisest sõltuvuses.

MAAJA