Pikaealisuse saladused tiibeti ja jaapani moodi
Tiibeti meditsiini asjatundjad väidavad, et selleks, et elada vähemalt saja-aastaseks, ei pea tingimata pruukima mingeid Everesti jalamil lokkavaid imerohtusid ega toituma üksnes ookeanisügavustest pärit elusolenditest. Aga õiget toitumist, nagu ka kindlaid seaduspärasid muudes eluvaldkondades, peavad nad tähsaks küll. Järgi järmisi nõuandeid!
Kõigepealt tuleks teada, mida ja millal süüa, et organism normaalselt talitleks. Talvel on nahal külma tõttu raske hingata, organism peab selleks lisapingutusi tegema, ja selleks vajab ta rohkem energiat. Sellepärast tuleks sel aastaajal panna pearõhk soojale, loomsete rasvade-valkude rikkale toidule, seega eelkõige lihale. Kevadel hakkab päike meilt energiat näppama süsivesikute väljakurnamise näol, sestap peaks toiduratsioonis siis olema võimalikult palju kiudaineid sisaldavaid produkte ja magusat, jookidena oleksid tõhusaks turgutuseks mahlad ja lahjendatud punavein. Imestatakse, miks nii palju vaevalt üle keskea jõudnud inimesi sureb nimelt suvel. Sageli sellepärast, et intensiivne ultraviolettkiirgus suurendab ohtlikult sapi eritumist. Selle normiviimiseks peaks suvine menüü sisaldama vahelduvalt magusat ja soolast, nii sooja kui külma toidu näol. Sama, pluss veidi suurem lihakogus, olgu käepärast ka sügisel. Sealjuures rõhutab dr. Thornup, et kõige süütum ja kasulikum „elukas“, kelle liha soodustab pika-ealisust, on tavaline kana. Ja tingimata värske, mitte külmutatud, sest viimasel kujul on tema tõeline toiteväärtus rohkem kui küsitav.
Mitte sugugi vähem tähtis pole tiibetlaste käsituses uni. Öö on meile määratud magamise jaoks, ja selle lühendamine tähendab oma eluea lühendamist. Kui oleme sunnitud ühe öö üleval olema, või puudulikult magama, siis tuleks järgmine päev maha magada, ja seda tingimata täiesti tühja kõhuga. Kõigile aga, kes juba keskikka jõudnud ja kimpus mõne kroonilise vaevusega (aga kes meist poleks?!), tuleks kasuks teha pärast lõunasööki tunnine uinak. Aga – mitte minutitki rohkem, sest see tooks kaasa kaalu kasvamise ohu ja suurema vastuvõtlikkuse külmetushaigustele.
Üldise profülaktika huvides: ei tohi end sundida ärkvel püsima, kui vaevab uni, ja mitte end külmkapist eemal hoidma, kui vaevab terav näljatunne (eeldades mõistagi, et pole tegemist juba perioodiliste, haiglaste nähtudega). Reeglina tuleb organismile kahjuks süvaveesukeldumine, sest isegi treenitud, noorel inimesel annab perioodiline hinge kinnihoidmine hiljem tunda kopsuprobleemide näol.
Ideaalset elupaika sellele, kes tahab kaua elada, kirjeldab dr. Thornup kui maalilist piirkonda vaatega mägedele ja orgudele, ökoloogiliselt puhta pinnasega ja mitte Uiga tuulist“. (NB! – nagu Tiibet, Kaukaasia, Andid jne.)
Pikaealisuse maisemas, meelelahutuslikumas osas on nii meestel kui naistel tervislik kanda kulda, sest see puhastab verd ja pikendab elupäevi“. Seks on aiva terviseks talviti iga jumala päev, suvel aga tuleks see asi ette võtta vaid kord iga kahe nädala tagant, et elumahlu mitte ära kuivatada“ (millega ähvardab ka seksist täielik keeldumine). Üks pikaealisuse olulisematest pantidest on aga nõue, et nn mees- kui naispartner saaksid orgasmi ühel ja samal hetkel. Nii lihtne see ongi. Proovige järele!
Pikaealisuse saladus jaapani moodi
Maailma pikemaealine rahvus on jaapanlased – see on fakt. Suuresti tänu sellele, et reakodaniku eluea pikendamine on neil riikliku tähtsusega asi. Aastakümnete pikkuste uurimiste tulemuste põhjal töötati Jaapanis välja programm „Rahvuse tervis 21. sajandil“. Sellest oleks kasulik meilgi õppust võtta.
Kõigepealt soovitab see alustada kehakaalu normishoidmisest, milles küsi abi ja nõu eelkõige oma arstilt. Kui sellega asjad korras, järgi vankumatult järgmist seitset reeglit:
Heida õhtuti magama heas meeleolus! Kui oled ärritatud, vihane või solvunud, käi sooja duši all, loe köitvat raamatut, vaata mõnda meelelahutusprogrammi või tegele millegi sellisega, mis on sulle alati naudingut pakkunud. Alles siis poe voodisse, kui tunned, et meeled on rahunenud.
Tarvita toiduks naturaalseid tooteid, väldi poolfabrikaate (eriti neid, mis konservante sisaldavad) ja kiirtoitu. Manusta toonust tõstvaid vitamiine ja kvaliteetseid toidulisandeid nii, et su organism saaks iga päev kätte kõik elutegevuseks hädavajalikud ained ja energiahulga.
Liigu! Muretse enesele sammumõõtja (neid on saadaval suures valikus) ja jälgi, et see näitaks sulle iga päeva lõpuks arvu vähemalt 1000! Tee igal hommikul jõukohaseid võimlemisharjutusi või käi kaks korda nädalas spordisaalis. Ainult NB! – viimases ära püüa püstitada maailmarekordeid. Ülepinged ja -väsimus mitte ei pikenda su elupäevi, vaid lühendab neid.
Varu aega vajalikuks puhkuseks. 8–l0-tunnise tööpäeva kestel tee neli 20-minutilist pausi. Sule silmad, korrasta hingamine. Tee jalutuskäik, kui sul on istuv töö, või istu, jalad välja sirutatud või üles tõstetud, kui töö nõuab pidevat jalulolemist. Söö tingimata lõunat ja tee pärast seda 10-minutiline tukastus.
Armasta vett ja sooja kümblust – kogu kehapinna niisutamiseks ja lõõgastamiseks. Võta regulaarselt sooja vanni (tervistavate essentside, ravimtaimede, sooladega) või duši, kasutades masseerivat harja või käsna. Joo vett, isegi kui sa janu ei tunne. (Kui seda tunned, on hilja juua, sest see tähendab, et organism on juba tugevas veepuuduses.) Hoia hommikust peale käepärast suur pudel mineraalvett, mida joo sageli, aga väikeste lonksudega, ja õhtuks tingimata tühjaks. Lisaks sellele paar tassi teed, mahla ja ainult üks tass kohvi. Viimast alles pärast lõunasööki, sest see ergutab seedeprotsessi ja aitab taastada töövõimet. Hommikujoogiks olgu aga tingimata värskelt pressitud mahl või roheline tee!
Ole heasoovlik ja viisakas! Õigel ajal ja õigel aadressil lausutud „tere, aitäh, rõõm näha, oli väga meeldiv, tulge jälle“ jms. rikastavad atmosfääri positiivse energiaga ja aitavad sul oma sihte kergemini saavutada.
Lase end vähemalt kord aastas arstidel põhjalikult „läbi koppida“, vaatamata sellele, et end igati suurepäraselt tunned. See aitab õigel ajal jaole saada ohtlikele tervisehäiretele.
Kui kõigesse ülaltoodusse vastava tõsidusega suhtud, pikendad oma eluiga jaapanlaste kinnitusel 7–20 aastat. Tasub mõelda!
MAAJA
NB! Loe ka:
Mure teeb vanaks, rõõm nooreks
Üheksa nõuannet, kuidas kaua ja tervena elada
Miks mõned inimesed vananevad palju kiiremini kui teised?