Pensionärist mees mõjub naise tervisele halvasti
Naist tabavad astma, migreen, unehäired, südamevaevused – ja seda kõike ainult sellepärast, et mees jäi pensionile! Pensionärist abikaasa sündroomi kirjeldas esimest korda 1990. aastatel jaapani psühholoog Nobuo Kurokawa. Tema hinnangul kannatab selle sündroomi all umbes 60% abielunaistest. Kas see on ainult jaapani fenomen? Ei, ka Bonni ja Padua ülikooli teadlased on täheldanud kummaliste psühhosomaatiliste vaevuste sagenemist naiste hulgas, kelle mees on pensionär…
2014. aastal tegid itaalia uurijad Marco Bertoni ja Giorgio Brunello pikaajalise uurimustöö käigus kindlaks, et eelpool loetletud haigussümptomid esinesid 14 protsendil uuritud abielunaiste juures, kelle mehed olid just äsja pensionile jäänud, ja ainult 5 protsendil samaealises vallaliste naiste kontrollgrupis. Peamised sümptomid olid nahalööve ja unehäired. Kuid mis siis naisi õigupoolest haigeks teeb?
Psühholoogide vettpidav selgitus on selline:
Äsja pensionile jäänud mehed on ühtäkki hommikust õhtuni kodus. Isegi siis, kui mehed olid rõõmuga pensionile jäämist oodanud, tuleb neil hakata õppima vaba aega sisukalt kasutama. Paljud mehed muutuvad alguses rahutuks, apaatseks või sööstavad mõttetutesse askeldustesse. Naise jaoks, kes oli harjunud aastaid olema faktiliselt ainuvalitseja majas, on uus situatsioon täielik stress! Muide, olukorda ei muuda kergemaks ka see, kui naine ikka veel töötab. Vastupidi: nüüd on tal veelgi vähem aega elu ümberkorraldamiseks. Ja mehele käib omakorda närvidele teadmine, et puhkusereis või vaba aja veetmise üritused ei sõltu enam tööaegadest. Võib-olla juba ammugi plaanitud unelmatereisi võib aga lõpmatuseni edasi lükata.
Pensionärist mehega pole enam midagi peale hakata, kui ehk roheliseks värvida ja plangu taha visata! Miks roheliseks värvida? Et rohu seest välja ei paistaks…
MAAJA