Oopiumimuuseum Taimaal
Sügaval mägedes, Chiang Rai regioonis otse Kuldse Kolmnurga südames, kõigest viie kilomeetri kaugusel Myanmari (Birma) ja Laose piirist, asetseb mägiküla Doi Tung, mis on sajandeid olnud oopiumi tootmise ja transiidi paigaks.
Oopiumikaubanduse vastu võitlemiseks loodud projekt nägi ette endistesse oopiumimagunite kasvandustesse arabica kohvi ja pähkli istanduste rajamist. Samuti toetati kohalike elanike hulgas traditsiooniliste käsitööoskuste taaskasutuselevõttu (keraamiliste vaaside ja nõude, käsitsivalmistatud paberi, erinevate juveelitoodete valmistamist) Külaelanikud, kes enne sõltusid täielikult oopiumitootmisest, said nüüd oma sissetuleku alternatiivsetest põllumajandus- ja erinevate käsitööharude toodangu müügist. Projekti raames on saanud tööd ligikaudu 4500 elanikku.
Igatahes väidetakse, et ametlikult Taimaal enam oopiumiprobleemi ei eksisteeri.
Kõige suurem Tai narkodiiler Khun Sa lõpetas 1982. aastal oma tegevuse Ban Hin Taeki trassil ning kolis elama Birmasse, kus kohaliku sõjaväelise diktatuuri võimud lubasid tal tegeleda oopiumi müügi ja amfetamiini valmistamisega.
Tänapäeva Taisse jõuavad narkootikumid, eelkõige heroiin ja amfetamiin, just Myanmarist ja Laosest.
Ükski Doi Tunga külaelanik ei tunnista narkootikumide tarvitamist, sest muidu jääb ta ilma riiklikust rehabilitatsiooniprogrammi toetusest. Võimud jälgivad seda väga rangelt ning uudishimuliku turisti jaoks, kes soovib rohkem infot narkootikumide kohta, on Mau Fah Luangi Fond loonud eduka projekti – Hall of Opium – oopiumisaal.
Oopiumimuuseum (täpne aadress: Moo 1, Ban Sop Ruak village, Tambon Wiang, Amphoe Chiang Saen, Chiang Rai Province) asetseb 40. hektarisuurusel maa-alal Kuldses Kolmnurgas asetsevas teemapargis. See, ligi 10 miljonit dollarit maksma läinud projekt avas oma uksed unises Bon Sop Ruaki külas 2003. aastal. Teemapargi ülesandeks on edastada informatsiooni narkootikumidega kaubitsemise ja tarvitamisega seotud ohtudega.
Sisenedes muuseumisse kuulete psühhodeelilist muusikat ning näete esmast informatsiooni oopiumimagunite kasvatamise ja kasutamise kohta teaduses ja meditsiinis. Ära on toodud ka seaduslikud oopiumikasvanduste regioonid Taimaal.
Kõrges kuppelsaalis edastatakse kaasaegse kõrgtehnoloogia abil kogu oopiumi tootmise ajalugu, sellega seotud sõjad ning tagajärjed.
1855. aastal sõlmitud Bowringu Leppe järgi keelati Siiami kuningriigis oopiumi eraviisiline tootmine ning riik kehtestas oopiumimüügi monopoli, jagades tootmislitsentse, mida 1939. aastaks oli välja antud 1400. Oopiumist sai üks peamiseid majanduse tuluallikaid. 1917. aastal moodustas oopiumist saadav tulu 24,5% riiklikust eelarvest.
Tulles lähemale kaasajale, sii 1959. aastal muudeti rahvusvaheliste lepete alusel oopiumi tootmine Tais illegaalseks.
Tunnuspildil: Unimagnum oopiumimuuseumis.
©Peter Hagen